in gesloten vaten of kannen of in met deksels voorziene emmers. Zevesde Titel. Van het verkoopen van aardappelen. Art. 223. Gcene aardappelen mogen worden verkochtdan na door keurmeesters onderzocht en voor de gezondheid onschadelijk bevonden te zijn. Daarvan wordt aan den verkooper een bewijs afgegeven, hetwelk steeds de partij moet vergezellen en op de eerste aanvraag vertoond worden. Art. 224. Keurmeesters kunnen, zoo dikwijls zij dit noodig ach ten, de reeds gekeurde aardappelen op nieuw keuren. Bij goedkeuring geven zijmet intrekking van het vroe gere bewijseen nieuw af. Art. 225. Afgekeurde aardappelen moeten aan de keurmeesters afgegeven en ter beschikking van de politie gesteld worden. Art. 226. Overtreding van eenige bepaling der drie voorgaande artikelen wordt gestraft met geldboete van vijf tot vijf en twintig guldens en gevangenis van één tot drie da gen te zaaien of afzonderlijk. Art. 227. Aan de keurmeesters wordt de bevoegdheid toegekend ommet inachtneming der bepalingen van art. 3 der wet van 31 Augustus 1853 (Staatsblad N°. 83) ter uit voering van art. 223 en 224 de winkels en plaatsen, waar de neringdoenden hunne aardappelen bergen, ten allen tijde binnen te treden. Art. 228. De keurmeesters, de beambten van politie en de ambtenaren der gemeentebelastingen maken van alle over tredingen der bepalingen van dezen titel op den ambtseed proces-verbaal op, aan den Burgemeester in te dienen. DERDE AFDEELING. Mark/politie. Eerste Titel. Algemeene bepalingen. Art. 229. Alle uitstalling van waren op de markt is aan de volgende bepalingen onderworpen. Art. 230. Behalve de bevoegdheid van Burgemeester en Wethou ders om in bijzondere gevallen andere plaatsendagen en uren tot het houden der markt aan te wijzen, wordt deze uitsluitend op de hier volgende plaatsen, dagen en uren gehouden dagelijks den ganschen dag voor de verkoopers van boomvruchten en verder ooft aan de Vischmarkt waterzijdevan de Korenbrug tot aan het fontein; voor de verkoopers van knollen aan de nieuwe Var kenmarkt; voor de verkoopers van mosselen aan den Apothekers- dijk, te beginnen aan de Vrouwensteegsbrug; voor de verkoopers van turf, hout en steenkolen aan de Turfmarkt, de Haven, de Kalvermarkt, de Heere gracht westzijde van de Kerksteeg tot aan de Oude Vest en deze lot aan de Bakkersteeg; des maandags van tien ure des voormiddags tot één ure des namiddags voor de uitdragers en verkoopers van vodden op de Haven en de Kalvermarkt; des zaturdags gedurende de maanden November, December, Januarij en February van tien ure des voor middags tot drie ure des namiddags en gedurende de overige maanden van tien ure des voormiddags tot vier ure des namiddags mede voor uitdragers en verkoopers van vodden op de Hooglandsclie Kerkgrachl, Kerkhof en de Nieuwstraat; des woensdags en zaturdags van zes ure des mor gens tot twaalf ure des middags, voor de verkoopers van groenten aan den Ouden Singel en wel voor de warmoesiers van de brug aan de Janvossensteeg tot aan de Mare en voor de veenlieden van de Mare tot aan de Prinsenstraat; des dingsdags en vrijdags van zes tot negen ure des morgens ter zelfde plaatse voor de verkoopers van groenten. Burgemeester en Wethouders kunnen het houden dier markt ook op anderedagen en uren toestaan. Op onbepaalde dagen en uren voor de zoogenaamde Westlandsche markt aan den Nieuwen Rijn, van de Hooigracht zich oostwaarts onbepaald uitstrekkende; des dingsdags en vrijdags van zes ure tot negen ure des morgens voor de verkoopers van aardbeziën op dc Botermarkt; des zaturdags van tien ure des voormiddags lot vier ure des namiddags voor dc kooplieden in oud ijzer op de Uooigracht, van de Nieuwstraat tot de Groenesteeg; voor de verkoopers van klompen en blokken op het Hooglandsche Kerkhof; voor de mandemakers aan de Nieuwen Rijn tusschen de Hooigracht en de Karnemelksbrug; voor de stoelenmakers aan de