orde te handhaven. De bouw van dit koffijhuis, binnen 6 maanden vol tooid, heeft 2 millioen fr. gekost. Men kan zich geen denkbeeld vormen van de pracht en luister, die in dat gebouw heerschen. Overal vindt men de smaakvolste groepen, candelabres, tafels, buffetten, schilderijen enz., en onder de talrijke spiegels zijn er van verbazende grootte. Als men de gesclhedboeken van Parijs raadpleegt, zijn er slechts twee tijdperken die, ten opzigte van de duurte der woningen, bij onzen tijd kunnen vergeleken worden, namelijk in 1602, toen Hendrik IV de rust in de stad kwam herstellen; en in 1078, toen Lodewijk XIV voor goed op den troon was gevestigd. Het standbeeld voor Hendrik IV, dat de stad La Flèche (Dep. Sarlhe) als eene hulde aan dien groolen Koning van Frankrijk oprigt, is de vol- tooijing nabij. In de gemeente Vieugy is in het gebergte een beer van buitengewone grootte gevangeneen slager te Annecy verkoopt hel vleesch daarvan in het klein uit lot den prijs van 2 fr. per Ned. ffi. Met 1 Jan. 1857 zal te Genève een dagblad worden uitgegeven, onder den titel van Indépendance Suisse, met het doel om hoofdzakelijk de be langen van de familie Orleans voor te staan. ITALIË. De Napelsche Regering heeft in eene circulaire aan zijne Gezantschappen in het buitenland kennis gegeven van de vriendschapsbreuk met Engeland en Frankrijk. Zij vermeldt daarin het vertrek der Westersche Gezantschap pen doch legt geene bezorgdheid deswege aan den dagnoch het voorne men om aan de verlangens van Frankrijk en Engeland te voldoen; alleen verklaart zij zich bereid, om de afgebroken vriendschapsbetrekking op den vroegeren voet te hervattenzoodra dit met voeg zal kunnen geschieden. De twee schepen van de Westersche Mogendheden hebben de haven van Napels weder verlaten. Men houdt de vrijverklaring van die haven, als mede den aanleg van wegen in Sicilië thans voor eer.e vastgestelde zaak. Dezer dagen heeft men een zeldzaam natuurverschijnsel waargenomen op hel land genaamd della Sabina, een leengoed van den Hertog Ottoboni, op 25 mijlen afstand van Rome. Eenige landbouwers waren aan den arbeid daar waar de grond bijna den vorm van een kom aanneemt. Plotseling voelden zij de aarde zich bewegen, hetwelk hen de vlugt deed nemen. Op een afstand slaandezagen zij in het midden van de kom eene scheur ont staan, waaruit eene zwarte rook opsteeg. Daarop zakte de grond, de kom werd gevuld met zout water en vormde een meer van bijna 1000 ellen in omtrek en 60 vademen diepte. Rondom dit meer blijft de grond zakken, zoodat de omtrek steeds grooter wordt. Men denkt dat het een uitge doofde vulkaan is. De Gaz. de Savoie deelt het volgende mede: Onze landgenoot, de Heer Brun-Rollet, woonachtig te Carlhum, in Sennaar (Egypte), is thans op weg naar de hooge streken van den Nijl, naar het meer Fillry, alwaar hij veronderstelt dat die rivier zijn oorsprong neemt. In een brief aan een zijner vriendenlaat hij zich aldus uitDaar deze reis zeer gevaarlijk is en ik de befaamde Niams-Niams of menscheneters moet bezoekenga ik met 4 vaartuigen en 60 goed gewapende lieden, die ik in het schijfschieten oefendaar waar ik met de vaartuigen niet kan komenzal ik muilezels gebruiken." Daar hij zijne eehlgenoole, Mlle Pabanvan Marseille, heeft verloren, die de moed had hem overal te volgen, voegt hij er bij: «Niels meer van deze wereld te eischen hebbende, wil ik ten minste nuttig ster ven. Mogt het mij gelukken den eersten standaard der beschaving bij deze woeste menscheneters te planten." De Koningin-Moeder van Spanje is te Genua aangekomen. Vóór haar vertrek van Marseille, heeft zij 24 millioen realen ontvangen, welke de Spaansche Regering haar verleend heeft, onder den titel van achterstallige inkomsten. PKSJIiSElV. In de omstreken van Koningsbergen en Pillau heeft een hevige orkaan gewoed. Arerscheidene schepen zijn verongelukt, o. a. de tusschen eerstge noemde stad en Huil varende Engelsche