wijziging van den accijns op het binnen- en builenlandsch gedistilleerd welke wets ontwerpen naar de afdcelingen zijn verzonden. Aan liet einde der zitting heeft de Heer Mackay verslag uitgebragt na mens de Commissie belast met het onderzoek der overeenkomstenmet on derscheidene Stalen gesloten, regelende de voorwaarden waarop de consulaire agenten in de havens der wcderzijdsche koloniën en overzcesche bezittin gen zullen worden toegelaten. Zitting van Dingsdag 11 November. In deze zitting heeft de Commissie van Rapporteurs haar verslag uitge bragt over het in overweging nemen van het voorstel van den Heer Sloet, nopens de opheffing van de tienden. Be beraadslaging daarover wordt be paald op aanst. Bonderdag. Be Commissie, belast met het onderzoek van de overeenkomst met Sar dinië gesloten, brengt bij monde van den Heer van Bosse rapport uit. Zij stelt voor dat stuk voor kennisgeving aan te nemen, waarover mede Bon derdag zal beslist worden. Be Vergadering gaat tot op dien dag uiteen. Baarna zijn de Afdeelingen vergaderd geweest. II l i i IKXL A NDSC11K HERlïï T K X EW GE LA KI». LONDEN9 November. Be Regering heeft uit eigen beweging aan den Minister van Napels bij ons Hof, Prins Carini, zijne paspoorten gegeven. Be Heer Pelre, uit Napels herwaarts gekomen, heeft een langdurig onderhoud gehad met Lord Clarendonover de aangelegenheden van dat land. Men verhaalt daaromtrent dat Koning Ferdinand minder dan ooit gezind is om aan de verloogen van Frankrijk en Engeland gehoor te geven, sedert die verloogen met eene dreigende houding gepaard gaan. Zelfs zou hij den Heer Pelre, op het oogenblik vóór diens afreis, hebben doen aan zeggen, dat de bondgenoolen Napcis konden beschieten, maar dat hij niets toegeven en volstrekt niets in zijn binnenlandsch bestuur veranderen zal. Hij besefte zijne betrekkelijke zwakheid, maar zou zich tot het laatste kanonschot verdedigen. Ook zou uit de mededeelingen van den Heer Pctre nog blijken hoe de bewegingen der Oostenrijksche troepen iu den Kerkdij ken Slaat niet als een begin van ontruiming, maar als eene zamenlrekking moeten worden aangemerkttegen het vermoedelijk geval van het uitbreken van een opstand in Italië. Be Hertog en de Hertogin van Brabant hebben te Claremont een be zoek afgelegd bij de Gravin van Neuillyvoormalige Koningin der Franschen. Men schrijft aan de Regering het voornemen toe om nogmaals eene expeditie ter opsporing van Sir Franklin uit te zenden, die onder het bevel van Kapt. Georg Richards staan, en haren weg door de straat Behring zou nemen. Be loon der dagbladen blijft even heftig als vroeger. Be Times be schuldigt den Heer de Morny en Graaf Walewski, dat zij ten voordeele van Rusland, de Engelsche belangen verraden hebben. Als bewijs hoe zeer die Frankrijk vijandige toon in den geest van velen valt, wordt door sommigen aangemerkt dat de dagelijksehe oplage van den Times, sedert dit blad dien toon aansloeg, met bijna 2000 exemplaren is vermeerderd. Lord Palmerton heeft ook Liverpool bezocht, alwaar hij in eene rede aan de koopvaardijvloot zijnen dank heeft betuigdvoor de door haar in den jongsten oorlog bewezene diensten. Hij vertrouwde dat zijne staat kunde tegenover Amerika, de goedkeuring had weggedragen. Het heeft den handelstand aldaar bijzonder genoegen gegeven den Minister te hooren zeggen: dat hij zal trachten de beginselen van het oorlogsregt zoodanig te wijzigen, dat ook ter zee geenerlei bijzonder eigendom langer aan vijandelijkheden bloot slaat. Be Times slaat naar aanleiding van de redevoeringen van Lord Palmerston, weder een hoogen toon aan, en zegt: Wij zullen Turkye niet aan zichzel- ven overlaten in het