T.EYDSCHE COURANT. WOENSDAG 28 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 27 Januarij. In den avond van Zondag den 25st™ dezer, zijn te dezer stede twee per sonen door middel van eenen valschen sleutelin een bewoond winkel huis op den hoek van den Nieuwen Rijn en de Vesteslraat, binnen gekomen tijdens de bewoners zich ter kerke bevonden. Op het oogenblik dat zij in een der vertrekken met breken een aanvang zouden makenwerden zij plotseling door de Policie overvallen die hun plan op het spoor was gekomen en alzoo bij voorraad binnenshuis de dieven had afgewacht, waarop toen echter zulk eene worsteling plaats greep, dat eenig houtwerk in den winkel verbroken werd en op onderscheidene plaatsen bloedspalten aan hetzelve zigtbaar waren. Vervolgens naar het Commissariaat van Policie overgebragt, bleek het, dat zij tot eene zeer beruchte en gevaarlijke dievenbende behoorenzijnde zekere Salomon van Ulm en Levie Huisman van 's llage. Bij hunne aanhouding waren zij voorzien van een zak, met verschillende breek-instrumenten. Gisteren avond gaf het muziekgezelschap Vermaak door Toonkunst, hier ter stede gevestigd, een invitatie-concert, met medewerking van de Liederlafel Euterpe. De uitvoering der stukken mogt allezins als wel gelukt worden beschouwd, terwijl een talrijk publiek van zijne voortdurende be langstelling in deze vereeniging deed blijken. Omtrent het ontwerp van wet op het lager onderwijs, wordt uit 's Hagc het volgende aan de U. C. geschrevenMen wil wetendat het wets-ontwerp op het lager onderwijs, zoo als hel nu is gewijzigd, thans bij den Raad van Ministers in overweging is. Het denkbeeld van den laatstelijk afgetreden Minister van Binnenlandsche Zaken, volgens hetwelk de Staat de meeste kosten van het onderwijs zou dragen (en welke kosten naar men verzekert, op 3 millioen gulden werden geraamd), moet thans opgegeven zijn. Men voegt er bij, dat, naar het thans opgemaakte ontwerp, aan het lager onderwijs de strekking zou worden gegeven ter bevordering van zedelijk-christelijke deugden. De Gemeenteraad van Delft heeft beslolen, dat de jaarlijksche kermis, die tol hiertoe inviel met den Zondag na Sl. Odulph (12 Junij), voortaan zal aanvangen op den laatslen Maandag der maand Augustus en eindigen met Zalurdag daaraanvolgende. Dit besluit is door Gedep. Staten der pro vincie Zuidholland goedgekeurd. Dezer dagen werden in Noordholland 10 vierk. roeden bouwland ver kocht voor de som van ƒ1,400 en nog 2 andere vierk. roeden voor ƒ500. De Amst. Cour. deelt mede dat er na de Augustusfeesten eene belang rijke verandering in de vereeniging het Metalen Kruis heeft plaats gevonden. Het voormalige hoofdbestuur zou afgetredenen vervangen zijn door een algemeen bestuur, bestaande uit de lleeren van Dam van Isselt, Baron van Geen, Mr. I. II. Burlage, F. C. Zillesen en M. Brandon Mondolpho.. Aan dit vijftal zouden de drie oudste afdeelingen uilgenoodigd zijnnaar eigen keuze, ieder nog een man toe te voegen. Bij afsterven van een lid uit dit algemeen bestuur zou iedere dan volgende afdeeling, volgens rang van op- rigting, naar vrije keuze een opvolger aanwijzen. Dat algemeen bestuur verbindt zich te waken voor de navolgende hoofd punten 1°. handhaving der zelfstandigheid van iedere afdeeling; 2°. het trouw blijven aan de onderlinge verbindlenis van onzijdigheid op het gebied van kerk en slaat; 3°. de uitschrijving eener vaste vijfjarige huishoudelijke reünie in Augustus, op denzelfden voel als bij de drie Akademiën plaats vindt, edoch afwisselend in al dc provinciale hoofdsteden des rijks, beurte lings naar rang van oprigting der afdeelingen aldaar. Daar het feestpersoneel in Augustus jl. dooreengeslagen 50 jaren oud was, kan men dus, naar menschelijke berekening, verwachten dat dit ligchaam, alzoo thans op vasten voet geregeldnog minstens 25 jaren bestaan kan. Sedert Augustus hebben zich weder vier nieuwe afdeelingen gevormd. Te Nieuwe Pekel-A heeft zich het zeldzame geval vertoonddat de vrouw van den gezagvoerder van een schoonerschipharen echtgenoot in de baren omgekomen wanende en dien ten gevolge rouwgewaad aangenomen alsook een doodberigt in de dagbladen geplaatst hebbende, thans in diezelfde couranten hel voor haar heugelijke berigt heeft geplaatst, dat haar man door een Engelsch schip gered en te New-York aangebragt is. Als een bijzonder voorbeeld van een talrijk nakroost vermeldt de Leeuw. Ct., dat dezer dage de hoogbejaarde Trijntje Geerls van der Ley, weduwe van Koop Roels van der Velden, te Rottevalle, algemeen bekend onder den naam van de goede oude Trijnlje-moeibij haar overlijden heeft nagelaten10 kinderen10 aangehuwde kinderen 50 kleinkinderen 10 aangehuwde kleinkinderen en 22 achterkleinkinderen, te zamen 102 