schroefsloomboot William, tot wier lading een prachtig verjaar geschenk behoordedoor Prins Frederik Willem van Pruissen voor Prinses Victoria van Engeland bestemd. Uil Hauover wordt gemeld dat op den 19llcn twee spoortreinen nabij het station te Eschede zoo hevig op elkander zijn gestooten dat 19 rijtui gen verbrijzeld of zwaar beschadigd zijn. Gelukkig is niemand daarbij omgekomen. OOITENRIJH. WEENEN, 24 November. De Keizer zal morgen of overmorgen van Triest naar Venetie vertrekken. Eenige oorlogsstoombooten zullen den Keizer tot geleide verstrekkenwaarbij de Lloyd mede nog een aantal stoombooten zal voegenten dienste van het gevolg des Keizers. HII. MM. zullen tot in het laatst van December te Venetie vertoeven, en van daar eenige uitstapjes in den omtrek doen. Alhier is vergunning verleend tot oprigliug eener effecten-societeitdie reeds sedert lang was aangevraagd. Dezer dagen heeft het volgende voorval in Boheme groot opzien ver wekt. In eene kleine school was een jongen van 14 jaren die als hij sliep, predicatiün hield. Ilij had, naar hij zeide, een gezigt gehad van de II. Ca- tharina, die hem tot prediker had gezalfd. Iedereen liep toe en kocht voor geld het voorregt om den slapendcn profeet te hooren. Eindelijk is de po- licie tusschen beide gekomen, die den jongen achter slot heeft gezet, daar men ontdekte dat hij, in v'ereeriiging met zijn vader en den school meester, van de liglgeloovigheid zijner landgenoolendoor middel van een goed geheugen en eenige weinige woorden lalijnmisbruik maakte. Ten einde de vermeerdering der becren in Zevenbergen te keer te gaan is aldaar gedurende verscheidene dagen eene groole drijfjagl gehouden waaraan vele Hongaarsche en Zevenbcrgsche edelen deel namen. Er werden 19 beeren opgejaagd, waarvan 9 geveld en 3 doodelijk getroffen werden. II IJ L A Ni SI. De R. K. Bisschop van Wilna, Wenzeslas Schilinski, is benoemd tot Aartsbisschop van Mohilew en Metropolitaan van de Kath. kerken in het rijk. Volgens berigt van den Opperbevelhebber der troepen in de Caueasische gewesten, zijn al de versterkte punten, die Rusland aan den oever der Kaspische zee heeft, goed gewapend. Sedert eenige maanden zijn allerlei krijgsbehoeften van Astrakan over de rivier de Wolga naar Derbent gezon den, ten dienste van het legercorps, hetwelk den Schach van Perzie zal te hulp komen, in het waarschijnlijke geval dat zijn grondgebied door Engel sche troepen mogt worden ingenomen. De Generaal Chruleff, die zich bij de verdediging van Sebastopol onderscheiden heeft, is door den Keizer lot Bevelhebber benoemd van het legercorps hetwelk eene reeks van posten, van Baka af tot Erivanin de onmiddellijke nabijheid der Perzische gren zen bezet houdt. Z. M. heeft goedgekeurd de beroepingen van Predikanten door de Ker keraden van de volgende Herv. Gemeenten: van AYichmond, op P. Moll, Land.van Eenum, op W. G. Smidl Rinsma, Cand.van Nes en Wierum op A. M. Bokma de Boer, Pred. te Langweer; van Lange Zwaag c. a., op A. K. Brouwer Huisinga, Pred. te Donkerbroek c. a. Men is van oordeel dat, indien de Engelsche Regering die onderneming zoo ver doorzet als de aanstalten doen verwachten, Rusland door den loop der gebeurtenissen ligtelijk in de noodzakelijkheid zal gebragt worden om tusschen beide te komen. Doch het zal voor Rusland wel niet mogelijk zijn, te beletten dat de Engelschcn de twee grootste eilanden van de Perzische golf en de Stad Aboeschir bezetlen; en eenmaal meester van die punten zijndezullen zij er zekerlijk eveneens mede handelen als met Aden in de Roode zee, dat is, zij zullen ze aan het Indische rijk hechten. Te Archangel heeft een zware sneeuwstorm gewoed. TURKTE. Er is sprake geweest om het Dep. van Builenl. Zaken aan Prins Calli- maki, Gezant te Weenen op te dragen. Die Prins is van Gricksehe af komst en Christen. Omtrent den brand in de voorstad Pera, wordt nog het volgende me degedeeld: Hij is ontstaan in een huis, waar