binnentredende werd door Verger omhelsd. Men heeft hem met den geestelijke alleen gelaten, wien het naar het schijnt gelukt is, om hem lot bedaren te brengen, daar de gevangene hem tot de herhaling van zijn bezoek heeft uitgenoodigd. Een aantal kanonnen van Sebastopol zijn naar Givors gezondenom voor de gieting van een standbeeld van de H. Maagd te dienen. Tc Bordeaux heeft een stoute diefstal ten nadeele der post-administratie plaats gehad. Tegen 9 ure werd de brievenzak van het postkantoor naar het station van den spoorweg van Orleans gezonden. Daar aangekomen werd de zak geopend, en de waarde van 200,000 fr.vermist. De postillon en de koerier verklaren eenstemmig, dat het rijtuig geen oogenblik heeft stil gestaan of den galop verlaten heeft. Men begrijpt niet, hoe of door wien deze diefstal heeft kunnen plaats hebben. ZWITSERE A WD. De Staatsraad heeft thans mede de voorstellen van den Bondsraad aan genomen met 32 tegen 3 stemmen. Bij de beraadslagingen heeft de Heer Fazy, het ecnige lid der Commissie, 'twelk zich tegen de goedkeuring van de voorstellen had verklaard, bij wijze van amendement, voorgesteld om het reglsgedingnopens de gevangenen van Neufehatel, gedurende de on derhandelingen te schorsen. Hierover hebben langdurige woordenwisselingen plaats gehaddie echter met de aanneming zijn geëindigd. In vele oorden des lands heeft deze uilslag groole ontevredenheid verwekt. De Procureur Generaal van het Eedgenootschap heeft zich naar Neuf chalel begeven om het proces van de koningsgezinde gevangenen te vernie tigen en aan hen de noodige paspoorten uit te reiken. Zij zullen naar de Fransche grenzen gebragt worden. De Heer von Pourtales-Steiger gaat naar Rome. De Generaal Dnfour heeft reeds aan het onder zijn bevel staande leger aangekondigd, dat het geschil met Pruissen op eene vredelievende wijze is vereffend. Het ontslag der 50,000 man die onder de wapenen staan, zal trapsgewijze plaats hebben. SPAKJE. MADRID, 13 Januarjj. Eergisteren zijn hier weder eenige lieden in hechtenis genomenzoowel in hunne huizen als op straat. Onder dezen noemt men den Heer Ph. Abaseal, die bij den slag van Vicalvaro een compagnie burgers aanvoerde; den Heer Garcia, een rijk koopman uit Andalusie, die bekend staat door zijne zeer vrije denkbeeldenden Heer Escobar en meer andere personen van de partij van vooruitgang. Maar men twijfelt er hier aan, of deze gevangennemingen en dit stelsel van willekeur en dwingelandij dat zij aankondigen, er toe zullen geraken om de gevaren van den toestand te verwijderen, hoewel het orgaan van den Voorzitter van den Raad, het dagblad de Spaansche Leeuwdeze overweldigende staatkunde tot het nieuwe en door noodzaak gedrongen programma schijnt te willen maken van hen die thans de magl in handen hebben. Zulk een dwingelandij kan geen stand houdenen de correspondenten van de lndép. Beige gaan dan ook zoo verre van te verzekeren dat er reeds een opstand zou zijn uitgebroken, zoo de verschillende partijen die zich tegen het thans bestaande regeringsstelsel verzettenzich omtrent de gren zen van de beweging hadden kunnen verstaan. De eene partij zou genegen zijn om zich met eene enkele verandering van politiek te vergenoegen; anderen zouden de omverwerping van het regerende Huis verlangenanderen wederom, volgen republikeinsche inzigten; maar alle vreezen bij de diepte van ellende waarin het land ligt verzonken en hij den voortgang die een bedroevend beheer, de meest