tigd, dient, dat van de vroegere schenkingen, waarmede de Leydsehe hooge- school tijdens en na hare vesLiging werd begiftigd, ten bedrage van vele tonnen gouds, welke sommen achtereenvolgens voor gebouwen en hulpmid delen voor het onderwijs zijn gebruikt, een betrekkelijk gering gedeelte is overgebleven, onder den naam van eigene inkomsten der Hoogeschool te Leyden. Toen nu in de behoefte aan een nieuw gebouw voor de schei-, ontleed- cn natuurkunde volstrekt behoorde te worden voorzienis het voorstel van Curatorenom het overschot der eigene inkomstenbenevens hetgeen op het nader te vermelden akademiseh fonds was bespaard, lot stichting daar van te gebruikengoedgekeurd. liet voorstel om de bijdragen der particulieren voor eene sterrewacht in 's Rijks schatkist te storten, is geenszins eene eigenmaglige beschikking, maar eene handeling overeenstemmende niet alleen met de regelen eencr goede comptabiliteit, maar ook met het aanbod der inschrijvers. Be Regering heeft geene afkeuring der Delftsche Akademie bij de Verte genwoordiging veronderstelden daarom de instelling van de begrooting weggelaten. Zij zou er ook niets legen hebben, dat de inrigling als memo- riepost op de begrooting vermeld wierd. Het wederlegging of toelichting van aanmerkingen omtrent verdere punten van meer bijzonder belang eindigt deze uitgewerkte memorie. 's GRAVENRAGE 15 November. Door Z. M. is aan den Heer W. II. Suringar vergunning verleend tot het aannemen van de onderscheidingsleekenen van Commandeur der 2de kl. van de Orde van Albrecht den Beer, hem door Z. II. Leopold Frederik, oudst regerenden Hertog van Anhalt, Grootmeester dier Orde, verleend. Door Z. M. is benoemd lot lid van het comité van defensie de Schout bij-Nacht F. X. R. 'l Hooft, Zr. 51s. Adjudant in buitengewone dienst. Ook zijn de 2de Luitenant J. W. Themmen, van het algemeen depót van disci pline en de Officier van Gezondheid der 3dc kl. P. S. A. van Durain hunnen rang overgeplaatst bij het leger in Oost-Indie. Bij het reg. grena diers en jagers is benoemd, lot Kapitein van de 3d0 kl.de lsle Luit.- Adjudant \V. F. Le Mailre, en bij het 2dc reg. infanterie, lot Isle Luit. de 2de Luit. J. H. Slrybosch. Gisteren heeft op de gebruikelijke wijze de installatie plaats gehad van den nienw benoemden Adv.-Generaal bij het Prov. Gereglshof van Zuidhol land51r. W. F. L G. Francois, en van den Heer Mr. L. F. T. van Maanen als Subsi.-Officier bij de Arr.-Regtbank alhier. Wegens den storm, welke sedert 3 dagen uit het noord-noordwesten heeft gewoedzijn 25 haringschuitenwelke eerst kort geleden van Sche- veningen waren afgevaren, verpligt geweest de vissclierij te verlaten; de de meeste zijn met verlies van hunne vleten, en enkele ook met schade aan de vaartuigen, teruggekeerd. Gisteren middag heeft de Heer Rochussen een groot diner gegeven, waarop de Hertog van Saxen Weimar, de Ministers van Koloniën en Ma rine, benevens vele leden van den Raad van Indie waren genoodigd. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Vrijdag 14 November. In deze zitting zijn de beraadslagingen gehouden over de conclusie van het rapport der Commissie op de inlichtingen van regeringswege ingezonden op het adres van A. J. Geluk, betrekkelijk de toepassing der wet op de nat. militie. De Heer Thorbecke heeft voorgesteld dit aldus te lezen »De Kamer, van oordeel dat het in dienst stellen of houden van den adressant, ondanks de beslissing der Gedeputeerde Stalen in hooger beroep, onbestaanbaar is met de wet, besluit tot mededeeling van dit verslag aan de Heercn Ministers van Binnenl. Zaken en van Oorlog," hetwelk met 41 tegen 20 stemmen aangenomen werd, ten gevolge waarvan het door de Commissie voorgestelde verviel. De Kamer heeft daarna behandeld1°. de conclusie van het verslag van het beheer en den staal der O.