LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 3 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zat ut dag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in Tiet jaar j de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BivftENUxnsnnr: BERIGTEN.i LEYDEN, 2 December. Met genoegen vernemen wij dal de Rederijkerskamer Vondel alhier, de zen winter, zij het dan ook ouder gewijzigden vorm, hare werkzaamheden zal voortzetten, en voornemens is binnen korten tijd weder eene openbare vergadering te houdenwaarvan de opbrengst zou moeten strekken tot bij drage voor het, ter eerc van den onlangs ontslapen Dichter Tollens, op te rigten monument, en waarop uitsluitend stukken van dien Dichter zouden voorgedragen worden. Ondervond de Kamer vroeger vele blijken van welwillendheid van den kant van Leydens ingezetenen, ook nu hopen wij dal hare pogingen om gelden lol zulk een schoon doel bijeen te zamelen, met een gewenschten uilslag zullen bekroond worden, en hiervan de in- leekenlijsten ruime bewijzen zullen opleveren. De Wel-Eervv. lieer S. Hoekstra Bz.Pred. bij de Doopsgezinde ge meente te Rotterdam, heeft de benoeming tot Iloogleeraar bij de kweek school van de Doopsgezinde Sociëteit te Amsterdam aangenomen. Op dc hoogte van Caslrienm (Noordholland) is het kofschip Toeval, Kapt. Graaf huis, met haver van Harlingen naar Yarmouth bestemd, ge strand. De bemanning, uit 5 man bestaande, is door de Egmonder red dingboot gered. Schip en lading zullen waarschijnlijk weg zijn. De uit de gevangenis te Amersfoort ontsnapte Teunis van Eek is we der in handen der justitie geraakt. Men heeft hem in de gemeente Rens- wo::de onldekt, alwaar men hem in eene landbouwers-woning betrapte onder het gebruik van eenige ververschingen. De geldleening van ƒ110,000 door de gemeente Leeuwarden tegen 4; pCt. uitgeschrevenis thans volgeteekcnd. De Lnxemhurgsche Kamer is bij besluit van den Koning Groot-Hertog gesloten. Aan het Groothertogdom is eene grondwet verleend van denzelf- den inhoud, als die waarvan het ontwerp onlangs aan de Kamer werd aan geboden en door deze zoo ongunstig is ontvangen. Men heeft op die wijze den Gordiaanschen knoop doorgehakt. 's GRAVENHAGE 2 December. 7,. M. heeft benoemd tot Ridder der orde van den Nederl. Leeuw de lleer N. Verheyen, Administrateur der openbare veiligheid in Belgie, wo nende te Brussel. De Ministers van Financiën en van Marine zullen op Donderdag en Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. ITweede Katner der Stalen-Generaal. Bij de beraadslagingen Zalurdag 11. gehouden over Hoofdstuk V (Binnenl. Zaken), was het eerst aan 't woord de Heer v. Zuylen v. Nyevelt, die in eene zeer lange rede den Minister heeft bestredenen na veel over de staatkunde van het Ministerie te hebben gesproken, den minister heeft aan geraden het ontwerp van wel op 't onderwijs van zijn' voorganger over te nemen. Daarna spraken nog de Heeren ten Cate, Bosscha, die in eene ontwik keling trad van de verschillende staalkundige beginselen, in verband met de vraag omtrent het onderwijs, v. Deinse, SchimmeJpennintk en Storm van 's Gravesande, en werd de vergadering gesloten. Zitting van Maandag 1 December. Aan de orde is de voortzetting der beraadslagingen over Hoofdstuk V. De lleer v. Nispen v. Sevenaer spreekt mede hoofdzakelijk over 't onder wijs. De Heer v. Heiden Reinestein acht de wijze van strijdvoering tegen het Ministerie verkeerd, in 't welbegrepen belang des Vaderlands. Hij dringt aan op de uitbreiding der spoorwegen. Zoo ook de lleer Dirks. De Heer Meeussen spreekt in gelijken geest als de Heer v. Nispen. Verder spreken nog de Heeren Zijlker, Hoffmann, Gevers Dcynoot en Thorbecke, die eerst handelt over de vrijheid lot verwerping eener begroo- ling op staatkundige gronden, achtende dat men niet ligt daartoe mag he sluiten; doch vordert van het Ministerie stellige beginselen, zonder afwij king. Ten andere handelt spr. over de Christelijke school tegenover de Regering en zegt o. a. dal de wet ten allen tijde aan bet Christendom veel kwaad nooit goed gedaan heeften dat de wetgever door zich le onthouden van aanleiding tot verdeeling van het Christelijk rijk, de Christelijke beginselen zal bevorderen. Ten derde brengt spr. eenige punten ter sprake betreffende werken van algemeen belang. Daarna spreekt de Heer van Hoëvell, die door den Minister van Justitie wordt beantwoord. Vervolgens treedt de Minister van Binnenl. Zaken op en verdedigt zich tegen de vorige sprekers. Daarna voeren nog de H!I. v. Zuylcn v. Nyevelt, Storm v. 