personen. De Prov. (IronCour. deelt het, volgende mede: Toen op Maandag, 5 Jan. jl., dc bekende sneeuwstorm plaats had, werden bij den landbouwer B. II. Ilietema, te Hornhuizen, drie schapen vermist. Hoe men ook zocht, men kon ze nergens opsporen, en men waande ze alzoo geheel ver dwaald en verloren. Op Zondag avond, den 18den dezer, evenwel, ontdekte genoemde landbouwer aan den voet van den dijk, nabij zijne woning, in een aldaar liggenden en langzaam ontdooijenden sneeuwduin, zijne drie als verloren geachte schapen. liet eene was dood en geheel koud; hel andere insgelijks overleden, maar nog warm, terwijl hel derde nog leefdeen naar huis gebragtterstond eetlust betoonde en thans geheel friseh en ge zond is. Deze dieren hadden alzoo 13 dagen onder de sneeuw gezeten. Het Prov. Gereglshof van D.enlhe heeft wederom twee mannen en eene vrouw uit de kolonie Yeenhnizen wegens het schrijven van brand brieven lot 15 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. De persoon van H. Kerkbod", die bij zijne gevangenneming cadet s'. Oederode zwaar was gekwetst, is nog niet overleden, gelijk verkeerde lijk is gemeld. In het Tijdschrift voor Staathuishoudkunde en Statistiek van Mr. B. W. A. E. Sloet tot Oldhuis, XlVdc deel 4dc stuk, leest men de volgende mcdedeeling: De waterkers, welke bij ons in het wild aan de boorden der beeken en sloolen groeit, en waaraan door de geneeskundigen eene bloed zuiverende kracht toegeschreven wordt, was reeds eene gezochte toespijs aan het hof der Hertogen van Gelderlanddie ze in de omstreken van Hallum lieten zoeken. Het gebruik daarvan schijnt zeer afgenomen te zijn; althans hebben wij haar nimmer op eenige groentemarkt te koop zien bieden. In Engeland beslaal eene uitgebreide cultuur van waterkers, te Springhead bij Gravesend. Het jaarlijksche verbruik te Londen wordt berekend op 15 millioen bossen. De Adjunct Opström te Upsala, wijst in de Stockholmer Posttitdning aan, dat 10 bladen van den Codex argenteus, die sedert 1834 verdwenen waren, plotseling weder gevonden zijn. Zij zijn namelijk onlangs door iemand op zijn sterfbed aan Dr. Upström ter hand gesteld. Niemand weet, op wat wijze zij in het jaar 183i zoek raakten. De weder gevonden bla den belmoren tot het Evangelie van Marcus. De Codex telt dus weder 186 bladen, het zelfde aantal derhalve dat hij bevatte in het jaar 1669, toen hij door M. G. de la Gardie aan de bibliotheek van Upsala geschonken werd. Oorsponkelijk (tot in het jaar 1648, toen hij het eerst Zweedseh eigendom werd) lelde hij nog 143 bladen meer. Wat van deze 143 bladen geworden is, weet men niet. (N.R.C.) 'sGRAVENlIAGE 27 Januarij. Bij Kon. besluit is aan Mr. C. C. E. d'Engelbronner eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van Secretaris Generaal bij het Depart, van Justitie, met toekenning van wachtgeld. Voorts benoemd bij hetzelfde Depart, tot Secretaris-Generaal Jhr. Mr. W. A. C. de Jonge, thans Refe rendaris en tol Referendaris Mr. B. J. Gralama, thans Substituut-Officier van Justitie bij de Arrond.-Regtbank te Leyden. Alsmede tot Commies van Staat bij het Depart, van Oorlog Jhr. Mr II. P. van Karnebeck, Ad vocaat bij den Hoogen Raad en Ambtenaar bij het Provinciaal bestuur van Zuidholland. Door Z. M. zijn benoemd tot Burgemeesters: te Buggenum J. Verheg gen, en te Helden J. II. Janssen; alsmede tot Ontvanger aan hel expeditie kantoor te Wernhout de Heer P. Graaf van Hogendorp, thans Rijks- Boekhouder te Dordrecht. De 2dc Luitenant-Kwartiermeester P. van der Weyde, van het 5de reg. infanterie, is overgeplaatst als 2d« Luitenant bij de infanterie van hel leger in Oost-lndie. De Minister van Marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De Commissaris des Konings in deze provincie is weder in zoo verre hersteld, dat hij zich met de inzage van de hoogst noodige stukken kan bezig houden. Gisteren morgen is een jongetje van ongeveer 9 jarenzoontje van een' schipper, die met zijn vaartuig in de Bierkade ligt, van de plank in het water gevallen en kort daarop aan de gevolgen overleden. AMSTERDAM, 26 Januarij. Dc Minister van Financiën heeft gunstig beschikt op het verzoek van Dr. Sarphali alhier, om voor dc handelschool ten gebruike af te slaan de localen in het Syndicaats-gebouw in de Spinhuissteeg, welke tijdelijk lot postkan toor hebben gediend en voor dat doel zeer geschikt zijn. Dr. Sarphali bo vendien van eenige geachte kooplieden en geleerde stadgenoolcn dc toezegging ontvangen hebbende van eene krachtige medewerking, is hel te verwachten, dat deze nuttige instelling, een duurzamen bloei te gemoet gaal. Alhier zijn 2,436 ellen steenen wallen aanbesteed, in drie percelen, te zamen voor 152,000.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1