LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 26 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdug Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nomnièrs ivorden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENBAN DSCI3E BERIGTEN. LEYDEN, 24 December. Tn de zitting- van den Gemeenteraad van Dingsdag II. is met 13 tegen 8 stemmen beslotentot bet heffen cener belasting op de steenkolenden turf en het brandhout, en daarvoor op de begrooting uitte trekken de som van 42025. Het heffen van een Haven- en Liggeld van vaartuigen, is met 14 tegen 7 stemmen verworpen. Bij de op II. Maandag plaats gehad hebbende openbare verpachting van het Leyderdorpsehe Hek, is deze toegewezen aan Frans Filippo, bouwman te Leyderdorp. voor ƒ1,075. Bij Kon. besluit is vergunning verleend tot hel opriglen eener gas fabriek te Hoorn. Te Maarssen is in de vorige week de groole rijluigfahriekvroeger toebehoord hebbende aan den fleer Soedersafgebrand. De brand, die aan verschillende zijden te gelijk uitsloeg, was zoo hevig, dat er aan geen blus- schen te denken viel. Het gemeentebestuur van Oostdongeradeelprov. Friesland, beeft aan G openbare onderwijzers in die gemeente eene gratificatie, ieder van ƒ40 toegestaan, uil aanmerking van te geringe bezoldiging, in vergelijking met de behoeften in dezen tijd. Eene zaak die aanbevelingswaardig is en op vele plaatsen navolging verdient. Dezer dagen heeft men bij het graven in den weg van Groningen naar Peize twee geraamten van volwassen menschen en een van een kind gevon den. Men verliest zich in gissingen aangaande de oorzaak van het begraven dezer lijken op die plaats. Uit Zwolle wordt het volgende waarschuwend geval vermeld: Een verwer, Linthorst genaamd, werd door zijn meester tot het verriglen van eenigc werkzaamheden naar bet stoomgemaal te Mastenbroek gezonden. Aldaar bemerkte men al spoedig dat bij sterken drank gebruikt bad, waarom hem, in plaats van de meer gevaarvolle werkzaamheden, welke hij zou ver riglen, het inzetten van ruiten werd belast. Linthorst ging echter op een muur achter de kamraden van het gemaal zitten terwijl de werklieden het gebouw (zijnde het schofttijd) hadden verlaten; eensklaps hoorde de oppasser der machine, aan het andere einde zijnde, een gil en vond den ongelukkige geheel verminkt tusschen de kamraden. Alle pogingen tot red ding waren vergeefs. De weduwe verliest in hem eenen anders werkzamen vader voor hare 3 jeuedige kinderen. Uit Mcppel wordt aan de Amst. C. geschreven: De staat, waarin de Maatschappij van Weldadigheid verkeert geeft hier en in de omstreken groote bekommering. Behalve den Slaat zeiven, zullen hier, te Sleenwijk, Kuinre en Groningen wel de voornaamste crediteuren wonen, waaronder velen tot aanzienlijke bedragen. Intusschcn gelooven wijdat de bezorgdheid bij sommigen ook te ver kan gaan; met zekerheid kan men toch niet weten, welk bedrag bij realisatie der onroerende en roerende goederen het deel van den schuldeischer zal wordendaarom aehlen wij het voor het minst voorbarig en onverantwoordelijk, om zij ire prefent iën voor 20 of 25 pet. over te dragen. De Staat d. i. het algemeen belang, vordert voorziening; de duizenden landloopers zullen zoo maar niet ontslagen en over het Vader land even als de sprinkhanen over Egypte, verspreid worden. Neen, eer gelooven wijdal indien de kwalen die in de weldadigheidskolonie be staanopgeheven, het bestuur en de administratie hervormd worden, dat dan de 2000 bunders bebouwde gronden in staal zijn 10,000 kolonisten te voeden, ongeacht de tonnen schais die de fabriekarbeid er oplevert; maar dan moet de hoofd-administralie niet te 's Hage residerenmaar in of nabij de koloniën; daar moet de praktijk bepalen hoe de akker zal behandeld wordenen niet de theorie van 's Hage. 