LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 28 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die Van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke No miners tv or de il tegen 1U Centen afgegeven. BININEIYLANDSCHE BERIGTEN. LEY DEN, 27 November. In de vergadering van den Gemeenteraad van lieden is een aanvang ge maakt met de behandeling van de voorstellen over het belastingstelsel, welke in eene zitting lieden avond zal worden voortgezet. Bij het sluiten der vergadering van heden namiddag, waren de beraadslagingen over het eerste punt nog niet afgeloopennamelijk de invoering eener belasting op de brandstoffen, De Wis- en Natuurkundige Afdeeling van de Kon. Academie van We- lenschappen zal op Zalurdag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Als sprekers zullen optreden de Hfl. Pruys van der Hoeven, van i Breda Cn Buys Ballot. De Commissaris des Konings in deze provincie heeft bekend gemaakt dat wegens de in den nacht van den 22slc" op den 23s,c" dezer plaats gehad hebbende doorbraak van de Gouwkade van den gecombineerden polder aan de oostzijde van de rivier de Gouwe onder Middelburg, de sluizen zoo te Gouda, als aan den Rijn gesloten zullen worden gebonden, tot dat de door braak behoorlijk zal zijn gcdigt cn de passage op het Goudsche Jaagpad zal zijn hersteld, ten gevolge van welke werkzaamheden, waaraan met kracht wordt gearbeid, de scheepvaart voor eenigc dagen is gestremd. Volgens de Be'ftsche Cour. zal de oprigting eener kweekschool voor Onderwijzers in genoemde stad geen voortgang hebben. Door de Afgevaardigden der Doopsgezinde gemeentenuitmakende de Akeineene Doopsgezinde Sociëteitis in eene algemeene vergadering tot Hoogleeraar aan het Seminarium der Doopsgezinden te Amsterdam benoemd, de Wel Eerw. Zeer Gel. Heer S. Hoekstra, leeraar der Doopsgezinde ge meente te Rotterdam. Te Amersfoort is uit de gevangenis ontsnapt een zekere Tennis van Eek, beschuldigd van diefstal, en die reeds de helft van zijnen 40-,jarigen leeftijd in tuchthuizen heeft doorgebragt. Hij heeft zich door aaneenge knoopte repen van zijne bedlakens nedergelaten van uit een naar gissing 50 voet hoog muurgat, na er eene ijzeren staaf uit gewerkt te hebben. Door het Prov. Gercgtsfiof te Assen, werd dezer dagen o. a. een ko lonist lot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Na deze uitspraak wendde hij zich tot den Voorzitter met de aanmerking, dat deze straf voor hem niet genoeg was, vermits hij liever had dat men hem van het leven be roofde, dan na verloop van zijn straftijd naar de koloniën terug te keeren om daar honger te lijden. Uil Middelburg wordt gemeld dat hel strand rondom het eiland Wal cheren, vol is met aangespoelde stukken van het op den Banjaart gestrand en geheel uit elkander geslagen Amcrikaansch driemastschip de Medomack. geladen met rijst, van Rangoon naar Antwerpen bestemd. De leden der oppositie in de Luxemburgsche Kamer hebben een adres aan Prins Hendrik gerigt, waarin zij protesteren legen de bewering, die door de Ministers wordt geuit, dat de Kamer de herziening der Grondwet niet zou hebben willen in behandeling nemen. Ook verklaren zij te pro testeren legen de wijze, waarop men den Vorst of zijn Vertegenwoordiger in de qnaestie mengt, en geven hunne overtuiging te kennen, dat de con stitutionele vrijheden zeer goed zijn te vereenigen met de reglen der Kroon, en de voorregten van het Huis van Oranje. Nabij het eiland Sl. Thomas (West-Indië) is op II Aug. jl.ten gevolge van eenén hevigen stormhet stoomschip Stas geheel vergaan. 250 perso nen verloren daarbij het leven. 's GRAVENH AGE 27 November. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Orde van de Eikenkroon, Dr. B. "Vervet'Professor in de Scheikunde aan het Koninklijk Athenaeum te Maastricht. Tot Ontvanger op Terschelling is benoemd de Heer P. Altenathans 3,,e klerk bij 's Rijks entrepot der in- en uitgaande reglen en accijnsen te Amsterdam, en lot Burgemeesters: te Balgoy I. de Rrttyn Rzn.Secretaris dier gemeente, en te Wychen M. C. Waszink. Bij Kon. besluit is de Heer J. A. Mazel, lol hiertoe Adjunct-Commies bij bet Dep. van Buitenl. Zakenbenoemd lot Secretaris van Legatiemet Bepaling dat hij als zoodanig dienst zal doen bij het Gezantschap te Brussel. In een bijzonder berigt alhier uit Petersburg ontvangen, wordt ge meld, dat de Minister van Buitenl. Zaken, Prins Gorlschakoff, eene uitvoe rige depêche-circulaire aan zijne builenlandsehe diplomatieke agenten heeft gerigtwaarin de vraagpunten nopens het Slangen-eiland en Bolgrad in het brcede worden behandeld cn waarin herhaaldelijk op eene nieuwe bijeen komst van het Parijsehe congres wordt aangedrongen. Dit kan dienen in antwoord op den twijfel hierover door de Belgische Indépendance en an dere bnitenlandsche dagbladengeopperd omtrent liet beslaan dezer cir culaire. Tweede Kmtn.ee dee