Tol Burgemeester der gemeente Papcndrccht is Benoemd J. C. Singels, I en tol Notaris Ie Dockum, II. Ooslcrbaan, Cand.-Not. te Leeuwarden. Naar men verneemt zou de Minister van Binncnl. Zaken overgegaan zijn tot de benoeming van een Raad van Bestuur voor de belangen der Academie te Delft, bestaande uit de Heeren: Prof. Roorda, President, Prof. LobattoVice-Pres., Prof. Overduyn, Secretaris, Prof. Donadieu en Storm Buysing, leden. Bij den Minister van Financiën is ontvangen /CO, door een onbeken de, onder de letters C. S., ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden. De Afdeclingen van de Tweede Kamer der Slalen-Gcneraalhebben zich zoowel Zaturdag jl. als gisteren bezig gehouden met het onderzoeken van verschillende aanhangige wetsontwerpen. Tweede Kamer der Staten.'Generaal. Zitting van Dingsdag 18 November. In deze zitting is o. a. ingekomen een brief van Mevr. de Douarière van Spcngler, houdende berigt, dat haar echtgenoot, de Generaal-Majoor Jhr. J. F. v. Spengler, oud-Minister van Oorlog, enz. in den ouderdom van ruim 66 jaren is overleden. Wordt besloten aan haar een brief van rouwbeklag te doen toekomen. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten aanst. Donderdag de inter pellation aan den Minister van Justitie te doen plaats vinden, waartoe de Kamer verlof heeft gegeven: 1°. aan den Heer Meelissen, ter zake van het houden van openbare pleglighedeu op besloten plaatsenen 2°. aan den Heer Hoynck v. Papendrecht wegens de bekende circulaire, betrekkelijk de openbaarmaking van de aanbevelingslijsten voor opengevallen reglerlijke betrekkingen. Ook worden tegen aanst. Donderdag verschillende wets-ontwerpen aan de orde gesteld. De Commissien van Rapporteurs zijn gereed met hare eindverslagen over de hegrooling van 1857. Op voorstel van den Voorzitter is besloten de be raadslagingen daarover aan te vangen op Vrijdag aanst. BUITENLANDSCIIE BEHIGTEN. vinding op afdoenden grond geleerd haddat in dezen de goede weg inge slagen was. Uit de Memorie van Beantwoording, omtrent de wet op de middelen, •ontlecnen wij hier het volgende: Ter verbetering van ons belastingstelsel, waartegen het verwijt bestond, dat in verhouding tot de directe belastingen te veel aan accijnsen werd ge- Beven, is in den laalslen tijd een grooic stap voorwaarts gedaan, zoo door de afschaffing van den accijns op het geslagt van schapen en varkens, als wel voornamelijk door de afschaffing van dien op het gemaalzoodat thans in hoofdsom en opcenten slechts aan accijnsen wordt geheven eene som van ƒ16,750,450, terwijl de directe belastingen op ƒ19,266,160 worden geraamd. De Regering erkent wijders, dat op het gebied van belastingen steeds verbeteringen zijn aan te brengen, naar gelang de ondervinding daartoe de behoefte aanwijst en de toestand van 's Rijks geldmiddelen dit zullen ge- doogen; doch dat men op dien weg niet stilstaat, wordt bewezen zoo door hetgeen in het afgeloopen jaar heeft plaats gehad, als door hetgeen reeds in deze zitting wordt voorgedragen en verder toegezegd. Maar de Regering verklaart zich niet minder tegen het onvoorzigtig voor- uitloopen op dat gebied, en als zoodanig meent zij te moeten beschouwen het gevoelen dergenen, die de belasting op den turf en de steenkolen wen netten te zien afgeschaft. Veel van hetgeen in het Verslag wordt aangevoerd door de ledendie het ovengenoemde denkbeeld bestrijdenkan de Regering als haar gevoelen aannemen. Zoo de ijver voor de verzekering van 's Rijks finantien welligt overdre ven is bij hen die alle bijdragen uit de O.