's GRAVENHAGE 24 December. II. M. de Koningin beeft een rustigen nacht doorgebragl. Zij is minder koortsig en gevoelt zich ook niet slimmer. liet is hoogst waarschijnlijk dat de Minister van Binnenl. Zaken, die behoefte aan rust heeft, zich voor eenigen tijd uit de residentie zal verwij deren. Naar men verzekert, zal hij zich naar Doelichembij zijnen broe der begeven. Bij gelegenheid van een in de Oude Doele alhier plaats gehad heb bend diner, is namens de ingezetenen van Rembang (Oost-Indië)door den Heer Baron Dibbels, aan den Heer Resident G. C. Schonk, op ecne plegtige wijze overhandigd een fraai bewerkte gouden beker, waarbij zinnebeeldig zijn voorgesteld: de regtvaardigheidde wijsheid, de mildheid en de vriend schap, en zulks uit erkentelijkheid, bij het herdenken van de vaderlijke regering, gedurende zijn verblijf te Rembang in de jaren 18541856. Naar men verneemt zijn de verslagen der commissiën van rapporteurs van de Eerste Kamer, over de ontwerpen der begrootingswelten voor 1857, reeds aan de Regering medegedeeld, en houdt men zich aan de Minisleriën bezig met de beantwoording. Men verwacht dat de beraadslagingen Maan dag aanst. zullen aanvangen. Eerste Hamer der Staten-Generaal. Zitting ran Woensdag 24 December. In deze zitting zijn zonder beraadslaging aangenomen de wets ontwerpen 1°. lot verhooging van Hoofdst. V. der Staatsbegrooting voor 1855 (fonds: kolonisatie van behoeftigen)2°. tot wijziging van Hoofdst. V. der Staats begrooting voor 1855, en 3°. lot aanmoediging van den invoer van granen en andere levensmiddelen. Over het ontwerp van wet tot afschaffing der griffieregten voerden het woord de Heer Paspoort van Grijpskerke en de Minister van Justitie, waarna bet mede met algemeene stemmen is aangenomen. BUITENLANDSCliE BERIGTEN. RRLGIE. BRUSSEL, 23 December. De jaarlijksche prijsuitdeeling der Koninklijke Muziekschool heeft dezer dagenin tegenwoordigheid van den Hertog en de Hertogin van Brabant plaats gehad. Eer.eprij.zen ontvingen o. a, Meg. van der Beek., van Nijme gen, en de Heeren Harlogs van Dordrecht en Hamburg, van Amsterdam. De Aartshertog Ferdinand Max, de verloofde van Prinses Charlotte, is alhier aangekomen. In de Antw. Précnrseur leest men het volgende: "Wij vernemen, dat de Koning der Nederlanden aan den Kolonel Le Bron de Vexela eene prach tige eeresabel heeft geschonken met het opschriftKoninklijk eereblijk voor betoonde dapperheid. Dit bewijs van achting is aan den Kolonel geschon ken wegens zijn dapper gedrag in den veldlogt tegen Balie, waarbij hij bevel voerde over bet 7de bataillondat zich zoodanig heeft, onderscheiden dat de Koning het vaandel heeft versierd met het Commandeurskruis van de Militaire Willemsorde. In den loop van dit jaar zijn te Antwerpen 10,010 landverhuizers in 5G schepen raar Ameiika vertrokken; in hel jaar 1855 beliep dit getal 7434 op 38 schepen. EAGELAAD. LONDEN, 22 Dec mber. De Times beredeneert de belasting op de inkomsten, die thans overal tegenkanting ontmoet, en zegt dat die belasting verdient afgekeurd le worden, maar niet minder de opschudding, die nu verwekt wordt om haar te doen afschaffen. De heffing der income-tax is bepaald tot April 1858, en zal dus op dat tijdstip van zelf ophouden, ten ware het rijk op nieuw in een oorlog gewikkeld mogt worden. Genoemd blad vermaant zijne lezers om de last geduldig te blijven dragen gedurende den betrek kelijk korten tijd, waarvoor zij, volgens de gemaakte bepalingen, nog bestaan moet. De Amerikaansche Officieren, die de Resolute herwaarts gebragt heb ben, zijn te Portsmouth door den Vice-Admiraal Sir G. Seymour op een schitterend gastmaal onthaald. Er is reeds uitspraak gedaan in de zaak van het binnen smokkelen van tabak te Portsmouthdoor eene Nederlandsche loodsboot. De gewezen haven-beambte, de schipper en de loods zijn elk tot. eene boete van 100 veroordeeld. FRANKRIJK. PARIJS, 22 December. De Zittingen van liet Wetgevend Ligchaam zullen eerst tegen het einde van Januarij e. k. plaats hebben, en de verkiezingen voor de nieuwe Kamer in de maand Junij. Verscheidene Zee officieren zijn in den Iaatsten tijd gepensioneerd. Zij willen bij den Raad van State eene klagl indienen, vermits zij den voor het. pensioen bij de wet voorschreven ouderdom nog niet hebben bereikt. Nog altijd worden troepen naar Afrika gezonden ten behoeve van de expeditie naar Kabylie, die legen de aanstaande lente wordt aangekondigd, en waaraan de keizer, naar men wil, zal deel nemen. Te Marseille zijn 150,000 mudden graan aangevoerd. De prijzen zijn dalende. Op 17 dezer heeft er op de kusten van Algerie een verschrikkelijke storm gewoed. De schepen VAllierSyndic, Due, Fralello en Marie Antoinette zijn verongelukt en de stoomboolen Zouave en A'gerie bescha digd. Door het buiten de oevers treden van de Harrascli en de Chiffa zijn de vlakten tot aan Bouffaric overstroomd.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1