COURANT. LEYDSCHE VRIJDAG 9 JANUARIJ. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BUVXENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 8 Januarij. Bij het Gemeentebestuur is van een 11. K. Pastoor ontvangen de som van 7.50, ten behoeve der gemeentekas. II. II. Regenten van het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis vinden zich wederom gedrongen, blijkens eene hierachter geplaatste advertentie, om een beroep te doen op de liefdadigheid der ingezetenenten behoeve van de talrijke in hun gesticht verpleegd wordende weezen en ouden van dagen. Niemand, die zich de drukkende omstandigheden van de vorige jaren her innert, zal zich verwonderen, dat ook bij die administratie een te kort bestaat, dat onmogelijk door bezuiniging kan gedekt worden. Dat het ver trouwen van II. H. Regenten, op de zoo dikwijls ondervonden welwillend heid der ingezetenen, dan ook nu niet moge beschaamd wordenen dat uil de inzameling moge blijken, dat men ook op het behoud van dal gesticht in ons midden hoogen prijs stelt en het voor verval wil bewaren. In de maand December zijn binnen deze Gemeente overleden 79 personen als: 14 mannen, 20 vrouwen, 30 zoons en 15 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 2. Geboren 109 kinderen, als: 62 zoons en 47 doch ters. Voltrokken 21 huwelijken. In December zijn op den Holl. spoorweg vervoerd 72,904 personen en is ontvangen 77,559.op den Rijnspoorweg vervoerd 55,030 personen en ontvangen ƒ94,022. De port van brieven per landmaal over Marseille naar Batavia is thans bepaald op 90 cents, terwijl de 15 wigljes en daar beneden, als enkele brieven zullen berekend worden. Deze maatregel zal met Maart in wer king treden. Te Schiedam heeft eergisteren morgen een ongelukkig voorval plaats gehad. Eene moeder heeft hare woning verlaten, haar kind van omtrent JJ- jaar zonder opzigt in de geslotene kamer achterlatende. Iemand, die naast de woning werkzaam was, eene brandlucht ontwarende, bevond, na onderzoekdat die uit gezegde kamer kwam. Hij ijlde er heendoch vond de deur gesloten, trapte die open en zag, te midden van eencn ver- stikkenden rook, het kind op eene allerellendigste wijze door het vuur verminkt. In dien toestand heeft het nog tot des avonds ten 8 ure geleefd. Ook te Amsterdam is een 3-jarig knaapje, dat op eene kamer alleen was gelaten, deerlijk gebrand en levenloos teruggevonden. Te Rotterdam heeft zich eene commissie gevormd, ten einde maatre gelen te nemen tot het oprigten van eenen zoölogischen tuin aldaar. Die commissie heeft zich van den daartoe noodigen grond verzekerd en een plan van deelneming ontworpen. Tot aankoop van den grond, aanleg van den tuin, oprigling van gebouwen, aankoop van dieren, enz. enz. wordt een kapitaal van ƒ200,000 te zamen gebragt. Na het bedanken van den Heer Brown, als Rector aan hel stedelijk gymnasium te Deventer, is door den raad in overweging genomen, om dezen post niet weder te doen vervullen, daar een Rector onnoodig kan geacht worden, omdat het toezigt over deze inrigling aan een' Raad van Bestuur, waarvan geen Docenten lid zijn, is opgediagen, waarom een Docent vol doende zou zijn. Deze vraag is aan de beslissing van Curatoren overgelaten. Te Deventer ligt op het Raadhuis een adres ter onderteekening aan Z. M. den Koning, waarin eerbiedig verzocht wordt, den aanleg van spoor wegen iu de noordelijke provinciën te willen bevorderen en bespoedigen. Eenige dagen geleden ging een soldaat van het 5dc regement zonder verlof uit Geertruidenberg naar Breda, waar hij aan de stadspoort door de wacht werd aangehouden. Terug willende loopen, struikelt hij en wordt door eene aankomende diligence overreden. De ongelukkige wilde zijne fa milie te Breda Nieuwjaar gaan wenschcn. 's GRAVEN11AGE 8 Januarij. Aan den Heer A. Goldberg, Consul-Generaal van Nieuw-Grenada in de Nederlanden, te Amsterdam, is vergunning verleend lot hel aannemen der Koninklijke Orde van Karei III, hem door de Koningin van Spanje geschonken. Aan de Utr. C. wordt van hier geschrevendat Z. M.willende eenige wijzigingen brengen in het personeel der Paardenartsen bij het leger, en tevens het bestuur en toezigt over de veterinaire dienst nader regelenbij besluit van 25 Dec. jl. heeft vastgestelddat het personeel voor de veteri naire dienst bij het leger voortaan zal zijn zamengesteld als volgt: 1 Direc teur 5 Paardenartsen der lstc kl.5 Paardenartsen der 2de kl.5 Paar denartsen der 3de kl.deze Officieren zullen bij de corpsen van het leger worden ingedeeld, enz.; de bezoldigingen