wetgeving, zegt de Minister dat het er echter verre af is dat hij een vijand zijn zou van verbetering; maar hij wijst er op, dat hij in weinige maanden een nieuw stelsel van liegt. Org. en van de wetgeving op de Jagt en Vis- scherij heeft moeien ontwerpen en in gereedheid brengen. Men zal dus wel met geen grond kunnen klagendat er nog geen nieuw stelsel van strafregt en van strafvordering door hem ontworpen is. Hij is dus geen vijand van eene herziening van onze strafvordering; 5°. ten opzigte van het cellulaire stelsel maakt hij een groot onderscheid lusschen zijn' pligt als Minister en als beoefenaar van theoriënin betrekking lot de verbetering van het gevan genisstelsel. In onze wetgeving is een bepaald stelsel aangenomen waar aan de Minister gehouden is. Om zich goed op de hoogte der zaak te stel len heeft hij vele inlichtingen ingewonnenen heeft hij van gedachten gewisseld met den Heer Suringar. Verder antwoordt de Minister op de aanmerking nopens de gcregtelijke statistiek, de Kijks-policie, het Hoog Militair Gereglshof, de verandering van standplaats der Ambtenaren van het Openbaar Ministerie, en de uitzetting van twee liefdadige zusters te Ootmarsumdat aan misverstand was toe te schrijven, zoodat de Minister, zoodra hij liet vernomen had, aan den Bur gemeester heeft geschreven, dat, zoo zij terug wilden kecren, zij konden, indien zij namelijk aantoonen, dat zij een middel van bestaan hadden, zijnde dit de cenige voorwaarde, die noodig is; en dat wat de politiek aan gaat, hij alleen dit aanmerkt, dat, zoo men zijdelings de eerlijkheid zijner positie wantrouwt, op grond van zijne rede, in antwoord op de rede van den lieer Groen, men dan zijne positie tegenover den Heer Groen niet kent. In een aantal punten, zoo politieke als andere, verschilt hij met den Heer Groen. Hij is dezelfde man geblevendie hij jaren lang was. Hij zou het geen groolcr ongeluk achten dan de beginselen op te offeren, die hij gedurende jaren lang heeft beleden. Hij hoopt zich daaraan nooit schuldig le maken. Hierna voert de Heer Thorbeeke nog kortelijk het woordwaarna de al- gemeene beraadslagingen worden gesloten en die over de artikelen geopend. Art. 1. (Traclement des Ministers) wordt, zonder beraadslaging, goed gekeurd. Zitting van Vrijdag 28 November. Voortzelling der beraadslaging. Op art. 2 «Traclcmenlenuilgetrokken voor 55,800, is door den Heer van Bosse een amendement voorgesteld strekkende om die som ƒ4000 te verminderen. Daarover voerden het woord de Heeren van Bosse, ter Bruggen Ilugenholtz, van Hoëvell, Storm van 's Gravesande, de Brauw, van der Linden, van Lyndcn en de Minister van Justitie. Die wijziging werd daarop in stemming gebragt, maar geene be slissing genomen, aangezien zich 32 leden er voor en 32 tegen verklaarden. In eene volgende zitting zal over dat amendement en over art. 2 nader be slist worden. Artt. 3—9 worden goedgekeurd. De Heer Dullert stelde voor om in de omschrijving van art. 10 luidende: Tractementcn van de geregtsdienaren of Rijks-veldwachters ƒ110,372," de curcijf gedrukte woorden weg le laten, welke in het artikel gevoegd waren bij eene door de Begering ingezonden nota van wijzigingen. Dat met 37 tegen 27 stemmen is aangenomen, en het aldus gewijzigde artikel goedgekeurd. Ten gevolge van die aanneming heeft de Minister dezelfde uitdrukking in de artt. 11, 35, 36, 38 weggenomen. Art. 11 wordt goedgekeurd, gelijk de volgg. tot art. 28. Voorizetting op morgen. Zitting van Zaturdag 29 November. In deze zitting zijn de artt. 28-42 meestal zonder beraadslaging aangenomen. Alsuu wordt het amendement van den Heer van Bosse in omvraag ge bragt en aangenomen met 34 legen 32 stemmenen het veranderde art. goedgekeurd. Ten slotte is het geheele Hoofdstuk aangenomen met 41 te gen 25 stemmen. Tegen de 11II.: de Lom de Berg, Aneniact, de