Officieren konden hunne tranen niet weerhouden. De knoop tochalende, veroorzaakte de beul zooveel pijn aan den ongelukkige, dat een der Gees telijken den beul 2 malen een slag gaf. De teregtstelling was langzaam en pijnlijk, hetzij door de onkunde van den beul of door den toorn dien deze gevoelde over de ontvangen slagen. PRCI§SE1S. BERLIJN, 21 December. De Koning heeft zijne goedkeuring verleend aan het ontworpen plan om te Keulen een gedenkteeken voor wijlen Koning Frederik Willem III op te rigten, en aan de inwoners der Rijnprovincie zijne erkentelijkheid daar voor betuigd. Te Keulen alleen is voorloopig reeds voor 22,000 thaler tot dat doel ingeschreven. De krijgstoerustingen worden hier ijverig voortgezet. Naar men ver neemt is er reeds bevel gegeven de 14dc afdeeling mobiel te verklaren. Het zou geen verwondering baren indien het afbreken der staatkundige betrek kingen met Zwitserlandbinnen eenige dagen door eene oorlogsverklaring werd opgevolgd. Het Dagbl. van Maagdenburg beweert dat er een Kabinetsorder is uit gevaardigd, volgens welke eene uit al de legercorpsen genomen afdeeling zich moet voorbereiden om legen nieuwejaar te velde te trekken. Alleen de ruiterij der landweer zou daarvan uitgezonderd zijn. Ook zouden er reeds onderhandelingen worden gevoerd met onderscheidene Staten, om zoo noodig, doortogt aan het Pruissische leger naar Zwitserland te verleenen. Volgens berigt uit Stokholm heeft de Zweedsche Landdagna leven dige beraadslagingen, al de door de Regering voorgestelde wijzigingen in de vrijheid van drukpers, verworpen. ««STENRIJli. WEENEN, 20 December. Naar men verneemt heeft de Keizer aan den beroemden architect Mednra te Venctie de taak opgedragen om het plan tol een nieuwen schouwburg te Weenen te ontwerpen. Nog een groot deel van het Hof-personeel vertrekt naar Milaanom tijdens 's Keizers verblijf aldaar dienst te doen; ook zijn nog 300 paarden uit de keizerlijke stallen derwaarts gezonden. Ten einde de bevolking van Milaan in eene goede stemming te brengenzijn er vele bestellingen door het Hof gedaan; zoo moet een rijlnigfabriekant 3 gala-rijtuigen maken en een' kleedcrmaker 150 complete liverijen. Volgens de jongste opgaven bedraagt het getal Protestanten in Hongarije en nevenlandcn 2,792,725. RVSLAN». Bij besluit des Keizers zijn onlangs, ten einde de ontginning van Ruskinds delfstoffelijken rijkdom te bevorderen, de arbeidslieden van de mijnwerken van de krijgsdienst vrijgesteld. Te Warschau zijn dezer dagen 3 Fransche reizigers gevangen ge nomen, van Petersburg aldaar aangekomen, die getracht hadden valsch papierengeld uit te geven. Men vond bij hen 40 valsehe muntbiljettenelk van 25 roebels, eene som van 3500 zilveren roebels aan bons demi-impe- riauxen een wisselbrief van 12,000 frs. van een huis te Petersburg op een bankier te Parijs. Men berekent dat deze personen voor 3 milliocn aan valsch papierengeld in omloop hebben gebragt. TL' 11KÏE. De oprigting eener maatschappij voor de scheepvaart op de Roode zee tusschen de voornaamste havens dier zee en Suezdoor middel van sloom- booten, is zooverre gevorderd, dat de Sultan zijne toestemming daartoe heeft gegeven. Egypte wordt zoo zeer door reizigers overstroomddat men te Cairo moeijelijk een goed onderkomen kan vinden. Er worden thans, in verecniging met de builenl. Gezantschappen, maatregelen beraamd, om Konstantinopel te zuiveren van eene zwerm boos doeners, die aldaar verblijf houden en de openbare veiligheid zeer in den weg slaan. De Perzische Gezant heeft het ultimatum van Lord Redcliffe, de eischen van Engeland bevattende, naar Teheran opgezonden. Daarin wordt