in Zuidholland te kennen gegeven, dat liet is gebleken, dal de hekken en afsluitingen, welke op de particuliere overwegen langs de spoorwegen zijn gestelddoor de eigenarenniettegenstaande herhaalde en dringende waar schuwingen van de zijde der betrokkene spoorweg-directiensomtijds wor den opengelaten. Hierdoor ontstaat een gemis van afsluiting, waarvan vooral met het oog op de treurige gevolgenwelke het loopen van vee op den spoorwegbaan hier en elders heeft gehadde verantwoordelijkheid bil lijkerwijze niet aan de spoorweg-directien kan worden opgelegd. Een meer dadelijk toezigt van de hoofden der gemeentebesturen, is dan ook voorge komen het meest geschikte middel te zijn om daarin te voorzien. De Commissaris des Konings heeft mitsdien diegenen der gemeentebesturen door of langs wier gemeenten spoorwegen loopen, verzocht, om zoo veel moge lijk zorg te dragendal de hekken en afsluitingen van de overwegen be hoorlijk gesloten worden. Tot bereiking van dat doel beveelt de Commissaris des Konings aanom de eigenaren der landenzoowel in hun eigen belang als in dat van hel algemeen, aan hunne verpligting om de hekken behoor lijk gesloten te houden te herinnerenen hen daarbij opmerkzaam te ma ken dat zijbij verzuimhel leven van zoo velen op eene onverschoon bare wijze in de waagschaal stellen; terwijl hij tevens de gemeentebestu ren uitnoodigt, om zich herhaaldelijk te overtuigen of ten deze ook nala tigheid bestaat, en om, indien het mogt blijken dal hunne vermaning, hel gcwenschte gevolg niet heeft, aan den gemeenteraad een voorstel te doen om daarin door het vaststellen eener plaatselijke verordening, met bedrei ging van straf, te voorzien. Bij de rcgemenien infanterie worden 25 2Je Luitenants gevraagd, om over te gaan bij ons leger in Oost-Indien. Aan ieder dier Officieren wordt voor uitrusting eene gratificatie van ƒ1500 toegekend. Aan den Kolonel en voormaligen Directeur-Generaal der artillerie en constructie-magazijnen te Delft, A. W. de Bruynvroeger door de Konin gin van Spanje tot Commandeur der orde van Isabella Catholica benoemd, zijn thans door de Spaansche Officieren die vroeger genoemde inrigtingen hebben bezocht, de insigniën dier orde vereerd. De Spaansche Regering reikt alleen het diploma uit. Volgens de bij het Dep. van Koloniën uit Suriname ontvangen berig- lenwas de gezondheidstoestand aldaar voldoende en hcerschten rust en orde allerwege. Ten gevolge van het heerschen der cholera op Madera en de Kaapverdischc eilanden is in genoemde kolonie eene quarantaine van 30 dagen vastgesteld, voor alle van andere plaatsen komende vaartuigen. Volgens beriglen van Curaeaoheeft zich in hel begin der maand Sep tember jl. de cholera op het eiland Bonaire vertoonden onder de bevol king aldaar verscheidene slagtoffcrs gemaakt. Naar bevinding van genees kundigen heeft het slechte drinkwater, hetwelk de bevolking van Bonaire bij de aanhoudende hitte gebruikte, en het nuttigen van eene aanzienlijke hoeveelheid zoowel verschen als gedroogden vischbijgedragen tol het uit breken dier ziekte. Door het bestuur zijn onmiddellijk de noodige maat regelen genomen ter verpleging der lijders. Op S'. Eustatius waren van onlangs aldaar aangekomen militairen ver scheidene aan dc gele koorts bezweken. Ook op Curaeao doen zich nog gevallen van gele koorts voor. Op 24 Sept. zijn te Paramaribo door het bestuur der onbeheerde boedels onderscheidene plantages verkocht. Een daarvan, is gekocht door den Deer E. G. Caupain, die in den slavenstand was geboren. Later vrij verklaard, heeft hij het door vlijt en zorg zoo ver gebragt dat hij thans eigenaar van de plantage is, waartoe hij vroeger zelf als slaaf behoorde en waar hoogst waarschijnlijk nog cenige leden zijner familie in den slavenstand zullen verkeeren. Op 22 Sept. zijn aldaar aangebragt 22 Fransche bannelingen die zich met een vlot uit Cayenne hebben verwijderd en in de nabijheid van hel etablissement Albana