LEYDSCIIE COURANT. 856. fi MAANDAG 1 DECEMBER. - C.i' De Courant Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N°. itt, De Prijs der Courant is f\ï in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad IV". 28. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 29 November. In de Vergadering van den Gemeenteraad van Donderdag avond II. zijn de beraadslagingen over liet te volgen belastingstelsel voortgezet. Het eerste door de Commissie voorgeslelde punt, de heffing cener belasting op de brandstollen is, na uitvoerige beschouwingen, met 10 tegen 9 stemmen ver worpen, waarop de Commissie al de overige voorstellen, als met hel ge noemde e'éu geheel uitmakende, heeft ingetrokken. Vervolgens heeft de Raad, op voorstel van het lid Sikkel Groos, eene Commissie benoemd, om <en nieuw voorstel, door de Raadsleden de Moen, Kranlz en du Rien ge daan, te onderzoeken. Tot deze Commissie zijn benoemd de 1111. Siegen- beek, Leembruggen en Sikkel Groos. (Zie verder het Bijblad). liet getal der in hel Werkhuis alhier opgenomciienbedroeg gedurende deze week dagelijks 106 tol 127 personen. De lieer van Koetsveldwiens werken geene aanprijzing behoeven daar de inhoud in alle opziglen zich z tl ven aanprijst, heeft dezer dagen ecu tiental Kinderpreken uit het N. Testament, alsmede de Portefeuille met platen van Grootvader Sprankhof, uitgegeven. De eerste Kindcrpreek heeft ten onderwerp de toekomst van een kind. De spreker behandelt er drie vragen inwal er van een kind kan zal en moet worden. Zoo deze als de overige negen, vloeijen over van nuttige leering, en zijn zoo echt kinder lijk dat ook volwassenen ze met genoegen kunnen lezen. liet andere boekje bevat zes stukkenwaarin de Grootvader vertelt van de bergende bosschcn het water en de veldenen eindigt met een ver haal van Rudolf de Zwerveling, met vier lieve plaatjes; alles zoo regt voor kinderen gesehiktzoo onderhoudend dal het ongetwijfeld een zeer welkom en te gelijk zeer nuttig St. Nicolaasgeschenk genoemd mag worden, waar voor Schrijver en Uilgever dank verdienen, eere bij inleggen, en zoo wij hun wenscheiiin geen opzigt vergeefs zullen hebben gearbeid. (Zie de Adv.) liet drietal, waaruit door de Algcmeene Doopsgezinde Sociëteit de be noeming van een Hooglceraar bij de Kweekschool te Amsterdam heeft plaats gehad, bestond uit de 1111. Hoekstra, te Rotterdam; Harting, te Enkhuizen en Seppalhier. De Commissaris des Konings in deze provincie heeft bekend gemaakt, dat ten gevolge van de voldoende digting der doorbraak van de Gouwe kade, aan de zijde van den gecombineerden polder aan de Oostzijde van de rivier de Gouwede scheepvaart weder langs genoemde rivier is vrijgelaten en de schuttingen door de sluizen aan den Rijndijk en te Gouda zijn hervat. In den Gemeenteraad van Haarlem is een brief gelezen van Burg. en Weill., houdende het voorstel, dat de Raad, ten einde art. 4 der gemeente wet niet onuitgevoerd te laten, zal beslissen, dat de verkiezing van Jhr. M. Salvador lot Hd dezer Vergadering, geen gevolg kan hebben, en Jhr. M. Salvador geenszins als lid van den Raad kan optreden; dat, om te voldoen aan het genoemde art., eene nieuwe verkiezing zal belmoren plaats te hebben. Dit voorstel is gegrond op de overweging, dat, volgeus art. 31 der gemeente-wet. aan den Raad de beslissing is opgedragen der geschillen, welke, betreffende de geloofsbrieven, of de verkiezing, oprijzen. Hierom trent is door den Raad besloten die zaak in de gewone vergadering van December te beslissen, en Jhr. M. Salvador te sommeren tot het inzenden zijner geloofsbrieven, met verdere kennisgeving, als biervoren is vernield. Te Haarlem heeft de aanbesteding plaats gehad van het bouwen eener R. K. kerk en pastorie te Schootenwelk werk is aangenomen door den Heer D. E. de Koff te Haarlem, voor ƒ34,000. Eerstdaags zal van Amsterdam vertrekken hel fregatschip Prins Fre- derik der NederlandenKapt. de Wit, met bestemming naar de Kaap de Goede Hoop en Port Natal. Dit is hel eerste schip dat, eenige kleine sche pen uitgezonderdnaar die dubbele bestemming zal uitklaren. Wanneer deze reis, zoo als wel te verwachten is, gunstig uitvalt, zal denkelijk eene reglstrecksche vaart van hier uil op Port Natal ingerigl worden. Üok gaan mei deze gelegenheid onderscheidene landverhuizers, die geenszins onbemid deld zijn, ook landbouwers en anderen, naar Natal in de naburige Ilolland- sclic streken, om hunne vrienden te volgen die het vorige jaar, en ook ettelijke maanden geleden, naar die streken zijn vertrokken. Dewijl de Prins Frederik der Nederlanden regtslrceks naar Port Natal gaal, zullen de reiskosten en de bezwaren der reis veel minder zijn dan lot hier toe liet geval was. In de Amst. Cour. worden bekwame kuipers gevraagd voor de Kust van Afrika. Te Triijsl is de brievenmaal uil Oost-Itidië aangekomen. De tijdingen loopen tot 10 October. Onlangs hebben een aantal Noordhollandsche botboeren zich met hunne volgeladen kruiwagenljes