EE YDS CIIE COURANT. WOENSDAG 12 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN11 November. Wij vernemen dat In de vorige weekdeze stad vereerd is door een bezoek van 11. K. II. Princes Marie (jongste dochter van Prins en Prinses Ercderik der Nederlanden), die bepaaldelijk liet Musetim van Oudheden met veel belangstelling bezigtigd heeft. Aanstaanden Zaturdag zal de Leydschc Afdeeling van de Vereeniging ter bevordering van Fabriek- en llandwerks-nijverbeidin zamenwerking met hel Bestuur van hel Genootschap Math. Scient. Gen., hel kosteloos onderwijs weer hervatten in de Meet-, Natuur-, Werktuig- en Scheikunde, 't welk verleden winter voor het eerst plaats had en reeds met zoo veel bijval en nul werd bijgewoond, dat de Vereeniging niet zonder voldoening op hare aanvankelijk welgelukte pogingen mag terugzien. liet hoog belang van ruime verspreiding van al die voor den werkman zoo onontbeerlijke kennis, die hij thans niet zonder eigen schade kan mis sen, wordt lieden meer en meer algemeen erkend en de bevordering er van veelzins behartigd. Doch zullen die pogingen aan dit loffelijke en nut tige doel beantwoorden, welks bereiking de Directie zoo bereidwillig als belangloos zich voorstelt, dan moet ook de werkman inzien, dat kennis voordeel geeft, dan moet hij er van doordrongen zijn, dat de kundige op passende werkman immer wordt voorgetrokken, en bij onbesproken gedrag, kunde den gcreedstenden veiligsten en meest eervollen weg opent lot achting in de maatschappij en toenemende welvaart. Moge een getrouwe opkomst tooneri dat deze inrigting bij den werkman op dien prijs geschat wordt, welke zij zoo zeer verdient. [Zie de Adv.) Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden October 11155 en 1050alsmede van die opbrengst over de 10 eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Geslagt(6yopcenfen en invoer) lliiilenl. Gedistilleerd (idem) Ges! Bnileril liinnenl. Gedistilleerd (idem) Likeuren (idem) Gemaal (eigen middel Wijn, Fruit en Kunstwijn(«'<f Zuivere opbrengst over de maand October. 1855 2030.53; 178 52 3301 05 7016.78; 1218.35 1948.751/ 17804.90; 1850 Zuivere opbrengst over de 10 eerste maanden. 1855 223.24 4447.20 1.87.1 4563.19; 1656 77.1 31120.55; 1523.84 76004 30 11002 55 ƒ14405.24 1/12841.04 ƒ138650.21 1856 17059.78; 2406.311: 35710 03 1020 29; 45671.38 12222.80 ƒ114091.20 Cornelia de Groot, Wed. van Diest, onder Leyderdorp even buiten de Zijlpoort, van welke wij in ons nommer van 6 Aug. melding maakten, is Zondag 11. overleden in den ouderdom van 100jaren, 3 maanden en 8 dagen. In de afgeloopen week heeft voor hel Prov. Geregtshof van Gelderland te regt gestaan Johannes Putting, zich ook wel genaamd hebbende Willem llomar, oud 33 jaren, instrumentmaker, geboren te Amsterdam (bekend door zijne ontsnapping uit het Huis van Arrest alhier), beschuldigd van vervalsching van een 7 tal coupons, welke achtereenvolgens door hem zijn uitgegeven. Er werden 15 getuigen gehoord. De beschuldigde bleef bij zijné vroegere bekentenis, en verklaarde dat elke der coupons, welke vol gens de gehoorde deskundigen, zeer kunstig waren vervalscht, en waaraan niet dan na naauwkeurige beschouwing cenigc veranderingen konden wor den bespeurd, door hem in het korte tijdsbestek van slechts 2 uren wa ren vervalscht. liet Openb. Minisl. cischic de toepassing der hoogste dooi de wet op deze misdaad bedreigde straf, zijnde eene tuchthuisstraf van 20 jaren, benevens 14 geldboeten, elk van 50. Daarna werd de verdediging voorgedragen door Mr. Moerkerk van Steel, liet Ilof heeft, nog ten zelfden dage uitspraak doende, den beschuldigde tol bovengenoemde straf veroor deeld; uitvoerbaar nadat hij de hem bereids door het Ilof van Noord-Hol land in 1852 met eene geldboete van /35.500 opgelegde straf van 12 jaren zal hebben ondergaan. In de dezer dagen gehouden zitting van de Prov. Staten van Noord brabant heeft de Commissaris des Konings medegedeelddal er reeds een begin is gemaakt met de opnemingen en opmetingen voor den Zeeuwseh- Limburgschen spoorweg. In de strafgevangenis te Iloorn heeft dezer dagen een poging lot moord plaats gehaddoor een gevangene op cencn der bewaarders. Hij had zich meester gemaakt, op welke wijze weet men niet, van een mes, en poogde daarmede een' van de bewaarders eene wonde toe te brengen. Gelukkig wist de man dit opzet af te weren en spoedig was men den deugniet meester. Eene