1EYDSCHE SCHOUWBURG. B. GEYER EN C°. SPANJE. MADRID, 24 November. In den Ministerraad wordt steeds gehandeld over de bijeenroeping der Cortes. De Koningin wil dat eerst aanzienlijke veranderingen in de regten dier vergadering worden gebragt, terwijl Narvaez wil dat die ver anderingen van de Cortes zeiven uitgaan. De Minister Pidal heeft tot een zijner vrienden gezegdZoo binnen een maand de Koningin op dit punt niet toegeeft, dan neem ik mijn ontslag. Dc prijs van het brood is alhier weder verhoogdzoodat die eene nooit gekende hoogte heeft bereikt. Het volk is misnoegd. Eergisteren heeft de policie tegen middernacht al de kolïijhuizen doen ontruimen. Op straat kwam men op iedere 25 voetstappen 2 gewapende policie-agenten tegen. Zulke voorzorgen zijn nog nooit genomen. De Bisschop van Barcelona heeft huiszoeking laten doen bij al de boekdrukkers en boekverkoopers in zijn kerspel, om de werken in beslag te nemen, die niet aan de kerkelijke censuur onderworpen waren geweest. Men kan zich geen denkbeeld maken van den haat die hierdoor tegen de Regering wordt opgewekt, die zulk een misbruik van magt toelaat. Ook de burgerlijke Gouverneur dezer stad handelt veel strenger tegen de pers dan zijn voorganger, en de Minister Nocedal heeft in den Ministerraad ver scheidene malen voorgesteld om de meeste Fransehe dagbladen aan de gren zen te weren. In de provincie Toledo is de nood zeer hoog geklommenvooral on der de platteland bewoners. Vele landbouwers hebben paarden, wagens en muilezels verkocht en verzoeken aan de Regering om bij den aanleg van wegen gebruikt te worden. Te Barcelona hebben de werklieden een adres aan de Koningin gerigt, waarin voorkomt dat vele fabrieken aldaar geheel zijn gesloten en anderen slechts 3 dagen per week laten werken, waarbij zij wijzen op de gevolgen die daarvan zijn te verwachten. Te Moraleda, prov. Zamora, was Zondag 11. de geheele bevolking in de kerk vereenigd. De Pastoor was op den kansel geklommen en liet zich volgender wij ze uit: »De verdrukking waaronder wij in de laatste jaren hebben geleefd, heeft opgehouden, wij kunnen thans de waarheid in haar geheel verkondigen: de omwenteling van 1854 was het werk van Satan; deze omwenteling heeft de bagno's en de gevangenissen geopend om dieven, moordenaars en bannelingen ter harer hulpe te roepen" enz. Na deze woorden noemde de Geestelijke een tal namen op van inwoners die bekend staan de vrijzinnige gevoelens toegedaan te zijn. Hij sprak den banvloek over hen uit en geesselde vooral den bestuurder der openbare school. Deze personen zich in het openbaar gehoond ziende, beleedigden op hunnen beurt den Prediker, die het antwoord niet schuldig bleef, zoo dat de kerk weldra in eene openbare spreekplaats was herschapen. Het openbaar gezag moest tusschen beide komen. De vrijzinnige leden der gemeente werden in hechtenis genomen, en de Geestelijke, die zich ongesteld houdt, wordt in zijn huis bewaakt. Wat zal de Regering doen ten opzigle van hel zoo schandelijk misbruiken van de geestelijke waardig heid. Misschien zal de Minister Nocedaldie op de hand der Geestelijkheid is, nog wel zeggen dat de Pastoor gelijk en aanspraak heeft op het Kruis van Isabella de Catholieke. PRVISSEN. BERLIJN, 27 November. Van hier zijn 4 prachtige paarden afgezonden, die de Koning aan