Dij den Minister van Finanticn is ontvangen een muntbillet van ƒ10, door een onbekende, onder bet postmerk Eindhoven, tot voldoening van vermoedelijk te weinig betaald succcssieregt ingezonden. Ten behoeve van de ongelnkkige bewoners van liet eiland Groot Sangir in Indië zijn nog bij het Dep. van Koloniën onderscheidene giften ingeko men, waardoor het totaal dier giften thans bedraagt 3595.43. De gezondheids toestand van den Minister van Binncnl. Zaken moet bezorgdheid verwekken. Z. Exc. is voortdurend zeer zwak en zal dus op Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Het vaartuigjedat in den nacht van den 8slc" te Scheveningen strandde, is wederom vlot geraakt. Ttccc.dc Kamer der Staten-Gcneraal. Zitting van Woensdag 10 December. Tn deze zitting is ingekomen een wcts-onlwerp tot voorloopige vaststel ling der begrooting van lloofdst. V. [Dep. van Binncnl. Zakenvoor 1857. De begrooting van lloofdst. XI. (Koloniën) is in behandeling genomen. Bij de overweging daarvan is bepaald te volgen de orde der onderwerpen, ge lijk die in het Voorloopig Verslag der Commissie van Rapporteurs op dat hoofdstuk is aangewezen. De beraadslagiugeu zijn alzoo eerst aangevangen over het koloniaal beheer in het algemeen, liet woord werd hierover ge voerd door de Hecrcn van Bosse, van Iloëvcll, Baud, RocbussenSloet tot Oldhuis en den Minister van Koloniën. Alvorens deze beraadslagingen gesloten werdenzijn heropend die over lloofdst. X. Dep. van OorlogDaaraan namen deel de Heeren Dommer van Poldersveldt en Storm van 's Gravcsande. Na de goedkeuring der onderscheidene artikelen is het hoofdstuk aange nomen met 34 tegen 33 stemmen. Vóór, dezelfde leden als bij de vorige stemming, benevens de 1IH. ,van Rappard, Kien en Wybenga. Tegen, mede dezeHde leden als vroeger, en de leden Sirens en van der Linden. Afwezig de Heer Slichcr van Domburg. Alsloen is hervat de behandeling van Hoofdstuk XI, en zijn na ecne woordenwisseling tussehen de Heeren van Nispen van Sevenaer, van Eek, Thorbecke, van lloëvell, Rochussen, van der Linden en den Minister van Koloniën, de overwegingen over het koloniaal beheer in het algemeen ge sloten. Daarna heeft nog de Heer Slolle eenige beschouwingen over het beheer van Ned. Indië voorgedragen. Zitting van Donderdag 11 December. Aan de orde is de voortzelting der beraadslagingen over Hoofdstuk XI (Koloniën) en wel over de O. I. aangelegenheden in het bijzonder. Tot hiertoe hebben de Hll. Gevers Deynoot, Thorbecke, van Bosse, Rocbussen, Sloet, de Minister, Elout en Slolte gesproken. Thans bij de afzending van dit bcrigt, is de Heer v. lloëvell aan het woord. AMSTERDAM, 10 December. Gisteren is aan den Hoogleeraar G. Vrolik het voorregt te beurt gevallen den 60ste™ verjaardag te vieren van zijne geneeskundige loopbaan, zijnde hij in het jaar 1796 lot Doctor gepromoveerd. Maandag 11. hield de Letterkundige Afdceling der Kon. Akademie van Wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de Heeren Bake, Koenen, Delprat, Moll, Sloet, Leemans, Millies, Hulleman, van Lennep, Hoffmann, Janssen, Nijhoff, van den Bergh, Roorda, Kist, van llall, van Assen, Brill, Ackersdyck, Bakhuizen van den Brink, de Vries en Karstcn. De IIH. Juynboll en Rutgers waren verhinderd de vergadering bij te wonen. De Secretaris deelde mede dat de commissie van redactie wegens de schrif telijke mcdcdceling van den Heer Leemans, daarover verslag heeft uitgebragl en de opneming dier bijdrage in de Verslagen en mcdcdeclingen voorstelt. De lleer Moll deelde eenige merkwaardige bijzonderheden mede over het in de Kon. bibliotheek te 's Gravenhage berustende handschrift over de boe kerij van het St. Barbaraklooster te Delft in de tweede helft der XV" eeuw. Dit zeldzame handschrift bevat een catalogus van de boekerij van voornoemd klooster. Spr. trad in eene ontwikkeling en beschrijving van de wording en bestemming van dit klooster, de inrigting