Commissie uit de Provinciale Staten van Gelderland, heeft na mens dat collegie, aan Jhr. L. C. J. van Nispen van 's Heerenbergeen kostbaar bewerkte zilveren vaas, met toepasselijke inscription aangeboden, als blijk van tevredenheid voor de trouwe wijze waarop hij gedurende vele jaren de belangen van dat gewest als lid der Gedeputeerde Stalen lieeft beharligd. Omtrent de personen die bij de ontploffing in de artillerie-werkplaats te Nijmegen gekwetst zijn geraakt, verneemt men nader dat ook de kan- nonnier Eysseling, nadat hem liet linkerbeen en de linkerarm waren afgezet, is bezweken. Een ander, Vermeulen genaamd, aan wien mede een been ter hoogte van de dij is afgezet, bevindt zich in gewenschten toestand. De overige 5, waaronder de beide Officieren, bevinden zich naar omstandighe den welalthans buiten gevaar. Te Staphorst is baldadigheid aan den telegraaf gepleegd. Van wege het bestuur zijn de ingezetenen met inkwartiering bedreigd, zoo men niet gezind is tol de handhaving der orde mede te werken. Door een visscher te Capelle (Langstraat) is in een moerput, die met geen loopend water in verband staatecu karper gevangenter zwaarte van ruim 14 Ned. ffi. Naar alle waarschijnlijkheid is deze visch bij eene overstrooming in genoemden put gekomen. 'sGKAVENHAGE, 11 November. Z. M. heeft aan Mr. W. 11. Baron van der Duyn, Zaakgelastigde der Nederlanden te Turynvergunning verleend lot het aannemen van het Officiers-kruis der orde van het Legioen van Eer, hem door den Keizer der Fransehen geschonken. Tot Ontvanger te Warga c. a. is benoemd de Heer G. Plantema, thans te Giekerk. De gezamenlijke logementhouders, die zich hier hebben vereenigd, hebben een adres aan Z. E. den Minister van Financien vastgesteld, waarbij zij aandringen op eene herziening van de wet op het personeel, welke, zoo als zij thans bestaat, zwaar en onevenredig op hun bedrijf drukt. Volgens de adressanten is het middel van patent bestemd om het bedrijf; het mid del van het personeel om het vermogen van den belasting-schuldige te tref fen en kan nit dien hoofde de bestaande wet ten hunnen aanzien niet van onbillijkheid worden vrijgepleit. De Synodale Commissie der Ned. Ilerv. kerk houdt dezer dagen hare najaarsvergadering. De Baron Benlinck, Nederl. Gezant bij hel Hof van Groot-Brittanniö, is alhier aangekomen. Vrijdag aanst. zal de Heer Mr. W. F. G. L. Francois als Adv.-Gen. bij het Prov. Geregtshof worden geïnstalleerd. Zondag morgen had bij de Ev.-Luth. gemeente, door Ds. Kramer, de bevestiging plaats van den nieuw beroepen Leeraar bij die gemeente, Ds. J. A. Schuurman, die tol tekst had gekozen Matlh. X. vs. 37. De Hertog van Saxen-Weimar woonde deze voor de gemeente zoo plcglige godsdienst oefening bij. Iiij de avonddienst heeft de beroepene zijn dienstwerk aan vaard, en daarbij lol tekst gekozen II Cor. XII. vs. 19b: Wij spreken in de tegenwoordigheid van God in Christus; en dat alles, geliefden! tot uwe stichting. Alhier is na een langdurig lijden overleden de Wel-Edcl Gestr. Heer F. S. D. A. Knyl van Troyen, in leven Luit.-Kolonel Adjudant in het Prov. Commandement van Zuidholland, en Ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Hij had zich in zijne militaire en maatschappelijke betrekkingen, de alge- meene achting verworven. OTweedc Mennet' der Slaten-Gcneraal. Zitting van Maandag 10 November. In deze zitting is Jhr. C. M. Storm van 's Gravesandenieuw benoemd lid voor het district Sleenwijk, na onderzoek zijner geloofsbrieven en het afleggen der gevorderde eedentoegelaten. Ingekomen de navolgende wets-ontwerpeneen lol wijziging van Hoofd stuk VIII der Staalsbegrooling voor 1855; een lot verhooging van het Vdc Hoofdstuk der Staalsbegrooling voor 1855; een strekkende tot afschaffing der grifficregten en vermindering van het regt van zegel, voor zooveel de akten van Procureurs en exploilen van Deurwaarders betreft; een strekkende tot aanvulling der bepalingen ten aanzien van den vrijdom van den accijns op den turf en de steenkolennegen tot bekrachtiging van provinciale be lastingen in Gelderland, Zuidholland, Noordholland, Zeeland, Friesland, Overijssel, Groningen, Drenthe en Limburg; een tot verhooging van het 1VJc Hoofdstuk der Staalsbegrooling voor 1856; een tot algemeenc heffing ccncr plaatselijke belasting op het gedistilleerd; twee wets ontwerpen tot

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1