Ttceede Kamer der Staten-Generaal. Vervolg van de Zitting van Donderdag 20 November. In deze zitting heeft ook nog plaats gehad de interpellatie van den lieer lloynck van Papendrcchtover de bekende circulaire van den voormaligcn Minister van Justitie, over de geheimhouding vau aanbevelingslijsten bij rcgtcrlijke vacaturen. Genoemde lieer is van oordeel en vele leden der Rcgterlijke Magt met hem, dal aan den Minister van Justitie de bevoegdheid niet mag toegekend wordenom bij circulaire niet alleen aan de Regterlijkc magt bevelen te geven maar zelfs niet om aan baar verzoeken te rigten. Volgens die mecning is de Minister daartoe niet bevoegdomdat daardoor inbreuk wordt gemaakt op hel beginsel van de onafhankelijkheid der Regterlijkc Magt, waarin de hoogste waarborg voor onpartijdig regt gelegen is. De Regterlijke Magt staat niet onder toczigt van den Minister van Justitie. Ilct bewijs daarvan ligt voor de hand, als men zich voor den geest stelt, welke taak aan den Minister van Justitie en welke taak aan de Rcgtcrlijke Magt is opgedragen. De Minister is belast met administratief gezag. Die werkkring is geheel vreemd aan de Regterlijkc Magt. Deze beslaat uit gccne administrative collegiën. Na hierover in nadere ontwikkeling te zijn getredenis de spreker be antwoord door den Minister van Justitie, die de circulaire en de uitvoering daarvan verdedigt. De Ileeren Dullerl, van Akerlaken en Godcfroi, hebben den Minister wcderlegd. De voortzetting dezer interpellatie is bepaald op morgen. Zitting van Vrijdag 21 November. In deze zitting zijn de beraadslagingen over genoemd onderwerp voortgezet. Nadat de Minister van Justitie alsmede de 11II. lloynck van Papendrecht, van Rccde van Oudlshoornvan Eek en van Rapparddaarbij het woord gevoerd hadden, heeft de Heer Groen van Prinslercr bet voorstel gedaan om de behandeling van dit onderwerp te sluiten, met welke motie de Ver gadering zich zonder hoofdelijke stemming verccnigd heeft. Daarna heeft de Kamer aangenomen de navolgende wels-onlwerpcn 1°. dat lol regeling der ontvangsten en uitgaven van hel Pensioenfonds voor 1857 2°. dat lot wijziging van Hoofdstuk VIII der Staalsbcgrooling van 1855; 3°. dat tol vaststelling der begrooling van uitgaven voor de Algemeene Landsdrukkerij over 1857alle met algemeene stemmen. 4°. dat tot splitsing der gemeente Opsterland; met 46 tegen 19 stemmen; 5°. dat lot splitsing van de gemeente de Zijpe en lot vcrccniging van het gedeelte er van, bekend onder den naam van Hazcpoldcr, met de gemeenten Schoorl en Pellen. Nadat art. 1, de splitsing van de Zijpe bepalende, met 57 tegen 8 stemmen was verworpen, heeft de Minister van Riuncnl. Zaken liet wels-ontwerp ingetrokken; C®. dat lol opheffing van de gemeente de Mijl en tot vereeniging van een gedeelte daarvan met 's Gravendeel en van een ander met Dubbeldam en Wieldrecht, aangenomen met 43 legen 21 stemmen; 7°. dat tot wijziging van Hoofdstuk IV der Staatsbegrooting voor 1855, aangenomen met algemeene stemmen; 8°. dat tot wijziging van Hoofdstuk IV der Staatsbegrooting voor 1856, aangenomen met 55 tegen 3 stemmen. Zitting van Zaturdag 22 November. De algemeene beraadslagingen over de bcgrootingsweltcn voor 1857, worden geopend. De Hoeren Dommer van Poldcrsvcldt, Zylker, de Minister van Rinncnl. Zaken, Ier Rruggen ltugcnhollz, andermaal de Heer Dommer, de Minister van Justitie en de Heer Groen treden als sprekers op. Bij de afzending van dit berigl is de lieer Groen nog aan liet woord. BIHTENLANDSCHK HKRIGTKill. BBIitlIK. BRUSSEL, 21 November. Hel antwoord van de Kamer van Afgevaardigden op de troonrede, is thans bekend. De zinsnede op bet onderwijs betrekking hebbende, luidt als volgt: De Kamer van Afgevaardigden deelt in de belangstelling Uwer Ma jesteit in den vooruitgang van bel lager en