een meisje bij eene lamp was ingeslapen. Hare klcederen hadden vuur gevat, en zij zelve verbrandde zonder dat men haar hulp kon aanbrengen. Alle pogingen tot blussching waren vruchleloos, uit gebrek aan water en dewijl de huizen te digt op elkander stonden. De geredde meubelen werden door dieven weggeroofd. Men zag in de kelders den voorraad der ingeslagen steenkolen branden. Er is gebrek aan woning voor de talrijke ongelukkigen. De Regering tracht eenige staande gcblevene barakken te koopen, om de rondzwervende men- schen onder dak te brengen, die, zoo als men bij de Turken gewoonlijk opmerktzeer kalm en gelalen in hun ongeluk berusten. Het Journ. de Const, deelt het volgende mede omtrent het springen van den kruidtoren op Rhodus. Op den 6dcn tegen den middag barstte een onweder los, dat reeds den geheelen morgen te voorzien was geweest. De bliksem sloeg op verscheidene plaatsen van de stad in, maar niemand dacht dat het eiland, dat reeds bij de aardbeving van 12 October zoo veel had geledeneene nieuwe verwoesting te gemoet ging. Ten 4 ure des namiddags hoorde men eene geweldige ontploffing. Ieder een dacht op nieuw aan eene aardbeving en verliet zijne woning. Maar dit was niet zoo. De bliksem had de kruidtoren, die in het midden der stad, in de Otlomannische wijk, is gelegen, getroffen. Dit was duidelijk merkbaar uit de dikke rook waarin de huizen werden gehuld, uit de sterke kruiddamp en uit den regen van sleenen die tol op een mijl afstands neder- vielen. Men kan zich moeijelijk een denkbeeld vormen van de verwoesting, die de uitbarsting van 300,000 ffi kruid in het rijkste en volkrijkste ge deelte der stad had aangerigt. De oude kerk van St. Jan, thans eene moskee, die reeds van 1300 dagteekent, en waarin nog altijd, naar men zegt, de archiven der ridders werden bewaard, [die in 1310 zich aldaar ves tigden, en in 1522 verjaagd, naar Malta trokken] alsmede de vermaarde toren der helden, zijn vernietigd, 300 huizen in den omtrek van den kruidtoren zijn tot op den grond vernield, en de vermaarde Ridderstraat is mede grootendeels in een puinhoop veranderd. Het voormalige paleis van den Grootmeester is niet meer dan een bouwvalen de vestingwerkendie aan de aardbeving wederstand hebben gebodenzijn de instorting nabij. Een 1000-tal huizen is onbewoonbaar; men ziet niets dan een tooneel van ver woesting in een woord een derde gedeelte van de stad ligt in puin. Het getal der slagloffers van dezen ramp, beloopt, naar geloofwaardige opgaven 1000. In vergelijking van de vrouwen en kinderen zijn er weinig mannen onder, want van deze laatsten waren de meeslen buiten hunne wo ningen. Dit getal is niet grootals men in aanmerking neemt hel getal der vernielde huizen. Als het onheil des nachts gebeurd was, zou er stellig een derde deel der bevolking, te weten 8000 zielen, bij omgekomen zijn. De Bevelhebber van het eiland, Pertew-Effendiheeft zijn geheel gezin, dat zeer talrijk was, verloren, uitgenomen eenen bediende, die nog levend van onder de puinhoopen is gehaald. Het gezin van den Yredercgter is ook geheel omgekomen en hij zelf zwaar gekwetst. De lijken der slagloffers zijn op aanmerkelijken afstand van hunne woningen geslingerdmeestal verminkt en begraven onder hout en sleenen. In vergelijking der dooden zijn er weinig gekwetsten, slechts 200. Men is begonnen de lijken van onder het puin weg te halen en op dit oogenblik zijn er reeds 300 ter aarde besteld. 7 of 8 personen heeft men gevonden die nog leefden en die men hoopt te behouden. Al de wijken buiten de vestingwerken hebben mede veel geleden, vooral de wijk Néolivri, waar al de ruiten gebroken en al de deuren en vensters uit hunne hengsels zijn geworpen. Een dier huizen is grootendeels ver nield door dat er een steen op is gevallen van 4 a 5000 ffi zwaarte. Ver der buiten de stad hebben geene onheilen plaats gehad. Si EIS54ft lEt XV

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3