IT A iilE. In het geheim Consistorie, op 15 Dec. 11. gehouden heeft de Paus cene allocutie gedaanwaarin hij de zaken van Mexicovan de Zuid-Ame- rikaansche Stalen en van Zwitserland behandelde. Vooral werd de nieuwe Regering, in Mexico met het beheer der zaken belast, streng gegispt. Deze had aan de geestelijkheid het stemregt en de verkiesbaarheid ontnomen en zich de kerkelijke goederen en bezittingen toegeëigend. Inzonderheid werd de nieuwe grondwet meL scherpe uitdrukkingen afgekeurd, want, alzoo drukte de Paus zich uit, ten einde de zeden en harten der bevolking te gemakkelijker te bederven, ten einde de verfoeijelijke en schandelijke pest van de onverschilligheid en van de omverwerping onzer heilige godsdienst te verspreidenwordt de vrije uiloefening van alle eeredicnslen vergund en aan allen volledige viijheid verleend om hunne gevoelens en gedachten opent- lijk te verkondigen. Ook klaagde hij over de door genoemd bewind ge nomen maatregelen tegen de Bisschoppen en geestelijkendie zich tegen de Regering verzetten aan wier gedrag de grootste lof werd toegezwaaid. Onder zulke omstandigheden achtte de Paus het noodigte doen wat zijn ambt medebrengt, en zijne stem met apostolische vrijheid te verheffenom al de hierboven vermelde verordeningen en verder al datgene wat in het genoemde landdoor de wereldlijke magl met verguizing van het gezag der Kerk en lot nadeel van de godsdienst, van de geheiligde Bisschoppen en van de kerkelijke mannen bevolen is, te verdoemen, te verwerpen en ten eenen male nietig en van onwaarde te verklaren. Te Napels is een soldaat gevangengenomen, die buskruid uit het kruid- magazijn van het nieuwe kasteel had gestolen. De zakdoek waarin hij het kruid met zich nam was gescheurden onder het loopen viel dus hel kruid op de straat. Er beslaat vermoeden dat de soldaat met voordacht hel kruid heeft laten vallenom op cenigen afstand van het fort de gestrooide korrels te doen ontbranden en op deze wijze door het ontslaande loopvuur het kruid in het fort tot ontploffing te brengen, zonder daarbij zijn eigen leven op hel spel te zetten. SPANJE. MADRID, 9 Jan narij. De Regering heeft uit Rome bcrigt ontvangen dat al de moeijelijkhe- den lusschen het liof van Rome en onze Regering waren uit den weg ge ruimd. Men heeft dus hier zeker zeer toegevend geweest. Op onderscheidene plaatsen, vooral in het gebergte, is veel sneeuw gevallen. Yelc wegen zijn onbruikbaar. De prijs van het brood is steeds rijzende. De Koning van Portugal heeft op 8 Jan. de Cortes des lands geopend De rede hij die gelegenheid door hem uitgesprokengetuigde van eene vrij zinnige denkwijze. PRIISSEN. Te Ilahn, nabij Dusseldorp, heeft de policie eene werkplaats van valsche munters ontdekt en, behalve twee persen, smeltkroezen enz., een groot aantal valsche lieele en gedeelten van daalders en andere geldstukken in beslag genomen. Dezer dagen werd te Hamburg op een concert een weinig bekend muziekstuk ten gehoore gebragtnamelijk het «Vaarwel van Haydn." Deze symphonic, die bijna in vergetelheid was geraakt, is belangrijk van wege de omstandigheden, aan de eerste uitvoering verbonden. Prins Esterhazy wilde op zekeren dag het orkest, dat hij onder de leiding van Haydn op zijne kosten onderhield, zijn afscheid geven, onder voorwendsel, dat zulks uit besparing geschieden zou, of misschien wel omdat het repertoire hem gecne genoegzame verscheidenheid aanbood. Op het verzoek van den be roemden componist, stemde hij er in toe, een laatst concert bij te wonen. Men speelde eene symphonie, bepaaldelijk door Haydn voor dit afscheid gecomponeerd, en aan welke hij den gelegcnheidsnaam van het Vaarwel" gaf. Eerst speelden al de instumenten met een krachtig en schoon geheel, toen zwegen de bassenvervolgens de alten en telkens wanneer een instru ment de partij verliet, sloop de muzikant, zonder