iets van eene zamenzwering wist, kreeg zoo vele zweepslagen, dat hij stierf, zonder eene bekentenis afgelegd te hebben. Een andere neger werd in Ken tucky opgehangen en aan verscheidene zijner medegevangenen stond het zelfde lot te wachten. Reizigers, die onlangs Bankok (Siam) hebben bezocht, konden aldaar een vertegenwoordiger van Buddha zien, namelijk een witte olifant, die een prachtig paleis bewoont, en van wien men bijna zou gelooven dat hij be wust is van de hooge waardigheid die hij bekleed. Met gouden van edel gesteenten fonkelende kniebanden en een diamanten kroon versierd, verschijnt h'j dagelijks bij zonsopgang aan den drempel van den tempel, en geeft door het opheffen van zijn kop hemelwaarts en door het zwaaijen van zijn ver gulden snuit het teeken lot het gebed. Hij is aan deze verrigting van zijn ambt zoo gewoon, dat hij die als uit eigene beweging vervult. FRANKRIJK. PARIJS6 Januarij. Heden hebben de leden der Conferentie eene tweede bijeenkomst ge houden. De Monitmr geeft daarvan verslag en zegt dat er een protocol is geleekend, dat een einde maakt aan de nog bestaande moeijelijkheden. Met algemeene stemmen hebben de Gevolmagtigden besloten, dat de grensschei ding in Bessarabie zal Ioopen van het dal van Trajanus tot aan de rivier Yalpuk. Tolbaek en Bolgrad behooren voortaan tot Moldavië. Rusland be houdt van zijne zijde Komrat met eene uilgestrektheid van 330 wersten grond. De Delta aan den Donau en het Slangeneiland keeren tot Turkye weder. Voor de ten uitvoer legging dier grensscheiding is de 30stc Maart als uitersten termijn bepaald. Binnen denzelfden termijn zullen de Oosten rijkers de Bonau-Vorstendommen en de Engelschen de Zwarte zee moeten hebben ontruimd. Daarna komt de Commissie voor de regeling der Vors tendommen bijeen; zij brengt verslag uit, en worden alsdan de leden der Conferentie andermaal bijeengeroepenom ook dit punt tot eene eindbeslis sing te brengen. De Keizerin heeft uit hare bijzondere fondsen het jaargeld dat de Heer Be'ranger van den uitgever zijner werken trok, tot 10,000 fr. verhoogd. Dit geschenk is door den dichter in dank aangenomen. De moord aan den Aartsbisschop van Parijs gepleegd, is natuurlijk de hoofdzaak waarmede de algemeene aandacht wordt bezig gehouden. Naar men zegt zou de hooge geestelijkheid zich veel moeite geven om het gereg- telijk onderzoek niet te doen voortzetten, omdat zij ongaarne een Priester op de bank der beschuldigden zoude zienmaar hem liever als waanzinnig in een klooster zag opgesloten. Het Openbaar Ministerie zet inlusschen de zaak goed door en de antwoorden van Verger, leveren weinig grond op om hem als waanzinnig te beschouwen. Volgens de Constit. zou hij reeds naar het Hof van Assises van de Seine zijn verwezen. Het lijk van den Aartsbisschop is in eene verlichte kapel ten toon gesteld, waartoe vertrekken in zijne woning zijn gereed gemaakt. Drie zalen met rouwfloers behangen gaan de lijkzaal vooraf. In de verlichte kapel is het lijk op een rustbed gelegd, onder een prachtig verhemelte, waarvan de draperiën uit zwart fluweel met violetkleurig satijn gevoerd, bestaan. De zaal wordt met duizende waskaarsen verlicht en het wapen van den over ledene prijkt aan den wand. Maatregelen zijn genomen dat bij den grooten toevloed van menschende orde niet worde gestoord. De begrafenis zal op 15 Januarij plaats hebben. In de kerk van Nötre Dame zal het gewaad van den Aartsbisschop, dat hij tijdens den moord droeg, voor eenig geld te zien zijn. Men ver wacht dat dit eene niet onaanzienlijke som zal opbrengen, te meer daar ook de kleediugstukken van zijnen voorganger, Mgr. Affre, mede in die kerk aan de nieuwsgierigen vertoond worden. Merkwaardig zijn de volgende woorden van het dagblad Le Sièclebij de vermelding van den dood des AartsbisschopsDit verlies berooft de dioe- cese van een verlichten bestuurder, die