-I. baten boven de ƒ9,800,000 afkeuren, veel gevaarlijker oordeelt de Regering de stelling dergenen, die al meer en meer den steun van 's Rijks schatkist in die bijdragen wenschen te vinden. Men wijst op de duurzame gunstige uitkomsten van de kolo niën, doch men ziet over het hoofd dat de jaren nog niet lang vervlogen zijn, toen somwijlen de gelden, waarop bij de bcgrootingswetlen gerekend was, niet uit die baten zijn verkregen en alzoo tekorten zijn ontstaan, welke alleen door gunstige omstandigheden later zijn gedekt. De Regeringdie zich geroepen acht niet blootelijk de geldelijke belangen van het «ogenblikmaar die van den Staat ook voor de toekomst te behar tigenmeent de grens niet te mogen overschrijden welke sedert eene reeks van jaren is afgebakend, ten aanzien van hel cijfer hetwelk uit de O. I. balen tot bestrijding der uitgaven van het moederland kan worden aange wend, en wanneer zij gedurende eenige jaren ten behoeve van 's Rijks zee- magt die grens moet te buiten gaanzal zij zich verheugen zoodra de bij drage wederom binnen die perken kan teruggebragt worden. Worden deze beginselen gehandhaafd, dan mag men in eene niet verwijderde toekomst, bij het nuttig aanwenden van liet overschietende der koloniale batenont heffing der belasting te gemoet zien, zonder gevaar voor 'sRijks finantien; terwijl daarentegen dit gevaar zou ontstaan en grooler worden, naar male de gewone hulpbronnen van 's Rijks schatkist werden prijs gegeven. In het midden latende welke vooruitzigten de toekomst nopens de kolo niale bijdragen moge opleveren, meent de Regering nog ten slotte ter be strijding van het denkbeeld om de belasting op de brandstoffen voor het vervolg af te schaffen, te moeten doen opmerken, dat het tegenwoordig tijdstip in allen gevalle voor zoodanigen maatregel zeer ongeschikt zoude zijn. Het is toch bekend dat de fmanlien van vele gemeenten eene nieuwe re geling vereischen en dat vooral die gemeenten in verlegenheid verkeeren die, zonder de plaatselijke belastingen vooraf vast te stellen welke ter ver vanging konden verstrekken de belasting op het gemaal hebben afgeschaft, niettegenstaande de rijkswetten haar de gelegenheid verschaffen om die be lasting als gemeente-accijns lijdelijk of duurzaam te behouden. Bij het verslag wordt daarop gewezen, en hoezeer de Regering wel niet zal kunnen toegeven aan hel reeds door gemeentebesturen geuite verlangen, om de rijksbelasting op het personeel aan de gemeenten af te staanzal toch de Regering niet blind kunnen zijn voor de groole verlegenheid, waarin eenige gemeenten ten aanzien van hare finantien verkeerenen zal men zich dus wel niet kunnen beperken lot de voorgestelde heffing der 300 opcenten op het gedistilleerd, waardoor de Regering reeds aanvankelijk van hare zucht om de gemeenten te gemoet te komen heeft doen blijken. Bij verder te verlcenen hulp echter bestaat de mogelijkheid dat daartoe midde len in overweging moeten genomen worden, waardoor de inkomsten van 's Rijks schatkist worden benadeeld, zoodat ook uit dien hoofde het on raadzaam zijn zou rijksbelastingen af te schaffen, alvorens die van de ge meenten naar behooren geregeld zijn. De regeling van de gemeentelijke inkomsten maakt thans een onderwerp uit van de ernstige overweging der Regering, en lot juiste beoordeeling daarvan worden statistieke opgaven ingezameld, welke thans ontbreken. Hetgeen is aangevoerd legen de afschaffing van de belasting op de brand stoffen geldt ook gedeeltelijk met opzigt tot het geopperde denkbeeld om de belasting op de bieren en azijncn op te heffen. Dat niet de belastingwet, noch het bedrag van den accijns oorzaak kan zijn, dat deze tak van indus trie hier te lande minder dan elders ontwikkeld is en het bier minder tot volksdrank wordt gebezigd, maar dat daarvoor andere redenen moeten be slaan, wordt bevestigd door de omstandigheid, dat onder anderen in Belgie, waar nagenoeg dezelfde wet als hier te lande in werking is, doch met ver hooging van de belasting, de bierbrouwers een goeden aftrek erlangen, en aldaar het bier als volksdrank algemeen wordt gebezigd, 'doch welligt ge paard met dezelfde misbruiken als hier te lande van den jenever worden gezien. 