gcdruisch te maken, weg, zijn licht medenemende. Eindelijk bleven er slechts twee violen, welke te zamen speelden, te midden eener bijna volslagen duisternis, over. De uilwerking was zoo wonderbaar, zoo onverwacht, dal Prins Esterhazy, opgetogen, vèrklaarde, dat hij zijn orkest behield en Haydn met de grootste loftuitingen overlaadde. OOSTENK Ï,J II. Even als te Padua is de Keizer ook te Vieenza met veel vreugde ont vangen. Vandaar hebben 1111. MM. te voet een uitstapje gedaan naar de Monte-Bercloalwaar een wonderdoend beeld van de II. Maagd is. De liooge reizigers zijn nu reeds te Verona aangekomen. Het vroegere berigt omtrent het jaargeld aan den Maarschalk Radctzky verleend, was overdreven. Hij behoudt zijne gewone bezoldiging van ƒ30,000. Ten einde bereid te zijn hij alle mogelijke gebeurtenissen heeft de Regering in Italië eenige militaire maatregelen verordend, ten einde des ge vorderd de zuidelijke grenzen van Zwitserland te kunnen bewaken. Van de 20,000 man, in Lombardijc aanwezig, zijn daartoe 10,000 in marsch- vaardigen toestand gebragt. EÜSLMB.' Be bezetting van Nièuw-Archangeleene der Russische bezittingen in Noord-Amerika, is versterkt, wegens den inval in het vorige jaar door eene wilde volksstam, de Kaloschis, gedaan. Deze horde had de bezetting ver rast en zich in de kerk verschanst; slechts na een hardnekkig gevecht was het gelukt hen te verdrijven. TÜKIiïE. In Konstanlinopel loopt het gerucht; dat eene afdeeling Russische troe pen van 10,000 man door de Circassiers zou zijn geslagen geworden. Men weet echter dat men op dusdanige bcriglen weinig slaat kan maken. SEBHMEVWS. Z. M. heeft goedgekeurd de beroepingen van Predikanten door de Hcrv. gemeenten te Oegstgcest, op A. R. Ruitenschild, Theol. ür.Cand.te Spijk, op G. van Duyl, Cand.; te Goudswaard (Korendijk), op II. F. Reyn- vaan, Cand.; te Ileukelum, op R. de Jongh van Arkel, Prcd. te Ammers- lolte Poortvliet, op C. D. Louis Ballier, Pred. te Wemeldinge; te Haaks bergen, op J. Berghege, Pred. te Gapinge; te Midwolda, op II. E. Grove- meijer, Pred. te llantum c. a.te Wester en Heiligerlee, op F. J. iiesse, Pred. te GasseHer Nieuwveen; te Oijen en Megen, op L. G. Roijaards, Cand.; alsmede de beroepingen van de Evang.-Luth. gemeenten te Deventer, op R. Rendier, Pred. te Monnikkendamen te Edam, op A. A. Beudeker, Pred. te Brielle c. a.en van de Doopsgez. gemeente te Knollendamop H. de Boer, Prop. Tot Pred. bij de Hcrv. gemeente te Hollandsche Veld, zijnde eene Kon. collatie, is, overeenkomslig het verlangen van den Kerkeraad, bij Kon. be sluit benoemd de Heer C. J. C. Venema, Pred. te Warns c. a. «tïABS i8EKï®TE3f. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYÜEN, Gezien Art. 13 der Algemeene Policie-Verordening voor de Gemeente Leyden, vastgesteld den 9dc" October 1856. Doen te weten, dat tot Raad der Gebuurte N°. 15 of N". 2 van Wijk V, is benoemd de Heer Jacobes Flantfeberen zulks ter vervanging van den Heer Ary Potuyt, overleden. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden 12 Januarij 1857. VAN LIMBURG STIRUM, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de door Gedeputeerde Stalen der provincie Zuidholland in hunne handen gestelde requester.: 1°. van Adriaan Jacobes Koole, Korenmolenaar op den molen de Oranjeboom, staande eri gelegen op den Vestwal dezer Gemeente, geteekend Wijlt II. N°. 315, Kadastraal bekend Sectie A. 84, houdende verzoek om op dien molen tevens Mout te mogen malen; en 2°. van denzelfde, waarbij hij ver gunning vraagt om zijnen korenmolen de Valkmede staande en gelegen op den Vestwal dezer Gemeente, getcekend Wijk V. N°. 1078, Kadaster Sectie A. N°. 22, tevens te doen inriglen tot Pelmolen en Meelfabriek. Gelet op Zr. SIs. besluit van den 31stcn Januarij 1824 (Staatsblad N°. 