speelhuis getredenen gedurende zijn kort verblijf alhier een der vaste bezoekers daarvan geworden. Hij speelde met dobbelstcenen en verloor naar Zijne eigene opgave omtrent 28,000 Hij teekende daarvoor schuldbeken tenissen en betaalde van de som 16,000 Thans heeft hij de voldoening van het overige geweigerd, en de Regtbank heeft hem in het gelijk gesteld. De inschrijving voor 350,000 ten behoeve van de Atlantische tele- graafmaatschappijis gesloten gewordendaar de ingeschreven sommen ge noemd kapitaal reeds verre overschrijden. Ten einde de toenemende straatrooverij en vooral het thans daarbij gebruikelijke toeknijpen der keel te keer te gaanhebben de reglbanken een schrikverwekkend voorbeeld moeten stellen. Eenige van die aanranders zijn tot 14-jarige en andere lot levenslange verbanning veroordeeld. Te Liverpool heeft men uit den zak van een Duitsch edelmandie van Melbourne was gekomenvoor 10,000 aan billetten op een handelshuis alhier gestolen, benevens nog eenige banknoten en aanbevelingsbrieven. Bij de Engelsche Lloyd is berigl ontvangen dat er in de laatste 10 dagen niet minder dan 104 schepen zijn vergaan. Volgens de Standard, zou het getal der ongelukken op zee gedurende hetzelfde tijdperk 500 be dragen. Drie stoomschepen zouden onder de verongelukte vaartuigen zijn begrepen. FRANKRIJK. PARIJS, 30 November. Bij besluit des Keizers zijn 8 Prefecten op pensioen of wachtgeld gesteld. Van alle kanten ontvangt men de bevestiging van het vroeger reeds medegedeelde berigtdat de onderscheidene Mogendheden tot eene tweede bijeenroeping van het Parijsche Congres hebben beslotenom de nog aan hangige qnaestien te regelen. De meeste Engelsche dagbladen beschouwen zulks thans als eene uitgemaakte zaak. Ook wil men dat Rusland niet ongenegen is, ten opzigte van Bolgrad toe te geven, op voorwaarde dat hij daarvoor op eene of andere wijze in Moldavië wordt schadeloos gesteld. De Minister van Openbare Werken heeft een verslag aan den Keizer ingediend, waaruil blijkt dat met den aanvang van 1857 het spoorwegnet bier te lande eene uilgestrektheid van 11,250 kilomètres zal hebben, waar van nog 6500 kilomètres in aanleg zijn. Sedert eenigen lijd is eene Staats-Commissie bezig met de opsporing en regeling der briefwisseling van Napoleon I, om die later uit te geven. Tot de voorbereidende werkzaamheden heeft zij reeds 100,000 fr. besleed en nu een nieuwe toelage tol dat einde verzocht. De verschijning van het verslag van den togt van Prins Napoleon naar het Noordenwordt dezer dagen te gemoet gezien. Wegens den met 1 Jannarij in werking te komen maatregeldat voor het bezoeken der beurs moet worden betaald, zijn Donderdag 11. de personen geleld die de beurs bezochtenen toen bleek het dat hun aantal 10,270 was, waaronder begrepen zijn dezulken die er 2, 3 of meer malen kwamen. Het Hof van Appèl alhier, heeft den Notaris Bauby voor eene maand in de uitoefening zijner bediening geschorst, omdat hij bijstand heeft ver leend aan een Priester, die een zijner geloovigen een vermogen van onge veer 300,000 fr. afhandig maakte. Bedoelden Priester is door de Geeste lijkheid zijne waardigheid ontnomen. Te Marseille zijn 40 jonge Turken aangekomendie op de politechni- sche school alhier hunne studiën zullen voltooijen. Het bouwen van arbeiderswoningen door de Socie'té immobilière gaat steeds voort. Binnen kort zal er een groot aantal ter dadelijke bewoning gereed zijn. De Mon. de la Flotte berigt, dat het den Franschen Zaakgelastigde, die onlangs een voordeelig handelsverdrag met Siam gesloten heeft, waar schijnlijk ook gelukken zal het rijk Annam, in Achter-Indie, voor den Europeschen handel te openen. Te Lyon zijn 15 Zwilserschc slieren aangekomen om verder naar Lon den te worden