daarmede inlaat. Onder de dwaze eischen die gehoord worden is die, dat aan de handwerkslieden zonder bestaan percelen gronds ter ontginning en bebouwing moeten worden afgestaaneven of iedereenzonder voorloopige opleiding, daartoe in staat zou wezen. Voor het fonds dat tot blijk van nationale erkentelijkheid aan de menschlievende Miss Nightingale strekken en haar tot vestiging van eene instelling tot opleiding en verzorging van ziekenoppasters dienen moet, is bereids voor ongeveer 40,000 ingeschreven. Door een koopman werd dezer dagen verzekerd, dat de tegenwoor dige Gouverneur van Canton, Yell, in den korten tijd van zijn bewind, niet minder dan 70,000 menschen heefL doen onthoofden. Te New-York zijn in het afgeloopen jaar 141,915 landverhuizers over zee aangekomen, dat is 5082 meer dan in 1855. FRANKRIJK. PARIJS, 22 Januarij. De Perzische Gezant is bij den Keizer ten gehoore toegelaten. De toestand van den Keizerlijken Prins is gunstig. De koorts heeft hem verlaten. De Moniteur behelst een artikel, waarin Zwitserland geluk wordt gewenscht met de vrijlating der gevangenen. De Regering had vertrouwe lijk mededeeling ontvangen van de verzoenende voornemens van de Pruissi- sche Regering en wist, dat eene vredelievende oplossing alleen mogelijk was, door de gevangenen vrij te laten. Zwitserland kan nu zonder vrees zijn leger ontbinden, Pruissen heeft zich bereid verklaard over de zaak verder te willen onderhandelenen men kan met grond eene eervolle schikking voor beide partijen verwachten. Men wil dat de Advocaat Chaix d'Est-Ange zich met de verdediging der aangeklaagden van Neufchalel had belast, en zich 200,000 fr. had voor behouden ingeval het regtsgeding werd vernietigd. Er zijn steeds verschillende geruchten in omloop nopens de wijzigin gen welke de statuten der Rank zullen ondergaan. Het eenige echter wat vooralsnog zeker schijnt, is dat het kapitaal der Bank vergroot zal wor den. In eene der laatste zittingen van den Raad der Bank, heeft de Heer d'Argoul de bestuurders aangemaandtoch het striktste geheim te bewaren omtrent de beraadslagingen, welke in de vergadering van den Raad plaats hebben. Op deze enkele aanbeveling, hebben de aandcelen der Bank den volgenden dag eene aanzienlijke rijzing ondergaan. Naar men verneemt heeft Verger in zijn adres om genade aan den Keizer, betoogd dat het Christendom eene hervorming behoeft; dat de min dere geestelijkheid behoort te worden ontheven van den druk der hoogere; dat hij zich aan het hoofd van een kruistogt daartoe heeft willen stellen en van zijne zending door een geweldigen maatregel doen blijken. Hij erkent dat de hooge stand van zijn slagtoffer eene veroordeeling lot de doodstraf heeft moeten te weeg brengen, maar meent, dal men tot de uitvoering daarvan niet behoeft te besluiten en die straf in eene edele ballingschap kan veranderen. Bij de overbrenging van Verger naar de gevangenis van Roquette, is hij hevig ontroerd geweest. Hij was van gedachte dat men hem reeds ter strafplaats ging leiden, en wilde volstrekt aan eene verplaatsing niet ge- looven. In het rijtuig gezeten, zeide hij nog: Zweert mijdat ik niet naar de guillotine gebragt en teregt gesteld zal worden. Hebt geen vrees mij te bedroevenwant de zekerheid van te zullen stervenzal mij minder hinderen dan de twijfel. Toen hij in zijn nieuw verblijf aankwam en zag dat men hem niet bedrogen hadverzocht hij verschooning voor zijne ligt- geloovigheid. llij had 4 bock papier uit zijn vorig verblijf medegenomen, dat hij aldaar reeds had volgeschreven. Dit is mijn eigendom, zeide hij, ik zal het aan mijnen broeder Frcderik vermaken; eens zal het meer dan een millioen waard zijn. In zijn nieuw verblijf heeft Verger zijne kalmte weder herkregen. Ook de Aalmoezenier van die gevangenis, de Abt Hugon, heeft hem bezocht en zich lang met hem onderhouden. Herhaaldelijk heeft