I). J. Brouwer. Bij hel Corps Mariniers zijn benoemd, lot 2l,c Luitenants: de Sergeanten D. C. W. Sutherland, W. van Bevervoorde en E. Buitenhuis, en lot 2dcn Luit.-Kwarlierm. de Sergeant Adspirant-Kwartierm. D. A. C. Ebell. Z. BI. dc Koning heeft heden morgen in een bijzonder gehoor ont vangen een groot deel van de leden der Eerste Kamer, den Luit.-Generaal Nepveu, verscheidene Hoofdofficieren benevens vele bijzondere personen. Bij den Minister van Financien is ontvangen eene aan 's Rijks schat kist verschuldigde som van ƒ80, door een onbekende, onder letter A, post merk Zutpheningezonden. Gisteren middag heeft dc Voorzitter van dc Eerste Kamer der Statcn- Gcncraal de Heer BIr. J. A. Philipse, aan een groot aantal leden van die Kamer een diner aangeboden. Naar men verneemt zal aanst. Dingsdag voor de overige leden der Kamer een diner plaats hebben. Biet genoegen verneemt men, dat de grenadier, die deze week het ongeluk had in den ketel met soep te vallen, niet overleden is. Wel heeft hij zware brandwonden bekomen, maar men vleit zich toch met herstel. Al dc haringvisschers van Scheveningenten getale van ruim 850, zijn in welstand van hun gevaarvol bedrijf teruggekeerd. Niet alleen dat geen enkel sterfgeval onderhen, gedurende hunne visscherijdie 4 maanden geduurd heeft, plaats had, maar allen bleven zelfs van ziekten verschoond. De afloop der visscherij is zoo gezegend geweestdat zelfs de oudsten van dagen, zich niet herinneren, dal er zoo veel haring werd gevangen. Ruim 25 millioenen haringen werden aangehragt en de prijzen bleven tot het einde toe vrij hoog. Tweede Kamer dee StatewGeneraal. Zitting van Vrijdag 19 December. In deze zitting is behandeld Hoofdst. IX A der Slaalsbegrooling voor 1857 (Nat. Schuhl). Aangenomen met algemeene (59) stemmen. Daarna de wets-onlwerpen lot amortisatie en inkoop van rentegevende nationale schuld en tol regeling van het fonds van koopprijzen van domeinen voor liet dienst jaar 1850, (uitgetrokken voor 3,044,362 50, zijnde bet eindcijfer met één milliocn verhoogd voor amortisatie van rentegevende nationale schuld). Aan genomen met algemeene (60) stemmen. Daarna kwam in beraadslaging het wets ontwerp tot voorloopigc vaststelling van hel Vdc Hoofdstuk der begrooling van de Staatsuitgaven voor 1857. Dc Heer Elout zegt, dat hij zich onthouden heeft, zijne slem bij Hoofd stuk V der Slaatsbegrooting uit te brengen, omdat hij geen vertrouwen stelde in den Minisieraan wien het beleid van het Dep. van Binnenl. Zaken was opgedragen. De Minister had moeten zeggen, op welke grond slagen de wet op het onderwijs zou rusten. De Heer van Zuylen van Nyevelt kan zich met veel wat in de rede des Heeren Elout voorkomt, vereenigen. De Heer ter Bruggen Hugenholtz zegt, dat hij de credietwet zal aanne men, speciaal, omdat die door dezen tijdelijken Minister wordt aangeboden, door een' man, die aller vertrouwen verdient. De Heer van der Linden bestrijdt den Heer Elout. Dc Heer Bosscba motiveert het uitbrengen van zijne slem tegen de begroo ling van dit Hoofdstuk. Blen heeft gesproken van eene aanranding van de waardigheid en het regt van de Kroon. Hij zou zijn geweten verkrachten, als hij eenigen geheimen wensch koesterde naar iets, wat strekken kon, om de magl des Konings of de werking der Grondwet te belemmeren of te verzwakken. Wat de credietwet aangaat, daarbij zal hij zijn gevoelen niet volhouden, in 't belang der algemeene dienst. De Minister van Justitie spreekt eene breedvoerige rede uit, waarin hij het standpunt der Regering tegenover de Kamer, in verband met dc onder- werpelijke credietwet, nagaat. Z. BI. wi! den Minister van Binnenl. Zaken, ingeval diens gezondheidstoestand het toelaat, de gelegenheid openen, de voordragt nopens bet onderwijs aan te bieden, en deze heeft toegegeven aan het verlangen om nicL de drie