vervoerd, alwaar men stierengevechten wil gaan houden. Een Indisch koopman te Bombay heeft 12,600 fr. ten behoeve der ongelukkigen door den watersnood overgezonden. De Heer Nazow, Predikant te Saint-Affrique, (depart. Aveyron) is den 17dc" Nov. in 100 jarigen ouderdom overleden, na gedurende 75 jaren zijne dienst te hebben waargenomen. Hij genoot de algemeene achting. In Savoye wordt voortdurend veel goud gevonden. Nabij Cuvaz en Balme de Sillingy heeft men erts gedolven dat meer dan 50 pCt. oplevert. Door den sneeuwval in de Alpen bij Dauphiné hebben zich in die stre ken beeren vertoond. Nabij Annecy is er een gedood die 340 16 woog en in 't geheel 7 voet lang was. De Fransche Consul te Jerusalem heeft plegtig bezit genomen der kerk van de H. Anna, door den Sultan aan Frankrijk afgestaan. De Mo- niteur zegt dienaangaande het volgendeDe Muzelmannen zeivendie den naam van de Maagd Maria grooten eerbied toegedragen en steeds de kerk van St. Anna in eere hebben gehouden, hebben geene ontevredenheid hoe genaamd aan den dag gelegd over een eigendoms-afstand, welken zij be schouwen als een blijk der erkentelijkheid van hunnen Sonverein voor de groote dienstenwelke Frankrijk onlangs aan hun vaderland beeft bewezen. ITALIË. De Koning van Napels bevindt zich thans weder in zijne hoofdstad en heeft in den Staatsraad voorgezeten, die zich met verschillende hel binnen- landsch beheer betreffende wetsontwerpen bezig hield. De Koning zal 14 dagen te Napels blijven en bezoekt de verschillende wijken der stad. Graaf Cigala, Adjudant van den Koning van Sardinië, is naar Yenetie vertrokken om den Keizer van Oostenrijk, namens zijnen meester, te be groeten. Daarna zal de Graaf zich naar Egypte begevenom aan den Pacha de geschenken van den Koning over te brengen. De zwarigheden legen het bouwen van eene Proteslantsche kerk te Genua, zijn door tusschenkomst der Regering, eindelijk opgeheven. In Milaan doet men veel moeite om de stedelijke Regering voor de komst des Keizers voltallig te maken. Men is er nog niet in kunnen sla gen een Burgemeester te vinden, daar al de benoemde personen voor die betrekking hebben bedankt, uil vrees voor de wraak der legen Oostenrijk vijandig gezinde partij. PRUISS EN. BERLIJN, 30 November. Gisteren heeft de Koning den Landdag in persoon geopend. Z. M. heeft zich bij die gelegenheid zeer gunstig uitgelaten over den toestand des lands en den bloei der nijverheid, en o. a. de indiening toegezegd van wets-ont- j werpen lot vaststelling van den reglstoestand der provinciën en tot verbe- lering van de wetten op de echtscheiding. De Staatsbegrooting die aan de j Kamer zou worden ingediend, zou aantoonen dat de hulpbronnen van den j slaat steeds toenemen. Omtrent de buitenlandsche aangelegenheden, waarop voornamelijk de aandacht was gevestigd, heeft Z. M. gezegd: dat hij hoop I heeft op het behoud des vredes in ons werelddeel. Als mede-onderleekenaar van de Europesche tractaten, zal hij niet afwijken van de in alle opziglcn volkomene vervulling der plegtig aangegane verbindlenissen en verpligtingen en van de stipte handhaving der met hel volkenregt overeenkomstige grond stellingen. En daarop liet hij zich aldus uit: Smartelijk ben ik aangedaan door de jongste voorvallen in mijn vorstendom Neufchatel, alwaar sedert 1848 een onopgeloste tegenspraak beslaat tusschen mijne ontwijfelbare reg- ten en de feitelijke ontwikkeling van den openbaren toestand. Trouwe mannen hebben gemeend tegen hunne tegenstanders te moeten geweld be zigen. De gematigdheid, waarmede ik ten aanzien van den toestand des Vorslendoms, in het belang van den algemeenen vrede, jaren lang heb ge handeld, is door de Europesche mogendheden erkend geworden. Ook na de jongste gebeurtenissen en