hij verzocht om van hel dwangbuis bevrijd te wordenvoor iemand zoo als hij aan arbeid ge woon, was zulks ondragelijk; ook had hij nog menigvuldige beschikkingen te maken. Men heeft hem dan ook hel buis wel niet afgenomenmaar het schrijven hem gemakkelijk gemaakt. Onder andere boeken heeft hij om eenen Latijnschen Bijbel gevraagddie hem toegestaan is. Hij nuttigt als naar gewoonte zijn middagmaal, en de zucht tot behoud van zijn leven straalt in al zijne woorden en daden duidelijk door. Verger heeft den Advocaat Morin aangewezen om zijn beroep in cassatie te bepleiten, en deze beeft die taak aanvaard. Hij heeft verlangd van al het tijdsverloop gebruik te maken, 'tvvelk de wet hem toekent, alvorens zijne zaak voor het gemelde opperste geregtshof te doen dienen, en heeft zijnen verdediger zeer dringend vermaand om het beroep alleen te gronden op de daadzaak, dat hij yi de vrijheid van zijne verdediging zoude zijn belemmerd, als geloovende dat op dien grond het Hof van Cassatie het von nis zal vernietigen. In geval zijn vonnis niet wordt vernietigd, zal men, zoo schreef hij, met den Apostel moeten uitroepen: sterven is gewin! want het zal een gewin èn voor mij èn voor mijne vijanden zijn. Over 'l geheel genomen is Verger in de gevangenis van Roquette droef- geestiger en meer verslagen dan in zijn vorig verblijf. Nadat hij vergeefs gepoogd heeft om zich zijne zinsbegoocheling, dat het volk hem als eene soort van martelaar zou toejuichen, te blijven opdringen, begint hij gevoe lens van berouw en ootmoed te openbaren. Zijne schrijfwoede duurt echter nog voort. Een 50-tal bladzijden in eenige uren is niets voor hem. Hij is zeer dankbaar dat hem die gunst is verleend. Ik ben geen gevaarlijk mensch, zoo sprak hij tot den opzigter, men kan mij zonder vreeze een plekje op de aarde aanwijzen, onverschillig waar, zoo ik er maar kan wandelen, werken en veel schrijven; dat is alles wat ik begeer. Heden middag heeft de Hoog-Eerw. Heer Allou, Bisschop van Meaux, vergezeld van den Ecrw. Heer Aalmoezenier der gevangenis, den veroor deelde bezocht. Twee geestelijke zusters, die hem een gewijd Maria-beeld wilden brengenheeft hij geweigerd toe te laten. In al de kerken der hoofdstad zijn op 21 dezer, verjaardag van den dood van Lodewijk XVI, missen gelezen. In eene der kerken was nog eene geestelijke zuster, 80 jaren oud, daarbij tegenwoordig, die in 1793 den Koning in zijne laatste oogenblikkcn had bijgewoond. Volgens hier te lande bijcengebragte statistieke opgaven moet. voor de helft der krankzinnigen, voor twee derde deel der armoede en voor drie vierde deel der misdadigers de oorzaak in dronkenschap worden gezocht. itWITSERLANB. Dr. Kern, die zich in de onderhandelingen omtrent de Zwitsersehc zaken zoo verdienstelijk heeft gemaakt, heeft te Zurich een onderhond gehad met den Generaal Dufour. en is vervolgens op nieuw naar Parijs vertrokken, van waar hij ook waarschijnlijk naar Londen zal oversteken. In het Fransche gedeelte van Zwitserland is men zeer misnoegd over den afloop der verwikkelingen met Pruissen. Te Genève is eene groote volksvergaderingvan 4 lot 5000 ingezetenengehoudenmet het doel om eene opentlijke afkeuring van het besluit van de Bondsvergadering uit te spreken. De ontslagen gevangenen hebben te Verrières hunne paspoorten ont vangen, alwaar zij het Zwitsersche gebied hadden verlaten. De Genecfsche bankier des Arts, te Parijs, heeft den Bondsraad 200,000 fr. als vaderlandslievende gift geschonken en al zijne Zwitsersche bedienden, ongeveer 30 in getal, naar huis gezonden om aan de krijgsdienst te voldoen, terwijl hij aan elk het noodige reisgeld en nog 300 fr. voor uitrusting gaf en hun beloofde, na hel eindigen van den vcldtogt, weder in zijne bureaux te zullen plaatsen. SPANJE. MADRID, 19 Januarij. De Cortes zullen den lstcl> Mei bijeenkomen. Den 17den dezer is het