Poorter, van Nispen van Sevenaer, van der Linden, van Eek, van Wintcrshoven, Botz, Luyben, Dommer van Poldersveldt, Slicher van Domburg, van Akerlaken, van Hoe- vell, Dnllert, de Limpens, Mceussen, Godefroilloynck van Papendrecht Hengst, Beens, ter Bruggen Uugenholtz, Meylink, van Zuylen van Nycvelt, Storm en Jespcrs. Daarna komt Iloofdst. V. Binnenl. Zaken in beraadslaging. Bij de afzen ding van dit berigt is de Heer van Zuylen van Nycvelt aan het woord. BU1TENLANDSCI1E BEIUGTEiM. BELCIK. BRUSSEL, 28 November. In de Kamer der Vertegenwoordigers is de beraadslaging over de be trekkelijk het onderwijs, van het antwoord op de troonrede, ten einde ge bragt, nadat het onderwerp letterlijk was uitgeput. De oorspronkelijke redactie van de Commissie is met Cl tegen 41 stemmen aangenomen. De bekende de Geest is le Gent bij verstek tot 2 jaren gevangenisstraf en 500 fr. boete veroordeeldterwijl bij bet vonnis tevens de verbeurdver klaring van het in beslag genomen schotschrift is uitgesproken. ENKELAKD. LONDEN, 27 November. Volgens de Morn. Adv. zou ook thans Lord Palmcrston zijne toeslem ming hebben gegeven tol bijeenroeping van het Parijsche Congres, Ds. Spurgcon heeft op nieuw in Surrey-gardens eene godsdienstoefening gehouden, die door ongeveer 4000 personen werd bijgewoond. De policie heeft onder dc menigte drie beruchte zakkenrolsters ontdekt, in eene smaak volle kleeding gedoschl. Over 't geheel genomen is er op de openbare veiligheid alhier weinig te roemen. Eenige dagen geleden werd weder in St. James park een persoon bij de keel gegrepen. Hij wist zich echter los te rukken en geraakte door den bijstand eens voorbijgangers vrij. In eene zitting van het aardrijkskundig genootschap, heeft zekere Luitenant Prim aangetoond, dat de hoop om de lolgenooten van Sir John Franklin terug te vinden, nog niet geheel verloren is, dat men integendeel ge- regligd is tot het vermoeden dat zij zich onder de Eskimo's ophouden, en dat men nog eene poging met behulp van 3 kleine schepen en vele sleden en honden wagen moetom het regte spoor le vinden. Dr. Cumming verklaart dat het door sommige dagbladen medegedeeld berigt, als zou de Hertogin van Alhol tot de It. K. kerk zijn overgegaan, van allen grond ontbloot is. Gedurende hel jaar 1850 werden in Groot-Brittannië ingevoerd 217,247 stuks vee van alle soorten-, terwijl gedurende de 3 laatste jaren gemiddeld 326,206 stuks jaarlijks van het vaste land aangevoerd zijn. De vermeerde ring bestond voornamelijk in het grootere vee, als ossen, koeijen en kalve ren, bedragende in 1850 66,462 stuks, tegen 97,525 stuks in 1855. Bij Shoeburyness zullen eerstdaags proeven worden genomen met een ijzeren kanon, hetwelk met eene lading van 50 buskruid, kogels van 280 IS 6080 ellen ver kan werpen. De proeven zullen worden genomen tegen het schip Trusty. In de maand October van dit jaar zijn 32 Amerikaansche schepen ge heel vergaanvan drie is de gansche bemanning en van een ander 5 man verongelukt; de waarde dezer schepen en goederen beliep eene som van 1,004,900 doll. De expeditie door de Indische Regering naar de Persische golf be stemd is gereed om te vertrekken. Men is het niet eens omtrent de sterkte van dit corps. Volgens sommigen bestaat het uit 5000, volgens anderen uit 15,000 man. De geldleening door de O. I. Compagnie tegen 4} pCt. rente opengesteld vindt weinig deelneming. Te Calcutta is slechts voor ƒ125,000 ingeteekend. Men gelooft dat de Compagniewil de leening gelukkenverandering in de voorwaarden zal moeten brengen. Aan boord van de Parana, welke eerstdaags naar de West-Indiën zou vertrekkenis te Southampton een der stoomketels gesprongenwaarbjj 3 stokers het leven verloren. FRANKRIJK. PARIJS27 November. De Keizer heeft met eenige personen van zijn gevolg een uitstapje naar Fontainebleau gedaanom le jagen. Overmorgen