Hoewel tie berigten van de Kaap de Goede Hoop de vrees voor moeije- lijkheden met de Kaffers, hebben doen verdwijnen, blijft de Times toeh beducht voor de uitbarsting van eenen oorlog en zegt dat de Kaap de Goede Hoop voor Engeland niet van dat belang is, om zich groote opofferingen te getroosten. De bedoelingen van Engelands staatkunde zouden bereikt zijn door bet bezit van de Kaapsiad en Simons-baai met ecne bezetting en twee goede fregatten. Het bij de Kaapstad bchoorende grondgebied, ecne uitgestrektheid van niet minder dan 130,000 vierkante mijlen, dient alleen om aan de Kaffers een goed terrein voor slrooperijen en vijandelijkheden te geven; bet wil de veroordeelde misdadigers niet herbergen; en is niet in staat om landverhuizers lot zich te lokken. De geheele bevolking, Hotten- tollenvrije negersHollanders cu Engclscben zamengerekendbeloopt niet meer dan 260,000 zielen; en daarvoor heeft Engeland, in het geheel, niet minder dan 5 of 6 mill. opgeofferd. Zoo kan het niet blijven. Men mag niet voortgaan goed en bloed op te offeren voor lieden die zeiven de handen in den schoot leggen. De bevol king der Kaapkolonie moet leeren zich zelve te verdedigen en de wilden onder het juk te brengen. In Britsch Guyana zijn strenge wetsbepalingen gemaakt tot wering van de landlooperij onder de vrijgelaleu negers; men meende te mogen hopen dat deze beter aan hel doel zouden beantwoordendan alle andere middelen welke sedert de vrijverklaring daartoe aangewend waren. FRANKRIJK. PARIJS, 1G November. Meer en meer begint zich het gerucht te verspreiden dat de staatkun dige verwikkelingen tusschen de groote Mogendhedenin der minne zullen geschikt worden. Rusland zou verlangen dat het Slangeneiland lot een onzijdig gebied verklaard en dat aldaar eene gemeugde Commissie van belanghebbende partijen zoude gevestigd worden. Die Regering zou hare aanspraken op Bolgrad laten varen. Zoo dit alles juist iszou het een allezins goed antwoord zijn op de bewering der Engelsche bladendie Rus land van kwade trouw beschuldigen. Het zou natuurlijk moeten leiden lot de ontruiming der Vorstendommen door de Oostenrijkers en bet verlaten der Zwarte zee door de Engelschenomdat die Mogendheden alsdan geen voorwendsel meer zouden hebben om langer die streken bezet te houden. Maar men zal ondervinden dat alsdan nieuwe redenen zullen gezocht wor den om hieraan geen gevolg te geven. Oostenrijk zal zich verontschuldigen door te zeggen dat de winter groote transporten ondoenlijk maakt, en En geland zal in de Zwarte zee blijven, omdat de Oostenrijkers de Vorsten dommen niet verlaten. Het bevestigt zich, dat de Generaal Dufour naar Frankrijk is geko men, met eene zending der Zwitsersche Regering aangaande de quaestie van Neufchatel. De verwacht wordende Russische scheepsmagt is in de haven van Cherburg aangekomenen zal na 2 of 3 weken vertoevensnaar de Mid- dellandsche zee vertrekken. De bezetting der hoofdstad, vroeger verminderd, wordt weder op de vorige sterkte teruggebragt. In de haven van Toulon heerscht mede eene groote bedrijvigheid. Een oorlogsschip zal naar de Perzische golf worden gezonden. Jaarlijks breidt zich alhier de handel in slakkendie bij honderd dui zenden als lekkernij worden verbruikt, uit. In Champagne en Bourgondii! die voornamelijk de hoofdstad van die zonderlinge lekkernij voorzien, vindt men inriglingen, waar op groote schaal de slakkenteelt wordt uitgeoefend, en welke, naar de verhalen van ooggetuigen, op bewonderenswaardige wijze zijn ingerigt. De