beide vleugels der Karnemelksbrug aan den Nieuwen Rijn; voor de beschuitbakkers in de Beschuitsteeg; voor de zaadkoopers en schoenmakers aan den Nieu wen Rijn tusschen de Beschuitsteeg en de Korenbrug; voor de kuipers aan den Nieuwen Rijn over het fontein; voor de verkoopers van boter, kaas en eijeren op dc Botermarkt voor de verkoopers van honden, hoenders en ander gevogelte aan den Rijn bij de Vrouwensteegsbrug; voor de bloemisten en boomkweekers aan den Rijn, van de Vrouwensteegsbrug tot aan de nieuwe Varkenmarkt; voor kramers met bijouteriën, galanteriën, neureu- burger waren, mutsen, kanten, linten en andere koop waren op dc Visch- en Botermarkt; dagelijks van 1 February tot en met 30 September van acht ure des morgens tot vijf ure des namiddags en van 1 October tot en met 31 Januarij van negen ure des morgens tot drie ure des namiddags voor de verkoopers van zeeviscn en zalm op de Visch markt, dc Vischhrug en de Hoogstraat; des vrijdags van 1 Maart tot en met 31 October van acht ure des morgens tot twee ure des namiddags, en van 1 November lot en met den laatslen February van half negen ure des morgens tot een ure des namiddags voor de verkoopers van vee op de Beestenmarkt. De markt voor kalveren begint echter altijd een half uur vroeger, en in de maanden Mei, Juuij en November eindigt de markt eerst ten drie ure des namiddags; dagelijks in November, December, Januarij en Fe bruary van acht ure des morgens tot vijf ure des na middags, in Maart en October van zeven ure des mor gens tot zes ure des namiddags en gedurende de overige maanden van zes ure des morgens tot acht ure des na middags voor verkoopers van aardappelen op den Ouden Singel van de Janvossenhrug tot aan de zoutkeet, en op clc Westdwersgracht. des zaturdags van tien ure des voormiddags tot een ure des namiddags voor de verkoopers van graan op de Korenbrug; in den slagttijd wordt de varkenmarkt gehouden aan het einde van de Bloem- en Boommarkt, des woensdags en des zaturdags van tien ure des voormid dags lot één ure des namiddags, alsmede de biggen- en magere varkensmarkt des vrijdags op de Beestenmarkt nabij de lJzereiigracht; de kersenmarkt wordt gehouden aan den Rijn tus schen de Kraan en de Vischmarkt dagelijks gedurende den ganschen dag en beginnende ten zes ure des morgens; de riviervisch- en palingmarkt wordt gehouden aan den Rijn nabij het St. Catharina Gasthuis, dagelijks van negen ure des morgens tot twee ure des namiddags; de kaasmarkt wordt op den tweeden Dingsdag in de maand Julij gehouden van zeven ure des morgens tot drie ure des namiddags op de Breedestraat tusschen dc Maarsman-en de Mandemakerstecg de st. Nicolaasmarkt wordt gehouden op den vijfden December van elk jaar, uiterlijk gedurende acht daarop volgende dagen op de Vischmarkt tusschen het Fontein en de Vischhrug, alsmede op de Hoogstraat; de paardenmarkten worden gehouden op de Beesten markt de eerste op den eersten maandag der maand Mei en de tweede des daags na de Valkenburger paar denmarkt. De aanvang en hel einde der onderscheidene markten worden door het luiden eener klok of bel aangeduid. Art. 231. Niemand wordt toegelaten eenige waren op de markt te koop te stellen dan voorzien van een behoorlijk patent en tegen betaling van het daarvoor gestelde inarklgeld. Art. 232. De waren mogen niet vroeger dan een half uur vóór den aanvang der markt uitgestald en moeten binnen gelijke tijdsruimte na het eindigen weggeruimd worden. Art. 233. De uitstallingen geschieden op de door den marktmees ter aangewezen plaats in kramen, op tafels, kruiwagens en op den grond, op matten of kleedenaan palen, in hokken, of op banken daartoe bestemd, in vaartui gen aan eene der voor de markt aangewezen plaatsen gelegen. Alles moet zoo geplaatst worden dat de pas sage en de toegang tot gehouwen en erven vrij blijven.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 77