ncraal te Rie en de Amcrikaansche Consul te Valparaiso, en een lading van ongeveer 84,000 aan goud en diamanten. De diamanten zijn gered. Door 5 stoombootenmet een groot aantal werkliedenworden alle moge lijke middelen beproefd 0111 het schip te behouden. Het trouw-bureau te Grelna-Green is met den aanvang dezes jaar voor goed gesloten. Te Liverpool zou, naar men zegt, berigt zijn ontvangen, dat de be manning van een Engclsch schip, in 1846 in de Chincsche Zeeën vergaan, niet omgekomen was, maar in slavernij gehouden werd op het eiland Formosa. Hel te koop aanbieden van een ring te Cantondie aan een der passagiers had toebehoord, had aanleiding tot de ontdekking gegeven. De dagbladen laten zich voortdurend zeer ongunstig uit over het ge beurde te Canton. De Northern Times bevatte daaromtrent dezer dagen 0. a. het volgende: Het zou moeite kosten om in de geschiedenis eene meer barbaarsche of woeste daad op te zoeken. Die natie, welke te regt van edele verontwaardiging rilde, toen Rusland de Turken te Sinope kas tijdde, heeft nu eene daad begaan, die de geschiedenis op e'e'ne lijn zal stellen met den moord van Scios. Wat zullen wij van een man zeggen, die dagen achtereenvolgens kogels werpt in eene weerloozc en digtbevolkte stad? En wat van de barbaarschheid eener natie, die zulke handelingen kan toejuichen?.... Wij klagen in den naam der menschelijkheid, die door Sir Seymour geschonden isden moord in de sterkste bcwoordigingen aanin den naam van dat Christendom hetwelk hij beleedigdein den naam van dien God, welke onregtvaardigheid en dwingelandij verfoeit en den weg des boosdoeners met zijne wraak bezoekt. Heeft Engeland ver gelen dat er een God bestaat, en dat Hij een regtvaardig Regter is? Dat de openbare stem dezen moedwilligen en woeslen moord der wecrlooze Chi nezen naar verdienste veroordceleopdat de bloedvlek, welke op het land kleeft, moge uitgewischt worden. FRANKRIJK. PARIJS 15 Januarij. !\Ien zegt dal de Regering voornemens is, den prijs der sigaren eerste qualileit van 25 tot 30 centimes het stuk te verhoogen. Het gerucht dat de Regering voornemens zou zijn, onze bezittingen van Otaheite te verlatenwordt tegengesproken. De laatste berigten melden dat tol Aartsbisschop van Parijs is benoemd de Heer de Salinis, Bisschop van Amicus, die ijverig door de Regering werd ondersteund. Volgens de Indép. Beige had deze Prelaat in 't staat kundige nog al geweifeld en heet en koud uit ecnen mond geblazen. In de staatkundige kringen sprak hij van zijne gehechtheid aan het Keizerrijk, in de groole legitimislische familiën, betuigde hij steeds zijne getrouwheid aan haar vaandel. Onbcscheidene mededeelingen hebben dit doen uitlekken. De ultramontaansche partij dreef de benoeming van zeker opperhoofd van eene Monniken-Orde, Dom Gue'ranger, die het eerst een zoo hatelijke vijandigheid legen de Gallicaansche liturgie heeft geopenbaard. Zijne be noeming zou het nog krachtig Gallicanisme met wortel en tak hebben uit geroeid en de kerk van Frankrijk, niet zonder hevigen tegenstand der gees telijkheid, onder het overdrevenstc monnikendom hebben gebragt. Het oog van het verlichtsle deel der geestelijkheid was op Mgr. Coeur, Bis schop van Troye, gevestigd. Zijn verheven talent als redenaar zou op het Parijsche publiek een grooten invloed hebben uitgeoefend. Al de partijen zijn druk in de wcêr geweest om invloed uit te oefenen op die keuze, en dit wekt geene bevreemding, als men het hoogc gewigt van het ambt in aanmerking neemt. Het Aartsbisdom van Parijs maakt om zoo te spreken in den boezem van het Cathoücismus een nieuw Rome uit. De naijver door Conslanlijn verwekt, toen hij den zetel van zijn rijk naar Byzantium overbragt, is ook hier ontstaan, toen Parijs het middelpunt van de kerkelijke ontwikkeling van den legenwoordigcn tijd is geworden. Van Parijs gaan een groot aantal kundige zendeling-predikers naar vreemde landenen 's lands violen in verre wateren voeren hen niet alleen over maar dienen hen ook tot steun. De invloed van den Staat