LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 19 JANUARIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 t» het jaar de afzonderlijke IYommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 17 Jannarij. De Staats-Cour. van heden bevat een verslag, uitgebragt door Com missarissen van vvege Nederland bij de Landbouw-Tcntoonstelling, in 1855 en 1856 te Parijsaan den Minister van Binnenl. Zaken. De uitvoerigheid belet ons dit stuk mede le deelen. De voornaamste bijzonderheden zrjn ook reeds van elders bekend. De Minister van Oorlog heeft bepaalddat op 17 Febr. aanst.zal plaats hebben de aanbesteding der leverantie van remontpaarden in 1857 benoodigd, waarvan het getal bepaald is als volgt: voor het ls,e reg. dra gonders, te Haarlem, op 35; 2de reg., le Arnhem, op 60; 3dc reg., te Zutphen, op 70; 4de reg., te 's Gravenhageop 40; 5dc reg., te Deventer, op 40; reg. veldartillerie, le Utrecht, op 15, en het reg. rijdende artillerie, te Leidenop 55 paarden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen, bedroeg gedurende deze week dagelijks 272 tot 325 personen. Lithografen die zich in staat achten mede te werken aan de voltooijing van de groote topografische en militaire kaart des Rijks, en voor eenige jaren vast werk begeerenkunnen zich met proeven van hunne bekwaam heid in het vak van topografie, in persoon of met vrachtvrije brieven, aan melden bij den Luitenant-Kolonel GolHn, chef van het topografisch bureau bij het Ministerie van Oorlog. De SI:1 Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's Lands mid delenover de twaalf eerste maanden van 1856, waaruit blijktdat die be dragen hebben ƒ55,656,474.84, zijnde 1,363,105.65 meer dan over genoemd tijdvak in 1855. Door een visscher te Sliedrecht is in de Lek een zalm gevangendie 34 18 woog, en voor 68 is verkocht. Door de Zuidhollandsche maatschappij lot redding van schipbreukelin gen, te Rotterdam, is aan Kapt. F. Neppërus Fz.voerende bet barkschip Mércürius, de groote zilveren medaille en getuigschrift, en aan de beman ning van dien bodem ëene som van ƒ50 uitgereikt; voor de redding op den 30stc" Sept. II. van den Kapt. en de bemanning van het verongelukte Engel- sche brikschip Hope. Men verneemt dat de 20 Maleijers, die voor het Prov. Geregtshof in Znidholland zullen teregt staan, in het begin der maand Februarij le Rot terdam worden verwacht. Uit het berigt omtrent hel Nederl. Mettray, te Rijsselt nabij Zutphen gevestigd, dat dezer dagen aan de leden is rondgedeeld, blijkt, dat gedu rende het jaar 1855 aldaar 142 knapen werden verpleegd en dat de uilga ven daarvoor, met inbegrip van iractemenlen en loonenonderhóud van gebouwen en mobilair, druk- en plaatwerk, vrachten en briefporten enz., iets minder hebben bedragen dan ƒ150 per hoofd. Het voorjaar van 1856 was voor de kolonie hoogst merkwaardigwant toen verlieten de eerste kweekclingcnonder de uoodige voorzorgen, de plaats hunner opvoeding, óm in verschillende betrekkingen in de maatschappij terug te keeren. Tc Monnikendam zijn in deze week reeds proeven genomen met de gas-verlichling, die goed voldeden. Te Harlingen zullen daartoe de werk zaamheden eerstdaags aanvangen. Te Rouveen (Overijssel) is het getal der onbewoonde huizen zoo groot, dat het de opmerkzaamheid tót zich trekt. De oorzaak is gelegen in het vertrek van een aantal personen naar Noord-Amërika. De Utr. Cour. vestigde onlangs niet ten onregtc de aandacht op de levendigheid die er in den omtrek van lloogeveen (prov. Drenthe) heerscht, ten dccle door de aangevangen graving van een kanaal in die streken, maar voornamelijk dooi- dal eenige llollandsehe llecrenaldaar eene groote uit gestrektheid gronds hebben aangekocht, cn daarop reeds een geheel nieuw dorp hebben gesticht, dat zij den naam van Nieuweroord gegeven hebben. Een dezer woningen, een groot heerenhuis, wordt door den Heer Rhader bewoond; doch door zekere oneenigheid onder genoemde Ileeren ontstaan, verlaat deze Heer dit gebouw en bouwt thans op eene geheel andere plaats dier uitgestrekte heide een dergelijk huis, dat door hem zelf zal worden bewoond, terwijl hij daarenboven ook veel andere woningen voor arbeiders ciiz. zal houwen, zoodat aldaar als 'tware weder een nieuw dorp zal ver rijzen. Het een en ander maakt, dat men thans aldaar het noodige volk voor het verrigten van den veelvuldigen arbeid naauwelijks bekomen kan, en dat wel in het midden van den winter en in eene gemeente, die om streeks 9000 zielen, en daarenboven eene talrjjke arbeidende klasse bevat. Aan de