LEYDSCHE W COURANT. n". m. 1836. VRIJDAG 19 DECEMBER. De Courant wordt Maandag, Woensda Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag uit Zaturdng Avond. en komt A3' De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSGflE BER1GTEN. LEY'DEN, 18 December. Bij Kon. besluit is benoemd tot Procureur bij de Arr.-Regtbank albier de lieer M. E. Booy, eerste gezworen klerk ter Griffie van de Arr.-Regtb. en Cand. Notaris. Gisteren avond hield de albier gevestigde Rederijkerskamer Vondel cene openbare Voordrag!, waarbij, gelijk zulks op meer andere plaatsen van ons vaderland beeft plaats gehad, uitsluitend dichtstukken van den onlangs ont slapen dichter Tollens werden ten gehoore gebragt, zijnde de opbrengst be stemd tot bijdrage voor het ter zijner nagedachtenis op te rigten gedenk- teeken. Een uitgelezen publiek bad zich in bel locaal der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen verccnigd, en de leden van de Kamer mogten bet ge noegen smaken dat. zoowel de keuze der stukken als de voordragt daarvan de algemeene goedkeuring wegdroeg. Mogt deze voor de hoorders zoo aan gename ure, er toe hebben bijgedragen om de verwezenlijking van het hoofddoel eene aanzienlijke schrede voorwaarts te doen gaan. Gisteren werd op het plein der Ruïne de laatste paal ingeheid voor de grondslagen van het uitgestrekte Academische gebouwdat ten behoeve van het onderwijs in de ontleed-, schei-en natuurkunde alhier wordt geslicht. liet werkvolk heeft den daartoe fraai versierden paal in fecstelijken oplogt met muziek en zang de voornaamste grachten en stralen onzer stad rond gevoerd, en daarna onder gejuich de paal in den grond geslagen. Ter hunner eere mogen we niet onvermeld latendat alles in de beste orde is afgeloopen. Ongeveer een duizendtal palen zijn er ingeheid. Er wordt thans ijverig gewerkt aan bet opmetselen der fondamentenzoodat men als hel winter weder zulks verder toelaat, nog voor dat de halve eeuw die er sedert den door het springen van hel kruidschip veroorzaakten ramp op den 12d™ Ja nuary 1807, zal vcrloopen zijn, de fondamenten tot aan den bcganen grond hoopt te vollooijen. De St.-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's Lands mid delenover de elf eerste maanden van 1856, waaruit blijkt, dat die be dragen hebben ƒ51,430,152.69zijnde 1,102,791.58 meer dan over genoemd tijdvak in 1855 Het Gor. Nieuicsbl. deelt een adres mede uil het kiesdistrict Gorinchem aan den Koning opgezonden, lil dit stuk deelen de adressanten mede dat bij de stemming over lloofdsl. V BinnenlZaken) der begrooling van 1857, de Heer Elout van Soeterwoude vóór de stemming de vergadering heefl ver laten, en bij de herstemming afwezig is geweest. »l)e slem," alsdus laten zij zich uit, welke het district Gorinchem had kunnen en moeten uil- brengen, werd derhalve gesmoord, maar geeft nu de wet den adressanten hiertegen voorshands geene voorziening aan de hand, gelukkig voor hen, dal zij hunne gevoelens aan U. Ms. Troon kunnen blootleggen door U. M. hun grievend leedwezen te beluigen, dat. voor het kiesdistrict Gorinchem niet gestemd is voor de Staatsbegrooling van hel Ministerie van Binnenl. Zaken, aan welks hoofd door U. M. een man geplaatst werd, voor wiens benoeming de adressanten dankbaar zijn, omdat hel in de bekende vader landsliefde en onverdeelde trouw aan Oranje, mitsgaders in de veelvuldige bekwaamheden van den Heer Dr. Simons, waarborg heeft dat de belangen van Nederland zullen behartigd worden." [Wij gelooven niet dat het een vertegenwoordiger vrij staat, zich op zulk cene wijze aan de stemming te onttrekken, maar evenmin dat de kiezers in dien zin lastgevers zouden zijn, dat hun afgevaardigde niet geheel vrij zou wezen om zijne eigene overtuiging te volgen, daar bij anders voor elk onderwerp eene afzonderlijke lastgeving zou noodig hebben Volgens de Amst. C. is de Heer Mouthaan civiel ingenieur, thans nog werkzaam bij den Rijnspoorweg, benoemd tot ingenieur bij den Holl. I Jzeren spoorweg-maatschappijin plaats van den ingenieur G. Oudlshoorn die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. Van het Nieuwe Diep wordt gemeld dat de Chinesche suikerplanters, tilt de Wesl-Iiidië teruggekomen, reeds de reis naar Oosl-Indië hebben aan genomen. Gedurende hun verblijf aan het Nieuwe Diep zijn zij bij onder scheidene familiën aldaar genoodigden voerden dikwijls ecuige Chinesche dansen en zangen uit. Daar het hun moeijelijk viel zich te doen verslaan, was het voor die lieden eene groote verrassing dat een der ingezetenen al daar, een voormalig Onder-Officier van hel O.-l. leger, zich zeer goed in hunne landtaal wist uil te drukken, en hun voor tolk kon dienen. 