aan de Marowyne waren aangeland. Provinciale Stalen van Zuidholland. Zitting van Dingsdag 4 November. Nadat de Voorzitter de ontvangst van verschillende stukken had medege deeld, is in behandeling gekomen het rapport der Commissie over het regle ment van het groolwalcrschap van AVoerden. De Commissie heeft voorge steld sommige punten door de Stalen van Utrecht gewijzigd, toe te geven en ten aanzien van andere te volharden. Dat voorstel der Commissie is aangenomen, met uitzondering van art. 13 van het reglement, dal, over eenkomstig het voorstel van de Staten van Utrecht en op aandrang van Gedcp. Staten van Zuidholland, in strijd met het voorstel der Commissie aldus is goedgekeurd: »De Dijkgraaf en een der Hoogheemraden, aan wien bij zijne benoeming dc verpligting daartoe wordt opgelegd, moeten binnen eene der gemeenten geheel of gedeeltelijk in hel groolwalerschap gelegen, wonen; de overige Hoogheemraden binnen eene der gemeenten, in eene der provinciën, waarin het groolwaterschap is gelegen." Na behandeling der onderscheidene punten is het reglement door de ver gadering op nieuw gearresteerd, zullende het met een gemeenschappelijk besluit aan de Staten van Utrecht ter goedkeuring worden verzonden; zijnde Gedep. Stalen van Z. II. gemagtigd, om, zoo onverhoopt de Staten van Utrecht zich alsnog met het ontwerp niet mogten vcreenigenhet reglement aan den Koning te onderwerpen, ten einde Z. M. over de nilcen- loopende punten eene beslissing moge nemen. In de zitting van heden (Donderdag) is het Fieglemcnt voor het Hoog heemraadschap van Rijnland aangenomen. SCHIEDAM, 4 November. De geldleening ten laste dezer gemeente, groot 180,000 a 41- pCt.is aangenomen door het huis Wed. B. Polak en Comp. te Rotterdam a 100 Alhier hebben 8 leden van den Gemeenteraad aangekondigd, dat bij een zekeren bakkerhet brood steeds volgens keur gebakken zal wor den daarbij een vast gewigt zal hebben en onderworpen zal worden aan eene zelling. De voor het eerst door hen bekend gemaakte zetting, is 3 cis minder op de lj Ned. 16 brood, dan de bakkers berekenden. Men gelooft dat deze maatregel eene goede uitwerking zal hebben. IÏUITENLAi\DSCÏÏE BEIUGTEN. ES® lid IE!. BRUSSEL, 5 November. De Regering is voornemens aan de Kamers de middelen te vragen om de bezoldigingen van de ambtenaren, beneden 1200 a 1G00 fr.te verhoogen. Zij rekent daartoe 1,200,000 fr. noodig te hebben. liet Gcntschc dagblad Lc Bien public, bespreekt thans het eerst van al de kerkelijke bladen, het onlangs uitgevaardigde iaquisitie-edict, maar trekt de echtheid daarvan nog in twijfel. Tot reglvaardiging van genoemd stuk levert het blad een beloogstrekkende om te bewijzendat dc gods dienst-verdraagzaamheid, zoo niet eene misdaad, ten minste een vergrijp is. Zondag avond 11. heeft er te Antwerpen in een herberg aan hel dok een treurig voorval plaats gehad. Eenige matrozen van Noordsche schepen hadden zwaar zitten drinken, toen het gezelschap door eene gehecle bende Spaansche, Italiaansche en Fransche matrozen vermeerderd werd, die insge lijks zeer veel drank gebruikten. Naauwelijks was men 10 minuten bijeen geweest of men twistte over verschillende punten en geraakte weldra hand gemeen. liet gevecht werd algemeen en des te vreeselijker toen een der matrozen al het licht had uitgedoofd. Te midden dier donkerheid deelde men elkander vuistslagen en schoppenmaar vooral messteken toe. Vóór dat het licht weder ontstoken kon worden waren reeds verscheiden perso nen, waaronder de herbergier zelf, gekwetst. Zekere Niels Petersen matroos op het Noorwcegsch barkschip Himalaya, had zich aan het gedrang ont trokken en meende op een trap veilig te zijn, toen hij met drie messteken, eene in dc borst en twee in de zijdegetroffendoodelijk gekwetst ncdcr- viel. Zijn val maakte een einde aan den strijd, het licht werd weder aan gestoken en de meesten der vechters, vooral de zuidelijken, namen dc vlugt. Petersen is den volgende