blijken gegeven had van een opmer kelijk redenaars talent en van eene onuitputtelijke liefdadigheid jegens de behoefage volksklassen. Ook uit het staalkundige oogpunt betreuren wij het verlies van den Heer Sibour; voorzeker kan men hem zwakheden ver wijten, die ons bevreemd hebben, maar de gematigde en waarlijk gods dienstige mannenzoo als er velen in de dioecese van Parijs gevonden worden, zullen altijd met dankbaarheid herdenken, hoe hij zich tegen den veldwinnenden invloed van het Jesuilendom aangekant heeft. Zij zullen gedachtig zijn aan den kampstrijd, dien hij met moed en niet zonder ge vaar gevoerd heeft tegen die ultramontaansche drijvers, welke sedert ver scheiden jaren de kerk van Frankrijk beroeren en de verdraagzaamheid onzer beste Bisschoppen bestendig bekampen. In de tegenwoordige omstandigheden zal het moeijelijk zijn, de plaats van den Heer Sibour behoorlijk te vervullen. Men weet, welk een oneindig groot gezag die hooggeplaatste geestelijke kan uitoefenen en hoe veel be lemmeringen hij aan de burgerlijke Regering berokkenen zou, indien hij meer of min de ultramontaansche beginselen toegedaan ware. Mgr. Sibour begreep, dat het Christendom met den vooruitgang der denkbeelden kan zamengaan. Kortom, de keuze van zijnen opvolger is in de tegenwoordige omstandigheden van groot gewigt. Omtrent den moordenaar van den Aartsbisschop wordt nog het vol gende medegedeeld: Jean Louis Verger is geboren op 22 Aug. 1826. Hij genoot zijne opleiding in het Seminarium van Montrouge, alwaar hij steeds stil was en zeer weinig sprakzelfs dorst hij niemand in het aangezigt zien. Op het einde zijner studiejaren werd hij van diefstal overtuigd en weggezon den. De Pastoor van S'. Germain l'Auxerrois, trok zich zijn lot aan. Hij beloofde beterschap en werd later tot kruisdrager bij de Keiz. kapel aange steld. Dit maakte zijne eerzucht gaande en hij waande zich reeds tot eene hooge betrekking geroepen. Hierin teleurgesteld, leverde hij jegens zijnen genoemden weldoener eene lasterlijke ldagt in aan den Keiz. Procureur; maar dit had zijn ontslag ten gevolge. Eenigen tijd daarna werd hij nogmaals door Mgr. Sibour tot Pastoor bij eene landgemeente benoemd, maar deze nederige betrekking was eene doodsteek voor zijne eerzucht. Hij begon tegen het leerstuk der Onbevlekte Ontvangenis te prediken en dien ten gevolge wederom geschorst. Zijne woede kende toen geene grenzen, en het einde daarvan is bekend. Men verhaalt ook nog dat hij steeds vele schulden maakte, en dal hij eens een kleedermaker, die hem om betaling vroeg, in zijne kamer opsloot en duchtig afroste. Er is reeds eene gedenkpenning geslagen op het treurig uiteinde van den Aartsbisschop. Zij vertoont op de eene zijde de beeldtenis des Aarts bisschops met den bisschopsstaf in de regter-, den palmtak der martelaren in de linkerhand, en dit onderschrift: Mgr. Dom. Auguste Sibour, Aarts bisschop van Parijs; terwijl op de keerzijde te lezen staat: Als marte laar gestorven den 3den Januarij 1857, in de kerk van Saint Etienne du Mont, op den feestdag der patrones Saints Genevieve, door den dolk eens dolzinnigen en als randschrift in het Latijn Wij worden gelasterd en icij bidden. (I Cor. IV: 13a). Het bestuur van het Aartsbisdom van Parijs is voorloopig opgedragen aan den Bisschop van Tripoli en de H. H. Buquet, Surat en Darbois. Het reglsgeding in de zaak van VVnivers is weder uitgesteld, waar schijnlijk omdat de pleitrede van den Heer Dufaure hoofdzakelijk zoude loopen over de medewerking door den overleden Aartsbisschop aan de te genpartij van genoemd blad verleendiets dat men thans niet voegzaam oordeelde. De Heer Courcy, vertegenwoordiger van Frankrijk in China, heeft gemeld, dat de beschieting van Canton in zooverre te betreuren is, dat juist op dit oogenblik de Chinesche regering gezind was met de Europesche Maglen in nader overleg te