verlangdherziening der verdragen met Perziëde ontruiming van de stad Herat, toestemming tot vestiging van factorijen langs de kust van de Per zische golf en verleening van vergunningen voor ijzeren spoorwegen op Per- zischen grond aan Engelsche maatschappijen. Perziëdoor Rusland onder steund, verlangt de onzijdigheid van Turkye; Engeland daarentegen een verbond met Turkyeof ten minste toestemming tot doormarsch van troepen in Trapezunt. In de Perzische tuighuizen is men ijverig werkzaam. De Perzische Ge zant verlangt Fransche Officieren in dienst van Perzië te nemen. De bij- eenlrekking van Russische troepen aan de Araxes duurt voort. De Russen hebben te Eezelliaan den Perzischen oever van de Kaspische zeewape nen enz. ontscheept. Te Konstantinopel zijn wederom 300 huizen door brand vernield. Het plan van een spoorweg van Varna naar Roetscboek is bekend ge maakt, waardoor de gemeenschap tusschen de hoofdstad en Weenen ver scheiden uren bekort zal worden, door het brengen van verband tusschen de Oostenrijksche en Turksche stoomboolliniën. STADS UKIUGTEN. van de Officieren, die als Bevelhebbers aangewezen zijn. De bevolking neemt eene vaste houding aan. De Bondsraad zou 20,000 man onder de wapenen hebben geroepen. De burgers hadden zich vereenigdten einde in de steden BaselZug en Schaff- hausen eene bezetting van 10,000 te kunnen stellen. De groote Raad van Bern heeft met algemeene stemmen een onbepaald credict verleend om de onkosten van de tegenwoordige omstandigheden te bestrijden. De uit het land afwezige dienstpliglige personen zijn teruggeroepen en de studenten aan de Hoogeschool te Zurich hebben zich voor de dienst aan geboden. SPANJE. MADRID, 15 December. Het personeel van het militaire huis des Konings heeft eene gehcele ver andering ondergaan. De Minister van Oorlog is 's Konings eerste Aide-de- Camp geworden. De vroeger vermelde geldleening is bij openllijke aanbesteding aan het Fransche bankiersbuis Mirès en C°. voor den prijs van 42 fr. 56 c. gegund. Er moet in deze hoofdstad eene revolulionnaire club zijn ontdekt, ten gevolge waarvan eenige personen in hechtenis en een aantal proclamalien in beslag zijn genomen. Het Zwilsersche koffihuis, een der fraaisten van Madrid, is den 8s,cn dezer bijna geheel door brand vernield. De diefstallen blijven hier te lande schrikbarend toenemen. Men kan er zonder moeite een 20-tal opsommen. De kerk van Belmonte is van al hare gouden en zilveren gereedschappen enz. beroofd. In de provincie Cadix is een Pastoor in zijne woning overvallen en geheel uitgeschud; men heeft hem aan een boom gebonden, om behoorlijk lijd te hebben alles weg te dragen. Onderscheidene dagbladen berigten dat men in Sierra-Nevada goud bevattende aardlagen heeft ontdekt, die in rijkdom, zoowel wat hoedanig heid als hoeveelheid betreft, die van Almagrera en Hiendelacina overtreffen. De provincie Grenada zal weldra een der voornaamste punten van de ont ginning der mijnen worden. ITALIË. De Paus heeft, om de schadelijke uitwerking van onzedelijke verloonin- gen tegen te werken, eene circulaire aan dc provinciale delegaten uitge vaardigd waarin de vervaardigers van tooneelslukkcn worden uitgenoodigd stukken te schrijvenwaarin de echte zedekunde en deugd de overwinning behalen en voor de beste stukken in deze rigting, belooningen worden uitgeloofd. De Commissie ter beoordeeling heeft reeds een 50-tal stukken ontvangen aan sommige medailles en aan anderen eervolle vermelding toegekend. Te Rome is het hooge feest van den 8stcn alleen met kerkelijke pleg- tigheden gevierd. De oprigting van het metalen standbeeld der Onbevlekte Ontvangenis is, gelijk men