LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 10 DECEMBER. P-. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag ■uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zat ut dag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BWNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 9 December. Naar wij vernemen heeft hel onderzoek, omtrent de groole komeet wier verschijning men thans verwacht, dat, naar het berigt van den lloogleeraar Kaiser Album der Natuur 1850, Afl. II, bladz. 300), aan hel Observa torium der Iloogcschool alhier volbragl zoude worden, de verrassende uit komst opgeleverd, dat die verwachting, door de nu bekende waarnemingen omtrent de kometen van de jaren 1204 en 1550, in geenen decle geregt- vaardigd wordt. Naar het onderzoek zoude hel in niemands gedachte zijn opgekomende kometen van de jaren 1204 en 1550 voor hetzelfde ligchaam te houden, en, op grond daarvan, de verschijning van eene groote komeet tegen hel midden der negentiende eeuw aan te kondigenindien de Chine- sche waarnemingen omtrent de komeet van het jaar 1204, in het jaar 1843 door Edouard Diot, en de waarnemingen omtrent de komeet van het jaar 1556, voor weinige maanden door Littrow aan het licht gebragt, reeds voor eene eeuw waren bekend geweest en doelmatig gebruikt geworden. Wij mogen van den lloogleeraar Kaiser eene populaire mededeeling verwachten, waarin de loop van het nieuwe onderzoek en de uitkomsten die het heefL opgeleverd, nader worden toegelicht. Naar wij vernemen zal de Leydsche Afdeeling der lloll. Maatschappij van Fraaije Kunsten en Wetenschappen op Dingsdag den 1 G|J™ dezer eene Vergadering (met Dames) houden, waarin de lieer A. Deeloo, van Amster dam als spreker zal optreden. - Z. M. heeft dezer dagen onzen stadgenoot W. L. de Sturler, gepens. Majoor van hel O. I. Leger, benoemd tot Ridder van de Eikenkroon. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden November 1855 en 1856, alsmede van die opbrengst over de 11 eerste maanden dier heide jaren. MIDDELEN. GcslagI (bijopcenten en int)oer) Ruilen!. Gedistilleerd {idem) Binnenl. Gedistilleerd (idem) Likeuren (idem) Gemaal (eigen middel Wijn, Fruit enKunslwijn(fd Zuivere opbrengst over de maand November. 1855 2027.89 259.77 3394.82t 7028.22 1815 40 1356 Zuivere opbrengst over de 11 eerste maanden. 1855 1898.20 j 19832.794 99.451 4186 981 50 4512.56 1340 321 34515.38 1783.61 83032.58 13417.95 ƒ14520.101 ƒ12044.03 ƒ153182.311 1856 18957.99 2505.77 39897 01 1020.791 50183 94' 13509.121 ƒ126135.23.1 - Door de synodale Commissie der Nederl. llerv. kerk is hel besluit ge nomen, dal de Candidaten van dat kerkgenootschap, ter hunner voorberei ding voor eene vaste betrekking als Predikant, in dienst der gemeenten, in welke zij verblijf houden, ter hunner aanbeveling, moeten werkzaam zijn. Later zullen daaromtrent bepalingen worden vastgesteld. De St. Cour. berigt dat de steenkool, voor ecnigen tijd te Gildehaus, in het graafschap Rcnlheimgevondenop uitnoodiging van den Minister van Binnen!. Zaken aan de Kon. Academie te Delft is onderzocht. Daarbij is liet volgende gebleken. De beslanddeelen der kool zijn: koolslof 85.90, waterstof 8.85, zuurstof 4 54 en asch 0.71. De kool is dus uitermate ge schikt voor gas-bereidinghetgeen men trouwens reeds op het uiterlijk aan zien meende te bespeuren. Dat aanzien schijnt ook te wijzen op eene vaste kool, die bij het vervoer niet ligt vergruist of verbrokkelt, noch in de iricht verweerd geraakt. Er moge verschil beslaan over haren naam, uil al het aangevoerde blijkt genoeg, dal deze koolsoort onder de zeer deugde lijke kan gerangschikt worden. Aan het Nieuwe Diep zijn uit West-Indië 8 Chinezen aangekomen, een gedeelte van hen die vroeger door onze Regering in Oost-Indië waren aangeworven, om zich in onze W.-I. bezittingen als planters te vestigen. Na liet eindigen van den proeftijd verlangden de genoemde 8 personen naar Oost-Indië terug te keeren, werwaarls zij op kosten der Regering zullen worden overgevoerd. Uit Edam wordt gemeld: De toegang tol onze haven is geheel ge stremd, doordien een groot zeeschip midden in dezelve vast. is blijven zitten. D.c turf- en andere schependie gewoonlijk hier in- en uitvarenzijn dus genoodzaakt hunnen weg langs bet Noord-IIolI. Kanaal en het IJ te nemen, hetwelk natuurlijk lot groot ongcrijf aanleiding geeft. Te Udenhoul (Noordbrabanl) is door den storm een krijlmolcn door den vang geslagen en afgebrand. Twee boerenwoningen, op eenigen afstand staande, zijn mede daardoor vernield. 