uit »om den aanvoer van slaven uit Afrika te hervattenzou de Vcrcenigde Staten bij alle beschaafde en Christelijke volken verfoeijclijk maken; ook zou het onverstandig en met de gevestigde staatkunde der Unie strijdig zijn, de tot bescherming der Afrikanen gemaakte bepalingen af te schaffen." Fe'licité Debud en Eugène Grelet, beschuldigd van medepligtigheid aan den diefstal ten nadeele van den Franschen Noorder-spoorweg gepleegd, zijn door het Hoog Geregtshof te New-York op vrije voeten gesteld, na zich verbonden te hebben geen proces wegens onwettige inhechtenisneming te zullen voeren. He andere gevangenen wachten nog in de gevangenis den uitslag van hun reglsgeding af. FRANKRIJK. PARIJS, 30 December. Bij Keizcrl. besluit is een crediet van 3 millioen geopend tot uitvoering van werken van openbaar nut en ondersleuning van armbesturen. De Keizer bezoekt thans dikwijls incognito verschillende wijken der stad. Dezer dagen heeft hij zich naar den faubourg Saint-Antoine begeven, om het ontwerp van den nieuwen boulevard in oogenschouw te nemen. De Keizer leert nu, zoo als hij zelf zegt, Parijs kennen; hij spreekt met eii ondervraagt iedereen wien hij ontmoet. Er is sprake van eene groole loterij, ten bedrage van 25 millioen fr. ten voordcele der door den watersnood ongelukkig geworden personen, aan welke, na aftrek der te trekken prijzen en van alle onkosten, een zuiver bedrag van 10 millioen zal kunnen worden geschonken. Een Engelschman van wien dit denkbeeld is uitgegaan, zou op zich genomen hebben voor 15 millioen fr. aan loten in zijn vaderland te plaatsen. Voor het bezoeken der beurshebbenbehalve de wisselagentendie verpligt zijn zich te abonneren, nu reeds 1009personen abonnementen geno men. Behalve deze gelden zal de stad van deze instelling nog een geldelijk voordeel trekken. De wisselagenlen hebben nl. eene zaal in gebruik, waar hunne schrijvers arbeiden; lot dusverre werd voor dat lokaal niets betaald, doch van 1 Jan. e. k. moet 120,000 fr. huur 'sjaars (2000 fr. per agent) worden gestort. Een speculant zou voor de opbrengst der cnlre'e-gclden 600,000 fr. per jaar hebben geboden. Voor de oprigting van een standbeeld voor de maagd Maria te Puy, is reeds 200,000 fr. bijeer.gebragt. De Heer Montigny, Gezant van Frankrijk aan hel Hof van Siam en Cochinchina, heeft een verslag overgezonden van zijne bevinding in de hoofdstad van laatstgemeld rijk, Hué of Hoe'. Er wordt daar en langs de geheele rivier door omtrent 100,000 werklieden gearbeid aan eene groote vloot van 1200 schepen van verschillende grootte en soort, om eene expe ditie tegen China te ondernemen, en daartoe te Pc-tihi-li eene landing te be proeven. Veranderen de plannen niet, dan zou ze in April kunnen vertrekken. Het aan de behandeling van rcglszaken gewijde dagblad deelt op den duur vele veroordeelingen mede van handelaars van allerlei aard, wegens het vervalschen van levensmiddelen en bedriegerijen met maat en gewigt. Volgens le Nord zouden de Mogendhedenalvorens hunne gemagtigden alhier vergaderen, voorloopig overeen zijn gekomen de grensscheiding tus- schen Rusland en Turkye in Bessarabie volgender wij ze le regelen: Bolgrad zou aan Moldavië, het Slangen-eiland benevens het terrein rondom den mond van den Donau aan Turkye toegewezen worden; daarentegen zou Rusland eene strook gronds van 140 vierk. mijlen, gelegen builen de door het Parijsche verdrag voor het Russische grondgebied bepaalde grenslinie, in eigendom ontvangen, als vergoeding, in naam, voor den afstand van het Slangen-eiland, maar in de daad voor het verlies van Bolgrad. Op die wijze zou aan de wenschen van alle partijen voldaan worden; immers Rusland zou zijne Bulgaryschc volkplantingen in Bessarabie nagenoeg op den tegenwoor- digen