Herv. gemeente van Besoijen (Noordbrabant) is door iemand die onbekend vvensclit le blijven een zeer fraai orgel ten geschenke gege ven, fiat waarschijnlijk in de volgende maand plegtig zal worden ingewijd. Uil Dussen (Noordbrabant) wordt als blijk van industriëlen ijver ge meld, dat de smid D. van Beurden aldaar, zijn logement, smederijenz. met gas heeft verlicht, door hem zelf aangelegd en gestookt. Het licht voldoet uitmuntend cn is den aanlegger tot voordeel, daar hij het daags in zijne smidse stookt. Men verhaalt, dat de Keizer van Japan, de mijnen in zijn rijk wil lende ontginnen, van de Nederlandsche Regering in üost-lndië een der daar aanwezige Ingenieurs heeft aangevraagd en dat onlangs de Heer Otto Hu- guenin, een leerling der Delftsche Akademie, met vorstelijke pracht naar Jedo is vertrokken. U. C.) 's GRAVENHAGE, 17 Januarij. Z. M. heeft den lieer P. van der Meersch, Archivaris van de Belgische provincie Oost-Vlaandcrenle Gent, benoemd lot Ridder van de Orde der Eikenkroon. Aan den Heer R. F. van Lansberge, Gouverneur van Curacao, is ver gunning verleend tot hel aannemen van het Commandeurskruis der Leo- poIds-Orde, hem door den Koning der Belgen toegekend. Tot Ontvanger der registratie en domeinen te Kortgene is benoemd de lieer J. van Heltinga Tromp, thans Surnumerair, en tol Burgemeester le Maassluis de Heer J. C. van der Lely. HH. KK. Prins en Prinses Hendrik worden morgen avond omstreeks 11 ure van Luxemburg in de residentie terug verwacht. HD. zullen legen 10 ure le Rotterdam aankomen. De Minister van Binnenl. Zaken, de Ileer Dr. Simons, bevindt zich bij voortduring op het Loo en neemt langzaam in beterschap toe. Bij den Minister van Financiën is ontvangen eene som van ƒ87.42)-, van een onbekende, onder het postmerk 's Hertogenboschtot voldoening van verschuldigd successieregt. De Minister van Justitie heeft aan alle ambtenaren van justitie cn policie de volgende circulaire gerigt Het toezigt op de handhaving der policie in het geheele rijk, daaronder mede begrepen de jagt en vïsscherijis opgedragen aan den Hoofd inspecteur en den Inspecteur van Rijkspolicie. Zullen die ambtenaren met vrucht werkzaam zijndan moeten zij des gevraagd, de noodige inlichtingen kunnen ontvangen van alle ambtenaren van justitie en politic. llet is uit dien hoofde, dal ik de eer heb, bij deze alle ambtenaren van justitie en politie uit te noodigen aan bovengenoemde inspecteurenwanneer zij zich tot dat einde bij hen aanmelden, -de verlangde inlichtingen te wil len geven. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. ÉNGELAKD. LONDEN15 Januarij. Dezer dagen werd alhier eene openbare vergadering gehouden van wer- kelooze arbeidslieden, van het timmermansbedrijf en daarmede verbonden ambachten. Er waren omstreeks 10.009 arbeidslieden vereenigden er werd gezegd dal in Londen wel 25,000, allen lot de bedoelde bedrijven behoorende, thans zonder werk cn brood waren. De vergadering besloot, bij de Regering aan tc dringen op maatregelen tot bevordering der land- ontginning en graanproductie binnen 's lands en der landverhuizing. In de woning van een koopman in ijzerwaren in Markeslreet is een vaatje met 50 18 buskruid, door het onvoorziglig omgaan met licht, ont ploft, ten gevolge waarvan twee bedienden vrij ernstig bezeerd en de winkel zwaar beschadigd werden. Van de stoomboot Ltjonnais is eene tweede boot tc Halifax behouden aangekomen. Men weet hel getal der daarmede geredde personen nog niet. De Challenger is met eene kostbare lading thee en zijde uit Shanghai aangekomen. De uit Brazilië komende paketboot de Tyne, is op een der gevaar lijkste punten van de kust van Dorsetshire gestrand. De passagiers en de bemanning zijn gelukkig aan land gekomen, maar men heeft slechts ge ringe hoop van hel vaartuig le redden. De eerste schok was zoo geweldig dat de passagiers uit hunne legersteden werden geworpen en zich naar het dek spoedden. De bemanning deed haar best het schip vlot te brengen daar dit echter niet gelukte, werden eerst de maals cn vervolgens de pas sagiers aan land gebragt; de storm was zoo hevig, dat laatstgenoemden met een touw om het lijf gebondenin de booten moesten worden neder- gelalen. Twee der booten sloegen om, doch de zich daarin bevindende perso nen kwamen met den schrik vrij. Bij Lord Eldon wiens landgoed in de nabijheid lag, werden de doornatte passagiers gastvrij onthaalden verpleegd. De Tyne. had 55 passagiers aan boord, waaronder de BelgischeConsnI-Ge-

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1