oogenblik dat het ons noodig heeft, en geen enkel Engelsch schip zal de Zwarte zee verlatenzoo lang onze vloot tot verde diging der zaak vereischt zal worden voor welke wij gestreden en roemrijk overwonnen hebben. Be duur des vredes, zoo als Lord Palmerston met regt gezegd heeft, hangt van Rusland af. Zij beslisse! Nooit zullen Rus land of zijne omkoopbare vrienden er in slagen Frankrijk en Engeland te scheiden, en vereenigd kunnen zij al de geheime pogingen van hunnen ge- meenschappelijken vijand trotseren. Aan de rijkswerven is sedert cenige dagen weder toenemende bedrij vigheid zigtbaar. Te Portsmouth is bevel ontvangen om de vloot van ka- nonneerbootendie onttakeld zou worden, met spoed voor eene «bijzondere bestemming" uit te rusten. Ook wordt verzekerd dal er onverwijld een eskader voor de dienst in het kanaal zal gevormd worden. Be expeditie van de Indische Regering moet reeds in de Perzische golf aangekomen zijn. Men acht het niet onwaarschijnlijk dat er een oproer in het Perzische rijk zal uitbarstenen dat de hulp van de Russische Regering tot demping daarvan zal worden ingeroepen. FRANKRUH. PARIJS, 9 November. Be Keizer is heden van Compiègne op St. Cloud teruggekeerd. Men zeide dat aldaar terstond Ministerraad zou plaats hebben om de builcn- landschc, maar vooral de binncnlandsche zaken te bespreken. Be Keizer en Keizerin hebben weder eene som van 100,000 frs. ter beschikking van den Prefect van Politie gesteld, ten einde de kook-inrig- tingen ten gerieve der arme klasse weder voor dezen winter te openen. Het verlof voor zes maanden in Junij jl. aan 90,000 man van hel le ger verleend, is bij besluit van den Minister van Oorlog verlengd tot 1 Julij van het volgende jaar. Tusschen het Crédit Mobilier en de algemeene kas der spoorwegen is eene overeenkomst tot stand gekomen, die naar men hoopt een einde zal maken aan de moeijelijkheden waarmede de spoorweg-maatschappijen heb ben te worstelen. lederen nacht worden hier in de voorsteden plakkaten aangeslagen, in welke de weelde die bij de gehouden feesten te Compiègne heersehteaan de armen verhaald wordt. Bie feesten maken een zeer slechten indruk op de bevolking. Men is hier nog altijd verlegen hoe al de arbeidersgezinnen te huis vesten. Be ware oorzaak van die mocijelijkheidzit niet alleen in het afbre ken van woningen, maar de groote werken hebben eene menigte arbeiders herwaarts gelokt. Volgens officiële bescheiden is de bevolking in de stad met 114,000 zielen en die van den naasten omtrek met 200,000 vermeer derd. Baarenboven is 't getal vreemdelingen in de voorname wijken sedert 1852 bijna verdubbeld. Be geheele wijk der Madeleine is met Engelschen opgevuld. Vooral is het getal nog toegenomen door de verhuizing van vele Engelschen uit Nizzaomdat de Keizerin van Rusland daar gewacht werd. Men spreekt van het openstellen eener nationale inschrijving tot oprig- ling van een gedenkleeken voor Paul Belarochc. In 1658dus 198 jaren geleden waren er alhier slechts 310 a 320 koetsen. Op het einde van de Regering van Lodewijk XV waren er reeds 14,000. Thans wordt de stad door 70,000 rijtuigen doorkruist, alleen voor het personen-vervoer bestemd. Te Marseille zijn wederom 150,000 mudden graan aangebragt. Be prijzen zijn dalende. Be kassier van het bijkantoor der bank te Besancon, is gevlugt en laat een tekort van 150,000 fr. na. Men zegt, dat ook de directeur van het onder-kantoor voor koloniale waren zich uit de voeten heeft gemaakt. Volgens het Journal du Havre heeft de Russische Regering bij de Compagnie Maritime 60 stoomschepen besteld, welke voor de dienst op de Zwarte Zee bestemd zijn. Te Bordeaux zal bij de bestaande