'sGravesande, dc Minister van Binnenl. Zaken en dc Heer Thorbecke het woord. Voortzetting op morgen. Zitting van Dingsdag 2 December. Voortzetting der beraadslagingen over lloofdst. V. De Minister van Bin nenl. Zaken houdt eene uitvoerige rede over de gemaakte bedenkingen ten opzigte van de openbare werken en voegt den lieer Thorbecke een kort woord over het onderwijs toe. Daarna voeren het woord de HH. v. Hoëvell, Sloet tot Oldhuis, Thor becke, van Heiden Reinestein, van LyndenVcgelin van Claerbergen, van Foreest, Biruma Oosting en nogmaals de Minister van Binnenl. Zaken. Daarna is men overgegaan tot de behandeling der artikelen van hel Hoofdst. Afd. I aangenomen zonder beraadslaging. Afd. II en III na eenige beraad slagingen. Die over Afd. IV zijn bij het afzenden van dit berigt nog niet afgeloopen. AMSTERDAM, 1 December. Zaturdag 11. hield de natuurk. afdeeling der Kon. Akadcmie hare maan- delijksche vergadering. Zij werd bijgewoond door de HII.: v. d. Hoeven, v. Geuns, v. Oordt, Lobalto, Voorhelm Schneevoogt, Donders, Vrolik, v. Rees, Mulder, Harting, Buys Ballot, Oudemans, Mulder, v. Hall, v. Hasselt, Illume, v. d. Boon Mcsch Bierens de Haan, Matthes, Schroeder v. d. Kolk, Stamkart, v. Kerkwijk, v. Breda, Storm Bnysing, Vrolik en Miguel. De HII. Schlegel en v. Rees hebben zich verontschuldigd wegens het niet vervullen hunner spreekbeurten. Na goedkeuring van het proces-verbaaldoet de Secretaris mcdedeeling van ingekomen stukken en boekgeschenken. Daarna is dc beraadslaging geopend over het onlwerp-verslng van den Heer v. Hall en over het verslag van den Heer de Vriese, omtrent de voortzetting van de Flora Javae van den Heer Blume. De Heer van Hall blijft nader op zijn voorstel tot voortzetting van de Flora Javae aandringen. De Heer Blume verklaart dat de Flora Javae zal worden voortgezet en beveelt de akademie zijn werk aan. Nadat vele leden het woord over deze zaak nog hebben gevoerd, trekt de Heer van Hall zijn voorstel omtrent de Flora Javae in. Daarna is, na uitvoerige beraadslaging, besloten, dat de rapporten in de vorige vergadering voorgelezenniet in de verslagen zullen worden opgeno men dat het stuk door den Heer van Hall nu voorgedragenzal worden gedrukt en verzonden aan de leden, en dat de mededeeling van den Heer Blume niet zal worden gedrukt. De Heer J. van der Hoeven brengt in eigen naam en in dien van de HH. Harting en Miquel rapport uit over het adres van den Heer Wltewaall, om met ondersteuning van rijkswege een werk uit te geven, betreffende deken nis van voor den landbouw schadelijke insecten. Het rapportin den vorm van een brief aan den Minister van Binnenl. Zaken verval, is gunstig voor het verzoek. Het is goedgekeurd. De Heer J. v. d. Hoeven leest de door den Heer Pruys v. d. Hoeven, ter vervulling van zijne spreekbeurt ingezonden verhandeling, over verzuimen bij het ontleden van lijken. De Heer van Breda deelt, ter vervulling zijner spreekbeurt, eenige waar nemingen mede over de nabeelden. Besloten deze mededeeling op te nemen in de verslagen. De Heer Buys Ballot doet eenige mcdedeelingen over de windkaarten. De Heer v. d. Boon Mesch over zijne proeven met ebullioscopen. Daarna is de vergadering gescheiden. Donderdag, Vrijdag en Zalurdag heeft alhier het letterkundig genoot schap: Door oefening grooler," haar 20-jarig bestaan gevierd. Bij die gelegenheid heeft de vroeger door dit genootschap uitgcschrevene wedstrijd van rederijkerskamers en genootschappen van uiterlijke welsprekenheid plaats gehad. Door de commissie van beoordeeling is met eenparige stemmen de eerste prijs (een zilveren inktkoker) toegekend aan het genootschap Lourens Jansz. Cosier te Haarlem, en de tweede (een zilveren Presidentshamer) met meerderheid van stemmen aan het genootschap Vondel alhier. IHllTl NLAMlSCHi: HERUITEN. B ik a. li I BRUSSEL, 1 December. De Markies d'Antonini, Gezant van Napels, is uit Parijs alhier aangekomen. Men schrijft de Regering het voornemen toe om bij staatswet een einde te maken aan de speelbank te Spa. ENGELAND. LONDEN, 30 November. Door de Regering is bepaald dat de zittingen van het Parlement op 3 Februarij 1857 zullen hervat worden. Een regtsgeding, waarin dezer dagen alhier uitspraak is gedaan, heeft nog al opzien verwekt. Men weet dat zoo hier als in Frankrijk speelschul den niet wettig worden erkend. In 1847 was een rijk koopman in een

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1