morgen overleden; men zegt dat hij een braaf matroos, een goed man voor zijne vrouw en een goed vader voor zijne twee kinderen wasen dat hij op den dag van het ongeval nog 100 fr.welke hij ontvangen had, aan de zijnen had overgemaakt. De policic heeft zich de zaak terstond aangetrokken en verscheidene der belhamels gevat. ENGELAAB. LONDEN, 4 November. De Mom. Post, een orgaan van het Kabinet, behelst in zijn nommer van jl. Maandag een hoofdartikel vol biltere en honende uitvallen legen de Russische regering, en vergeet daarbij alle waardigheid en welvoegclijkheid. Merkwaardig is, onder de tegenwoordige omstandigheden, in dat artikel de verzekering dat het aan Rusland niet gelukken zal het Engelsch-Fransche bondgenootschap los te maken, hoewel het daartoe overal alle, ook lage en oneerlijke middelente werk mogt stellen. De Observer deelt uil Petersburg mede, dat aan den Fransehen Minister van Buitcnl. ZakenGraaf Walcwski, een Pool van afkomst, de vroeger aan zijn geslacht in Polen toebehoorende bezittingen zal terug ontvangen, als blijk van erkentelijkheid voor de diensten die hij in den afgcloopcn oor log aan den Keizer van Rusland heeft bewezen. Lord Palmerston is naar Manchester vertrokken. De Gemeenteraad alhier heeft een adres goedgekeurd, dat hem zal worden aangeboden. In dit stukdat met waardigheid is gesteldwordt verklaard dat de raad in hem als Minister het volste vertrouwen stelt. Alhier liggen thans 16 schepen om graan te Iadendat de Fransche Regering, ten behoeve van het leger, in Engeland heeft doen aankoopen. Dit graan komt haar duurder te slaan, dan wanneer zij te Marseille hare aankoopen had gedaan. De Regering getroost zich weder deze opoffering, om in Frankrijk de prijzen niet nog meer te doen stijgen. De bekende Ilobsondie onderscheidene diefstallen ten nadeele der maatschappij van het kristallen paleis heeft gepleegd, is tot verbanning voor 20 jaren veroordeeld. Te Uuddersfield is de wol-fabriek van den Heer Kaye afgebrand, waardoor ruim 300 arbeiders buiten werk zijn en eene schade van bijna 15,000 is veroorzaakt. Tc Edimburg heeft Vrijdag II. het feestmaal ter ecre van dc Krimhel- den plaats gehad. Omtrent 1500 Officieren, Onder-Officieren en soldaten, alsmede vele Autoriteiten met hunne Dames, woonden het feest bij. TeMoigh, in Ierland, is de policie-ronde door200 personen aangevallen, die geruimen tijd handgemeen bleven en vuurwapens gebruikten. Depolicie, die geladen snaphanen met de bajonet voerde, bemagligdc eindelijk 7 der aanvallers, die allen tot het graafschap AVcstmealh behoorden, en waarvan sommigen op 5 uren afstands woonden. De Times deelt treurige beriglen mede omtrent een gedeelte van Britsch-Indië. Uit Punjab en uit de Ganges-vallei zijn de beriglen aller bedroevendst. De cholera heeft zich te Agra in de maand Mei vertoond, en na verloop van eenige maanden waren 16,000 menschen er door ten grave gesleept; daarna woedde die ziekte te Rajpoetra. Te Bhurtpore stier ven 60 menschen daags; eindelijk rigtte zij in Mean-Mir de verschrikkelijk ste verwoestingen aan. Van de Europesche artillerie bezweek een derde in 14 dagen. De mannen stierven binnen 2 uren na den aanval. Men begroot het getal der overledenen op 90,000. Bijna overal bleven de vrouwen door de ziekte verschoond, waaruit men opmaakt dat de slechte sterke drank veel tot dc verspreiding der cholera onder dc mannen heeft bijgedragen. Daarbij heeft zich nog door dc zware regens eene ovcrslrooming gevoegd, die gchcele sleden verzwolg. 4 of 5000 menschen verloren daarbij het le ven en de schade aan vernield eigendom is onberekenbaar. In Mexico wordt de verkoop der geestelijke goederen met snelheid voortgezet. Reeds zijn 4000 nommers verkocht en hebben de schatkist van den Slaat een som van 5 millioen doll. (12j mill. Ned.) opgebragt. Voorts liep daar een gerucht van eene uit te breken omwenteling.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2