daartoe strekkende Koninklijke besluit in het ofFiciele dagblad uitgevaardigd. De Regering heeft eene redelijke vrijheid in de verkiezingen aangekondigd. Omtrent de voorwaarden waarop de betrekkingen met het Hof van Rome zijn hersteld, verneemt men dat onze Regering toegestemd heeft in den eisch om alle geestelijke goederen die verkochtmaar door de koopers den 15dcn Oct. 11. nog niet in bezit genomen waren, aan de kerk terug te geven. Vele koopers zullen dus groote schade lijden, en dat wel buiten hunne schuld, want de reden waarom zij niet betaald hebben, ligt niet in verzuim, maar in het gebrekkige beheer der zaken. De Regering is dan ook verlegen hoe deze zaak ter kennis van het publiek te brengen. De tijd zal nog meerdere toegevendheid van onze Regering aan het licht brengen, die weinig strookt met de waardigheid der natie. In de Gaceta is door den Kerkelijken Vicaris opgeroepen de Priester Angel Herreros de Mora, ten einde voor zijne regtbank te verschijnen, als beschuldigd van afvalligheid en schending der gelofte van kuischheid. De Heer Mora is voor eenige jaren Protestant gewordenlater gehuwd en woont thans rustig in Frankrijk, waar hij wel zal doen te blijven; want al is de inquisitie nog niet hersteldzoo zou men zich toch niet ontzien hem in een kerkerhol op te sluiten, zonder dat de burgerlijke overheid zich in het minst om hem bekommeren zou. Het eiland Cuba dat in 1770 slechts 170,000 zielen telde, had in 1815 500,000 inwoners, in 1840 een millioen en thans 1,449,462, waaronder 662,587 slaven. Men telt er 1,442 suiker-, 912 tabaks- en 1,682 kofïijplan- tages. De opbrengst van de gelieele inzameling wordt jaarljjks geschat op eene waarde van 300 millioen. ITALIË. Daags voor de intrede van den Keizer van Oostenrijk te Milaan, heeft de Heer Plczza, een Sardinisch onderdaan, die zich aldaar voor zijne zaken bevondbevel ontvangen Lombardye binnen 24 uren te verlaten. Genoemde Heer was in 1848, onder Karei Albert, Minister van Binnenl. Zaken, en is thans nog Onder-Voorzitter van den Senaat. Te Milaan is door den Keizer van Oostenrijk aan de provincie eene schuld van 2 millioen lires kwijt gescholden. Over 't geheel genomen moet de ontvangst van den Keizer aldaar slechts middelmatig zijn geweest; de politie had zich veel moeite gegeven om de geestdrift op te wekken. Bij de Sardinische Kamers is een wets-onlwcrp ingediend, dat de strekking heeft om voorlaan de doodstraf minder dikwijls toe te passen. Te Napels blijven er vermoedens beslaan omtrent eene uitgebreide za- menzwering onder de troependaarom is eene bijzondere Commissie met de politie over het leger belast; zij heeft reeds 100 personen in hechtenis doen nemen. Ingevolge naauwkcurige statistieke opgaven, zijn in den Kerkelijken Slaat ruim 10,000 Joden, waarvan er 4213 te Rome en omstreken, 2128 in de prov. Ferrara1814 in de prov. Ancona wonen. Het getal niet-Katholie- ken Christenen bedraagt slechts ruim 250. PRUISSEN. Een vreemdsoortig spoorwegongeluk veroorzaakte den 17,lCT1 Jannarij te Göttingen groote ontsteltenis. Op de hoogte van Dransfeld waren 5 of 6 zwaar beladen Brunswijksche goederenwagens van een buitengewonen trein losgemaakt, om aan de nieuwe machine iets te beproeven. Voor men dit voorzien kon geraakten de wagens door hunne zwaartekracht in eene ligte beweging en rolden vervolgens, met steeds toenemende snelheid, naar Göt tingen terug. Ten 11 ure des voormiddags werd daar, aan den kant van Ellershauseneen donderend geluid vernomen. Pijlsnel stortte de trein zich op het station en viel daar, met vreeselijk gekraak, uit elkander. Vaten, kisten en balken vlogen van de op en over elkander tuimelende wagens hoog in de lucht en werden in alle rigtingen weggeslingerd. Twee perso- sonendie zich op de wagens bevondenzijn als door een wonder gered.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2