's GRAVENIIAGE 18 November. Z. M. heeft aan den neer II. F. C. Baron Forstner van Dambenoy, Mi nister van Oorlogvergunning verleend lot het aannemen der versierselen van Ridder-Grootkruis der Orde vail Isabella Ia Calholica, hem door de Koningin van Spanje geschonken. RGLGIË. BRUSSEL, 17 November. Door de commissie uit de Kamer van Vertegenwoordigers, belast met de opstelling van het antwoord op de troonrede, waarin slechts een vrijzinnig lid zitting heeft, is besloten dat dit antwoord slechts een weêrklank op de rede des Konings zal bevatten. L'Univers deelt een Pauselijk breve mede, waarbij de Heer Laurent, op zijn verzoekmet leedwezen maar wegens de bekende omstandigheden van bijzonderen aard" ontslagen wordt als Apostolische vicaris in Luxem burg. Dal is, zegt genoemd blad, de afloop van een lang gerekt geschil tusschcn de Kerk en den Slaat, zoo als in onze revolutionaire tijden zoo dikwerf voorkomen. Het is voorzeker niet zulk een afloop als door de Katholieken verwacht en door hunnen Vader en Hoogepriestcr verlangd werd. Het behoort tot de beproevingen van het leven des Christens, dat een trouw herder zijn ondanks en voor altijd van de hem verknochte kudde gescheiden wordt. De Staatsraad von Reichel, beroemd munlkenner, uit Petersburg, die zich voor de wetenschap op reis bevond, is alhier plotseling overleden. Het heeft hier en in de omstreken gedurende 24 uren zeer sterk ge sneeuwd, iets dat men zelden zoo vroeg heeft gezien. Diligences en spoor treinen hebben daardoor oponthoud ondervonden. ENGELAND. LONDEN, 16 November. De telegraphische verbinding tusschcn Noord-Amerika en de Iersche kust, is bij de Regering in overweging; en hoewel zij aan die onderne ming geene waarborgen zal verleencnis zij echter bereid alle mogelijke aanmoediging te verleenen tot de uitvoering van een plan, hetwelk zoo uit gestrekte en heilrijke uitkomsten belooft. Bij de Great Northern spoorweg-maatschappijheeft weder een aan zienlijke diefstal plaats gehad. Een zekere Leopold Redpalh aan wien het beheer van al de aandeelcn was toevertrouwd, heeft zich met 150,000 uit de voeten gemaakt. Hij is later in hechtenis genomen en op zijne be zittingen is beslag gelegd. In een ledig staand huis werd Vrijdag 11. toevalliger wijze eene vrouw met 4 kinderen ontdekt, die den hongerdood nabij waren en in een aller- ellendigslen toestand verkeerden. De toegebragte hulp kwam te Iaat; de moeder bezweek na eenige uren, en of de kinderen het te boven zullen komen, is nog onzeker. De overledene was vroeger in een werkhuis ge weest, waaruit zij voor eenige maanden haar ontslag had genomen. Wat haar bewogen heeft in een afgelegen hoek met hare kinderen te vernachten zonder ondersteuning in te roepen, zal welligt nooit aan den dag komen. Later is gebleken dat de vrouw Elisabeth Mann heette en door haar echt genoot, een zekere Franklin, was verlaten. Dit gezin had 5 dagen in ge noemd huis doorgebragtwaarvan 4 zonder voedsel. In de Times leest men onder de advertenliënMen verlangt eene e'e'noogige keukenmeid, van de R. C. godsdienst, voor eene aristocratische familie, legen goed loon. Aan hen die zich aanmelden, zal de reden wor den gezegd, waarom het gemis van een oog wordt verlangd." Tusschcn Newport en Hereford is weder een ernstig ongeluk op den spoorweg gebeurd, waarbij twee personen zijn omgekomen. Te Manchester zounaar men zegteene drukpers voor het dagblad the Times worden vervaardigd, waarmede 30,000 exemplaren in het uur kunnen gedrukt worden. Volgens berigt uit New-York was op 4 Nov. de keuze van eenen Voorzitter nog niet beslist. Voor zoo verre bekend was geworden, bleef de kans voor den Heer Buchanan zeer gunstig.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2