nog le gewagen van bezuiniginguitkomsten opleverendie anders niet te verkrijgen zijn. In het geldelijke blijkt, dat de tegenwoordige voordragt in vergelijking met de begrooting van 1856 een voordeelig slot oplevert van ƒ159,100 en in vergelijking met het bedrag, volgens de organieke wetten, ƒ231,600. Men schrijft uit Luxemburg: Behalve de veranderingen, waardoor onze instellingen in verband zijn gebragt met de Duitsche instellingenis hier niets bijzonders voorgevallen, lie dagbladen schijnen le berusten in den legenvvoordigen toestand des lands. Twee hebben opgehouden te bestaan. De begrooting is bij eene wettelijke bepaling geregeld. De uilgaven zijn slechts vastgesteld voor de eerste 3 maanden, waaruit men opmaakt dal de vergadering der Stalen voor Maart zal plaals hebben. Men verwacht eerst daags de afkondiging der kieswet en een besluit op de inrigling der regering. 'sGRAVENHAGE, 13 Januarij. Bij Kon. besluit zijn benoemd: lot President van het Prov. Gercglshof in Noordholland Mr. J. M. van Maanen, thans Vice-President, en tol Vice- President van hetzelve llof Mr. G. Schimmelpenninck Jz.thans Raadsheer. Ook zijn benoemd: bij hel 3dc rcg. infanterie, tot Kapitein 3dc kl.de lslc Luitenant R. M. Verniers van der LoeiF, van hel 2dc reg. van het wa pen; bij het 4,lc reg. infanterie, tot lsle Luit., de 2dc Luit. J. J. Roelants, van het corps, en is de 2dc Luit. TV. II. van de Pol, van het 5dc reg. infanterie overgeplaatst bij hel leger in Oost-Indië. Z. M. heeft den Ileer A. Salinger, Kon. Nederl. Hofbankier le Berlijn, tol Ridder van de Orde der Eikenkroon benoemd. Z. M. heeft tot belooning dergenen die zich bij de in maanden Julij, Augustus en September 1856 plaats gehad hebbende expeditie naar de Lam- pongsche districten hebben onderscheidenbevorderd van Ridder der 4de tot Ridder der 3de kl. van de Militaire Willemsorde, den Kolonel der infanterie J. A. Walcson Kommandant der voormelde expeditie; voorts benoemd tot Ridders der 4dc kl. van de Militaire Willems-ordeden Kapi tein-Adjudant bij den groolc Staf A. W. P. Weilzelden Kapitein van den generalen Staf F. W. B. Jhr. Flugi van Aspermontde Kapiteins der infanterie J. II. R. Köhler en L. A. de Klerck; den lslen Luitenant-Adju dant bij den groolen Staf C. M. L. Spellie; den lstcn Luitenant der Infan terie K. F. Schultze; den Ist™ Luitenant der genie en sapeurs G. H. Sche pers; den Officier van gezondheid der 3dc kl. bij de militaire geneeskundige dienst C. F. Diepcnbroek; de 2dc Luitenants der Infanterie W. J. G. van Swielen, C. J. M. de Wilde, J. L. B. Granpré Molière en J. II. C. Go din: de Walbusscliutlers D. Wijtmans, F. J. U. van Blerk en M. van Dijk, den Flankeur P. Elsakkers; allen van het wapen der Infanterie, eervol te doen vermelden bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indie als in Nederland: de Sergeanten Walbusschutters A. P. Kunz en II. L. van der Veen, den Sergeant K. J. Pauwels, den Korporaal Walbusschutler A. de Mar tij it en den llorenblazer J. N. Simon, allen van het Wapen der In fanterie. II. M. de Koningin heefi heden voor de eerste maal na hare onge steldheid hare gewone wandelrid gedaan. Heden morgen is er, bij gelegenheid van den Russischen Nieuwcjaars- dag, in de kapel van H. M. de Koningin-Moeder, eene pleglige dienst gehouden. De Heer Commissaris des Konings dezer provincie, Ridder van der Heim van Duivendijke werd dezer dagen door eene ernstige ongesteldheid aangetast. Hoezeer liet dreigend gevaar geweken is, bevindt de zieke zich nog in zwakken locstand. Zijne werkzaamheden worden waargenomen door Jhr. van lleleren Gevers, lid van Gedeputeerde Staten. Donderdag a. s. zal er bij den Baron d'AndréFransch Gezant alhier een groot diner plaals hebbenwaarop de leden van het corps diplomati que zijn genoodigd. Dienzclfdcn dag zal ook bij den Minister van Buitenl. Zaken een diner gehouden worden. Ten