19), ra kende vergunningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Tralïjken. Doen te wetendat tot liet hooren der eigenaars en bewoners van de naastliijge- legene en belendende panden, ten opzigte der information de Commodo et Incom mode door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd, op liet Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 19de[1 Januarij aanst., des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgeinelde verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen wordenzich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 12 Jannarij 1857. VAN LIMBURG STIRUM, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Jiratiotieiïe JUilitie. Ligling van liet Jaar 1857. Oproeping tot de Inschrijving. BURGEMEESTER en WETHOLDERS van LEYDEN, gezien hebbende art. 51, 52, 53, 56, 57, 60 tot 68, en 166 der wet van den 8st™ Januarij 1817, als mede art. 5 der wet van 27sten April 1820; Doen te weten, dat de inschrijving voor de ligling der Nationale Militie van dit jaar, geschieden moet voor lien, die geboren zijn in het jaar 1838. Dat alle Ingezetenen zonder onderscheid, welke redenen lot vrijstelling van de dienst zij ook zouden mogen hebben, en of zij tegenwoordig of afwezend of al dan niet in Militaire diëtist zijn, verpligt zijn zieli te doen inschrijven; dat Oudeis, Voogden of Bloedvc-rwanlsnin deze, voor hunne naast best aanden of pupillen, mits gaders Regenten van publieke Gestichten, voor de onder hun beheer staanden, de belangen moeten behartigen, door de bij de wet gevoidcrde opgave te doen, eu daarvoor verantwoordelijk zijn. Dat onder de Ingezetenen ten deze ook worden gerekend de vreemdelingen, die den zetel van hun vermogen of bun verblijf in het Koningrijk zijn komen vestigen alzoo zij, even als de Inboorlingen, verpligt zijn mede te werken tot de gemeenschappe lijke verdediging van den Staat, welke bun veiligheid en bescherming verleent. En rocfen dien ten gevolge op, alle de in de termen vallende Ingezetenen, om te compareren in een der vertrekken van bet Raadhuis: Op Maandag den 12 Januarij 1857, Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 12 en 3. En die van het buiten-territoir der Gemeente. Op Dingsdag den 13 Januarij 1857, Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 4 en 5. Op Woensdag den 14 Januarij 1857, Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 6. Op Donderdag den 15 Januarij 1857, Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 7 en 8. Vermanende Burgemeester en Wethouders voornoemd wel uitdrukkelijk de belang hebbenden, zich, door getrouwelijk op te komen, vrij te Waren tegen de nadecligc gevolgen, welke uit nalatigheid in deze onvermijdelijk zouden voortvloeijende ho ven opgegeven tijdsbepaling ir. bet oog te houden, en bij de inschrijving zich te voorzien van hunne gehoorle-akten alsmede schriftelijk op te geven hunne woon plaatsen, en het wijk en nommer hunner huizen, ten einde hierdoor voor te komen de onaangenaamheden, welke voor de ingeschrevenen volgen moet uit eene verkeerde spelling van den naain of een abuis in de opgave der woonplaatsen, waardoor dik wijls de ingeschrevenen te vergeefs worden gezocht bij oproepingen, welke voor hun wezentlijk belang gedaan worden. Zullende er, van lieden af, ter Secretarie geva ceerd worden ter afgifte der geboorte akten, voor diegenen, welke binnen deze Ge meente zijn geboren, 's morgens van 11) tot 3 ure. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsche Cour. worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden3 Januarij 1857. VAN LIMBURG STIRUM, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. En is hiervan afkondiging geschied waar hel behoort den 8de° Januarij 1857. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leyden VAN LIMBURG STIRUM, Burgemeester. T. PUTTKAMMER, Secretaris.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3