langs den Rijnspoorweg naar Keulen begeven, en daar de straten doorkruist, even als te Amsterdam hun »bot! bot! bot! bot!" door de lucht doende weêrgalmen. De verrassing der Keulenaren was onbeschrijfelijk, de nieuwsgierigheid der bevolking om die vreemde bezoe kers te zien, werd elk oogenblik grooler, en tevens werd de kooplust op gewekt, zoodat de waar, hoe aanzienlijk in hoeveelheid ook, zeer spoedig was uitverkocht, en naar wij veronderstellen tot zulke prijzen, dal de boeren hunne reiskosten wel op de Keulsehe vischliefhebbers zullen hebben verhaald. {Amst. C.) Uit Tilburg schrijft men het volgende: Hel fabriceren van wollen sloffen is sedert eenige jaren aanmerkelijk toegenomen en als nog ziglbaar bloeijende; niet alleen dat wederom in den loop des jaars aan verschillende fabrieken meerdere uitbreiding is gegeven en een drietal kapitale gebouwen tot dat einde, welke door stoom zullen worden gedreven, in aanbouw zijn, en het getal stoomwerktuigen aanwezig, weldra 40 zal bedragen, maar ook de oogen vestigende op den verbazenden aauvoer van producten en de verzending van gefabriceerde goederen, dan is het waarlijk een blij vooruil- zigt, dat deze gemeente, welke nog altijd van eenen zoo zeer benoodigden waterweg verstoken is, weldra door den aanleg van een spoorweg eene ver beterde gemeenschap zal erlangen. Ubl.) 's GRAVENIIAGE 29 November. Door Z. M. zijn benoemd lot Ontvangers: te IJzendijke in vcreeniging met Biervliet, de Heer G. L. P. Neeteson, thans reeds Ontvanger aldaar; te Veldzigt, de Heer C. L. de Smet, geagreëerd klerk van den Ontvanger te IJzendijke; te Putten c. a.de Heer Jhr. J. van Beresleyn, thans te Coevorden; te IJsselslein c. a.de Heer F. L. F. de Veije, thans te Ame- rongen; te Amerongen, de Heer J. M. Terlaag, thans te Benschop. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der Infanterie: bij het 5dc reg. tot Istcn Luitenant, den 2dcl1 Luitenant W. H. Baron Sweerls de Landas, van het instructie-bataillonbij hel Cdc reg., tot lslcn Luitenant, den 2dcn Luitenant J. C. P. A. Lanzing, van het alg. depót van discipline; bij het 8ste reg., tot Kapitein van de 3dc kl., de lstc Luitenants G. \Vieland, van hel 6dc reg., en B. Baron van Voorst tol Voorst, van het 7dc reg. infanterie; bij het wapen der artillerie: bij den staf, tot Majoor en Magazijnmeester van de lstc kl. aan den Helder, den Kapitein der lsle kl. G. Franlzen, van het 2de reg. vesting-artillerie; bi] het lsle reg. vesting-artillerie, lot Luit.- Kolonel, den Majoor E. A. Frantzen, van het 2de reg. vesting-artillerie; lot Kapitein 3dc kl., den lstol Luit. P, Sodenkamp, van het reg. veld-artillerie. Dezer dagen is gemeld, dat met 1 Jan aanst. eene belangrijke uit breiding aan het bestuur der posterijen zoude worden gegevenmet eene daarmede in verband staande bevordering van ambtenaren, liet is gebleken, dat dit gerucht ongegrond is. Eergisteren middag heeft er bij den Heer Mr. J. K. Baron van Golt- stein, Voorzitter van de Tweede Kamer, een groot diner plaats gehad. Alhier is aangekomen Z. Exc. A. C. J. Baron Schimmelpenninck van der Oije, Nederl. Gezant bij het Hof van Pruissen. Tweede ICanter der Staten-Generaal. Zitting van Donderdag 27 November. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over Hoofdstuk IV (Jus titie). De Heer Thorbecke is tegen het programma van den Minister in de Memorie van Beantwoording ontwikkeld. Spreker heeft daartegen op onder scheidene punten bedenking, als b. v.: 1°. de zamensmelling der policie; 2°. de vcreeniging der afdeeling Jagt en Visscherij bij het Dop. van Justitie, vooral zoo als die vereeniging door den Minister begrepen wordt; en 3". ook tegen de wijze, waarop de Minister zich verklaard heeft ten aanzien van het gevangcnisslclsel. Verder voeren de 1111. de Brauw, Godefroi, Hengst, van Akerlaken, Sloet tot Oldhnis, Dtillert en van Eek het woord. De Minister antwoordt: 1°. nopens de circulaire over de geheimhouding der voordragten, dat hij bereid is, om, wanneer door eenig regterlijk col- legie collegialiter tegen die circulaire bezwaar wordt ingebragtdan in over weging te nemen die in te trekken2°. betreffende het besluit over de gra tiënwaarbij een bijzonderen raad van gratie wordt ingesteld. Z. Exc. zegt, dal hier niets nieuws is ingevoerd, maar dat alleen gehandhaafd is datgene wat vóór het besluit bestond3°. wat betreft de openbare godsdienstoefe ningenblijft hij van gevoelen, dat er hier geen quaestie is van een bur gerlijk geding, maar hij zal daarover niet twisten; want hij heeft reeds gezegd, dat niets verder buiten zijne bedoeling ligt, dan zijne R. K. land- genootcn te kwellenen dat de Regering bereid is omin gevallen waar goede trouw blijkt, niet anders dan passief te werk te gaan en de zaken zelfs te brengen voor den Reglerals dit noodig mogt wezen4". ten aanzien van de gemaakte bedenkingen omtrent het algemeen systema van

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1