behoeve van de noodlijdenden op het eiland Groot Sangir in Ned. Indië zijn bij het Dep. van Koloniën nog eeriige giften ingekomen, zoodat het totaal van die giften thans 3,817.95^ bedraagt. Naar men verneemt is onze stadgenoot, B. M. Perk, voornemens, in den omtrek dezer stad, eene Beijersche stoom-bierbrouwcrij op te riglcn waartoe een kapitaal van ƒ250.000 in aandeelen moet worden bijeengebragi. BUITENL A 1VDSC1IK~liKBiGTKN. Ei K fi fcl De Graaf van Vlaanderen heeft zich naar Engeland begeven. Te Antwerpen heeft in de vorige week het volgende voorval plaats gehad: Een Prolestantseh Lceraar hield sedert kort, in een lokaal aldaar, godsdienstige voordraglen voor zijne geloofsgenooten. Onder het publiek verspreidde zich aldra het valsche gerucht dat zijne toehoorders betaald wer den, en reeds Dingsdag verzamelde zich een groote massa voorgenoemd huis. Woensdag avond drong een digt opeengepakte menigte uil den volks hoop in de vergaderzaal, verscheurde de bijbels die zij vond, vernielde tafels, banken en stoelen en dreigde den geestelijke hem te zullen mishandelen. De policie kwam krachtig tusschen beide, sloot het lokaal, waar zich nog 107 personen bevonden en nam elf der onruststokers gevangen. Later zijn zij echter weder ontslagen. Uit Luik wordt gemeld dat er op de Maas nabij die stad eene schuit, met ijzer geladen tegen een brug is gesloten en gezonken. Aran de opva rende 3 personen, is slechts 1 gered. EUCELAND. LONDEN, 11 Januarij. De Times en de Mom. Post wenschen de natie geluk met. het krach tige en roemrijke deel dat Engeland in den Oosterschen oorlog heeft gehad, en vooral in de laatste onderhandelingen. De beide bladen hebben geen lof genoeg voor Lord Palmerslonaan wien de eer daarvan toekomt. Die loftuitingen zijn noodig, om de gestrengheid te vergoeden, waarmede zijne handelingen niet alleen op bet Vasteland, maar ook door zijne landgenoo- ten worden beoordeeld. Volgens de Mom. Post heeft het Engelsche eskader in de Zwarte zee bevel ontvangen zich gereed le houdenten einde op het eerste bevel naar Engeland terug te keeren. Steeds worden er vele vergaderingen gehouden om legen de inkomsten belasting te protesteren. De regering daardoor meer en meer in het naauw gebragt, beeft reeds te kennen gegeven dat zij die belasting geheel of ten deele zal afschaffen. Uil de gevangenis van Newgate is een man ontslagendie wegens valschbeid in geschriften, tot 4 jaren gevangenisstraf was veroordeeld, en reeds een halfjaar daarin had doorgebragt. Zijne onschuld is nu aan het licht gekomen. Ilij had vroeger zijn geheel vermogen aan zijne verdediging te vergeefs opgeofferdzoodat hij met vrouw en kinderen in armoede is gedompeld. De Times beweert te regl dat hem schadeloosstelling moet ver leend worden. Van Guernsey wordt gemeld, dat aldaar in den nacht tusschen 5 en 6 Jan. op de Totnezrolsen is verbrijzeld het van Alexandria naar Antwer pen bestemde barkschip Boadicea, waarbij 9 mannen van de 14, die zich aan boord bevonden, in de branding zijn omgekomen. Tot heden weet men reedsdat in de laatste stormen in onze wateren meer dan 100 perso nen het leven hebben verloren, waaronder 21 personen, die bij het vcrlccncn van bijstand zelve den dood vonden. De brievenbij het verongelukken van de Violet behouden gebleven zijn hoewel beschadigd, toch leesbaar. De papieren van waarde daarin ver vat, zijn alle bruikbaar. De heriglen uit de Kaapkolonie, loopende tot 11 Nov., luiden zeer gunstig. Er hccrschlc overal in de kolonie rust en vooruitgang; aan de grenzen was het gevaar ccner vredebreuk met de inboorlingen geweken. FRANKRIJK. PARIJS, 11 Januarij. De Perzische Gezant Feruck-Khan is te Toulon aangekomen. Hij heeft voor den Keizer en de Keizerin rijke geschenken medegebragt en voor den Keizerlijken Prins een zwaard, dat reeds sedert lang als eene Turksche re- liqnie werd bewaard. De Kamer van