leydsche courant. 1857. MAANDAG 12 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BUVNENLANDSCHfl BERIfiTEN. LEYDEN, 10 Januari]. Maandag is het juist 50 jaren geledendat ook op Maandagden 12dcn Januarij 1807, de uitbarsting van een met 37,000 ffi buskruid beladen schip, liegende in het Rapenburg, des namiddags kwartier over 4 uren, eens klaps een der schoonste wijken der stad, deels deed instorten, deels vreeselijk teisterde en bijna de gansche stad door, aan daken en vooral aan ramen groote schade loebragt, en zelfs de hooge Gothische Pieters- en Rooglandsche kerken met de haar omgevende kerkhuisjes dermate bescha digde, dat aan de eerste ongeveer 00,000, aan de andere ongeveer 30,000 tot herstel werden besleed. Ongeveer 140 menschen werden daar in ée'n oogenblik, in zoo kort be stek een offer des doods. Veel grooter was het aantal der gekwetstenen onbeschrijfelijk de verslagenheid door de gansche stad, waar bijna geen fa milie was die geen verlies aan bloedverwanten of vrienden of bezittingen had te betreuren, vreeselijk vooral die eerste nacht, op het tooneel des jammers, waar op verscheidene plaatsen de vlammen door hel vuur der haardsteden ontslaan, zich door de bouwvallen een weg baanden, en eerst des morgens werden bedwongen. Wij kunnen hier in gecne meer uitvoerige beschrijving treden van dit hartverscheurend tafereel, waarvan de indruk door gansch Nederland, ja zelfs in den vreemde zich Iaat afmeten, als men 't oog slaat op de som van 1,106.216 aan vrijwillige giften ingekomenwaartoe in Leyden zelf nog ƒ14,239 was bijgedragen. Koning Lodewijk Napoleon kwam denzelfden nacht alhier aanen loonde op eene zijn hart vereerende wijze zijn zucht om al aan te wenden, wat ter leniging der ramp, in zijn vermogen scheen te zijn. Onmiddellijk schonk hij een gift van ƒ30,000 en de Koningin een van ƒ10,000, en huisvestte tenige van huis en have beroofde gezinnen uit den deftigen stand in zijn paleis het Huis in 't Bosch. De herbouwing der vernielde wijk was, even als meerdere ontwerpen des Konings, een denkbeeld dat meer van zijn goeden wil dan van bedaard overleg getuigde. Voor het best gekeurd ontwerp werd een prijs van ƒ1000 uitgeloofd, welke prijs benevens 4382 voor diensten en verschotten gedu rende een halfjaar aan eene herbouwing-Commissie van 3 bouwkundigen werd uitbetaald; doch waarvan alleen het plan om een gedenkleeken te slichtenvoor 't welk 10,000 beschikbaar gesteld wasin zoo ver tot stand kwam, dat de grondslag en eerste sleen er toe werd gelegd, met een koperen plaat er bij van een toepasselijk opschrift voorzienwelke grondslag nog onder den grond schuins over de Lodewijkskerk te vinden is; terwijl het zeer te betwijfelen valt, of men in dit naauwelijks tot den grond gevorderde werk de som van 19,482 zou erkennendie er aan verspild zijn; doch welke grondslag mogelijk nu zou kunnen dienen, om er eene eenvoudige gedenknaald op te plaatsen. En wat is de geschiedenis van dit plein na die halve eeuw. Wat ziel men in plaats dier schoone rij huizen, die toen het Rapenburg versierden. Na de eerste opruiming bepaalde men zich, bij het zetten van een dubbele rij boomen langs de buitenkant der beide pleinenen werd de overzijde of het groote plein lot exercitieveld bestemd. Later werd het kleine plein meer beplant; doch de onregelmatig afgebrokkelde gebouwen aan de oostzijde, herinnerden nog maar al te droevig aan de blokken huizen die vroeger deze pleinen bedekten. Van tijd lot tijd zijn daarin de laatste jaren gebouwen ver rezen, die deze ongelijkvormige ledige hoeken sierlijk hebben aangevuld. In 1835 werd er aan den eencn kant een schoone R. K. kerk met toren ge bouwd; in 1850 aan de andere zijde een gebouw voor hel Leydsche Depart, der Maatschappij lot 'tNut van 't Algemeen, waarvan een daartoe ingeriglc bovenzaal de rijke boekerij van de Maatschappij der Ned. Letterkunde bevat, terwijl een sierlijk Sociëteitsgebouw en tuinmuur met koepel verder de ruimte lusschen de hoekgebouwen heeft aangevuld. Ook nog op een anderen ledigen hoek aan de overzijde, zagen we in de laatste jaren een R. K. Hofje voor oude vrouwen verrijzenen den op de Koepoorlsgracht nog overgeble ven ledigen hoek door een gebouw voor een Boekdrukkerij innemen. En nadat het kleine Ruïneplein later in 't midden van geboomte ontbloot, tot een open plein was aangelegden met een muziektent voor den zomer tijd prijkte, meende men dat het voortaan wel zoo blijven zou. Doch nu in 't najaar zijn daar de grondslagen gelegd van het Academisch gebouw, dat voor de Ontleed-, Schei- en Natuurkunde bestemd, een waardig sieraad van dit plein zal worden, en cenigermale de door te grooten omvang en kostbaar heid onuitvoerlijke plannen van Koning Lodewijk zal verwezentlijkenen met de bevorens genoemde gebouwen een opbeurend gedenkteeken zal zijn, hoe de vooruitgang des tjjjds van lieverlede