schuldige en meest legen-maatsehappelijke strekkingen heeft laten maken, dat eene in haren oorsprong zuivere staat kundige bewegingeen volkomen omverwerping zou met zich slepen en een nog geweldiger ommekeer dan die van 1793 in Frankrijkdie wel lot een lusschenkomst der vreemde Mogendheden zou noodzaken. Zoo is de gesteldheid der geesten te Madriden al meent men dat de schildering overdreven zijzoo teekent de aanwezigheid van vrees voor zulke uitbarstingen toeh genoegzaam liet bedenkelijke van den toestand. Meer dan iemandzegt verder de Indep.betreuren wij hetdat de toestand van Spanje zoo is; meer dan iemand keuren wij alle pogingen van omver werping en alle denkbeelden van regeringloosheid af; maar door de oogen voor de gevaren van zulk een toestand te sluiten, voorkomt men ze niet. Door in een stelsel te volharden dat verre de groote meerderheid des lands tegen zich in 'tharnas jaagt, zal men er niet toe geraken om die meerder heid te regerenen wij gelooven dat wij ons meer als vrienden van orde voor Spanje en overal beloonen, door de gebreken van het tegenwoordig beheer van het Schiereiland open te leggen dan zij die ze zoeken te ont veinzen, op gevaar af van het land in de vyeeselijkste omstandigheden te storten. Van de onlangs te Valencia gevangen- genomen personen zijn er 25 ontsnapt. De Heer SegoviaConsul te S'. Domingodie zich te veel in de bin- ncnlandsche aangelegenheden van die républiek mengdeen daardoor de ontevredenheid van de Engelschen en Amerikanen opwekteis afgezet. STA LIE. Op den dag voor het vertrek van den Keizer vafi Oostenrijk uit Verona heeft hij een besluit geteekendwaarbij aan een 30-lal personendie in dei- tijd betrokken waren in de onlusten te Mantua en deswege hel land ver laten hadden, geheele kwijtschelding van straf verleend wordt. In weerwil van al de verleende gunstbewijzen blijven de gemoederen koud en onverschillig. De Sardinische Regering is thans bedacht op de vergrooling barer zeemagt. Er zijn reeds bevelen gegeven tot het bouwen van onderscheidene groole oorlogschepen op de werven van Spezzia, waar ook eeuige forten zullen worden aangelegd, met het doel om van die plaats eene oorlogshaven te maken. Het eerste regement van de in Napels dienende Zwitsers heeft zich op nieuw, en wel voor 30 jaren, voor de Napelsche krijgsdienst verbonden, in weerwil van de pogingen, door de revolutionaire partij aangewend, om zulks te verhinderen. PRUISSEN. BERLIJN, 18 Jannarij. Ten gevolge van de gunstige tijdingen uit Bern ontvangenheeft Z. M. last gegeven, het reeds onderteekende besluit omtrent het mobiliseren der troepen nog niet ten uitvoer te leggen. Karl Miichler, waarschijnlijk de oudste van de levende dichters en schrijvers, is den 14dc" dezer alhier overleden, llij was den 2Jen September 1763 te Stargard inPommeren geboren, en had dus den ouderdom van ruim 93 jaren bereikt. Te Offcnburg (Groothertogdom Baden) een R. K. stadje, is thans eene Prolestantsche kerk gevestigd. Geheel Duitschland heeft hiertoe bijgedragen, door de tusschenkomst van de Gustaaf-Adolf-Verceniging. Treffend was de medewerking van de naburige Protestantsche kerspelen, die ladingen steen braglen. In korten tijd kwamen aldaar 40 karren met steen beladenmet kroonen versierd en prijkende met de Badcnsche vlag: het was de schatting van de gemeenten van Wilstatt en van Atlenhcim. Semaine Rel.) De Koning van Hanover is met veel plegligheid in de orde der vrij metselaren