beschuldiging van het. Keizerlijke Gercglshof heeft den geschorsten Priester Jean Louis Vergcr, wegens moord, verwezen naar de tercgtzitling van dat Hof. Hij is naar de Conciergerie overgebragt en kon bij de overbrenging het geschut hoorendat bij de begrafenis van zijn slagtoffer werd gelost. Hij blijft even onverschillig, en heeft in zijn nieuw verblijf om eencn houten vloer gevraagd, daar bet vochtig was. Hij heeft ook een verhoor ondergaan van den Raadsheer Salignac, die bij de Assises als Voorzitter zal optreden. De bladen die de belangen der geestelijkheid voorstaanverklaren dat Verger niet den persoon van den Aartsbisschop heeft willen treilen, maar, in den persoon van dien Prelaat, het leerstuk der Onbevlekte Ontvangenis, zoodal de Aartsbisschop de martelaar is van de Onbevlekte Ontvangenis der Moeder Gods." Volgens deze bladen is dit vertroostend voor de geloo- vigen en, moet men den 3dcn dezer niet langer als een dag van dood en verderf beschouwen, maar integendeel als een vreugdedag, waarop een martelaar is geboren. De uiterste wil van den Aartsbisschop is reeds geopend. Hij had dien twee maanden geleden eerst geschreven. De Aartsbisschop verdeelt zijn vermogen onder zijne bloedverwantenmet uitzondering van eenigc legaten aan zijne bedienden of voor weldadige doeleinden. 10,000 fr. zijn bestemd voor de armen van Parijs. Vrijdag heeft de pleglige ter aarde bestelling van het lijk des Aartsbisschops plaats gehad. Eene groolc menigte mcnschen was bij die gelegenheid op de been gekomen. Het lijk was in eencn looden kist, en daarna het ge heel in een van kostbaar hout gelegd. Ten half negen ure begaf zich de stoet op weg en kwam ten 10 ure bij de Kerk Notre Dame aan. Vele personen knielden tijdens het lijk voorbij ging. Toen het lijk in de kerk was gebragtwerd er een Miserere gezongen voor de misdaad die de be volking steeds betreurt, en vervolgens eene mis gedaan door den Bisschop van Meaux. Het lijk werd daarna nabij den grafkelder nedergezet, alwaar het nog dien dag is ten toon gesteld. Gedurende deze pleglighcden liet zich het gesehut hooren. Voor de kerk waren geene entree-kaartjes afgege ven. Alleen waren eenige plaatsen opengehouden. Het gebouw was eivol. Het hart van den Aartsbisschop, afzonderlijk gebalsemd, zal op verzoek van den pastoor, naar de kerk St. Etïennc du Mout gebragt worden. Morgen zal de zuivering van die kerk plaals hebben. Omtrent den Amerikaan, alhier onlangs door een schildwacht in de gevangenis doodgeschotenverneemt men dat hij in hechtenis zat voor eene schuld van 5 a 600,000 fr.die hij halstarrig weigerde le voldoen. Hij wilde liever, zeide bij, 5 jaren in de gevangenis doorbrengen, dan aan de eischen zijner schuldejsehers toegeven. Echter, na twee jaren was hij lot andere gedachte gekomen en had met hen een vergelijk getroffen, na melijk om de helft te betalen. Hij zou dientengevolge daags na zijn ver scheiden in vrijheid worden gesteld. Het is bewezen dat hij aan den schild wacht die hem verzocht zich van het venster le verwijderen, een zeer beleedigend antwoord heeft gegeven. De soldaat had nog maar weinig tijds gediend, en was door een verblijf van zes maanden op Belle-Isle aan eene stipte nakoming der bevelen gewoon geworden. De Mon. de la Plotte berigt dat de Engelschen te Canton in een der forten 6 kanonnen hebben gevondenwaarvan zij er 5 vernagelden en 1 medenamen. Dit stuk droeg het jaartal 1697 en het volgende opschrift: «Dit kanon is gegoten te Nankin, bet 5dc jaar van de 8stc maan van het 36sle jaar van de Regering van den Groolen Keizer Kang-lli, de zoon des hemelshet licht der aarde." Kang-lli werd geboren 1653 en overleed 1723. Genoemd blad merkt hierbij op, dat toen de geschutgieterij te Can ton onder de leiding van den Jesuit Bouin stond, die deze kunst aan de Chinezen heeft geleerd.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2