FRAXiüi5J3i. PAKIJS, 4 November. Men zegt dat Prins Napoleon, als hij uit Dnitscbland terugkomt, op nieuw eene reis naar Egypte en Syrië zal ondernemen. De Pcrsisehe Gezant die alhier verwacht wordt, brengt voor den Kei zer der Franschen eene orde over van meer dan 100,000 fr. waarde, voor de Keizerin paarlen en sieradenter waarde van 70,000 a 80,000 fr.en voor Prins Napoleon een rijk met edelgesteenten versierden sabel van ongeveer 00,000 fr. waarde. Onder de personen die als gasten te Compiègne zijn genoodigd, be- hooren ook de Nederl. Gezant en zijne eehtgeiioote. Men verzekert dat de Napelsche Gezant alhier. Markies d'Antonini, na een onderhoud met den Minister van Buitcnl. Zaken, thans voornemens is Parijs te verlaten en naar Brussel te gaan, bij welk Hof hij gelijke be trekking als hier bekleedt. De Siècle verzekert, dat alle hinderpalen, welke de voltrekking van het laatste Parijssche verdrag in den weg stonden, thans geheel zijn opgeheven. De Constitutionnel bevat lieden een artikel van den Hoofdredac teur Am. llenée, dat nog al opzien verwekt. Daarin wordt gezegd dat men te veel gewigt hecht aan de oplrcding van een nieuw Ministerie in Turkye. Ook wordt daarin de goede trouw der Russische Regering in het vervullen harer verpliglingen geroemd, tegenover de handelingen van Enge land en Oostenrijk. Dezer dagen is hel eerste deel van de Gedenkschriften van den Hertog van Ragusa verschenen. Die geschriften zullen 8 deelen beslaan en over de jaren 17921832 loopen. Een correspondent van de Indép Beige verhaalt dal onder Koning Lodewijk Fhilips, toen er sprake was van goede verstandhouding met En geland, een kruidenier in de voorstad Sl. Anloinc den inval had om op een uithangbord een kat en een hond aan denzelfden schotel te laten schilderen, met het bijschrift: in de goede verstandhouding. De hond tot den schotel naderende, sloeg de kat hare nagels uit. Dit uithangbord trok zoo veel volk, dat de policie 'tlicl wegnemen. En nu vraagt die correspondent of dat thans niet zoo wat de staat van zaken zou zijn? De gevangenneming van Carpcntier heeft volgens berigt uil Nevv-York op eene boerderijop 10 mijlen afstands van genoemde stadplaats gehad. Hij was naar het platte land gevlugt en als arbeider bij een pachter in dienst getreden. Daags na zijne inhechtenisneming deed de policie een inval in het vroeger door hem bewoonde huis, en daar vonden zij onder de steen kolen eene blikken doos verborgendie 100,000 fr. aan goud en bankbiljet ten benevens eenige juweelcn bevatte. Men verzekert dat de Jesuïten-orde thans op alle zeeën 63 schepen, stoombooten en snelzeilende clippers heeft, van den grooislen tonnenlast, en varende voor rekening van de orde, die altoos beschuldigd werd handel en nijverheid, de oorzaken van fortuin en van alle stoffelijke welvaart, te verdoemen. Te Lorient zijn de havengebouwen, de smellerij, gieterij enz., door brand vernield. Bij deze ramp hebben eenige militairen het leven verloren, cn werden veel andere personen zwaar gekwetst. SPANJE. MADRID, 1 November. De nertog d'Ossuna is tot Gezant te Petersburg benoemd. De wet op de drukpers van 1844 is weder van kracht verklaard. De Regering heeft, in overleg met het gemeentebestuur, besloten lot de oprigling alhier van 16 bakkerijen in de door de arme klassen bewoonde wijken, in welke bakkerijen goed en goedkoop brood voor hare rekening zal worden verkocht. Door het officiële blad is thans medegedeeld, dat koopers van goede ren, die krachtens de nu builen werking gestelde wet ter vrijmaking der in de doodc hand zijnde eigendommen, reeds verkocht zijn, in het rustige bezit daarvan zullen gelaten worden. ITALIË. De Koningin Maria Christina van Spanje wordt legen