LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 12 DECEMBER. N°. Utl. 4<85fó. De Courant wordt MaandagWoensdag en Crij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nonwiers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHIS BKRIGTKN. LEYDEN, 11 December. Het. Weeshuis der Herv. gemeente heeft weder groote behoefte aan onbe- krompene milddadigheid, 't Blijkt uit de dringende uitnoodiging van lleeren Begcnten onder de Adverlentiën te lezen. Wat zouden we er bijvoegen. Wie wenscht niet dat deze Stichting in stand blijve. Indien bet in onzen tijd uil gebrek moest inkrimpen en weg kwijnen; 'l zou wel tot eeuwige schande en onberekenbare schade onzer stad zijn. Neen, dan liever de handen ineen geslagen en gedaehL aan de onvermogende ouders die, ziende op hun hulpbehoevend kroost, gerust de eeuwigheid er op ingingen, dat hunne beklagenswaardige kinderen daar een loevlugt zouden vinden in dat door den vromen zin der vaderen ge stichte Weeshuis, waaraan ook latere Christelijke liefdadigheid zich lot hiertoe niet onbetuigd liet. Mogt uil de aanstaande inzameling blijken, dat die liefdadigheid nog heden van geen verflaauwen weet. Z. M. heeft dezer dagen onzen stadgenoot W. L. de Sturler, gepens. Majoor van het 0.1. Leger, benoemd lot Commandeur van de Eikenkroon. De herhaling van dit berigt was noodig omdat in eenige afdrukken van ons vorig nommer abusivelijk in plaats van Commandeur, Ridder stond.] Onlangs werd uil Tilburg gemeld, dat het fabriekwezen aldaar in den bloeijendsten staal verkeerde, 't Schijnt wel dat de behoefte aan lakens en wollen stoffen steeds toeneemt. Ook alhier heerschtzoowel aan de groote lakenfabrieken, als aan de overigen, zooals spin-, saaijettcn en dekenfa- brickeneene voorbeeldelooze bedrijvigheid, zoodat het 'twerkvolk aan de verschillende fabrieken, ook die der grijnen, welke eenige jaren kwijnden, aan geen arbeid ontbreekt, 'tgeen gevoegd bij de lagere prijzen van het voornaamste dagelijksche voedingsmiddel, zeer velen in staat stelt om zich, als dit zoo mag stand houden, van lieverlede uit hunnen achteruitgang eenigermate op te heffen en tot eenige welvaart te geraken; 'tgeen natuur lijk op den welstand der ganschc bevolking den heilzaamsten invloed kan hebben, wanneer èn huiselijk overleg èn zedelijkheid daarmede gepaard gaan, zonder welke meerdere welvaart toch geen huisgezin of gemeente baten kan. Ged. Staten van Zuidholland hebben voor den tijd van 5 jaren als Keurmeester en Uker van het bolervaatwerk in hel Arrond. Leyden herbe noemd P. J. Coffrie en B. Struyk Bevel. Behalve de aanzienlijke giften der Koninklijke familie en andere be langstellenden, die ingekomen zijn voor de stichting eener kerk in den Haarlemmermeer-polder, ten dienste van de Hervormden aldaar, is hel aan genaam te berigten, dat daarbij onlangs is gevoegd de belangrijke som van ƒ1,000, door II. K. II. Mevrouw Prinses Marianne der Nederlanden. (N.R. C.) Teil gevolge van een request van de studenten aan de Kon. Akademie te Delft, aan den Gemeenteraad aldaar gerigt, houdende verzoek om dejaar- lijksche kermis te verschuiven, daar die tot hiertoe plaats had omstreeks den lijd dat de eind examina aan die Akademie moesten plaats hebben, waardoor veel hinder wordt toegebragt aan de studie, is door den Raad be sloten, onder nadere goedkeuring van Gedep. Stalen, de kermis voorlaan te doen aanvangen op den laalsten Maandag der maand Augustus. Te Brielle is door een loodskoller aangebragt de matroos II. Smit, zijnde de eenige geredde van de Geziena Katharina op den Hinder ge strand; de verdere bemanning is omgekomen. Door den Gemeenteraad van Haarlem is met eenparigheid van stemmen besloten om tot eene nieuwe verkiezing over te gaan voor een lid dier ver gadering, in stede van de verkiezing, bij welke Jhr. M. Salvador de vol strekte meerderheid der geldende stemmen had erlangd. Te Tiel is eergisteren een hevige brand uitgebarsten op hel zooge naamde Bleekveld. Drie gebouwen waaronder een timmermanswinkel, als mede eene aanzienlijke voorraad aardappelen en graan, zijn daarbij vernield. liet bestuur van het Xlldc Nederl. Landhuishoudkundig Congres, dal van 29 Junij tot 3 Julij 1857 te Deventer zal gehouden worden, heeft bij circulaire de aandacht van alle belangstellenden gevestigd op deze voor den landbouw hoogst nuttige instelling. De onderwerpendie op de Congressen behandeld wordenbetreffen 1". Akkerbouw in den ruimslen zin, Veeteelt en Zuivelbereiding; 2°. Hout- teelt en Tuinbouw; 3". Natuurkennis; Land-en Volkshuishoudkunde en Statistiek. Opdat bet Congres aan het doel beantwoorde, is het vooral wenschelijk, «lat het uit te schrijven Programma belangrijke punten van behandeling be vat, die geacht mogen worden op een congres te huis te belmorenom daar aan hel oordeel van velen te kunnen worden getoetst. Daartoe behooren onderwerpen, die door wetenschap of ervaring, door opzettelijk verrigte proeven zijn gebleken op algemeene verspreiding en aanbeveling aanspraak te