graanprijzen worden te Marseille hoog gehouden en de aanvoeren zijn weinig beduidend. Echter zijn 300 schepen met graan beladenvan den Donau komende en meerendeels naar Marseille bestemddoor den Bos porus gestevend. SPANJE. MADRID, 13 November. Bjj besluit van de Koningin is de staat van beleg opgeheven en de ge wone wetgeving weder in volle werking gesteld. Men is hier niet zonder vrees voor nieuwe onlusten. De eerzuchtige plannen van de geestelijkheid, die aan het Hof zeer gezien is, doen gewig- tige gebeurtenissen voorzien. ITALIË. De Koning van Napels heeft aan eenige staalkundige veroordeelden ver giffenis geschonken. In de stad zelve hcerschte rust, maar de handel was kwijnende. De Groothertog van Toscane zal naar Dresden vertrekkenalwaar het huwelijk van zijn zoon, den troonopvolger, den 24stcn zal plaats hebben. Hjj zal niet voor half December te Florence lerugkeeren. PRUISSEN. BERLIJN, 16 November. De Koningin der Nederlanden is op hare lerugrcize naar Nederland hier aangekomen en zal gedurende 8 dagen hier verblijven. In weêrwil van zijne hooge jaren is de Heer von Humboldt nog ijverig werkzaam. Er zijn wederom 34 nieuwe bladen van het laatste deel van den Kosmos gedrukt, welk werk hij voor het einde des jaars hoopt te voltooijen. Vorst Carl von Deiningen is aan de gevolgen eener beroerte, in den ouderdom van 52 jaren te Amorbach overleden. De beroemde zangeres Jenny Lind heeft tijdens haar bezoek aan de badplaats Kissingen ƒ1,000 lot oprigting eener Protestanlsche school aldaar geschonken. - De Fransche bladen deelen een berigt uit Kopenhagen medevolgens hetwelk de Koning van Denemarken voornemens zou zijn afstand van de Regering te doen, en zich naar Zwitserland te begeven, ten einde een stil landelijk leven te leiden en den tijd met jagen en visschen door te brengen. De staalkundige verwikkelingen van het rijk zouden hem hiertoe dringen. Prins Ferdinand, zijn oom, zoude hem alsdan opvolgen. OOSTENRIJK. WEENEN, 15 November. De Keizer en de Keizerin hebben de reis naar Italië aangevangen en zjjn vooreerst naar Laybach vertrokken. In het belang van de geldmarkt, heeft de Regering besloten vooreerst geene nieuwe vergunningen voor den aanleg van spoorwegen te zullen verleen en. Er is sprake geweest van de aftreding van den Minister van Eeredienst en Onderwijs, maar de Keizer moet dit hem aangeboden ontslag hebben geweigerd. De reden hiervan moet zijn de houding der Hongaarsche Pro testanten die de bijcenroeping van een algemeen synodelot regeling hunner zakenverlangen. De Jesuïlcn verkrijgen al meer en meer den ouden invloed terug. Ecnigen lijd geleden verzochten zij tot de dienst bij de Hoogcsehool te wor den toegelaten, hetgeen hun werd toegestaan. Thans hebben zij weder verzocht om vrije woning in het universiteitsgebouw. De Keizer heeft daarop bepaalddat voor hen in dal gebouw behoorlijke woningen zullen ingeruimd wordenen dat de Directeur van het gymnasium en de Professo ren hunne woningen legen schadeloosstelling zullen ontruimen. De Aartsbisschop van Linz heeft een mandement uitgevaardigd, waarbjj aan de Officieren van het leger wordt verboden op Zon- en Feestdagen, de eenigen die ter hunner beschikking staanter jagt te gaan. De ban vloek is daarbjj tegen de overtreders uitgesproken. Er zal weder eene nieuwe ligting voor hel leger plaats hebben. Se dert 3 jaren, toen de laatste ligting geschiedde, is het leger met 34,000 man door ziekte verminderd, en 90,000 man hebben hun dicnsttjjd vol- bragt, die door nieuwe manschappen