voet kunnen houden; Engeland en Oostenrijk zouden den Donau bui ten aanraking met het Russische grondgebied gebragt hebben, en Turkye zou in het onmiddellijke bezit van den Donau-mond komen. Deze schikking, waarvan de eer aan Keizer Napoleon toekomt, is door de verschillende Gezanten aan hunne Regeringen ter bekrachtiging gezonden. Prins Lucien Bonaparte, de Abt van Canino genaamd, die zijne godsdienstige studiën te Rome volbragt heeft, is aldaar op Kersdag tot Priester gewijd. Op Nieuwejaarsdag zullen wederom 3000 muziekanten en tamboers der bezetting, aan het Hof in het paleis der Tuilerien eene serenade brengen. De belasting op de honden zal in hel eerste jaar aan de 37,000 gemeenten des rijks meer dan 5 milliocnen fr. hebben opgebragt; deze som slaat bijna gelijk met de rente van de schuld dier gemeenten. Men verneemt dat er bij het beredderen van een boedel in eene pro vincie-plaats, vele brieven gevonden zijn, die onder Lodewijk XIV door onderscheiden Jesuiten van het collegie van Clermont geschreven, aan zeke ren Bernier gerigt waren, die, naar het schijnt, een vriend en medeleer ling van Molière in dat collegie was. De papieren doorziende, zou men onderscheidene brieven van Molière gevonden hebbenvan het einde des jaars 1654, gedagteekend uit Montpellier, Tot nu toe had men, niettegen staande alle nasporingengeen enkelen brief van den beroemden schrijver kunnen opsporen. Te Havre heeft eergisteren nacht een hevige brand plaats gehad. Een grijsaard van 77 jaren, de Heer Brion, is daarbij omgekomen. Zijn zoon was op het vernemen van den brand terstond toegeschoten, om zijnen vader, die op de bovenverdieping woondete reddenmaar tot driemalen toe wer den hem daartoe door de woedende vlammen den weg afgesneden. Toen het aan de spuitgasten gelukt was het vuur eenigzins te matigenwas het reeds te laat; men vond slechts een verkoold lijk. Het aantal reizigers in Frankrijk is sedert de uitbreiding der spoor wegen van 1841 tot 1855 bijna verdriedubbeld. In 1841 lelde men 633 mill, reizigers, waaronder 113 mill, met de spoorwegen; in 1855 bedroeg dit getal 1800 mill., waarvan 1372 mill, zich van de spoorwegen bedienden. (31 Dec.) De Monitcur van heden meldt, dat de conferentiën geopend zijnmet het doel om te overleggen op welke wijze art. 20 van het vredes- tractaat het best kan uitgevoerd worden. ZWIT§ERLAKD. De dagbladen hier te lande zijn van Regeringswege verzocht, zich be trekkelijk de geschillen met Pruissen, niet dan op eenen gematigden toon uit te laten. In de laatst gehoudene Zitting van den Algemeenen Raad zijn de vroeger vermelde maatregelen van den Bondsraad nader bekrachtigd. Hoe wel men oj» eene minnelijke schikking bleef hopenzou men zichbij de mislukking daarvan tot het uiterste verdedigen. Daarna is door de Verga dering tot Opperbevelhebber van het leger benoemd, de Generaal Dufour en tot Hoofd van den staf de Heer Frey llerose. Na eene aanspraak van den Voorzitter heeft eerstgenoemde den eed afgelegd, waarna een driewerf herhaald gejuich uit den boezem der Vergadering opging. De havens aan het meer van Constanz en de schepen op dat meer zijn gewapend. De aan de Duitsche Hoogescholen studerende Zwitsers zijn naar hun vaderland teruggekeerd, om aan de krijgsdienst deel te nemen. De Bernsche studenten hebben aan al de studenten eene oproeping uit gevaardigd, tot het oprigten van een Zwitsersch studenten-legioen. Oud gediende Officieren, zelfs jongelingen, welke nog niet dienslpliglig zijn, verlangen deel te nemen aan de verdediging des vaderlands. Het kleine kanton Aargau brengt 8000 man op de been, terwijl het zeer bevolkte kanton Waadt zijn contingent tot op 25,000 man wil vermeerderen. Aan de benoodigde wapenen is geen gebrek. s» a ar j