Staten-Geneeaal. Wij lalen hier, zoo veel de ruimte het gedoogt, het hoofdzakelijke vol gen der redevoering van den Minister van Justitie, II. Dingsdag ter beant woording van die der IIH. Groen en Thorbecke in de zitting van 11. Maandag gehouden. De Minister zal de hoofdgedachte der beide merkwaardige redevoeringen van de HH. Groen en Thorbecke beantwoorden cn tol eenige hoofdpunten reduceren. Wat den eersten spreker betreft, wist 's Ministers geachte vriend niet, dat, zoo hij Minister anti-revolutionnair was in den zin van den Heer Groen, zijne intrede lot het Kabinet niet genoeg was, om aan het geheele Kabinet een anti revoliilioniiairen geest te geven? Als het anti revolulionnair element zoo krachtig is, dan ziet hij niet inwaarom de invloed van den lieer Groen op de geheele Kamer niet zoo sterk is gevveesldat zij ook anti-revolutionnair is geworden. Een anti-revolutionnair Kabinet zou onmo gelijk in den zin van den Heer Groen op kerkelijk en Staalsgebied kunnen beslaan, omdat het niet nationaal is. liet was dus eene illusie, als de Heer Groen meent, dat het volk, hetwelk achter zijne kiezers staat, de natie is. De anli-revolutionnaire partij is alleen kraehtig geweest in het afbreken, maar niet in bet opbouwen. Het volk is altijd afkeerig geweest van alles wat ultra is. Zijne tweede illusie was, dat alle petitionarissen iu zijn geest waren omtrent de wet op liet onderwijs. Intusschen is geble kendat allen niet wensehenwat de Heer Groen verlangt: afbreking der gemengde school; en nu had de illusie van den lieer Groen bel dezen voor gesteld, als of het mandaat van bet tegenwoordig Kabinet ware: het af breken der gemengde school," en dat brengt luin mandaat juist niet mede. Eene derde niet minder ongegronde illusie van den lieer Groen is, wanneer hij dit Kabinet als anti revolulionnair beschouwt, omdat hij hem Minister voor zuiver anti-revolutionnair houdt, en dat was hij nooit. Hij is nooit van oordeel geweest, dat eene kerkelijke i'igting eene politieke partij mag wezen of optreden als zoodanig. Daarin nu ligt het verschil tusschen de anti-revolulionnaire politiek van den lieer Groen en de zijne. Elke politiek, die zich identilieert met eenige Christelijk rigling, idenliöeert zich ook met een kerkelijk leerbegrip en wordt exclusief en idealistisch, en niet nationaal. Daaruit vloeijen al die illusion voort, ten gevolge van het verkeerde stand punt waarop de Heer Groen van Prinslerer het Kabinet meende geplaatst te zien, en ook de illusie op liet stuk van hel onderwijs. Hel is geheel ten onrcgle, als de lieer Groen meent, dat hij Minister, onder de facultative splitsing van het onderwijs verstaat, de opheffing van de gemengde school, en dal brengt alleen het standpunt van den lieer Groen mede. Z. Exc. ge looft, dat de gemengde school goed kan zijn zonder bepaald leerbegrip, ja zelfs zonder gebruik van den Bijbel, hoe waar liet ook zij dat liet Chris tendom voortvloeit uit den Bijbel. Maar al ware Z. Exc. ook van bet ge voelen van den Heer Groen, en hij erkent dikwijls hel gevoelen te heb ben uitgedrukt, dal het zeer moeijelijk is een Christendom, zoo als hij het met den Heer Groen begrijpt, op de gemengde school toe te passen, dan was dit zijn gevoelen als Christen, als dilettant theoloog, als psedagóog, maar niet als wetgever of staatsman. Als staatsman heeft hij niet te vra genwelke de beste Christelijke school is, maar wat ons nationaal gevoelen mede brengt. De gemengde school nu is nationaal gewordencn Wij zijn niet geroepen als weigevers de nalie hiervan te hekeeren en haar le bren gen op het standpunt van den Heer Groenwaarop het niet staat. De Mi nister moet nu nog spreken van twee iliusien. Eene daarvan, is van hem zeiven. IS ij had zich gevleid, dat de Heer Groen het Kabinet' niet zon tegenwerken, en dacht niet, dat de anti-revolulionnaire politiek van den Heer Groen zoo exclusief was, dat zij niets zott ondersteunen, wat niet van haar zelve uitgaat, llij raadt den Heer Groen aan, het Evangelie cn het Christendom niet over le brengen op het gebied van den Staat en in onze wet. Wat het gesprokene van den Heer Thorbecke betreft, die rede was pole misch en calechistisch. Het eerste was kort, het andere uitgebreider Wat nu ten eerste aangaat de opmerking, dat de overijlde sluiting der zilling alleen verklaarbaar was, omdat de Regering verlegen zon zijn voor de ver tegenwoordiging, zoo moet Z. Exe. antwoordendat toeh het Ministerie tijd moest hebben zieli eene wapenrusting aan te trekken, alvorens met den vijand, in parlementairen zin, in aanraking te komen. Eene andere beden king was, dal de Regering de behoefte ain overeenstemming met de verte genwoordiging schijnt le willen beperken. Z. Exc. ontkent dit. Het Kabinet wil vervolledigen en niet eenzijdig handelen. Hel Ministerie moet ook homo-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1