takken van het onderwijs te gelijk in behan deling te brengen, maar eerst en afzonderlijk de wet nopens hel lager onder wijs. Ook wanneer zijne gezondheidstoestand bel niet mogt toelaten, zon die wet, wie dat ook met de portefeuille belast zal zijn, worden aangeboden. Z. Exc. wcnscht, dat het zijnen ambtgenoot moge gegeven zijn de laak te vcrwezentlijken, waartoe hij, o. a. in bet bestuur is opgetreden; en bij gaat hel parlementair regt in dezen na: 32 stemmen hebben zich voor en 32 legen Hoofdstuk B verklaard; dit zegt nog niet, dat er onbepaald wantrouwen in de zaak zou Ie onderstellen zijn. Hij treedt in breedvoerige beschouwingen ©ter den aard, de betrekking der constitutionele instellingen, die strekken moeten om evenwigt, verzoening tot stand te brengen, dwang te weren, zoo wel bij het gezag, als aan de volkszijde. Hij besluit met te zeggen, dat het een zijner dierbaarste wcnschen en van zijn ambtgenoot is, om hier die verzoening te vcrwezentlijken, twist en twecdragt te kceren. De Heer Thorbecke zegt, dat hij gekomen is met het plan om voor het ontwerp zijne slem uit te brengen. Hel is hier alleen de vraag van geld, om de administratie gaande te honden. Nu heeft de Minister gewigtige be schouwingen in bet midden gebragt. Spr. zegt dat de vraag alleen is: zal men den Blinisler thans niet moeten toeslaanwal in het belang des lands volstrekt noodzakelijk is? Hij zegt onmiddelijk ja! Maar als dit beschouwd wordt als eene adiiacsic, aan de rede van den Blinisler, dan maakt hij daaromtrent bezwaar. Hij zal zeer gaarne later den Blinisler van Justitie ontmoeten in zijne beschouwingen. Yoor het oogenblik zal zijne slem ge heel onafhankelijk zijn van hel antwoord aan den Bïinister. Ook de 1111. Blaekay, SchimmelpenninckBlaupot ten Cate, van Nispen en Groen hebben te kennen gegevendat hunne stem vóór Hoofdstuk V niet moest beschouwd worden als een votum van vertrouwen in den Bïinister, maar alleen omdat zij geen bezwaar in bet Hoofdstuk zelve hadden. De lieer Gevers Deynool brengt eenige beschouwingen in het midden no pens de sterrewacht te Leyden en de zeevisscherij. De Bïinister van Binnenl. Zaken, ad interim, voert nog kortelijk het woord, waarna de algemeene beraadslagingen worden gesloten. Dc verschillende afdeelingen worden goedgekeurd. Bij Afdceling IX gaat de Kamer in comité generaal over, om eenige inlichtingen nopens de Blaat schappij van Weldadigheid te vernemen. Bij de hervatting der openbare zitting, is het geheele ontwerp met algemeene (67) stemmen aangenomen. De zitting is daarop verdaagd tot Dingsdag den 17den Februarijtenzij door omstandigheden vroegere bijeenroeping noodzakelijk mogt worden. Eerste Kamer der Staten-Gcneraal. Zitting van Donderdag 18 December. In deze zitting is beraadslaagd over het wels-ontwerp tol verhooging van Hoofdstuk V der Slaalsbegrooling voor 1856 (bijdrage voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van de Drentsche hoofdvaart te Assen met de haven te Groningen). Dit wets ontwerp werd met 28 tegen 8 stemmen verworpen. Vóór hebben gestemd de Heeren: Sassen, van Dam van Isselt, van der OudermeulenBlartens van Sevenhoven, l'onckens, Bosch van Drakestein, Borski en de Voorzitter. Van de Tweede Kamer zijn ontvangen de laatstelijk door haar aangenomen, wels-ontwerpendie alle tot onderzoek naar de Afdeelingen zijn verzonden. Zitting van Vrijdag 19 December. In deze zitting heeft de Voorzitter de ontvangst van de wets-ontwerpen tot vaststelling der middelen voor 1857 en van Hoofdst. IX A. der begroo ting voor 1857medegedeeld. Verder is besloten op morgen de wets-ont werpen tot wijziging de begroolingen voor 1855 en 1856, en tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het Pensioenfonds voor Burg. ambtenaren, in behandeling te nemen. Genoemde ontwerpen zijn in de zitting van heden (Zaturdag) aangenomen. BUITENLANDSCÏÏE BEBIGTEN. BELGIS. BRUSSEL, 19 December. Heden is alhier in minder dan 2 uren, eene der voornaamste brouwerijen in de Vlasstraat bij het borgval, geheel afgebrand. Zondag II. had er in de gemeente Ilavinnes (Henegouwen) een treurig voorval plaats. Een zeker Heer trad in de woning van de cchtgenooten Billouez aldaar; hij zag in een hoek van het vertrek een geweer staan en vermaakte zich daarmede eenige oogenblikken. Plotseling ging het af en een zoontje van den Heer B. ontving de volle lading in de borst, waarvan de dood het oogenblikkclijk gevolg was. ENGELAND. LONDEN18 December. De Koningin, Prins Albert, de Prins van Wallis en 2 der Prinsessen zijn naar Cowes geweest, om aldaar het oorlogschip Resolute, door de Amer. Regering geschonken, te bezigtigen. De overdragt van het schip aan de Koningin door den Amerikaansclien Kapiteindie het naar Engeland had overgebragthad met eenige plegligheid plaats. Het huwelijk van de Kon. Prinses met Prins Frederik Willem van Prttis- sen, is thans bepaald op 21 November 1857, wanneer de bruid haar 17de levensjaar zal hebben bereikt. De Times keurt het artikel over de aangelegenheid van Neufchétel, door de Moniteur medegedeeld, zeer af, en uit de hoop dat Frankrijk met zijne pogingen om eene bemiddeling tot stand te brengen moge voortgaan. Aan Pruissen wordt de raad gegevenaf te zien van zijne aanspraak op gezag in het kanton Neufchdtel. De Lord-Mayor en eenige leden van den gemeenteraadhebben de nieuwe veemarkt bezocht en de aldaar voor de kersmisfeesten verzamelde beesten in oogenschouw genomen; er waren ruim 6000 runderen en 16,000 schapen bijeengebragt. Ilier te lande leverde de belasting op de honden van uit. Blaart 1855 lot uit. Blaart 1856 ruim 25 tonnen gouds op. Blen begint hier behoefte te gevoelen aan de verandering der namen van straten, daar 571 stralen slechts 17 verschillende benamingen dragen, hetgeen vooral bij het uitgeven der brieven veel ongelegenheid veroorzaakt. De laatst gewoed hebbende stormen, zijn zoo hevig geweest als de oudste zeelieden zich niet kunnen herinneren. De sterkste schepen hebben schade bekomen. Het stoomschip European, van Australië naar Southampton op weg, is eene wijl geheel onder water bedolven geweest en eene op dek liggende schroef, wegende 9 tonnenwerd opgeligl en ging in haren val door het dek. FRANKRIJK. PARIJS 18 December. De Stalmeesetr van den Koning van Pruissen, die namens zijnen Vorst, 4 fraaije paarden ten geschenke voor de Keizerin heeft overgebragt, heeft van den Keizer een gouden snuifdoos met brillanten omzet ten geschenke ontvangen. In die doos bevonden zich 2000 fr. voor dc stalknechts. Naar men wil heeft de Prins van Pruissen den Keizer nitgenoodigd om in hel volgende jaar Berlijn te bezoeken en zou die uitnoodiging aan genomen zijn. De tentoonstelling van de voorwerpen door Prins Napoleon op zijne reize naar het Noorden bijeenverzameld is thans geopend. Het is een mu seum van onschatbare waarde voor de wetenschap en nijverheid, en be vat zeldzame natuur- en nijverheidsvoortbrengselen en andere zakenuit Schotland, IJsland, Groenland, de Feroë- en Schelland-eilandenNoorwe gen Zweden en Denemarken zijnde deze rangschikking de volgorde waarin de Prins die streken heeft bezocht. De hervatting van het regtsgeding tusschen den Heer Veuillot en den Abt Cognatis alleen toe te schrijven aan de weigering van den Abt, om van een herdruk van zijn werk af te zien. ZWITSERLAND. De Kamer van beschuldiging heeft in de zaak van de gevangenen van Neufchalel hare eindbeslissing genomen. 66 (waarvan 11 voortvlugtig) zijn in slaat van beschuldiging gesteld jegens 14 anderen is de uitspraak voorbehouden, terwijl 2 personen, Graaf Pourtalès-Gorgien en Adv. Perrot, zijn vrijgesproken.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2