het midden der maand te Rome verwacht. De bcrigtcn uit de Rom. legaticn luiden zeer treurig. In October hebben aldaar zware stormen gewoed. Er is zoo veel regen gevallen, dat geheele laudschappcn overstroomd zijn cn de wegen onbruikbaar gewor den. De fraaiste cn hechtste bruggen zijn vernield. De schade is zeergroot. Forli, Faënza en Smola zijn door Pauselijke troepen bezet. Alleen Bologna cn Ancona behouden eene Oostenrijksche bezetting. Ten einde de gewone beschuldigingen die legen den Koning van Na pels worden aangevoerd, over de slechte behandeling der gevangenen in zijn rijk te logenstraffenzijn op bevel van Z. M. twee spaarbanken ten be hoeve der gevaugenen opgerigt, en zal de arbeid, waarmede zij onledig ge houden worden, derwijze worden geregeld, dat hij hun ook ecnen spaar penning voor den dag der vrijheid oplevere. Men deelt als gerucht mede dat de Koning van Sardinië zich voor de tweede maal in den echt zal begeven en lot gemalin gekozen heeft de Russische Grootvorstin Maria, weduwe van den Hertog van Leuchtcnberg die zich thans met de Keizerin-Weduwe te Nizza bevindt. PREÏSSEN. BERLIJN, 4 November. Zondag 11. is alhier de Evangelische conferentie met eene godsdienstoefe ning in de kapel van het Koninklijke slot geopend. De Koning, vergezeld van de Koningin en van de Koninklijke Prinsenwas daarbij tegenwoordig. Deze vergadering van uitstekende godgeleerden cn geestelijken van de Evan gelische Kerk is op het verlangen van Z. M. bijeengekomen om verscheiden belangrijke vraagstukken, welke in die Kerk sedert cenigen tijd aanhangig zijn, gezamcntlijk te behandelen en later aan de beslissing ecner alge- meenc synode te onderwerpen. Men zegt dat de Heer Duplan Veillon, Procureur-Generaal der /.nu- sersche Republiek, aan den Ileer von Humboldt een brief heeft geschreven, waarin laatstgemelde verzocht wordt, zijn invloed bij den Koning van Pruissen aan te wenden, om de straf van de gevangenen te Neufchatel te keeren. Zij hebben uit liefde voor den Koning een stap gedaanwelke eene veroordeeling moet na zich slepen. De Koning toch kan daaraan een einde maken, door afstand te doen van hetgeen hij zijne regten noemt. Te Tilsit is dezer dagen een groot handelshuis met een passief van meer dan 200,000 th. gefailleerd. De bank aldaar had voor 53,000 th. ge accepteerde wissels voor den chef, den lieer Meijer, gedisconteerd, welke alle van valsche handieckcningen voorzien waren. De dader, die voort- vluglig was, is op de Russische grenzen gevangen genomen. OOSTENRIJK. AVEENEN', 3 November. Het vertrek van den Keizer naar Italië is op den 20stcn dezer bepaald. 's Rijks stoomfregat Novara wordt voor eene reis om de wereld in gereedheid gebragt. Onderscheidene wetenschappelijke personen zullen die reis mede maken. Aan de Academie van wetensehappen is verzocht daartoe twee natuurkundigen te benoemen en hen van de noodigc werktuigen te voorzien. Het zenden van troepen uit Tyrol naar Italië blijft voortduren. Men is niet zonder vrees omtrent de toenadering die er in de laatste dagen heeft plaats gehad tusschen de Regentes van Parma en den Koning van Sardinië, en acht het niet voor onmogelijk dat men Parma en Plaisance onder de bescherming van laatstgenoemden Vorst wil stellen; iels dat men tot eiken prijs wil verhinderen. WEREN, De vier Rijksstanden hebben ieder op zich zelve de hoofden der verschil lende afdeelingen voor den Rijksdag gekozen. Alleen bij den Adelstand is de keuze gevallen op reactionairen; de geestelijke stand en die der burgerij hebben liberalen benoemd, de boerenstand ultra progressisten. Deze hoof den der afdeelingen zijn voor de gansche wetgevende zitting benoemd. RE LAN SB. Men is te Petersburg niet zonder vrees voor