van de 3 oudste in rang zijnde Paardenartsen der ls,e kl. wordt na 3 jaren dienst als zoodanig met ƒ200 verhoogdterwijl vervolgens de oudste van hen in anciënniteit op nieuw eene traeiements-vermeerdering van ƒ200 bekomt, zoodra hij gedurende 3 jaren in het genot van cerstgemelde verhooging is geweest. Alhier is dezer dagen aangekomen de Baron von EgloffsteinOpper stalmeester en Adjudant van Z. K. H. den Groothertog van Saksen Wei- mar, belast met de overbrenging, namens Z. K. II. en bet corps Officieren aldaar, van een prachtig calligraflsch adres van gelukwensching aan den Hertog Bernhard van Saksen Weimar, bij gelegenheid van zijne 50jarige militaire loopbaan. (Zie hierover onder Pruissen.) Bovengenoemde Heer is gisteren avond bij den Koning en bij de Koningin ten gehoore toegelaten. Gisteren heeft er eene soiree musicale bij H. M. de Koningin-Moeder plaats gehad. Op deze soiree hebben zich doen hooren de HH. Gardoni, Wieniawski en onze stadgeuooten Nicolaï en Faubel. De Heeren Gardoni en Wieniawski zijn door H. M. met prachtige gouden ringen vereerd, terwijl de Heer Nicolaï met een fraaijen doekspeld werd begiftigd. II. M. de Koningin blijft langzamerhand in beterschap toenemen. AMSTERDAM7 Januarij. Bij den Heer C. II. B. Boot, alhier, is bezorgd de som van ƒ500, als bijdrage lot het monument van Neèrlands volksdichter Tollens, van eenige Roomsch Katholieke ingezetenen dezer slad. Alhier worden thans adressen geleekend door de leden der Luthcrsche gemeenten aan de Kerkeraden van beide der alhier gevestigde gemeenten, strekkende, dat zij voortaan, in het belang der Luthersche kerk in het algemeenen in dat van alle welgezinde Protestanten mogen worden vereenigd, en eene en dezelfde gemeente mogen uilmaken. Op de prijsvraag voor het te bouwen Paleis voor Volksvlijt zijn 9 ant woorden ingekomen waaronder ook uit het buitenland. BL'ITENLANDSCHE BER1GTEN. BELGlk. Hel dagblad le JVord is lot eene schadevergoeding van 2,500 fr. veroor deeld, wegens de plaatsing van een artikel, beleedigcnd voor Vcly-Pacha, gewezen Turksch Gezant te Parijs. Op den spoorweg tusschen Mons en Manage (Henegouwen) is de Onder wijzer Balasse het olïer zijner mcnschlievendheid geworden. Hij wilde een kind redden dat op het punt was door een' aankomenden trein overreden le worden. Omvergeworpen en zwaar gewondis hij spoedig daarna overleden. ENCEIiAN». LONDEN, 6 Januarij. Er zijn alhier wederom 16 faillissementen bekend geworden. Van e'e'n is het le kort zeer aanzienlijk; de overigen zijn van minder aanbelang. De alhier verblijf houdende Zwitsers, omtrent 200, hebben eene bijeen komst gehouden lot hel beramen van maatregelen ten opzigte der dreigende houding, welke Pruissen tegen Zwitserland aanneemt. Eene inschrijving tot ondersteuning der huisgezinnendie ten gevolge van het onder de wape nen roepen van hunne kostwinners buiten bestaan geraken, bragt 1741 op, 540 te Liverpool ingezameld, zijn daaronder niet begrepen. De Heer Boyel drukte, in naam der vergadering, de hoop uit, dat de Engel- sche Regering den Koning van Pruissen tol die gevoelens van reglvaardig- heid terug zou brengen, van welke hij, volgens den spreker, sedert 4 maanden is afgeweken. Volgens opgave van de Admiraliteit heeft het verlies le Canton 4 dooden en 20 gekwetsten bedragen. Op de rijkswerven zijn thans 10 schepen voor de Britsche oorlogs marine in aanbouwdie le zamen eene reservevloot met 574 stukken ge schut zullen uitmaken. Er wordt ijverig gearbeid om de vollooijing van die bodems te bespoedigen. liet Koninkl. poslsloomschip Violet, dat gisteren van Ostende naar deze stad was vertrokkenis bij de ondiepte Goodwinsand geheel veron gelukt. Van de bemanning is niemand gered kunnen worden. Er was slechts e'e'n passagier aan boord. In 1856 zijn uit de haven van Liverpool vertrokken 136,000 landver huizers waarvan 97,000 naar de Vereenigde Statenongeveer 30.000 naar Australië, ongeveer 5000 naar Canada, 1579 naar de Kaap de Goede Hoop, 1136 naar Nieuw-Zeeland429 naar Centraal- en Zuid-Amerika, 322 naar Nieuw-Brunswijk185 naar Nieuw-Foundland, 45 naar de Prins Edwards- eilanden, 48 naar de West-Indien en ongeveer 40 naar Nieuw-Schotland. Volgens berigten uit New-York, bleef de vrees voor een negeropstand met groote vertakkingen in het zuiden des lands nog voortdurenook had die reeds tot betreurenswaardige gewelddadigheden geleid. Vele zwarten zijn in hechtenis genomen. Een hunner, die zich liet ontvallen, dat hij

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1