LEYDSCIIE COURANT. 1856. VRIJDAG 5 DECEMBER. De Courant wórdt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zat ut dag Avond. De Prijs der Courant is f VI in liet jaar de afzonderlijke Nonmiers worden tegen 10 Centen afgegeven RINNENLANDSCIIC BFJUGTEN. LEVDEN, 4 December. Dingsdag avond 11. had op het Invitatie-Concert van het Studenten Muziekgezelschap Sempre-Crescendo eene vermeldenswaardige omstandigheid plaats. Hel was voor de laatste maal, dat de Heer N. J. Welrens Jr.die reeds 1 gedurende 25 jaren de betrekking van Orchest-Directeur bij dit gezelschap 1 had bekleed, de uitvoering bestuurde. Een der HU. Commissarissen heelt den aflredenden Directeur, die op het punt is het vaderland te verlaten, uil aller naam hartelijk vaarwel gezegd, en als blijk van hoogachting en erkenning zijner verdiensten hem eene prachtige dirigeerstok benevens hel diploma van ecrelid overhandigd. Deze onderscheiding, die op den Heer W. een weemoedigen indruk maaktewerd door het orebest met eene fanfare begroet. Wij zijn in de gelegenheid gesteld omtrent liet Afseheids-Concert door den lieer N. J. Welrens Jr.op den 27s1™ Nov. jl. gegeven, te melden: dal, dank zij de belangelooze medewerking zijner Leydsehe kunstbroeders, j cu de krachtige hulp van de Muziekgezelschappen Sempre-CrescendoMusis Sacrum en de Avondster, het concert, na aftrek van ruim ƒ110 onver mijdelijke onkosten, opgebragl heeft eene zuivere som van ƒ501.85; dat daarbij is gevoegd de som van ƒ122, die eenige oud-leden van Sempre- Crescendo te 'silage. Rotterdam en Haarlem bijeengebragt hebben, en dat met het gezamenlijke bedrag van ƒ023.85 de onkosten voor den overtogt naar de Kaap voor den lieer Welrens, met vrouw en kind, perscbipPrint Frederik der Nederlanden afbetaald zijn en hem bovendien in een' wissel betaalbaar in de Kaapstadnog een klein bedrag om in de eerste behoefte bij de aankomst aldaar te voorzien, is ter hand gesteld. Ter vervanging van den lieer R. Eigemanals Secretaris van hel Hoogheemraadschap van Rijnland, die als zoodanig zijn ontslag had aange vraagd, is door genoemd Collegie benoemd de Heer Mr. J. T. Buys, Advo caat te Haarlem. Onderscheidene dagbladen hebben uit onze Courant van 26 Nov. jl. hel berigt overgenomen wegens de oprigting te dezer slede eener zwem- en had-inrigting. In de Amst. Cour. van den 28"™ der vorige maand, komt evenwel een berigt voor, geschreven uit Leyden van den 26"™ daaraanvolgende, waarin wordt medegedeeld dat een gedeelte der huizinge Rhijnzigt zou worden in- 9 gcrigt tol koflij huisen de beide zijden van het Galgewater óf door eene brug óf door een pont zouden worden vereenigd. Dit berigt is evenwel minder juist. De ondernemer beefl ons medegedeeld dal het hoofddoel is de oprigling eener zwem- en badinrigting, zooals die in vele groote steden van ons land sedert weinige jaren zijn daargesteld. Van de oprigting van een eigenlijk gezegd koffijhuis is geene sprake, aller minst zullen kinderen daar zulk eene gelegenheid aantreffen; alleen zullen zij die zulks begeeren de gelegenheid daar vinden om eenige ververschingen te kunnen gebruikenvan de voorgestelde vereeniging der beide oevers van hel Galgcwater is volstrekt geen denkbeeld gemaakt; trouwens, die met de locale gesteldheid van dat publiek vaarwater bekend is, zal reeds zulke eene vereeniging bijna als eene onmogelijkheid beschouwen, en in hoever eene gelegenheid om met een roeibootje te worden overgezet, dienstig of nuttig kan zijn zal de ondervinding moeten leeren. Wij zijn gemagligd ouders en voogden, die hunne kinderen of pupillen in deze inrigting de zwemkunst zoude willen laten leeren, waartoe de gering heid der contributie een ieder zal uitlokken, gerust stellen, dat zij niet zullen medewerken om hunne kinderen reeds vroeg het bezoeken van plaat sen in de hand ie werken, waar zij zich aan onmatigheid zouden kunnen overgeven of minder goede voorbeelden zouden kunnen zien. Geheel de inrigting, geschoeid op de leest der Ulrcchlsche zwem- en bad inrigting, zal nimmer het doel uil het oog verliezen waartoe zij wordt daar gesteld en wij verheugen ons dat aan onze stadgenooten eene gelegenheid wordt aangeboden in welke bij een grondig onderrigt in deze hoogst nut tige kunst, het voor den ondernemer van het hoogste belang is, dal door een doeltreffend opzigl, ongelukken worden voorgekomen. Rij den Boekhandelaar Noothoven van Goor, zijn uitgekomen twee stukjes, hel eerste: Bezwaren tegen den Hoofdelijken Omslag. De S. klaagt dat het voorstelwaarbij de belasting op de brandstoffen hersteld werd, is afgestemd. Het maken van bezwaren echter, zonder opgave van wal betersbrengt ons geen stap verder. De op hel einde bijgevoegde lijst van hel tarief van den hoofdelijken om slag volgens het tweede voorstel te betalen, spreekt dunkt ons eerder ten voordeele van dal plandan ter wederleggingtenzij alleen dat de omslag voor de laagste ld.die der huurwaarde van 50 a 75stellig te hoog schijnt. Hel tweede