zijner boekerij, het toezigl daarover en over de strekking en den inhoud der ascetische geschriften in voornoemd klooster. Ook de bellettrie dier kloosterlingen, de geestelijke romans, werden door spr. breedvoerig behandeld. Op voorstel van den Voorzitter is besloten deze mcdcdceling te stellen in handen ccncr commissie (de I1II. de Vries, Bakhuizen van den Brink, Kist en Delprat), ten einde te oordeelen omtrent de opneming van het stuk in de Verslagen en medcdcelingeu of omtrent de uitgave daarvan voor rekening der akademie. De Heer Leemans las vervolgens eene bijdrage voor over eene te Bommel onlangs ontdekte muurschilderij in eene middelcemcsche kerk (in 1304), waarvan hij de bijzonderheden, met betrekking lot de kunst en het gods dienstig leven dier tijden, nader uiteenzet. Nadat de Heeren Janssen en Moll kortelijk over de mcdedccling van den Heer Leemans gesproken hadden, wordt besloten voornoemde mededeeling in de Verslagen en mededeelingen op te nemen. Wegens het vergevorderde uur wordt beslotende aan de orde gestelde vragen en opmerkingen van den Heer van Lennepbetreffende eenige punten van stijl, taal en spelling, tol eene volgende vergadering uit te stellen. liet Prov. Hof van Noordholland heeft uitspraak gedaan in de zaak van A. A. Pfeiffer, geneeskundige te Bussum. liet Hof heeft, bij een breed voerig arrest, overwogen, dat de beschuldigde heeft begaan ecuen mocdwil- ligcn doodslag op de persoon zijner huisvrouw, doch dat hij niet gehandeld heeft met voorbedachten rade. Dien ten gevolge is de beschuldigde veroor deeld tot eene tuchthuisstraf voor den lijd van 20 jaren en in de kosten. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. BELGIG, BRUSSEL, 10 December. In eene zilling der Kon. Belgische Akademie, heeft de Heer Th. Juste hel eerste gedeelte voorgedragen van eene verhandeling, getiteld: Onder soek naar de ontwerpen van verdeeling der Nederlanden in 1566 en 1571. Hij heeft zich ten laak gesteld om licht te verspreiden over liet gewigtige vraagstuk van de ware rol, welke de Prins van Oranje en de Belgische Edelen in de onlusten der 16dc eeuw hebben gespeeld. Hij heeft al de be schuldigingen tegen den Zwijger, Egmont en Hoorn ingebragt om te be wijzen dat zij deel hadden gehad aan de ontwerpen van vcrdeeling der Nederlandenbestredenen steunende op de argumenten geput uit correspon- dentiën en echte stukken, bewezen, dat de Prins en de Edelen aan die ont werpen geen deel hebben gehad. Daarna heeft de Heer Gachard eene mededeeling gedaan over den moord van Willem van Oranje door Balthazar Gerards. Eerst leverde hij eene levens schets en bewees toendat de Prins van Parma het door Gerard hem voor gelegde planom den Prins te vermoordengoedkeurde en hem namens den Koning belooningen toezegde voor hem of zijne erven. De lieer Gachard heeft wijders de door Gerards in de gevangenis geschreven bekentenis ver geleken met authentieke documenten en bevondendat al de bijzonderheden omtrent de beweegredenen en de uitvoeringvolkomen waar zijn. Gachard trad vervolgens in veel uitvoeriger bijzonderheden over de verliooren en straf van den moordenaar, dan tot nu toe zijn medegedeeld. De Prins van Parma noemt in zijn schrijven aan den Koning, dien moord eene daad, welke den groolslen lof waardig en heldhaftig was." De Kardinaal Gran- velle schrijftMen zal de bloedverwanten moeten belooncn voor de mar telingen, welke onze goede Bourgondiër heeft geleden." En werkelijk ontvingen deze een deel der goederen van Willem, die in Bourgondie wa ren verbeurd verklaard, en brieven van adeldom. In den schenkingsbrief wordt groole lof toegezwaaid aan het edele besluit en aan den grooten moed van den moordenaar. Philips II verklaart daarin, dat zijne schoone daad met buitengewonen lof geroemd en zijne nagedachtenis vereerd verdient te worden. De Heer Gachard heeft ook de open brieven waarbij de adel dom aan de familie