middelbaar onderwijs. De bloei van het hooger onderwijs heeft aanspraak op dezelfde belangstelling en be hoort het algemeen vertrouwen lot grondslag te hebben. De betrekkelijke vrijheid des lloogleeraars wordt beperkt door de vrijheid des gewetens van den leerling en door dien opreglen eerbied voor het godsdienstig geloof der huisgezinnen, welke de. grondwet voorschrijft en waarvan de Regering niets dan de verantwoordelijke geniagtigde is. De Regering van Uwe Majesteit heeft, door deze beginselen in herinnering te brengen, welke door onze instellingen geheiligd zijn en waarvan zij de standvastige en opreglc toepas sing wilhare zorg aan den dag gelegd voor de toekomst onzer universi teitencene zorg, welke de Kamer met haar deelt. De vrijzinnige bladen zien hierin niets dan cene opeenstapeling van onver slaanbare volzinnen, waarin slechts e'c'nc zaak doorschemert, de wcnsch namelijk om de vrijheid van onderwijs in te krini|>cncene vrijheid, waar van men slechts den naam gebruikt om ontwerpen te verbergen, waarom trent men niet opentlijk durft uitkomen. liet bekende drama: de wandelende Jood, wordt in cene der schouw burgen alhier weder opgevoerd. Eiken avond is die schouwburg geheel be zet. De menigvuldige, in bet stuk voorkomende locspelingen op de tegen woordige kerkelijke verwikkelingenworden daverend toegejuicht. De directie heeft uit Parijs den tooncclsjveler ontbodenwelke daar ter stede voor het eerst met groolen bijval in de rol van Rodin is ojtgelreden. Er moeten uit New-York weder ongunstige bcriglen ontvangen zijn omtrent den toestand van het stoomschip La Jielgique. Men acht dit schip niet in slaat op nieuw in zee te steken. Een onderzoek zal daaromtrent worden ingesteld. ENeELAKD, LONDEN, 20 November. De bedriegerij van Redpachten koste van de Great Northern Spoorweg maatschappij is veel grooter dan men gedacht had. Gedurende langen lijd had het bestuur dividenden betaald van een kapitaal van 200,000 waar van thans geen spoor is te vinden. Redpach was overal zeer gezien, deed veel goed aan de armenen deelde cene menigte godsdienstige traktaatjes uit. In 1852 had hij nog 2 personendie eene kostbare vaas bij hem had den gestolenvoor 10 jaren doen bannen. De New-Tork Herald berigt dat de nieuw benoemde Voorzitter, de neer Buchanangezind is Kansas als vrijen slaat toe te laten. Men noemt reeds onderscheidene namen van personen die deel zullen uitmaken van zijn Ministerie. De nieuwe Regering zal stellig de meerderheid hebben, zoowel in het Congres als in den Senaat. FRANKRIJK. PARIJS, 20 November. De hoop op eene minnelijke schikking der staatkundige vraagstukken blijft levendig. Het gebeurde te Jenikalc is naar men zegt, lot genoegen van beide partijen opgehelderd, zoowel tusschcn de Engelschc en Russische Bevelhebbers, als tusschcn de Gezanten van die Mogendheden te Konslanti- nopel. Ten opzigte van Bolgrad en het Slangen-eiland, verneemt men niets naders. De verstandhouding tusschen ons rijk en Engeland wordt als ge heel hersteld beschouwd, ten gevolge van inwilligingen van weêrszijde. Men gelooft dat de bijeenroeping van het Congres hieruit zal voortvlocijcn. De Engclsche bladen blijven steeds hun gal legen Rusland uitbraken. Om Napcis niet te vergeten zij hierbij gevoegd, dat de Heer Antonini, hoe wel hij zulks had aangekondigd, nog niet is vertrokken. Onder de bescherming van den Keizer en de Keizerin is cene nieuwe inrigting gevestigd, tot het uitreiken vau brood op Vrijdag. Op dien dag zullen in alle voorname kerken preken gehouden en collecten gedaan wor den, om voor de armen brood te koopen. Sedert eenigen tijd is voor liet Hof van Appel een proces aanhangig legen de maatschajipij der Napoleonsdokkcn. Dit regtsgeding heeft thans groole uitbreiding verkregen, door een voorval dat grooten indruk heeft gemaakt. De lieer Arthur Berrycr, zoon van den bekenden Iegilimistischcn Advocaat, was Keizerlijke Commissaris bij deze maatschappij met eene jaarwedde van 10,000 fr. Thans is ontdekt dat hij tevens 15,000 fr. 