'sGRAVENHAGE, 9 December. Z. M. heeft benoemd: bij hel lstc reg. dragonders, tot Majoor, den Ridmeester der lste kl. J. W. Copes van Hasselt; bij het 5dc reg. dragon ders, tot Ridmeester van de 3dc kl., den lslen Luitenant A. O. II. Baron Gansneb genaamd Tengnagelvan den staf van het wapenwerkzaam bij de Kon. Acad. voor de Zee- en Landmagt; tot lstel> Luit. den 2d™ Luitenant H. Slellingwerff, van hel corps. Voorts bij den Prov. Staf, tot Majoor en Adjudant in het prov. commandement van Zuidholland, den Ridmeester der lstc kl. II. N. C. Baron van Tuyll van Serooskerkenvan hel 4<lc reg. dra gonders; bij het wapen der ruiterij: bij het 3dc reg. dragonders, tot Ist™ Luit.den 2dc" Luit. E. Visservan het corpsbij het 4de reg. dragonders tot Ridmeester van de 3de kl.den lstcn Luit. H. L. Le Clercq, van het 2de reg. dragonders. Aan den Luit.-Kol. G. Schuurman, van den Generalen Staf, en aan den Luit.-Kol. W. Broekhuys, Sous-Chef van den Gen. Staf van het leger iu Ned.-Indie, is op verzoek eervol ontslag met pensioen verleend. Bij Kon. besluit is bepaald dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Oost-Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld: de Luitenants ter Zee 2dc kl. P. Roodzant, Jhr. F. L. F. K. van Peslel en R. Star Bus man, alsmede de Machinist 2de kl. N. L. Fiirber, wegens hun gehouden moedig gedrag bij een treffen met zeeroovers in Indië. Tol Burgemeester van de gemeente Zuylen is benoemd R. H. J. Vceren. Z. M. de Koning der Belgen heeft lot Ridders der Leopolds Orde be noemd de Ileeren: Badon Ghyben, Ingenieur en Chef van den waterstaat in Hollandsch-Limburg; Kool, lstcI> Luit. der Genie in Nederl. dienst, Hoofd ingenieur bij den ijzeren spoorweg van Maastricht naar Hasselten Mr. II. F. Baron van Zuylen van Nyevelt, Ambtenaar bij het Ministerie van Binnenl. Zakenalsmede lot Commandeur van die Orde de Heer van Lansberge Gouverneur van Curasao. De Ministers van Koloniën en van Finantiën zullen op Woensdag en Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Heden nacht is voor het stedelijk badhuis le Seheveningen geslrand een scheepje van Gocdereede, schipper Jan Nieman. liet scheepje was gis teren morgen naar een schooner, die vast zat, ter redding uitgegaan en had een klein gedeelte van de lading (vijgen) overgenomen toen het weder hem belette de Maas binnen le loopen. De goederen zijn dadelijk gelost en geborgen. Tweede Kamer der Staten-Generaal. De beraadslagingen in de vorige week over art. 84 (Iloogeschool te Lcyden) van Afd. VII Hoofdst. V der begrooting, hebben wij, wegens plaatsgebrek, slechts in 'Lkort kunnen vermelden. Wij achten het niet ongepast daarop nader terug te komen. De Heer Dullert heeft daarbij het volgende gezegd Ik heb met betrekking lot dit artikel eene enkele vraag te doen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Die vraag heeft betrekking op de uil voering, welke gegeven wordt aan eene overeenkomst in der lijd gesloten lusschen de Regering en de stad Leyden met betrekking tot het Nosoco- mium Academician. In het Voorloopig Verslag was de opmerking gemaakt, dat voor het klinisch onderwijs te Leyden wel wat gedaan moesL worden. De Regering heeft daarop geantwoord door eene uiteenzetting, dat het kli nisch onderwijs te Utrecht en te Groningen in tamelijk voldoenden toestand ismaar zij heeft het stilzwijgen bewaard nopens den toestandwaarin dit te Leyden verkeerde. Na de wisseling dezer stukken is mij door een mijner vrienden een ver zoek gedaan, dat hij zoodanig heeft geadstrueerddal ik, ook na de be langrijke beraadslagingen, die ons zoo even hebben beziggehouden, niet kan besluiten dat verzoek hier niet te herhalen. Ik wcnsch daarom de vraag le doen, of door de Regering van Leyden voldaan wordt aan de over eenkomst tusschen haar en den Slaat gesloten, en zoo neen. gelijk ik uit de opgaven van dien vriend en ook uit andere ingewonnen inliehiingcn meen te mogen afleiden, hoe de Regering in dezen zal handelen, hetzij om bet bestuur van Leyden te noodzaken tot de nakoming van de verpliglingcn die op dat bestuur rusten, heizij om door ontbinding van die overeenkomst wederkeerig ontslagen te worden van de vervulling van verpligtingen die door den Staat getrouwelijk zijn nagekomen. In plaats toch van gevolg te geven aan de verpligtingen, die op haar rusten, is de gemeenlc Leyden niet verder gegaan dan tot het aankoopen van enkele percelen grondsdie moeien strekken tot uitbreiding van hel Nosocomiuin Academicum, en zij heeft geheel nagelaten voor een geschikt locaal voor het klinisch onderwjjs zorg le dragen. Het zal mij aangenaam zijn omtrent dit punt ecr.ige inlichtingen te ontvangen. De Minister van Buitenl. Zaken, de Heer Gevers van Endegecst, heeft daarop geantwoord Ik zal de eer hebben le antwoorden aan den geachlen spreker, die zoo even het woord voerde, zoo omdat mijn geachte amulgenool voor de Bin nenlandsche Zaken eenigzins vermoeid en ongesteld isals omdat ik door eene andere betrekking met deze zaak meer van nabij bekend ben. Er is inderdaad in dit ontwerp eene niet wenschelijke vertraging. Er zijn huizen aangekocht, heeft de spreker gezegd. Dit is zoo, maar er is toch nog meer gedaan. Twee jaren geleden is er een genoegzaam volledig

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1