moeten vervangen worden. Te Triëst heeft men op 9 Nov. een sterke schok van aardbeving gevoeld. RII Si Li A N D. De Graaf de Morny, buitengewoon Fransch Gezant, is ijverig werkzaam om de grondslagen te leggen voor een handelsverdrag tusschen Frank rijk en Ruslandwaarmede veel voor den afzet der Fransche voortbrengselen in Rusland zal gewonnen worden. Fransche goederen inzonderheid mode- warenzijn in Rusland zeer gezocht, maar met zoo hooge invoerregicn" bezwaard, dat de prijs daardoor tol het dubbele en dikwerf tot het drie voud verhoogd wordt. Het gevolg is dat groote hoeveelheden ter sluik worden ingevoerd, ten nadeele voor de schatkist en voor den eerljjken han delaar. Het plan is thans die invoerreglcn te verlagen. TURKTE. De Sultan heeft aan den Divan doen weten, dat de voortdurende aanwe zigheid der Briische vloot in de Zwarte zee noodzakelijk was, en dat hjj de verantwoordelijkheid daarvoor geheel op zich nam." Graaf d'Escayrac, die ter opsporing van de bronnen van den Nijl zal op reis gaanheeft Cairo nog niet verlaten. Er heerscht oneenighcid onder de leden der expeditie, zoodat het niet onmogeljjk is dat de voor genomen togt mislukt. Omtrent de inneming van Herat luiden de berigten nog zeer tegen strijdig. Men wil dat het eerste berigt op een misverstand was gegrond. Twee Perzische regimenten zouden door verstandhouding met hunne geloofs- genoolen de vesting zijn binnengedrongen, maar ook even daarna met ver lies zijn teruggedreven. Van eenen anderen kant wordt de eerste tijding bevestigd, en tevens vermeld dat de Perzen een bloedbad in de stad heb ben aangerigt. CORRESPON DENTIE Mijnheer! Gaarne maak ik gebruik van de gelegenheid die ge hebt opengesteld om te antwoorden op het ongelcekende stukje in uw geacht blad van Vrijdag, om trent den stand der Graan en Broodprijzen op 21 April en 27 Oct. dezes jaarsj De onbekende schrijver mag met regt een' oningewijde genoemd worden, dewijl er in zijne beschouwing veel is, dat niet bewezen kan worden en daardoor hoogst af te keuren is. Ik acht het noodig ter liefde van de waarheid en in belang van velen, de handelwijze der bakkers en broodzclters te reglvaardigen daér, waar ik zulks op goede gronden meen te mogen doen. Indien het waarheid ware, wat die schrijver opgeeftdan voorzeker zoude men met regt de burgerjj op zulk ecne afkeurenswaardige handelwijze opmerkzaam mogen maken. Voldoende zal het zijn, die soorten van granen op te geven die door eene goede bakkerij geregeld gebruikt worden met dcrzelver prijzen op 21 April en 27 October. Tot maatstaf voor de zetting dient alzoo daarvan de middenprjjs geno men te worden. 21 April was de prijs van goede Poolsche Tarwe ƒ18.75, Hoogl. KI. of Roode dito 16.Zeeuwsche Witte dito 13.25. Alzoo de middenprijs 16. 27 October was de prijs van goede Poolsche Tarwe ƒ17.Hoogl. KI. of Roode dito ƒ17.25Zeeuwsche Wille dito 13.25. Alzoo de middenprijs ƒ16. 21 April was de prijs van goede Pruissische Rogge ƒ10.40, Zeeuwsche dito ƒ9.60Inlandsche dito ƒ9.40. Alzoo de middenprijs ƒ9.80. 27 October was de prijs van goede Pruissische Rogge ƒ9.50, Zeeuwsche dito ƒ8.90, Inlandsche dito 8.60. Alzoo de middenprijs 9. De Tarwe slaat dus op beiden datums gelijk, terwijl de Rogge nu slechts 80 els. minder is. Dat de prijzen zoo waren wil de ondergeteekende zoo noodig met bewij zen slaven. Wij zien dus dat de prijzen nu geen 2 per mud minder zjjn en de zetting alzoo mede dat groot verschil niet kan opleveren.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3