neemt hierdoor toe; maar het Calholicismus trekt er aanzienlijke voordeden uit. De ker kelijke bladendie de wereld in beweging brengen worden hier geschre ven, en een Paus, een Paus uit den leekenstand VUnirersis om zoo te spreken hier gezeteld. Rome heeft vergeefsche moeite gedaan om de over brenging van de wezenllijke kracht van het Calholicismus tegen te houden; die pogingen zijn mislukt en de zaak heeft reeds haar beslag gekregen. De Aartsbisschop van Parijs is de Patriarch van de Westers the volken, gelijk de Aartsbissdiop van Konstanfinopel die van de Oostersche is. De rigling van het kerkelijk leven in de toekomst zal afhangen van de denkbeelden van den nieuwen Aartsbisschop. Een gewoon verstand, on bestemd van aardzal de gebeurtenissen volgenen weinig goeds voort brengen; terwijl een verheven geest eene groolsche taak eervol vervullen en eene waardige stelling in den tegenwoordigen tijd zal innemen. Het moet lot eer van Mgr. Sibour gezegd wordendat hij altijd zeer welwillend voor die geestelijken was, die als schrijvers de vrijzinnige denkbeelden huldigden. Het is zeker dat zoo thans een ultramontaan den Bisschopszetel mogt beklimmen er eene levendige tegenstand bij de geestelijkheid zon plaats hebben. Velen der geestelijken te Parijs, mannen beroemd door hunne kunde en verdiensten zouden hun ontslag vragen. In den laatsten tijd heeft de Pauselijke Nuntius getracht, meer en meer invloed op den gang der kerkelijke zaken te verkrijgen; maar de Minister van Onderwijs moet hem reeds te kennen hebben gegeven, dat hij vasthoudt aan het beginsel van de Gallicaansche kerken hem alleen als Gezant en niet als geestelijk vertegenwoordiger van den Paus beschouwt. Verger heeft zich reeds in cassatie voorzien tegen het arrest, waarbij hjj naar hel Hof van Assises is verwezen. Het voornemen daartoe had hij reeds aan den Heer Nogent Saint Laurens, hem als verdediger toegevoegd, te kennen gegeven. Toen die Heer hem bezocht vond hij hem voor eene tafel zittenbezig met het doorbladereu der processtukken welke hem be- teekend zijn. De houding, het gelaal noch de stem van Verger verrieden de minste ontroering. Met kalmte en volmaakte helderheid betuigde hij den Heer Nogent dank voor zijn bezoek, en tevens zijne blijdschap, dat hij zich in zijne verdediging door den Advocaat zag bijgestaandien hij reeds het genoegen gesmaakt had te Melun te hooren, er echter bijvoegende dat hij voornemens was zijne eigene verdediging voor te dragen. Verger is met eene koortsachtige werkzaamheid bezig zijne verdedigingsstukken te schrijven en te regelen. Zijne tafel is bedekt met geschriften en aanteelteningen. De voorziening in cassatie is terstond door hel Hof verworpen. Op Za- turdag aanst. zal de zaak behandeld worden. De abt Lequeux, kanunnik bij het kapittel van Parijs, heeft de ver schrikkelijke bijzonderheid openbaar gemaakt, dat Verger den dolk, met welken hij den Aartsbisschop Sibour heeft vermoord, betaald heeft met geld, 'twelk de Prelaat hem had doen toekomen, ten einde in zijn levens onderhoud te voorzien. Er is sprake van de oprigting van een gedenkleeken voor den over leden Aartsbisschop, in de nabijheid van de kerk St. Etienne du Mont. Zoo daartoe eene inschrijviug werd geopend, zou de deelneming groot zijn. L'Vniters vestigt de aandacht op de pogingen, welke de Grieken aanwenden om zich meester te maken van het aloude huis der Ridders van St. Jan van Jeruzalem, waartoe de gevangenis van den II. Petrus behoort. Thansnu de kerk der II. Maagd te Jeruzalem in het bezit van Frankrijk is overgegaan, wordt door hen eene bijzondere waarde gehecht aan dat oude ridderlijke huis. De Fransche Regering wordt aangespoord om te zor gen dat het genoemde gebouw't welk dierbaar is aan de Katholieken niet voor Frankrijk verloren ga. De Schout-bij-Nacht Rigault de Gcnouilly, Bevelhebber onzer zeemagt in de Chinesche wateren, zal den 25ste" dezer naar zijn post vertrekken. In 1856 zijn bijna 10,000 gebrekkige soldaten gepensioneerd, vooral van het voormalige