'sjaars van de maatschappij zelve ontving; bovendien werd hem uit de maatschap pelijke kas bij herhaling 100,000 fr. toegekend. De Justitie heeft de door den Heer Berrycr daarvoor afgegeven quitanciën in handen. Hij bevindt zich in hechtenis. Naar men verneemt zal zijn vader hem verdedigen. De jtolicie is er in geslaagd ccnige personen gevangen te nemen, die 's nachts oproerige plakkaten aanplakten. Aan de stads Sergeanten is ccnc premie van 50 fr. toegezegd voor het gevangen nemen van die lieden. In een dier plakkaten wordt het brood tot een prijs van 12 sous geöischt. Die cisch ging vergezeld van bedreigingen legen het Hoofd van den Staat en een beroep op de democratische en sociale republiek. Er is dientengevolge sprake van de afzetting van onderscheidene Prefecten, die beschouwd worden tot het misnoegen onder de bevolking aanleiding te hebben gegeven. L'Univers bevat de volgende aanprijzing der Inquisitie: Het verval der inquisitie is ook het verval van Spanje geweest. Die daadzaak is niet te loochenen. Zijne omwentelingen hebben geleerd wat Spanje zonder de inquisitie worden kan en wat het te verwachten heeft. Het Protestantismus en het Soeialismus bedreigen het, gelijk vroeger de Joden en de Moorcn. Wanneer Spanje niet Katholiek meer zal zijn, zal er geen Spanje meer be slaan, en dan zal het bloed wel in rnim wat grootere male stroomen dan dat hetwelk de inquisitie vergoten heeft. Spanje beseft dat gevaar, en in dit oogenblik strijdt het met verstandige veerkracht." [De Franschc schrijver La Iiaslic zegt ergens over geloofsdwang 't vol gende: »Die meent dat dwang, onder welke vorm, in naam van welk ge zag 't geschiede, tot geloof kan brengen, miskent geheel èn hel karakter des Christendoms, èn de wetten onzer natuur, èn de getuigenis der historie, llet Christendom is niet iets werktuigelijks; 'lis leven, en het beginsel van wasdom des levens huisvest in de vrijheid. Gcloovenen zich voor 't uit wendige onderwerpen zijn twee verschillende feiten. De inroeping van de uitwendige magt ten behoeve des Christendoms, brengt hel niet alleen in moeilijkheid, maar beleedigt het. Door het niet aan zich zelve over te laten, loochent men zijn goddelijk vermogen. Het beroep op dwang is slechts eene kwalijk vermomde belijdenis van ongeloof. In de maatschappelijke orde, waarvan wc hier niet sprekenheeft men uitwendige middelen noodigom de grondslagen te beveiligen die het algemeen belang waarborgen. In de geestelijke orde is de vrijheid van gedachte het eerste van alle belangen. Zegt mendat de wijsgecrcn en ketters gevaarlijker en schuldiger zijn dan dieven en moordenaars, 'l zij zoo; maar diefstal en moord zijn stoffelijke misdaden, die men door strallcn tegengaat; de dwaling kan slechts door overtuiging worden uitgeroeidomdat ze in den geest zetelt.] Tc Caluirc (Rhone) is ccnc sehijndoode jonge dochter, die men reeds grafwaarts droegtot zich zelve gekomen. Het bewijs van overlijden was al te ligtvaardig afgegeven. Te Marseille zijn wederom 90,000 mudden graan aangevoerd; de prij zen waren dalende. Nabij Rouaan is eene wasdockfabriek door brand vernield. De schade wordt begroot op 170,000 fr. Men geeft hel denkbeeld om den Donau door stoomschepen te doen bevaren nog geenzins op. De Koopvaardij-Kapitcin Magnan blijft gedurende den winter in Belgrado en heeft 20 loodsen aangenomen. 4 weinig diep gaande stoomschepen liggen in het zuiden van Frankrijk gereed om de reis naar de monden van den Donau te ondernemenen zullen vermoedelijk door meerdere worden gevolgd.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2