van Balthazar Gerards verleend wordt, gevonden in eene verzameling authentieke stukkenin de boekerij van den Graaf de Riban- court, lid van den Belgischen Senaat. ENGELAND, LONDEN, 9 December. De Hertog van Cambridge heeft, als Opperbevelhebber der landmagt, bepaald dat voortaan de bevorderingen naar verdiensten en na voorafgegaan onderzoekin plaats van naar rang van geboortegeschieden zullen. Het schadelijke van het laatste stelsel was in den jongstcn oorlog gebleken. In eene hier gehouden vergadering van tegenstanders van het tabak- rookenis een adres aan het Parlement onderteekendwaarbij in krachtige taal wordt aangedrongen op het te keer gaan van hel tabak rooken bjj kinderenhetwelk tegenwoordig in eene ware rookwoede is ontaard. Dezer dagen is te Sellafield eene vrouw in den ouderdom van 101 ja ren overleden; zij laat eene 73-jarige dochter na. Gedurende de laatste 70 jaren was zij hartstoglelijk aan het tabakrooken verslaafden nog 3 dagen voor haar overlijden zag men haar met een eindje pijp in den mond rondkuijeren. De afschaffingsvereeniging berigt dat er dit jaar 2121 misdaden en sterfgevallen zijn bewezen het gevolg te zijn van dronkenschap. Te Connemara in Ierland is dezer dagen in 70-jarigcn ouderdom over leden een zekere Shawn Nabonlrce, bijgenaamd de reus, wegens zijn ko lossalen ligchaamsbouw en lengte van 7 voet, (2 el 1 palm Ncd.6 voet 8 dm. Rijnl.) Te Glasgow heeft er in de pakhuizen van katoenfabrickanLcn brand plaats gehaddie eene schade van 100,000 heeft aangerigt. Een spuitgast is daarbij omgekomen en twee anderen zwaar gekwetst. Volgens bcrigt uit New-York is hel schip Resolute, onder bevel van Kapitein Ilarlstcinvan daar naar Portsmouth vertrokken. Dit schip heeft behoord lot eene der expediliënvoor eenige jaren door de Regering afge zonden om onderzoek te doen naar Sir Franklin en diens togtgenootcn maar isnadat het tussehen ijsbergen was vastgeraaktdoor de bemanning verlaten, en vervolgens, op 1200 mijlen afstand van de plaats, waar het verlaten was, in zee drijvende gevonden door een walvischvaarder van Nieuw- Londen, in Connecticut. Nadat de Engclsche Regering afstand had gedaan van alle aanspraak op het schip, heeft de Regering der Ver.-Stalcn het van de vinders gekocht voor 40,000 dollars, en met toestemming van het Con gres, besloten, hetzelve als een blijk van nationale welwillendheid aan En geland terug te geven. Het schip is gansch nieuw opgetuigd en geschilderd, en geheel in de beste orde gebragt. De tussehen Hull en Petersburg varende schroefstoomboot Newa, is, op de terugreis van Kroonsladt naar Huil, op de noordwestkust van Jutland vergaan. Allen die zich aan boord bevonden, tussehen 40 en 50 personen, zijn gered. Dit schip had den 13den November de heenreis naar Kroonstadt aanvaard en was den 23stc,> 's morgens van Gothenburg vertrokken, 's Avonds van dien zelfden dag verhief zich een hevige storm, die den gehcelen nacht aanhield, zoodat het schip met moeite daartegen kampte. Den volgenden morgen ontdekten de passagiers dat het water in de dameskajuit binnenge drongen was. De stoomboot had zulk een zwaar lek dat alle middelen om het te stoppen, mislukten en het pompen gedurende den geheclcn dag niet in staat was aan het verder binnendringen van hel water paal en perk te stellen. Te middernacht werd het vuur van de stoomketels door het water gebluseht, terwijl ten 4 ure 's morgens de Kapitein geene hoop meer had zijn schip drijvende te kunnen houden. Er werden derhalve vier booten uitgezet, welke al de manschappen aan boord konden opnemen. Deze dre ven verscheidene uren in eene hoogc zee rond, lot dat zij eindelijk door de Bclford werden opgenomen. liet ijzeren schroefschip James Hartley, van Kroonsladt naar Hartle pool bestemd, is op de boogie van Sunderland overzeild. De Kapitein en 5 matrozen zjjn daarbij omgekomen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2