is een Nieuw plan van Belasting, hiertoe stelt die S. vooreen huisgeld van 15 pCt.10 pCt. voor den eigenaar, 5 pCl. voor den bruiker, en voorts mobilair, van welk eerst de S. de bezwaren tracht weg te rede neren die hij zelf er van inziet; doch of de oplossing daarvan wel kan op gaan, meenen wij te mogen betwijfelen. De toezending der stukjes even voor het ter perse leggen dezerliet geen gelegenheid voor breeder verslag. De lezer oordeele. {Zie de Adv.) Het Gemeentebestuur van Rotterdam zal op den 22"™ dezer aanbe steden de levering van 390 Ned. ellen donker groen en 330 el donker grijs laken. Van wege de Commissie, belast met de oprigting van een gedenkteeken ter eere van Tollens is bekend gemaakt, dat zij eerstdaags zoo algemeen mogelijk aan de huizen der ingezetenen lijsten van deelneming zal doen rondgaanop welke voor een gulden tot bovengenoemd doel kan worden ingeleekend. De Commissie zegt omtrent dit gedenkteeken het volgende: Hoezeer het in den aard der zaak liggen moge, dat dit Gedenkteeken le Rotterdam, de geboorteplaats van Tollens, de stad, waar hij bijna zijn gehecle leven heeft doorgebragtzal worden opgerigt, moet het niettemin een Nationaal Ge denkteeken zijn; want voor de gansche natie heefi hij geleefd en gezongen, en de gansche natie wil hem daarvoor erkentelijk zijn. Daartoe moet dan ook overal de gelegenheid tot medewerking worden verschaften hel be drag der inschrijving zoo gering gesteld worden, dat niet alleen de bevoor- regte standen der maatschappij, maar ook onze nijvere burgerklassen, wel- ligt zeffs onze ambachtsman in slaat zijn, liet hunne daartoe bij te dragen. De Heer Conrad, Voorzitter van de Suez-Commissieis te Alexandrie aangekomen. Ilij was vergezeld van zijne dochter, Baron Taets van Ame- rongen, Ordonnans-Officier van Z. M. den Koning, en den Ingenieur Schneilher. De Ned. Consul, de Heer Rnyssenaerheeft de reizigers van boord afgehaald. Dit reisgezelschap is terstond naar Cairo vertrokken en aan den Onder-Koning voorgesteld. In de vorige week heeft zich een horologiemakersknecht te Amersfoort gedurende een geheelen dag aan het gebruik van sterken drank overgegeven. Met zijne zoogenaamde vrienden in eene herberg buiten de Slijkpoort aldaar gekomen en smoordronken zijnde, is hij door dezen op eenig stroo gelegd, om wat uit le slapen. Toen men weinige oogenblikken daarna naar hem kwam zien, vond tnen slechts een lijk. Zalurdag 11. werd te 's Hertogenbosch aan een vreemdeling door eene vrouw eene aanzienlijke som aan bank- en muntbiljetten ontvreemd. Dooi de ijverige bemoeijingen van den Heer Commissaris van Policie zijn de schul dige en hare mcdepligligen spoedig ontdekt, tot bekentenis gekomen en in verzekerde bewaring gesteld. Het gestolene is door de maatregelen van ge noemden ambtenaar grootendeels teruggevonden. Nabij Ginneken (Noordbrabanl) heeft men Zaturdag morgen het lijk gevonden van een persoonhetwelk naderhand bleek le zijn dat van M. Jaspers, een landbouwer te Meerle. Deze persoon was in den vroegen mor gen naar Breda gegaan om een varken te verkoopen en in den namiddag huiswaarts gekeerd, liet schijnt, dat hij door drie personen aangevallen en om het leven is gebragt, daar hij gevonden is met zijne halsdas ver- worgd door het ronddraaijen van een hout, dat in de heide is gésloken, en beroofd van het weinige geld, dat hij welligt bij zich had, daar hij des morgens slechts 3.van huis had medegenomen. Aan de in den omtrek ontdekte kenleekenen, vermoedt men drie daders, dieechler nog niet zijn ontdekt, Den 30"™ Augustus is te Sumanap op Java overleden de Kolonel Baron de Renkin, in den ouderdom van 59 jaren. Hij heeft zijn gansche leven in Iiidiö gesleten. Hij was de aanlegger der versterkte punten om Batavia en over geheel Java, en laat vele wetenschappelijke werken na. Hij stamde af van den beroemde werktuigkundige Sualin Renkin van Luik, in Frankrijk Rennequin geheelen, die in 1675 Versailles van water voorzag, en wiens zoon 1740 in Roll, dienst trad. 's GRAVEND AGE 4 December. Tol Burgemeesters zijn benoemd van de gemeente Assen de Heer YV. A. van der Fellz en te Hcrwijnen de Heer A. F. Troostenburg de Bruynen tot Ontvangers le Hoogwoud c. a.de Heer A. II. Crap Hellingman, thans le Wieringerwaard en te Wieringerwaardde Ileer G. Overhoff, le Oudewaler. Z. M. heeft benoemd bij de Kon. Acad. voor de zee- en landmagl, lot Kapitein, Administrateur van kleeding; en wapening, den 1"™ Luitenant A. Treffers, bij het 3dc reg. infanterie, tot Ist™ Luit., Administrateur van kleeding en wapening, den 2dcn Luit. H. J. G. Gosenson; bij het instruct ie - bataillon, tot 2dcn Luit., Administrateur van klcediug en wapening, den Sergeant-Majoor II. C. Lucas, van het 6de reg. infanterie. Bij den Minister van Finantien is ontvangen een bankbillet van ƒ40, door een R. K. Pastoor, onder het postmerk Zevenaar, als teruggave aan 's Rijks schatkist ingezonden.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1