treden. De algemeene tentoonstelling van Landbouw zal dit jaar van den lsten tot den Iff10" Junij plaats hebben. Tot het in ontvang nemen en plaatsen der voor de tentoonstelling bestemde werktuigendieren en voortbrengselen zijn de dagen van 18 tot 26 Mei bestemd. De telegraafdraden tusschen Dover en Calais zijn gebroken. SWII'SEKLASIO. De Bondsraad heeft eene proclamatie uitgevaardigdwaarin hij de heldhaftige daden van het voorgeslacht, waarvan de geschiedboeken getuige nis afleggenin herinnering brengt en verklaart alsnog onzeker te zijn om trent vrede of oorlog; hij hoopt echter op een eervollen vrede, doch indien het tot oorlog mogt komen, vertrouwt hij op de algemeene geestdrift des volks; het land zal zich opofferingen getroosten en den Staat voor de huis gezinnen der strijders zorgen. Men zegt dat in de beslaande verwikkelingen door Zwitserland de volgende voorstellen zijn gedaan. De Zwitsersche Regering zou de gevan genen in vrijheid stellen, alleen om aan de bemiddelende Mogendheden (Frankrijk en Engeland) genoegen le geven. Daarentegen zouden de Kabi netten van Parijs en Londen zich verbinden om van den Koning van Pruissen afstand zijner regten op Neufchalel te verkrijgenbehoudens eenige schadeloosstelling of andere voorwaardennader te regelen. Om de zaak in den grond te regelen, zou men niet ongeneigd zijn eene bijzondere conferentie te houden, waartoe Frankfort of Brussel worden aangewezen. Maar dan 700 Wurtembergersdie bij het aanleggen der spoorwegen hier te lande werkzaam warenmaar thans door de staking van dien arbeid broodeloos zijn geworden, zijn naar hun land teruggezonden. IPASJE. MADRID, 4 Januarij. Met de schatkist is hel steeds droevig gesteld. Het Kabinet moet er reeds aan gedacht hebben, om niettegenstaande de pas gesloten geldleening, ook nog de desamortisatie-wet gedeeltelijk in werking te brengen. Uit dien hoofde tracht de kerkelijke partij het Ministerie te doen vallen, maar de Koningin heeft tot hiertoe daaraan geen gehoor gegeven. De geestelijkheid heeft dezer dagen vele adressen aan de Koningin en de Ministers gezonden, vervuld met loftuitingen op het tegenwoordige be leid der zaken. Zij heeft het hierbij niet laten berusten, maar ook aan den Minister van Justitie verzocht, dat van regeringswege maatregelen zou den worden genomenom de inwoners lot de bijwoning der godsdienstige plegligheden te noodzaken. De Minister heeft ook reeds aan zijnen ambt genoot van Binnenl. Zaken geschreven, opdat hij, ter voldoening aan het verzoek, de noodige bevelen aan de burgerlijke ambtenaren geve. De be- riglgever van de lnd. Beige, die het bovenstaande mededeelt, herinnert daarbij aan een geval, dat hem 5 jaren geleden te Valencia is voorgekomen. Hij was daar met een aantal reizigers aan de table d'höte gezeten», toen een afgevaardigde van den Aartsbisschop binnen trad en van allen het schriftelijk bewijs vorderde dat zij hunne noodzakelijke godsdienstpligten getrouw vervulden. Daar niemand daarvan voorzien wasgaf hij 8 dagen uitstel om het stuk te vertoonen. Onze reiziger, die de stad den volgenden dag verliethad daarvan niets meer vernomen. Alhier is een pleglig Te Deum gezongen om de Voorzienigheid te danken voor de redding van den Koning van Napels. De Koningin was er bij tegenwoordig. Er is eene algemecne ontwapening verordend, zoo wel in de hoofd stad, als in de provinciën. Reeds zijn er vele wapenen in beslag genomen. In Catalonie is de staat van zaken eenigzins beter gewordenmaar de quaestie der voedingsmiddelen blijft nog verontrustend. Door het geheele land heerscht eene gevoelige koude. Op sommige plaatsen staan de openbare werken stil, van wege de vorst. ITALIË. Men verzekert dat de Kardinaal Viale Prela door den Paus belast is, om den Keizer van Oostenrijk tot een bezoek te Rome uit te noodigen,

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2