weet, uitgesteld, omdat alle aanstalten voor dat moeijelijke werk nog niet voltooid waren; zij zou evenwel, naar men hoopte, eerlang plaats hebben, en men koesterde de verwachting dat als dan tevens eene amnestie door den Paus uitgevaardigd zou worden, welke eerst tegen den 8st™ Dec. te gemoet gezien was. Dc Groot-Ilcrtog Troonopvolger van Toscane cn zijne jeugdige Gema lin hebben op 15 dezer hunnen intogt te Florence gehouden. De stad was des avonds schoon verlicht. Bij die gelegenheid is er eene amnestie afge kondigd. Dc Groot-Hertog, zijn vader, heeft van het sluiten van een concordaat met den Paus afgezien. Hij heeft begrepen dat zulks de onievredenheid der bevolking legen hem zou opwekken. Uit Napels wordt berigt dat Baron Bencivenga thans is gevangen ge nomen. Verscheidene gevangenen komen dagelijks te Palermo aan, en hun proces werd met ijver voortgezet, net is waarschijnlijk, dat de meeste ter dood zullen worden veroordeeld, doch de Koning zal van zijn regt van gratie een ruim gebruik maken. Omtrent het verhoor en de teregtstelling van Milanoworden uit Na pels aan de Times o. a. de volgende bijzonderheden gemeld: Van zijne gevangenneming tot aan zijnen dood, hebben zijn moed en kalmte hem niet verlaten. Toen hij het verhoor zou ondergaanbeval de Officier aan de soldalen hem naauw in te sluiten, waarop hij zeideIk zal niet trachten te ontvlugten; ik had mij kunnen ombrengen, als ik zulks had gewild, maar zoo lafhartig ben ik niet geweest. Toen de Voorzitter hem vroeg, hoe lang hij het voornemen tot zijne misdaad gekoesterd had, antwoordde hij: Sinds de Koning meineedig is. Gij hebt eene groote misdaad begaan, zeide dc Voorzitter. Zulks is mij bekend, antwoordde de gevangene, maar zoo gij het Evangelie gelezen had, zoudt gij welen, dat er geen blad valt zonder den wil van God. Ik had besloten den Koning te dooden; God heeft het niet toegelaten, en ik zal in zijne plaats sterven. Gods wil ge schiede! In den laatsten nacht van zijn leven verlangde hij dat men hem een werk zou voorlezengetiteldIIet leven en sterven van een goed Christen. Zalurdag 13 Dec. jl. werd de veroordeelde van uit de kazerne Farrantina naar de gevangenis Catil-Capuano gebragt. Toen voerde men hem naar de poort van Capua, waar de troepen verzameld waren en het schavot was opgerigt. Gedurende dien logt had men hem geblindoekt, dat niet naar zijn genoegen was, daar hij het verzamelde volk wilde zien. Tegenover zijn bataljon staande, werd hij van zijne militaire kleederen be roofd; men deed hem een zwart hemd aan, en een bord om den hals, waarop de woorden: VHomo empio (goddeloos mensch). Toen voerde men hem op een kar langs de troepen en bragt hem naar het schavot terughet welk hij met vasten stap en kalmen moed betrad. Zijne laatste woorden waren: Leve het Vaderland en de vrijheid! Tot de Geestelijken, die hem in zijne laatste oogenblikken bijstonden, zeide hij: Eerwaarde vaders, het is roemrijk voor zijn land en voor de vrijheid op een schavot te ster ven, De soldaten van zijn bataljon waren hevig aangedaan en eenige der De BURGEMEESTER vah LEYDEN doet te weLen dat aan den Ont vanger der Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld het op heden inge komen en op den 16den dezer maand invorderbaar verklaarde Kohier van het Patent-regt, over het dienstjaar 1850 en 1857, tweede quartaal, en dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij dc wet bepaalden voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Letjdsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 22 December 1856. J. C. BUCA1LLE, Weth.1. Burg.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3