de Keizerin van Frankrijk ten geschenke geeft. Met 1 Januarij 1857 zal men om de beurs alhier te kunnen bezoeken van een bewijs van toegang moeten voorzien zijn, dat aan de handelaren kosteloos zal worden afgegeven. Andere personen betalen daarvoor 2 th. per jaar. Vreemdelingen kunnen die bewijzen mede kosteloos verkrijgen, maar slechts voor drie dagen. Het huwelijk van den Erfgroothertog van Toscane met Prinses Anna van Saksen, is te Dresden voltrokken. Tegen den aanleg cener vaste brug te Mainz, bestaan nog zwarighe den, door welke de uilvoering van dit voornemen nog zeer onzeker wordt. Op den 18deI1 dezer is het zuidelijk gedeelte der stad Ekeslö in Zweden afgebrand. Men meldt uit Bern de terugkomst van den Generaal Dufour uit Pa rijs. Naar men verneemt heeft hij in de zaak van Neufchatel voorstellen medegebragt, die terstond aan het oordeel van den Raad zijn onderworpen. Men blijft aan dc minnelijke schikking der zaak geloovenin weerwil dat de Bondsraad de invrijstclling van de gevangenen heeft geweigerd. OOSTENRIJK. WEENEN, 26 November. De Keizer heeft te Triest de werkplaatsen van de Lloyd bezocht, alwaar 1500 arbeiders worden bezig gehouden. In tegenwoordigheid des Keizers is een zwaar stoomschip op de helling gehaald. De voorgenomene verlichting der stad is door het stormachtige weder mislukt. Dc Aartsbisschop van Wecncn heeft zich bij den Keizer beklaagd over de weinige ondersleuning, welke de geestelijkheid bij het wereldlijke gezag vindt in de uitvoering van het onlangs gesloten concordaat. De beroemde orientalist, Baron Hammer-Purgstall is in 83-jarigen ouderdom overleden. Het alhier in aanbouw zijnde Israëlitische tempelgebouw, zal een dei- fraaiste der stad zijn. In Moorschen stijl gebouwdzal het omtrent 3000 personen kunnen bevatten. De grondsteen van dezen tempel werd te Jeru zalem uit den berg Sion gegraven en heeft den vorm van een kunstig ge vormd kistje, welks deksel versierd is met de wapenen van Koning David, terwijl op de zijvakken verzen uit de Psalmen geschreven zijn. In het midden van 1857 zal dit gébouw plegtig ingewijd worden. RUSLANI). Dc oorlog heeft ccnige duizende deserteurs hier te lande achtergelaten. Diegenen van hen die den eed van getrouwheid als onderdaan van het rijk willen afleggen, kunnen blijven, onder voorwaarde, dat zij voor het einde des jaars een middel van bestaan hebben. Zij kunnen ook voor den tijd van 25 jaren hij het leger in dienst tredenof zich met toestemming van de boeren in de koloniën of dorpen vestigen. De Turken die tot de Grieksche godsdienst zijn overgegaan cn niet naar hun land willen tcrugkeerenheb ben aanspraak op dezelfde regtenen zijn voor hun leven van alle belasting vrijgesteld. De Regering legt eene groote werkzaamheid aan den dag om de krijgs voorraad, die door den oorlog zeer geminderd is, aan te vullen. In den loop van het volgende jaar moeten ontzaggelijke hoeveelheden salpeter en andere grondstoffen naar de kruidfabrieken van Chocz en naar Toela ge bragt worden. Door de Regering is vrijheid gegeven tot het oprigten van een nieuw weekblad, onder den naam van Dagblad voor Actiehoudersten doel heb bende de zamenwerking van particuliere kapitalen tot winstgevende onder nemingen aan te moedigen. In Junij 1857 zal er te Warschau eene tentoonstelling van nijverheids