Krimleger. Het water van de Seine is buitengewoon gestegen en heeft reeds hier en daar schade aangerigt. Te Condom (dep. Gers) is Mevr. de Wed. Donassan in den ouder dom van 104 jaren overleden. Zij was peettante van wijlen den Heer de Salvandy. De Moniteur deelt het volgende berigt uit Manilla, van 4 Nov., mede. Op 27 Oct. 11. heeft een der verschrikkelijkste orkanen, in deze oorden onder den naam van typhon der Chincsche Zeeën bekend, de Philippijnsche Eilanden nagenoeg geheel verwoest. Al de voorsteden van Manilla, 7 in getal, en al de naburige dorpen, zonder uitzondering, bicden in dit oogenblilc het schouwspel der grootste vernieling aanniets dan puinhoopen van allerlei aard zijn meer overig. Het aantal der vernielde huizen, mecrendeels deu inboorlingen toebehoorende, heeft, alleen te Manilla, het ontzettend cijfer van 3500 bereikt; de officiële berigten zeggen, van eene andere zijde, dat binnen den omtrek van 8 mijlen van de hoofdstad ruim 10,000 huizen nage noeg vernield zijn. De berigten uit den omtrek zijn insgelijks treurig; de oogst is geheel verloren gegaan en de vruchlboomen zijn ontworteld of ge knakt. Ter reede van Manilla zijn 6 vreemde koopvaardijschepen op de kust geworpen en op de rivier zijn verscheiden kustvaarders gestrand. Deze orkaan, de vreeselijksle die deze eilanden ooit getroffen heeft, is tegen den middag opgestoken cn eerst des avonds ten 7 ure bedaard. Gedurende dien tijd was de schrik algemeen, de inwoners vlugten van alle kanten en de zwakslen werden door de hevigheid van den wind letterlijk ter aarde ge worpen. De Kapitein-Generaal heeft terstond afgekondigd dal eene inschrij ving geopend zou wordenom die menigte van ongelukkigen ter hulp te komendie zonder huisdak en levensmiddelen rondzwiervenen onder wel ken men eene vrij talrijke menigte zieken en gekwetsten aantreft. De Mon. de la Flotte deelt nog eenige bijzonderheden mede omtrent het gebeurde te Canton, gelrokken uit een brief, die geschreven is op een handelsvaartuig dat aldaar in de haven lag. De forten en de Tartaarsche stad waren door stevige verdedigingswerken gedekt, in 1805 aangelegd door den Chineschen ingenieur Fat-Ka, een Indiër van geboorte en Oudofficicr van het leger van Tippoo-Saïb. In ge noemd jaar was de Keizer Kia-King in oorlog met het rijk van Annam, waarvan de vloten onophoudelijk de Chinesche kusten onveilig maakten. Ten einde Canton voor dien vijand ontoegankelijk te maken, droeg de Keizer aan Fat-Ka den aanleg van de vestingwerken op die thans nog be stonden en met groole zorg waren onderhouden. Genoemde ingenieur heeft in 1817 te Peking eene verhandeling over de veslingbouwkunde uitgegeven, waaruit blijkt dat hij met de werken van Vauban en anderen bekend was, en dat onze theoriën over de krijgswetenschappen tot in het Ilemelsche rijk zijn doorgedrongen. Fat-Ka is in het begin van 1822 te Peking overleden. Hoewel de forten van Canton goed gebouwd warenwas echter de be wapening slecht. De Chinezen weten hun vuur niet te kruisenen den slechten staat der schietgaten verlamden de uitwerking van de schoten. Vooral was het opperbeleid der verdediging slechtde soldatenenkelen uitgezonderd, hebben goed gevochten, maar de Onderkoning van Canton nam het eerst de vlugt en de overige Bevelhebbers volgden hem. Een jong Mandaryn, die over de reserve bevel voerde, heeft zich bewonderingswaar- dig gedragen. Als iedereen zijn voorbeeld had gevolgd, zou de overwin ning moeijclijk zijn geweest. Hij deed een zoo hevigen aanval dal de En- gelsche troepen de Tartaarsche stad verlaten en in de Hollandsche wijk moesten post vatten, van welk punt later de batterijen zulk eene vernie lende uitwerking hebben gehad. De Admiraal Seymour heeft in den aanval veel geestkracht aan den dag gelegd, maar voor de handelsbelangen is het gebeurde zeer ongelukkig. Hoewel de Chinesche overheden ongelijk haddenzou de zaakbij eenige gematigdheidgeschikt kunnen zjjn. De Admiraal had alleen de forten en

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2