nadat mijn onbetwistbaar regt nog dezer dagen door het met algemeene stemmen genomen besluit der Duilsche Bondsver gadering eene bekrachtiging heeft erlangd, is het mijn wensch dat, door onderhandelingen met de Mogendheden van Europa, een met de waardig heid mijner kroon bestaanbare oplossing van het vraagstuk moge worden bereikt. Doch ik mag en zal niet toegeven dat mijne langmoedighcid zoo ver ga dat zij zelve in een wapen legen mijn eigen regt worde veran derd. Even als mijn volk overtuigd kan wezen dat ik met allen ernst, dat ik met volkomene inachtneming var. mijne pligten, en lettende op den toe stand van Europa, die pligten en die toestand tot rigtsnoer blijf houden voor mijne verdere handelingen, zoo vast is bij mij de overtuiging, dat, mogten de omstandigheden het eischcn, mijn volk met de beproefde kracht, met trouw en gehechtheid de eer mijner kroon zal handhaven en waarborgen." De Koning was bij deze woorden zigtbaar aangedaan. Tol Voorzitter van het Heerenhuis is de Prins van Hohenlohe Ingel- fingen gekozen. Voor die betrekking bij de Kamer van Afgevaardigden zal later eene keuze plaats hebben. Volgens berigt uit Neufchatel is het toezigt over de gevangenen stren ger gewordenomdat men meent dat er herhaaldelijk pogingen worden ge daan om hen te bevrijden. De Graaf Pourtales-Sandoz is uit eene kamer van het kasteelalwaar hij zich tot dusverre bevondnaar eene cel van de staatsgevangenis overgebragt. Te Hamburg en Bremen komen vele landverhuizers, meestal hand werkslieden, uit Amerika terug, zonder aldaar een bestaan te hebben kunnen vinden. OOSTENRIJK. WEENEN, 29 November. De Keizer en Keizerin zijn in den namiddag van den 25slcn in goeden welstand te Venetie aangekomen. Z. M. heeft te Triëst aan vele gevangenen kwijtschelding van straf verleend. De lieer Hammcr-Purgstall heeft zijne belangrijke letterkundige nala tenschap, waaronder uitvoerige gedenkschriften, aan zijn vriend, den rege ringsraad v. Auer, vermaakt. Men verwacht, dat ze zullen uitgegeven worden. RFSEANI9. Volgens een dagblad van Boston zullen de Russische schepen te Sebas- topol gezonken, door een Amerikaan, John E. Cowen genaamd, boven water gebragt worden. Die Heer bevindt zich thans iu Rusland, en heeft eene overeenkomst aangegaan om de 52 schepen naar boven te brengen, waarmede in de aanslaande lente een begin zal worden gemaakt. Dezelfde ingenieur deed de Amerikaansche stoomboot Missouri, die in de baai van Gibraltar gezonken was, uit het water rijzen. Te Warschau is thans de overeenkomst afgekondigd, die op 3 Augus tus 1847 te Rome tusschen Rusland en den Roomschcn Stoel aangegaan, maar wegens later opgerezen oneenigheden door de Russische Regering niet ten uitvoer gelegd was. Ten gevolge der vrijgevigheid van Keizer Alexander zijn die bezwaren door de laatstelijk gevoerde onderhandelingen weggeruimd; en het reeds bekende besluit van den Paus lot bet bezetten van eenige sinds lang openstaande Bisschopszetels in Polen is het eerste gevolg daarvan. Het verbod van graan-uilvoer in Polen is opgeheven. TURKYE. De Nederl. Gezant te KonstanlinopclGraaf Zuylen van Nyevelt, is naar Athene vertrokken. De Italianendie zich in het Oosten bevindenhebben eene inschrij ving geopend voor de 10,000 geweren, die Mazzini wil aanbieden aan de eerste provincie, die zich tegen Oostenrijk zal verzetten of in opstand komen. Het dagblad van Teheran van 18 Oct. meldt dat Yoesoef, het hoofd van den opstand van Herat, in de hoofdstad gebragt en ter dood veroor deeld was, maar vergiffenis had bekomen. De Onderkoning van Egypte heeft een Staatsraad opgerigt. Gedurende den tijd dat hij zich op reis naar Sudan bevindt, voert Ismaël-Pacha het bewind.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2