LEYDSCHE c OU RA NT. WOENSDAG 19 NOVEMBER. J)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zat ar (lag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BfiVNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN18 November. Het verslag der Commissie uit den Gcmeenleraad, tot liet voorslellen van een andere belasting dan de bestaande hoofdelijke omslag, bevat een voorstelstrekkende tol invoering eener belasting op de brandstoffendie op ƒ42,000 wordt geraamdeen regt op inkomende vaartuigen dat op 14,000 wordt geraamd; verhooging der beslaande belasting op de tarwe met nog 2.op de 100 Ned. ffi, die op ecne meerdere opbrengst van ƒ32,000 wordt geschat. Voorts eene directe belasting groot 19,500, die l£ pCt. bedraagt van bet twinligvoudig bedrag der hoofdsom van 's Rijks personele belasting; terwijl bel ontbrekende zou verkregen worden door zich te wen den tol de llooge Regering met het verzoek, dat 150 opcenten op bet ge- disteleerd door al de gemeenten zullen worden geheven, waaruiteen voordeel van ƒ10,000 zou verkregen worden, alsmede door enkele verbeteringen waarvoor de invordering van de belasting op bel gedisteleerd en op bet ge- slagt nog vatbaar wordt geacht. Zondag morgen bad bij de Evang. Luth. Gemeente alhier de beves tiging plaats van den nieuw beroepen Leeraar Rs. P. A. Roll, van Edam. Hij werd bij de Gemeente ingeleid door zijnen Vader Ds. J. M. L. Roll, Pred. te Amsterdam, die daarbij tot grondslag zijner rede nam II Tim. IV. vs. 51'Doe hel werk eens Evangeli.se/ien Predikersvervul uw ambt getrouwelijk. Des avonds deed de bevestigde zijne intrede met eeiie rede over I Thess. V vs. 19 Bluscht den geest niet uit. Volgens opgave van den Raad van Administratie der Iloll. Spoorweg maatschappij, is bet telegraafkantoor alhier, thans geopend van 8 ure des voormiddags tot 9 ure 30 min. des avonds. De St.-Cour. bevat een ovel'zigt van de opbrengst van 's Lands mid delen over de lien eerste maanden van 1850, waaruit blijkt, dat die be dragen hebben 40,228,910.361zijnde ƒ745,941.001 meer dan over genoemd tijdvak in 1855. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn bevracht 3 schepen: voor Amsterdam 2 en voor Dordrecht 1. De maatregelen door eenigc ingezetenen van Schiedam genomenheb ben ten gevolge gehad dat de prijs van bel zuivere tarwebrood in 14 dagen 0 cents op de 15 oneen is gedaald. Vrijdag II. is een uur benoorden Egmond gestrand het Nederlandsche kofschip, de Vrouw Margaretha, Kapt. A. J. Onnes, met hout van Fre- derikstadt naar Edam bestemd. De bemanning en de loodste zamen 5 personen, zijn door de F.gmonders gered. Ook voor Scheveningen is een Engelsch brikschip gestrand, waarvan de bemanning, uit 9 man bestaande, door de reddingsboot van boord is gehaald. Te Nieuwe Diep is het schip Stad 's Gravenkagelek binnengekomen en in de haven gezonken. De lading uit rijst bestaande, is men bezig te lossen. In het laatst dezer maand zal te Amsterdam bet nieuwe kerkgebouw van de Waalsche Hervormde Gemeente op eene plegtige wijze worden ingewijd. Mej. E. Frijburg, wed. H. Bijleveld, onlangs te Haarlem overleden, gedurende haar leven vele jaren Regentes van het Wees- en Armhuis der Ev. Luth. Gemeente aldaar, heeft bij testament hare nog al aanzienlijke nalatenschap, na aftrek van eenige legaten, aan genoemd gesticht vermaakt. Omtrent de te Utrecht gevestigde hulpmunt, deelt de Utr. C. hel vol gende mede: Het gebouw zelf is zeer ruim en bijzonder doelmatig inge- rigt; het wordt door stoom verwarmd en met gas verlicht. Thans zijn er 00 personen in werkzaam. De werklieden gaan gelijkelijk gekleed en bet opzigt er over schijnt op eenigzins militairen voet te zijn ingerigt. Weke lijks worden door den Heer van Vlissingen thans ruim 25,000 Ned. ffi kope ren platen geleverd, die, zoo men verzekert, buitengewoon schoon en zacht zijn. Reeds zijn meer dan 1400 vaten koperen pasmunt, met verschillende schepen, naar Oosl-Indië verzonden; elke 100 vaten bonden in eene waarde van omstreeks ƒ40,000; in den laatsten tijd werden wekelijks 100 vaten en meer verzonden. Vreemdelingen en Ingezetenen van Utrecht, aan wie toegang in dat gebouw is verleendgeven algemeen hunne verwondering le kennén over de netheid en de orde, die er in heerschen. In de volgende week wordt er een begin gemaakt met bel slaan van en 1J cents stukken, waarvoor reeds eene zekere hoeveelheid platen is ontvangen. Uit Nijmegen wordt gemeld dat de toestand der gebouwen, welke, door verzakking van den grond, aan de Waalzijde, bezorgdheid verwek ken, door bet openbaar gezag is opgenomen. De openbare veiligheid wordt daardoor nog niet bedreigd, zoodat men nog niet lot afbraak zal overgaan. Daarentegen zal de muur aan de Waalzijde achter de Vischmarkt, ter