kloosters nog een van de orde der Dominicanen worden opgerigt. Te Belleville worden thans 4 personen gevonden die den 100-jarigcn ouderdom hebben bereikt. De te New-York aangehouden personen beschuldigd van deelneming aan den diefstal ten laste van den Noorder spoorweg, hebben in hun aldaar ondergaan verhoor, alle deelneming aan den diefstal ontkend; zij verklaren naar Amerika te zijn gekomen om cr zich te vestigen en hunne goederen in Frankrijk te hebben verkocht. Carpcnlier, hoewel den diefstal niet ontkennende, zegt geene vervalsching in geschriften te hebben gepleegd. Ten gevolge zijner bekentenis, moeten hier nog 5 personen in hechtenis zijn genomen. IPANJB. MADRID, 5 November. De Regering heeft een crediet van 60 mill, realen geopend, voor den aankoop van levensmiddelen. Er zullen tevens maatregelen genomen wor den om aan de arbeidende klasse alhier werk te verschaffen. De belemmerende drukperswet van 1845 zal binnenkort de meeste dag bladen doen verdwijnen, weldra zullen er hier, behalve de Gazette, niet meer dan 2 of 3 groote bladen bestaandie al worstelendebetere dagen zullen afwachten. Eergisteren avond is er Ministerraad geweest over de bijeenroeping der Cortes. Het is er hevig toegegaande onafhankelijkste mannen achtten het niet meer mogelijk om den loop der gebeurtenissen tegen te gaan. In sommige gewesten heerscht de levendigste gisting. Hier neemt de ontevredenheid van dag lot dag toe. Wederom is het brood en andere artikelen opgeslagen, en hebben alzoo de maatregelen om graan te koopen, die zulk een geweldige last voor de schatkist zijn, bun doel gemist. In middels dankt het Ministerie heele scharen van ambtenaren af, altijd met liet in Spanje verouderde misbruik, behoudens het pensioen dat hun toe komt. Voorheen was Spanje met monniken en priesters bevolktthans met ambtenaren die van 12- lol 50,000 realen (8 in 1 Ned. gulden) pensioen genietenomdat ze grootendeels eenige maanden dienst hebben bij de eene of andere administratie. Deze klasse van lieden, tegenwoordig de talrijkste, slijt den tijd met sigaren te rooken aan het Prado of de Zonnepoort en houdt zich alleen bezig met zamenzweringen tegen de Regering. Dat is de treurige maar wezenllijke toestand van het ongelukkige Spanje. I TA ME. De Kardinaal Viale Prclavroeger Nuntius te Weencnheeft zijn plcgligen inlogt als Aartsbisschop te Bologna gedaan. Te Napels is eene proclamatie aangeplakt en verspreid, waarin men de vertegenwoordige regeringsvorm verlangt, die «gelijk in Europa bekend is, gedurende twee jaren in het rijk heeft bestaan, en die met geweld, zonder eenige reden, is opgeheven." De Minister van Binnenl. Zaken, Bianchini, heeft eene circulaire aan zijne onderhoorigen gerigt, waarin hij beveelt om tot eiken prijs te verhoe den, dat ccnig Fransch of Engelsch resident beleedigd worde. In de galeikerkers op het vaste land van het Koningrijk Napels zijn thans 7087 personen, waaronder 585 politieke gevangenen, opgesloten, terwijl nog een groot aantal andere personen wegens politieke redenen in de kleinere gevangenissen of onder toezigt der politie geplaatst zijn of in ballingschap verkeeren. Volgens vroegere opgaven zou het aantal po litieke gevangenen in Napels veel minder groot zijn. De Vesuvius is sedert eenige dagen weder in beweging gekomen. Men bemerkt een sterk onderaardsch gedruischdat eene aanstaande uit barsting doet vreezen. PRÜISSEN. BERLIJN, 9 November. De Koningin heeft zich naar Dresden begeven. De Bondsvergadering heeft het voorstel van Pruissen betreffende Neufchdtel met eenparige stemmen aangenomen, en zich ter gunste van

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2