de wonden heeft geheelddie het springen van een kruidschip in een oogenblik onze stad had geslagen. Weinig vermoedde vroeger de Redacteur dat hijtoen zelf ernstig ver wond, en na veel inspanning des avonds laat, onder het puin der school van het Leydsche Dep. der Maatschappij tot Nul van 't Algemeen, op den hoek van het Rapenburg en de Langebrug, gered, na een halve eeuw deze her innering voor zijne Courant zou schrijven. Aan den lieer II. J. van Leeuwen Jz.Mr. timmerman en aannemer alhier, zal op aansl. Maandag Lel voorregt te beurt vallen, den 50stcn ver jaardag te herdenkendal hij zich in die betrekking alhier heeft nederge zet. Wij wenschcn den jubilaris loc, dat hij zich nog lang in de noodige krachten mag verheugen, om met dien ijver werkzaam te zijn, als waar van hij lot hiertoe de sprekendste bewijzen gaf. Het is misschien niet onbelangrijk op te merken, dal hij, naar wij vernemen, de laatst overge blevene is van hen, die vroeger in zijn vak, onder het bestaan der gilden, alhier zijn toegelaten. De Maatschappij van Levensverzekering, gevestigd te Rotterdam en te 's Gravenhage, waarvan hier ter stede Agent is de Heer A. de Mare en Commissarissen van Toezigt de lleeren 11. J. Rijshouwer, A. van Leeuwen, J. W. Visser, J. F. La Rivière en G. H. Blanken, heeft reeds sints eenige jaren hare weldadige strekking doen gevoelen. Zij rust, volgens het ge tuigenis van onze beroemdste wiskundigen, op hechte grondslagen, zoodat dezelve in gemoedc kan worden aanbevolen. (Men zie verder de Advertentie). I!et getal der in het Werkhuis alhier opgeuomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 228 lot 279 personen. Gedurende het jaar 1856 zijn binnen deze gemeente, geboren 620 zoons en 608 dochters, te zamen 1228; levenloos aangegeven 38 zoons en 31 dochters. Overleden 458 personen van het mannelijk en 423 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 881. Gehuwd 280 paren en 2 echtscheidin gen ingeschreven. De Taal- en Letterkundige Afdecling van de Kon. Akadcmie van We tenschappen zal op Maandag aanst. te Amsterdam hare gewone vergadering houden. Door den Gemeenteraad van IJsselstein is aan Dr. H. R. de Breuk aldaar, op zijn verzoek, vergunning verleend lot het in orde brengen en inventariseren van de archiven dier gemeente. Men verneemt, dal het wets ontwerp op de reglerlijke organisatie, in het begin dezer week, bij de Tweede Kamer der Slaten-Generaal is in gekomen. Ook die voordragt strekt om den Hoogen Raad tevens het appel van burgerlijke zaken op te dragen. De-11 provinciale Hoven wor den daarbij afgeschaftzullende de Reglerlijke Magt voortaan zijn zaamge- steld uil KanlongeregtenArrond.-Reglbanken en den Hoogen Raad. Aan de Arrond.-Reglbanken wordt de kennisneming ook van de criminele zaken en het hoogcr beroep in strafzaken in het algemeen opgedragen. De voor gestelde bepalingen maken, naar het oordeel van de Regering, den Hoogen Raad tot cour re'gulatrice in den vollen zin des woords, zooals door de Grondwet is bedoeld. Het wels ontwerp beveelt zich ook aan door eenige bezuinigingen. Het wets ontwerp op het lager onderwjjs is gereed en wordt spoedig bij de Tweede Kamer ingewacht, llet is, met de memorie van toelichting, een zeer uitvoerig stuk. Res.bl Uit het dezer dagen gegeven verslag van den staat der landhuishoud kundige school, te Haren gevestigd, blijkt dat deze inrigling meer en meer in bloei en uitgebreidheid toeneemt, zooals o. a. op te maken is uit het getal leerlingen, dat tol 41 geklommen is, alsmede uit de velerlei blijken van belangstelling haar geworden, met name van Z. M. den Koning een geschenk van ƒ1200, terwijl er voor 's Konings rekening 3 leerlingen op de school geplaatst zijn. 4 harcr kweekelingen zijn dit jaar van landswegc lol opzieners van den boschbouw op Java aangesteld en als zoodanig reeds derwaarts vertrokken. Naar men verneemt is aan den Heer A. ColsonDirecteur der alge- meene maatschappij voor broodfabrieken te Brussel, alhier te lande verte genwoordigd door de Heeren van Hasselt en von Ziegler, door Z. M. den Koning octrooi van invoer verleend voor een verbeterd stelsel van broodbe reiding. Volgens dit stelsel bakt men in 24 uren 4000 Ned. ffi brood met 14 a 15 ffi gewone steenkolen per 100 ffi brood; de kneedtoestellen berei den 85 'ffi gest per minuut en kneden 500 deeg in 10 minuten. Te Groningen heeft eene inschrijving, tot dekking van het bij de Ilcrv. Diaconie bestaande tekort, de som van ƒ4,381.37 opgebragt. Uit Stroobos (Groningen) wordt het volgende geschreven: In den nacht van 4 op 5 dezer werden de bewoners van de Groninger streek door een akelig geroep gewekt en begaven zich door wind en sneeuwjagt heen naar buiten, om de oorzaak daarvan te onderzoeken. Met schrik aan schouwden zij eene vrouw met een klein kindde handen wringende en

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1