ont lasting gedeeltelijk worden afgebroken. Te Joure, in Friesland, moglen de 85-jarige echtelieden F. D. de Whele en U. Willems, zich op den G2slen verjaardag hunner echtverbiudlenis ver beugen in een geschenk hun van wege den Koning toegezonden. De Gron. Cour. meldt dat bij de verkiezing van een lid der Prov. Stalen voor dat hoofdkiesdistrictvan de 109G kiezers, slechts 191 zijn opgekomen. Te Middelburg is eene vennootschap lot sland gekomen ter oprigting eener sloom-rijslpellerijvoorloopig zullende werken met een kapitaal van 110.000. Bij bel te dezer dagen te Breda gehouden examen, zijn de Onder officieren, die naar de betrekking van Luitenant dongen, en die bij het inslruclie-balaillon zijn opgeleid, allen toegelaten. Tc Ginneken (Noordbrabant) beeft bet volgende betreurenswaardige voorval plaats gehad. De meidbenevens de kinderen van den Heer O. Secretaris dier gemeente, werden plolseling na liet eten ongesteld; een der kinderen stierf kort daarna en een ander is later bezweken, terwijl de meid en twee kinderen nog in eenen gevaarvollen toestand verkeeren. Na onderzoek bleek, dat de meid en de kinderen eten hadden gebruikt, bet- welk in een ijzeren pot met zoogenaamd wit verglaasselwas gekookt, dat daarvan moet zijn losgeraakt en waaraan deze plotselinge sterfgevallen worden toegeschreven. De bedoelde ijzeren pan is le Breda scheikundig onderzocht, daarin zijn echter gecue sporen van vergif ontdekt, zoodat men nog in het onzekere verkeert, waaraan de opgegeveue ziekte- en sterfgeval len moeten worden toegeschreven. llbl Volgens het Journ. du Limbourg, is onder bet dorp Buggennmbij bel ophalen van kiezelvan den bodem der Maaseen hoorn van een dier der voorwereld gevonden, lang 2 el en 15 duim, j el dik, en wegende 35 Ned. ffi. Het is blijkbaar een regterboorn; de gissing schijnt niet zonder grond, dat dit dier tot bet geslacht der buffels of runderen van eene ver bazende grootte beeft behoort. Wij gaan voort uil de antwoorden van de Regering op de bedenkingen van de Tweede Kamer ten opzigle van dc Bcgrooling bel hoofdzakelijke mede le decleu ln de Memorie van Beantwoording nopens Hoofdstuk VIII (Marine) wordt o. a. gezegd, dat bel duidelijk is, dat wanneer men slechts voortgaat met af te bouwen, te voltooijen, en men nu niet, even als na het aannemen van bel stelsel le regt geschied is, een 5-tal schepen op stapel zei, omdat men zich eerst wil vergewissen, dat de plannen, waarnaar gebouwd werd, ook praclisch goed zijn, bet dan duidelijk is, dat men in dit bcgroolings- jaar met eene mindere som voor het materieel kan volstaan dan in de beide vorige jaren. Het voornemen bestaat voor alsnog niet, den bouw op particuliere werven te staken. Gaarne wil de Minister als zijn gevoelen le kennen geven, dat indien uien van bet bouwen op particuliere werven proeven wil nemen, op welker resultaten eenige staat is le maken, men tot bel stelsel van mede dinging zal moeten besluiten. Be moeijelijkheid van het toezigt echter zal bet dan waarschijnlijk wel noodzakelijk maken, zich le bepalen tot scheeps bouwmeesters, wier kunde en soliditeit bij ervaring bekend zijn. Met genoegen beeft de Regering gezienuit hetgeen in het Voorloopig Ver slag teil aanzien van het voorgedragen vaste drooge dok le Willemsoord voorkomt, dat bet gemeen overleg omtrent deze gewigtige zaak met de Kamer goede vruchten belooft. De Minister voegt er bij, dal, zoover hem bekend is, niemand aan bet bouwen van een nieuw tweede dok te Wil lemsoord of elders len behoeve der marine denkt. Hel nieuwe dok zal, na toestemming der benoodigde gelden, lol ecne grootere lengte gebragt worden dan dc behoefte onzer tegenwoordige oorlogsmarine vereischt. De plaats zal zoodanig gekozen worden, dal verlenging altijd mogelijk zal zijn, indien nog grootere lengte van schepen zulks later vorderde. De Regering beeft met genoegen vernomen, dat de uitbreiding van het corps mariniers niet werd afgekeurd. Er behoeft gecne vrees te bestaan, dat liet Depart, van Marine niet zal voortgaan om in dc behoefte aan schepen met stoomvermogen in Oosl-lndie te voorzien. Een regelmatig stelsel van aflossing is bereids aangenomen zoowel wat hel personeel als de schepen betreft. Hel bouwen van kleinere oorlogsschepen in Oost-Indicbestemd om aldaar ten nutte van de dienst Ie verblijven, maakt bij de Regering een punt van overweging uit. Te regt is door eenige leden uil de Memorie van Toelichting opgemaakt, dat voor taan de opleiding der toekomstige Zee-Officieren uitsluitend le Willemsoord zal plaats hebben. Tot het nemen van dit besluit, in deze hoogst gewigtige aangelegenheid, is de Regering echter niet overgegaan, dan nadat dc onder-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1