voortbrengselen plaats hebben. TURKTE. Ethen-Bassa is thans benoemd lot Minister van Buitenl. Zakenzoodat het Kabinet thans als voltallig kan beschouwd worden. Op het geboortefeest van den Profeet heeft men te Konstantinopel iets vreemds gezien. De Sultan droeg epauletten en ridderordentoen hij bij deze godsdienstige plegtigheid tegenwoordig was. De epauletten schenen uit een tros diamanten te bestaan. Te Konstantinopel wordt al het mogelijke gedaan om het lot der ongelukkige bewoners van Pera, die door den brand alles verloren hebben te verzachten. Zij zijn liefderijk in de Fransehe barakken opgenomen. In schouwburgen en koffijhuizen worden ten hunnen voordeele voorstellingen gegeven. De bcrigten uil Bagdad omtrent het woeden der cholera luiden treurig. Duizende pelgrims uit Perzië, die het gezondheids cordon hebben doorgebro ken trekken door de provincie en bezaaijen de woestijn met lijken en zieken. HKHHI'MEEIJWS. NIJMEGEN, 27 November. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente is uit het vroeger vermelde 12-tal Predikanten, het volgende 6-tal gevormd: DD. Berlage, Theol. Doet., te NaardenBrouwer, te Oudkerk en Roodkerk; Escher, Theol. Doet., teDronrijp; LaurillardTheol. Doet., te Zandpoort; Poelman, Theol. Doet., te Holwierda, en Riedel, te Nieuwe Stads-Kanaal. Te Goudwaard of Korendijk, op het eiland van Beijerland, is beroepen de Cand. Reynvaan, thans Hulpprediker te Heusden. AH A O B;J TM K- X1KIW S ntOiHOTIli AAN DE LEYDSCIIE HOOdESCHOOL. Den 29stcn November de Ileer J. H. van Lennep, van Almelo, in de Regtenmet Theses. ADVERTENTIEN. Mijne geliefde Echtgenoote G. J. HOOGEBOOM, beviel heden zeer voor spoedig van een' ZOON. Leyden 29 November 1856. A. MONTAGNE, Iz. Heden overleedin den ouderdom van 82 jarenonze waarde Moeder en Behuwd-Moeder MARIA FRANCIIIMON, Weduwe den Heer Boudeyvijn Jacobus Zuurdeeg. P. J. B. zuurdeeg, Leyden, 29 November 1856. uit aller naam. Voor de menigvuldige blijken van deelneming, ons bij het overlijden van onze geliefde Moeder T. BOEKE, Wed. G. Stolp, betoond, betuigen wij met deze onzen opreglen dank. Namens allen, D. STOLP. De Ondergeteekende voelt zich gedrongen om openllijk dank te betuigen aan allen die door goede diensten, krachtdadige hulp en geregeld toezigt, hunne vereenigde pogingen hebben aangewendom den brandZondag mor gen den 23sten dezer, terwijl wij ons ter kerke bevonden, in de aan zijne woning belendende werkplaats uitgebarsten, te stuiten, en met den Godde- lijken bijstand, in verderen voortgang te keeren. Leyden, 29 November 1856. S. H. MOLENBROEK. KONINKLIJKE IIOLLANDSCHE TOONEELISTENonder Directie van BREEOÉ VALOI8. MAANDAG, 1 December. (N°. 4 van 't Abonnement.) Buitengewone Voorstelling, met medewerking van den Ridder W. P. de C. VRUGT. Voor te dragen Liederen: Ï.Be Honing leev! 2. Ons Vaderland. 3. Het Volkslied. Op te voeren Stukken: 1. He VoovergodinTooneelspel in 1 Bedrijf. 2. Karolinahet Geldersche LandmeisjeBlijspel met Zang, in 1 Bedrijf. 3. Twee Helden, of eene Les voor de Vrouwen, Blijspel in 1 Bedrijf. Aanvang ten half zeven ure. TtotermarlilLeyden, Wijk IV. N». 6. hebben de eer te annonceren, dat zij voor het op handen zijnde St. Bfl- colaasfeest ontvangen hebben een massa nieuwe Artikelen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3