de toekomst. Het heeft de opmerkzaamheid getrokken dat de Keizer, een verlof voor een jaar aan Generaal Luders gevende, zich heeft voorbehouden, hem te kunnen terug roepen, indien de omstandigheden zulks vorderden. De pogingen door den Afgezant van den Paus, Mgr. Chigi, aangewend; tot het aangaan van een concordaat, zijn niet geheel vruchteloos geweest. Naar men verneemt, heeft de Keizer aan dien Gezant verklaard dat onder zijne regering niets zou plaats hebben, wat als eene vervolging dcrRoomsch- Kalholieken zou kunnen aangemerkt worden of als eene poging om hen tot de Grieksche kerk te bekeeren. De Keizer drukte zich daarbij nage noeg aldus nil: »Ik wil niet dat mijne regering met godsdiensttwisten beginne; integendeel, ik verlang cendragt in mijn rijk. Al het mogelijke zal dan ook gedaan worden om botsingen te vermijden en aan regtmalige verlangens te voldoen." Op den wenscli dat de Paus te Petersburg door een blijvend Gezantschap duurzaam vertegenwoordigd mogt wordenheeft de Keizer afwijzend geant woord, daar hij vreesde door de toelating van een vasten Gezant van Rome de lagere volksklassen in Rusland misnoegd te zullen maken. De Keizer heeft aan het corps Donsche kozakken een vaandel ge schonken met het volgende opschriftVoor dapperheid cn voorbeeldige diensten in den oorlog tegen de Franschen, Engelschen en Turken in de jaren 1853, 1854, 1855 en 1856." Dit vaandel was vergezeld van een brief des Keizers, geleekend op zijn krooningsdag. De Keizer laat voor den Grootvorst Nicolaas een palcis bouwendat anderhalf millioen roebels (3 millioen Ned.) zal kosten. De Joden hebben beslotenten einde hunne dankbaarheid te kennen te gevenaan de Keizerin een prachtig album te schenkenwaarin Russische en llcbrcenwsche verzen zijn opgenomen, dankbetuigingen bevattende, dat de Keizer in zijn manifest van 7 Sept. de Joden niet beeft vergelen. Rusland is voornemens in Finland nieuwe zeevestingen te bouwen. Omtrent dit plan wordt tusschen de Kabinetten van Parijs en Petersburg levendige depêches gewisseld. Engeland acht dit plan in tegenspraak met den geest, zoo al niet met de letter van die paragraaf in het vredesverdrag welke het op nieuw bevestigen der Alandscilanden verbiedt, cn heeft zich in dien zin ook reeds te Parijs verklaard. Maar de Franschc Regering be schouwt daarentegen deze zaak uit een anderRusland meer gunstig oog punt, en men verzekert dat de Graaf de Morny op eene daarop betrekke lijke vraag van 4rorst Gorlschakoff geantwoord zou hebben, dat Frankrijk niets tegen het bouwen van nieuwe vestingen in de Bolhnische golf heeft in te brengen. Men toont zich hier over die verklaring van den Franschen Gezant zeer voldaan. Graaf GortsehakofF, Minister van Buitenl. Zaken heeft aan al de Con suls cn Agenten van Rusland in het buitenland eene circulaire van zijnen broeder, den Stedehouder van Polen, gezonden, waaruit blijkt dat al de Polendie om de krijgsdienst te ontgaanhun land hebben verlaten zonder vrees van bemocijelijkt te worden, kunnen terugkeeren. De inwoners van Solanguinsk, aan het meer van Baikal, op 6000 wersten afstand van Moskou, hebben tijdens den oorlog aan het regiment van dien naam, dat te Sebaslopol in bezetting lag, geschenken in geld ge zonden. Het regiment heeft hen als tegengeschenk een Maria-beeld, met een kogel doorboord gezonden. Te Astrakan hebben de sprinkhanen en de cholera groole verwoestin gen aangerigt; de eersten op het land cn de tweede onder de mensehen. Bij het verschijnen van de ziektewas de Kaspische zee met eene groote menigte visschen bedekt, iets dat men nog nooit had gezien. Men brengt dit in verband met de aardbeving in den Caucasus.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3