's GRAVENIIAGE 18 December. Door Z. M. zijn benoemd tot Ridders der Orde van den Nederl. Leeuw, de lleeren Jhr. Mr. D. C. A. van Hogendorp, Resident van Japara; Jhr. Mr. H. C. van der Wijck, Resident der Preanger regentschappen; Mr. A. J. Swart, President van den Raad van Justitie te Batavia; G. C. van Rijck, oud-algemeen-Ontvanger aldaar; W. Poolman, President van de Factorij der Ned. Handelmaatschappij aldaar; J. A. Vceiihuyzen, Kolonel der infanterie laatst Kommandant der 3Je milit. afd. op Java en N. II. W. Slumphius Whillon, Luit.-Kolonel der artillerie in Ned. India. Z. M. heeft tot Ridder der Orde van de Eikenkroon benoemdden Op perwachtmeester, fungerend Kwartiermeester der mare'chanse'e in Limburg, J. Gemmeke. Aan den Heer W. C. Story, Magazijnmeester der Marine te Vlissin- gen is vergunning verleend tol het aannemen van de Ridderorde van St. Sta nislas 3d0 kl.hem door den Keizer aller Russen geschonken. Bij Kon. besluit is benoemd lot Kantonregter te llindelopen Mr. YV. van Nauta Lenike, Advocaat te Oudemirdum en Burgemeester der gemeente Gaaslerland. Tot Ontvangers zijn benoemd: te Spaarndam c. a. de Heer M. Beute, thans Commies der lslc kl. van 's Rijks belastingen te Zuilichemen te Steenderen de lieer 11. H. Chevallereau thans Ontvanger te Gramsbergen. Gisteren heeft de Koning in een bijzonder gehoor ontvangen, den Yroorzitter benevens een groot aantal leden van de Eerste Kamer. Zaturdag zal Z. M. de overige leden ontvangen. De Minister van Binnenl. Zaken neemt in beterschap toe. De Heer A. L. Zeelander, geacht graveur alhier, is in 67-jarigcn ouder dom overleden. Eergisteren morgen is een grenadier in de keuken der kazerne, waar hij als kok werkzaam was, door op den rand van den ketel te zitten, onverhoeds achterover in de kokende soep geslagen. Hij is ongelukkig ver brand en ten gevolge daarvan overleden. Tweede Hamer der Staten-Generaal. Vervolg van de Zitting van Dingsdag 16 December. De onderscheidene sprekers die bij de behandeling van de YVct op de Middelen voor 1857 het woord voerdenhebben gesproken over het be staande belastingstelselen de wenschelijkheid van het brengen van veran dering daarin, vooral met liet oog op de behoeften der gemeenten. De Heer Godcfroi noemde dit de financiële question brülante. Hij gelooft dat op den Slaat de zedelijke verpligting berust lot tegemoetkoming aan de gemeenten ten gevolge der afschaffing van den Rijksaccijns op het gemaal; die afschaffing heeft een schok toegebragt aan de financiën der aanzienlijke gemeenten, die alleen door het Rijk kan worden geleenigd, omdat het Rijk zijdelings de oorzaak is van den nood, waarin die aanzienlijke gemeenten verkeeren. 11e lieer Boeilossen gelooft dat liet middel tot herstel gelegen isin den afstand aan de gemeenten van de belasting op het personeel, onder voor waarde van geene gemeentelijke accijnsen hoegenaamd te hellen. Maar hoe zal het Rijk, dat verlies van 6j- millioen dekken? Zijns inziens aldus: 1°. door vermindering van uitgaven, ook ten gevolge van een veranderd be lastingstelsel; 2°. verbooging van beslaande belastingen, vooral der grond belasting met cenige opcenten; 3". herziening der wet op de patenten en invoering eener belasting op bouwpaarden en rundvee, waarop alle uitvoer- regten zijn afgeschaft4". de 100 opcenten op het gedistilleerd moesten aan het Rijk verblijven; 5°. de accijns op bel zout zou onder dergelijke om standigheden eenigzins verhoogd kunnen worden; 6'. door eene verhooging der belasting' op de successie, vooral in de opgaande lijn en door cene ver betering dier wet; 7°. invoering eener belasting op de rente van kapitalen, zonder arbeid verkregen; 8°. invoering eener belasting op goederen in dc doode hand. Na dezen spreker voerden nog kortelijk het woord de lleeren van YY'in- tershovcnHengst en van Eek, en daarna de Ministers van Finanlien en Builenl. Zaken. De Minister van Finanlien zegt, dat door den Heer Godcfroi teregt ge wezen is op den nood, waarin zich vele gemeenten bevinden door de af schaffing van den accijns op hel gemaal. Hij aarzelt niet te verklaren, dat hel de eerste pligt der Regering is, om daarin te voorzien. Hij stelt zich de zaak aldus voor, dat men zal moeten komen tot een onderzoek en eene beslissing van dc hoofdvraagwal men namelijk aan de gemeenten kan afstaan. Hij dankt de sprekers over dc medegedeelde inzigten over ons finantiecl stelsel. Hij heeft zich intusschen wel eenigzins bevreemd over de sloulegreep, die de lieer Rochussen wenschte te doen om den accijns op de brandstoffen af te schaffen en tegelijk de personele belasting aan de gemeenten af te staan. De Minister gelooftdat hel zeer goed wasdat de gemeenten zeiven hebben overwogen wat, na afschaffing van het gemaal, geschieden moest. Immers juist die overgangstijd heeft veel licht verspreid over het stelsel, dat men moet omhelzen. YY'al o. a. aangaat de voorgedragen beschouwing over de

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1