kunnen maken; vraagpunten, die een nader onderzoek schijnen te ver dienen of lol nieuwe proefneming aanleiding gevenomdat het bleek, dat zij nog niet voldoende zijn uitgemaakt; hindernissen en bezwaren, welke deze of gene onderneming of toepassing in den landbouw beletten of be- moeijelijkenenz. enz. Hel bestuur neemt de vrijheid, alle Landbouwers, Landeigenaars, Volks huishoudkundigen en Geleerden, wier kennis en ervaring anderen tot voor lichting kunnen strekken, met gepasten aandrang uit te noodigen lot mede werking, en wel in de eerste plaats tot het inzenden van voorstellen en vraagpunten, die op een congres met vrucht kunnen behandeld worden. Het bestuur verzoekt beleefdelijk dusdanige voorstellen en vraagpuntenelk daar van op een afzonderlijk stuk papier geschreven, franco te mogen ontvangen voor den 15Jen Januarij aanstaande, opdat het Programma vroegtijdig gereed zij, wal meermalen bleek zeer wenschelijk te zijn. Ter nadere ontwikkeling en toelichting van ingezonden voorstellen en vraagpunten is vooral hoogst wenschelijk de tegenwoordigheid op hel Con gres van hem, op wiens verzoek zij in het Programma zijn opgenomen. Dit bleek reeds op vele congressen, en nog laatst op dat te Maastricht ge houden, zeer duidelijk. Mitsdien noodigl het bestuur al de zoodanigen dringend uit, hel XIlde Congres te komen bijwonen. Het bestuur is gaarne bereid te zorgen voor behoorlijke huisvesting van hendie het congres met hunne tegenwoordigheid denken op te luisteren, en noodigt. allen, die zijne hulp daarin verlangen uit, hunne wer.schen dienaangaande uiterlijk voor 1° Mei portvrij te willen kenbaar maken. 's GRAVENH AGE 11 December. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot Commandeurs der Orde van den Nederl. Leeuw: de Ridders dier Orde en Adjudanten des Konings in buitengewone dienst, de lleeren Jhr. F. V. A. Ridder de StuersLuit.-GeneraalKommau- dant van het leger in IVed. Indië, en J. F. D. Bouricius, Schoul-bij-INacht, Kommandant der zeemagt aldaar. Tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw, den Majoor der infanterie in O. I., E. C. F. Happe'; tot Ridders der 4de ld. van de Milit. WiHems-Orde; de Majoor A. M. E. van Deventer, Onderdirecteur der genie op Java, den Luitenant ter zee 2d0 ld. L. 11. W. M. de Stuers, en van de infanterie in O. I., de lstc Luitenants F. J. Henncr en J. C. Hamel, en de Sergeanten A. Swabedissen, P. Ernst en D. Bos. Voorts zullen nog bij dagorder eervol worden vermeld: van de artillerie in O. I., de Ist™ Luit. J. P. W. M. Jansen, en van de infanterie de lsle Luits. F. C. J. von Uenlzsch, O. II. MuschJ. G. van Thiel en II. A. 15. W. L. von Kocli; de 2Jen Luit. J. B. de Graaf; de Sergeant-Majoor A. Keiler; de Sergeanten F. L. M. Sevenslern en J. C. Sehweig de Korporaal II. Eschclen de walbus-schulter N. Döuwes. De Colonel E. C. C. Steinmetz, Chef van den Generalen Slaf in Ned. Indië, is benoemd tot 's Konings Adjudant. Naar men verneemt, zijn de lleeren P. J. B. de Perez en A. II. Baron de Koek, leden in den Raad van Neêrl. Indië, door Z. M. den Koning be noemd tol Ridders met de Ster van de Orde der Eikenkroon. Door Z. M. is aan Mr. L. N. Graaf van Randwyck, Grootmeester van zijn Iluis, dienst doende bij If. M. de Koningin, vergunning verleend lot het aannemen van de onderscheidingsteekenen van Ridder-Grootkruis der Orde van den Rooden Adelaar, hem door den Koning van Pruissen geschonken. Bij Kon. besluit van heden is op het verzoek van den Heer Simons, Minister van Binnenl. Zaken, om ontslag uit die betrekking te erlangen, vooralsnog niet beschikt, maar gedurende diens ongesteldheid, lijdelijk met de waarneming der portefeuille van Binnenl. Zaken, belast de lieer van Rappai'd, Minister voor de Zaken der Hervormde en andere Eerediensten. Bij Kon. besluit is aan den Staatsraad Mr. M. C. van Hall, op zijn verzoek, met den 31st™ Dec. aanst. eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van President der Arr.-Reglbank te Amsterdam, onder dankbetui ging voor de in die ambtsbediening aan den lande bewezen diensten. Tot Regter in de Arr.-Reglbank te Appingedam is benoemd Mr. E. A. Sandbrink Advocaat te 's Gravenhage, en bij die te Amersfoort Mr. P. F. A. Ketelaar, thans Kanlonregler te Wychen. Z. M. heeft in een bijzonder gehoor ontvangen Z. Exc. den Baron von Dollhoff, Gezant van den Keizer van Oostenrijk bij ons Hof, ter overhandiging van een eigenhandig schrijven van zijnen Souvercin, waarbij aan Z. M. wordt kennis gegeven van het voltrokken huwelijk lusschen den Aartshertog Karei Lodewijk, broeder des Keizers en Prinses Margarelha dochter van den Koning van Saksen. Eergisteren avond zijn de Ministers van Oorlog en Koloniën bij Z. M. ontboden. Eergisteren heeft II. M. de Koningin-Moeder een groot diner gegeven, waarop de Russische Admiraal Glasenapp was genoodigd. Ook heeft er heden ten Ilove een groot diner plaats, waaraan de leden der Koninklijke familie deel nemen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1