opgenomen. Bij die gelegenheid heeft Z. M. het eerelidmaatschap van verschillende buiten- en binnenlandsche loges aangenomenterwijl de waardigheid van Grootmeester der groole loge van het Koningrjjk door Z. M. is aanvaard. OOSTENRIJK. WEENEN, 17 Januari). De Rijksraad heeft onder voorzitting van den Aartshertog Reinier eene zitting gehouden, waarin, naar men zegt, de regeling van de volksverte genwoordiging in Hongarije is besproken. Die bepalingen zouden in eenen milden geest zijn vervat. De vervaardiging van sigaren heeft in het vierde eener eenw in het rijk eene verbazende vlugt genomen; van 3 mill, is het aantal op 900 mill, per jaar geslegen. Het onlangs plaats gehad hebbende faillissement van den Heer Trasciati ie Triestis door de daling der graanprijzen veroorzaakt. Het actief be draagt ƒ2,902,810 en het passief ƒ2,872,266. De voornaamste schuldeischer is het huis Chighizole, te Marseille, die 1,640,000 van genoemde firma te vorderen heeft, maar daarentegen in het bezit is van ƒ1,682,000 aan koopwaren. RUSEAN». Het zachte weder in de eerste helft van December heeft op de Wolga groote schade aangerigt. Een groot aantal vaartuigen, lagen reeds sedert September in het ijs besloten, maar door de plotselinge dooi in December, de regen en sterke wind zijn al die schepen grootendeels vernield. Men kan het bedrag van het verlies nog niet opgeven, maar het zal groot zijn, want te Kaliasin, in het gouvernement Tver, heeft men in 2 uren tijds 37 groote schepen met den ijsgang zien voorbij drijven, behalve nog het wrakhout van andere vaartuigen. Uit Sebastopol wordt gemelddat de stad allengs weder bevolkt wordt; zij lelt thans reeds 7000 inwoners, Kamiesch 2000. Van de gedu rende het beleg vernielde huizen, werden 300 weder in bruikbaren staat gebragt en 80 nieuwe huizen gebouwd. Het leger in den Kaukasus ontvangt bij voortduring versterking. Er worden vele forten in hel westen gebouwd, welke langzamerhand naar het zuiden worden uitgebreid en eene keten zullen vormen, om deze onafhan kelijke, woeste bergbewoners in bedwang te houden. TCRHVE. Aan den Ileer Layard, lid van het Engelsche Parlement, is vergunning verleend tot het aanleggen van een spoorwegregtstreeks van den golf van Samos naar den Donau, over Adrianopel, doch met vermijding van den omtrek der Dardanelles Deze spoorweg zal een zijtak hebben naar Kon- stantinopel. Het derde gedeelte der aandeelen is voor Frankrijk bedongen. Uit Alexandrie wordt gemeld dat, ten gevolge van de maatregelen te Konstantinopel verordend, het Regentschap door Saïd-Paeha gedurende zijne reis naar Scnnaar ingesteld, bij den Onder-Koning op een spoedig lerng- keeren heeft aangedrongen. De Sultan verlangt o. a. dat het beheer van de bijzondere financiën van den Onder-Koning worde afgescheiden van dat over de financiën van den Staat. Indien dit gebeurde, zou het een wel daad voor het land zijn, want tot hiertoe heerschtc daarin eene groole verwarring. Het Egyptische leger wordt met 20,000 man verminderddie aan den landbouw worden teruggeven. Men verwacht te Alexandrie 12,000 man Engelsche troepen, die zich naar Indië begeven. AKAffiEMIE-NIErwS. PROMOTIE AAN i)E GRON1NGSCUE HOOGESCHOOL. Den 17d™ Januarij de Heer I. J. Schneither, van Wageningen, in de Regten, met Theses. 231sle Sfaats-Eotcrij. Trekking der Vijfde Klasse. 1ste Trekking. N°. 13308 een prijs van ƒ10,000. N°. 19771 eert prijs van ƒ1,000.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3