-I. bezittingen over 1853, luidende »om van het rapport een afschrift aan den minister van Koloniën te zenden." Dit is zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, en 2°. de conclusie van het verslag der Commissie tot onderzoek der overeenkomsten lot regeling der voorwaardenwaarop de consulaire agenten in de overzeesehe bezittingen zullen worden toegelaten, strekkende om een afschrift daarvan aan den Mi nister van Buitenl. Zaken te zenden; welke zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd werd. AMSTERDAM, 14 November. Woensdag namiddag gebeurde een treffend ongeluk in de Ulrechtschedwars- straat bij den Amstcl. De huisvrouw van H. van den Akker, eenig goed van uit een vlieringluik ter drooging willende ophangenreikt le ver en verliest het evenwigt, waardoor de houten armen breken en zij van boven naar beneden stort. De schedel was haar verbrijzeld en heelkundige hulp, onmiddellijk op de plaats des ongevals aangewend, vermogt niets. Zij ver keerde in gevorderden zwangeren toestand en laat een diep verslagen huis vader met 3 nog jeugdige kinderen na. (A. C.). Het nieuw gebouwde Posikantoor alhier zal Zondag in gebruik wor den aanvaard. tililTEiVLAMDSCm': 'liFlÜGTO BELËE 55 BRUSSEL, 14 November. De Senaat heeft met eenparige stemmen de Prins de Ligny op nieuw tot Voorzitter gekozen. De Commissie uit dal Iigchaam met de opstelling van een adres van ant woord op de troonrede belastis reeds met haren arbeid gereed. De zinsnede betrekkelijk het onderwijs, luidt als volgt: «Het onderwijs dat op de Staals- Iloogescholen gegeven wordt, onder de verantwoordelijkheid der Regering, moet het voorwerp harer ijverige waakzaamheid zijn. De Hoogleeraar be hoort, zal hij hel vertrouwen der familiën verdienen, in zijn onderwijs en zijne openbare mededeclingen de maatschappelijke, zedelijke en godsdienstige grondbeginselen te eerbiedigendie de veiligheid des Staats en het geluk der volken uitmaken. De Senaat gelooft van zijn kant gaarne, dat deze stelling, door de Regering zelve onlangs in herinnering gebragt, eene op- regte en volledige toepassing zal erlangen." Genoemd adres is met alge- meene stemmen aangenomen. De Kamer der Vertegenwoordigers heeft den Heer Delehaye (Kandidaat van de reglerzijde) tot Voorzitter benoemd met 50 van de 93 stemmen; zijn mededinger, de Heer Delfosse, (Kandidaat van de vrijzinnige partij) verkreeg 43 stemmen. ENGELAHi». LONDEN, 13 November. De onlangs aan de staalkundige misdadigers in Engeland en Ierland verleende kwijtschelding, is thans opgevolgd door de gunst, dat zij ook geheel zijn hersteld in de burgerlijke regten, welke zij door veroordeeling wegens hoog verraad hadden verbeurd. De Parijsche correspondent van de Times schrijft aan dit dagblad dat er eene groote ontevredenheid in Frankrijk heerscht; hij gispt de fees ten door den Keizer gegeven en zegt, dat strenge dwangmaatregelen moe ten gebezigd worden, om de uitbarstingen der ontevredenheid te onder drukken. Voorts wordt de Heer de 5Iorny in dit artikel beschuldigd, dat hij zich te Petersburg met bijzondere speculatiën onledig houdt. Onder de manschappen van het Duitsche legioenter inscheping naar de Kaap te Portsmouth bijeenheeft weder twist plaats gehad. Een jong man van 24 jaren is daarbij doodgestoken. Te Oxford ziet men bijna dagelijks een grijsaard van 100 jaren en 8 maanden de kruiden welke hij in de velden opzamelt aan de Apothekers verkoopen, ten einde daardoor zijn levensonderhoud te verdienen. Hij is nog in het volle bezit zijner ligchaams- en geestvermogens. FRAlflilllJK. PARIJS, 13 November. De Russische