e. MADRID, 24 December. De Zaakgelastigde van het huis Mirès en Comp.heeft de eerste termijn der aangenomen geldleening (60 mill, realen) in de staatskas gestort. De berigten uit Catalonië zijn iels gunstiger. De prijs van hel brood is alhier gedaald. PRUIS EN. BERLIJN, 30 December. De Kolonel von Manteuffel is van hier naar Weencn vertrokken. Zijne zending moet op de Zwitsersehe zaken betrekking hebben. Men verzekert dat Wurtemberg den doortogt van Pruissische troepen naar Zwitserland ten stelligste geweigerd heeft, uithoofde van de bestaande verbindtenissen met den Zwitserschen Bond. Daarentegen doet de Wurtembergsche Mon. opmerkendat het voorstel door eenige leden van de Slenden gedaanom den doortogt van Pruissische troepen te weigeren, eene staatkundige wandaad zoude zijn, omdat Pruis sen volkomen regt daarop heeft. Bij de Kamer der Edelen in Zweden is een voorstel gedaan om de verspreiding van godsdienstige boeken te verhinderen. Dit voorstel is in overweging genomenin weerwil dat de vrijzinnige leden het hevig hebben bestreden, als zijnde een onlijdigen aanval tegen het regerings-ontwerp, waarbij aan de bevolking eene groolere gewetensvrijheid wordt toegestaan. OOSTENRIJK. WEENEN29 December. De Keizer heeft ƒ2000 ten behoeve der spijskokerijen voor de behoeftigen in de voorsleden van Weenen, beschikbaar gesteld. Wegens het overlijden van de Weduwe van den Aartshertog Reinier, is de komst van den Keizer te Milaan uitgesteld, en dientengevolge ook de feestendie le BresciaPaduaVerona en andere plaatsen zouden gege ven worden. De Keizer zal zijn verblijf te Venetie 8 dagen verlengen. Het blad le Nord meldt dal de Maarschalk Radetsky als Gouverneur- Generaal van het Lombardisch-Venetiaansch Koningrijk zal worden ontslagen en in die waardigheid worden vervangen door den Aartshertog Maximiliaan die zich thans te Brussel bevindt. Het zachte weder dat men thans hier heeftis voor den gezondheids toestand niet gunstig. De typhus sleept vele offers ten grave. De Jesuiten hebben nu ook te Tarnopol hun collegie weder in bezit genomen en een adelijk convict geopendwaarin zich 20 kweekelingen deels tot den hoogen Poolschen adel behoorende, bevinden. In den omtrek van den oostelijken spoorweg zwerven tegenwoordig veel landloopers rond. Dezer dagen vond men nabij Krakau een der beambten in zijn huis, met vrouw en kind vermoord. Dientengevolge zijn al de wachters op dien weg van wapenen voorzien. Op den nachttrein van Weenen naar Peslli is dezer dagen een goed gesloten goederenwagen opengebroken en geplunderd. De dieven hebben den tijd gehad alles tot in de kleinste bijzonderheden te doorzoeken. RtSIiAND. De Keizer heeft onlangs Ridderorden verleend aan den President van het Luthersch consistorie, Dr. Unmann, en aan eenige leeraren van die gezind heid. Ongeveer 10 jaren geleden, onder Keizer Nikolaas werd Dr. Unmann om zijne vrijzinnige denkwijze uit Petersburg verwijderd. Keizer Alexander riep hem bij zijne troonsbeklimming terug en benoemde hem tol Voorzitter van hel Consistorie. De Luthersche bevolking is zeer tevreden over dit be wijs van 's Keizers welwillendheidten opzigte van andersdenkenden. Dezer dagen is het leger weder aanzienlijk versterkt, maar dit is geenszins aan eenig oorlogzuchtig plan toe le schrijven; de vermindering der reserve vorderde zulks. De Heer Miller, die zich in het gevolg van Graaf de Morny bevindt, heeft van de Russische Regering vergunning verkregen om belangrijke nota's en brieven van Voltaire, in de Keiz. bibliotheek te Petersburg aanwezig, af te schrijven. Een ander Franschman schrijft tegelijk 18 a 20 deelen van Diderot af, die onuitgegeven zijn en in dezelfde boekerij gevonden worden.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3