zal het Hof de Tuileriën betrekkenwaar alles tot de ontvangst gereed is. Men blijft verzekeren, dat de Grootvorst Constantijn van Rusland deze hoofdstad zal bezoeken. Bij de Regering is thans het officiële berigt ontvangen van de inne ming van Herat door de Perzen. Men verzekert dat de Hertog van Wurlcmberg, voor zijnen minder jarigen zoon, en de Hertog August van Saksen-Coburg, namens Prinses Cle'menline van Orleans, bedankt hebben voor de ƒ200,000 fr. rente hen door het Wctg. Ligchaam toegestaan. Dingsdag II. is de groote vlasspinnerij van den Heer Verslraeten te Rijssel geheel vernield. Des morgens ten 5 ure had de stoker als naar ge woonte zijne werkzaamheden hervat. Zijne eerste zorg was het vuur aan te makenzonder echter naar den toestand der ketels om te ziendie niet van water voorziendan ook spoedig geheel gloeijend waren. Ten 6 ure deed zich eene verschrikkelijke uitbarsting hooren. De geheele machinerie sprong nil elkander, de schoorsteen viel om, de deuren sprongen open, en het inwendige gedeelte der fabriek werd geheel onderste boven gekeerd. Te gelijker tijd werd door de overal heen geslingerde gloeijende kolen, op onderscheidene punten van het gebouw brand verwekt, die door een ster ken wind aangewakkerd, in een kwartier uur het geheele gebouw tot aan de vierde verdieping in vlam zette. Ten 7 ure stortte reeds alles in, en hierdoor, alsmede door het omverhalen van de twee belende huizen, is het gelukt den voortgang van het vuur te stuiten. De spinnerij was tegen brandschade gewaarborgd. Men verzekerde dat de stoker, die aanleiding lot het onheil had gege ven, zich had weten le redden. Maar dit was niet zoo. Tegen 8 ure heb ben de bewoners van het huis N». 20, in dezelfde straat, zijn lijk in de goot gevonden. Eene bijna ongeloofclijke zaak, zoo die niet door duizendc getuigen werd bevestigd. Deze ongelukkige is dus 500 ellen boog en daarbij 100 ellen ver geslingerd, want het lijk is op de zevende verdieping van N°. 20 gevonden, terwijl het onheil in het huis N°. 4 plaats had. Bui ten deu stokerzijn ook nog 2 metselaars daarbij omgekomen. Men bcrekert de schade op 600,000 fr.250 arbeiders zijn thans zon der werk. Naar men zegt zou de lieer Veuillot van de regis vervolging afzien tegen den schrijver van Vl'nivers jugé par lui méme. Nu hij den schrij ver kent, wil hij zijn tegenpartijder, die het geestelijk gewaad draagt, niet aanvallen. De Abt Cognat, die zich als den schrijver heeft bekend gemaakt, is tegenwoordig opzigter eener inrigting voor oude en ziekelijke Priesters. Men verhaalt dat er een legaat van een millioen fr. aan de vcreeniging van kunstenaars is vermaakt, doch waarbij de voorwaarde is gesteld, dat Baron Taylor, Voorzitter der Vereeniging, zelf het legaat in Algerië in ont vangst moet komen nemen. De hooge ouderdom en de gezondheidstoestand van den Baron hebben hem een oogenblik doen aarzelen om in dit jaar getijde dc reis te ondernemen; doch zijne liefde voor de instelling heeft hem doen besluiten dc voorwaarde le vervullen. Dc verkoop van het hotel van Mlle Rachel, is niet doorgegaan. De geëischle som was le groot. Voor de wijnen van den Napelschen Gezant die mede verkocht worden, zijn meer liefhebbers, omdat de keurige mer ken, van welke zijn kelder bijzonder ruim voorzien was, hier thans onge meen schaarsch zijn. Te Limoges zijn twee Advocaten, roode republikeinen, die door de ge mengde Rcgtbanken tol verbanning veroordeeld doch teruggekomen waren, weder lot leden van den Raad van Discipline der Advocaten benoemd, in plaats van twee aftredende, doch herkiesbare leden, die lot de beste Ad vocaten van Limoges behooren. Uit Marseille wordt gemeld, dat het op zee zeer ruw weder was. Verscheidene verwacht wordende stoomschepen waren nog niet aangekomen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2