Gezant, de Heer von Kissclcff, is door den Keizer in een plegtig gehoor ontvangen. Z. 51. heeft op de door den Gezant aan hem gerigte aanspraak geantwoord, dat, sedert het sluiten van den vrede, zijne aanhoudende zorg is geweestomzonder oude bondgenootschappen te ver zwakken, zoo veel mogelijk door welwillendheid te verzachten al het geen hards in sommige gestelde voorwaarden mogt liggen. Z. 51. had met genoegen gezien, dat de Fransche Gezant te Petersburg zoo wel ontvangen was. Den Heer von Kisseleff wachtte een gelijk onthaalzoowel uithoofde zijner persoonlijke verdiensten, als omdat hij de vertegenwoordiger is van een' Vorst, die edelmoedig de herinnering aan den oorlog onderdrukte, om zich bezig te houden met de voordeelen van den vrede, welke op onder linge vriendschap gegrondvest is. Ten opzigle van de Napelsche zaken verneemt men thans dat aan de gezanten te Parijs en te Londen hunne paspoorten zijn toegezonden, en dat zij binnen een paar dagen hunne standplaatsen zullen verlaten. 5Ien kan dit als eene toenadering van Frankrijk tot Engelands staatkunde beschou wen, vooral als men in aanmerking neemt hoe twee Engelsclie bladen, de Times en de Jllorning-Post zich over de betrekkingen tusschen beide landen uitlaten. De Times zegt dat Ruslands pogingen om het verbond tusschen Engeland en Frankrijk te verbreken, vruchteloos zijn geweest. Keizer Na poleon was, tijdens hij zich ter ontspanning van de hoofdstad had verwij derd, door vleijers omringd. Thans ziel hij de trouweloosheid van Rusland in Die mogendheid zal dus genoodzaakt worden aan het vredes-verdrag algeheele uitvoering le geven. De Morning-Post verzekert op hoogen toon dat het verbond tusschen Engeland en Frankrijk nimmer op hechter grond slagen rustte dan thans. Tusschen beide regeringen bestond over sommige punten verschil van gevoelen, maar dit is thans geheel uil den weg geruimd. Beide rijken hebben dezelfde belangendezelfde oogmerken hetzelfde doel. Het is blijkbaar dat beide dagbladen in deze taal door een wenk van hoo ger hand zijn bestuurd. De Heer Slirès heeft voor 18 millioen fr. ingeschreven, ten behoeve der Russische spoorwegen. Graaf Orloff, zoon van den bekenden Russischen Diplomaat, is alhier aangekomen, om den winter door te brengen. Hij is 23 jaar oud, werd in den Oosterschen oorlog 20 maal gekwetst en verloor bij hel beleg van Silistria een oog. Eerstdaags wordt de slooping der gebouwen aangevangen die bij de prefectuur van policie alhier in gebruik zijn. Zij dagleekenen reeds van het jaar 1298, tijdens Filips den Schoone. Door de photogralie wordt het uiter lijk voorkomen dier gehouwenaan welke zoo vele historische herinnerin gen gehecht zijnvoor de vergetelheid bewaard. De Zwitsersche generaal Dufour is alhier aangekomen. Te 51arseille zijn 1400 balen zijde aaugebragt. Het stoomschip la France, tusschen 5Iarseille en Brazilië varende, is te Bahia afgebrand. Niemand is er bij omgekomen. 5Ien zegt dat het schip voor 1,500,000 fr. was verzekerd. SPANJE. 5IADRID, 9 November. Het begint er hier al gedurig donkerder uit te zien met de vrijheid der drukpers, ja zelfs der zamenleving. De nieuwe Minister van Binnenl. Zaken, van Nocedal, heeft zulk een menigte onderwerpen opgegeven die niet door de dagbladen mogen worden behandeld dat er bijna niets overblijft, terwijl de burgerlijke Gouverneur, Zaragoza, alle staatkundige gesprekken op open bare plaatsen heeft verboden. Door de Regering is bevel gegeven om den eersten termijn te innen van den koopprijs der goederen, die krachtens de wet van desamortisatie verkocht zijn. Dit wordt als eene nieuwe bekrachtiging van dien verkoop aangemerkt.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2