LEYDSCHE COURANT. iV. w 1856. VRIJDAG 7 NOVEMBER. De Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. /v, =r De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCIIE BERIGTEX. LEY DEN, G November. Gisteren avond ten half tien ure heeft liet Sindenlen-Corps Z. K. H. den Prins van Oranje, ter gelegenheid zijner inschrijving als Student aan deze llooge School, onder begeleiding van fakkellicht, eene luisterrijke serenade gebragt. Eene Commissie beslaande uil de 11 li. Presidenten der Faciliteiten is door Z. K. H. met de hem eigene voorkomenheid ontvangen; Z K. II. heeft zich een geruimen lijd met de Commissie onderhouden. Ook waren er tegenwoordig eene Commissie van de Studenlenten-Societeit Minerva en eene van het Studenten-Muziekgezelschap Sempre Crescendo, die Z. K. II. bet cerelidmaatschap dier instellingen aanbodenwelke Z. K. II. met de meeste goedwilligheid aannam. De Commission waren blijkens hun verslag op de Sociëteit gedaan, bij zonder ingenomen met de hetiscbheid, waarmede Z. K. II. al de leden bad ontvangen. liet gebouw der Studenten Sociëteit was fraai met gas verlicht, prijkende met de letter YV in eene lauwerkrans, waarboven eene sierlijke kroon was aangebragl en twee sterren ter zijde. In de maand October zijn binnen deze Gemeente overleden 5G personen als: 11 mannen, 13 vrouwen, 23 zoons en 9 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven G. Geboren 91 kinderen, als: 57 zoons en 34 doch ters Voltrokken 30 huwelijken. In October zijn op den lloll. spoorweg vervoerd 91,146 personen en is ontvangen ƒ93,509.74'op den Rijnspoorweg vervoerd 66,995 perso nen en ontvangen 114,211.31 j. Te Schoonhoven heeft de nieuw opgerigle gasfabriek Zaturdag 11. voor het eerst in de verlichting der stad voorzien. Bij die gelegenheid speelde bet klokkenspel en sommige ingezetenen gaven door bijzondere verlichting hunne ingenomenheid daarmede te kennen. Ten 8 ure werden de oprigiers door den Burgemeester Mr. F. de Klopper cu de leden van den Raad op het stadhuis ontvangen en Inrleljjk toegesproken, hen dank zeggende voor de juiste en spoedige oprigting. Door de Prov. Staten van Noordholland is de Heer Mr. Bosch van Drakesteindie de betrekking van Raadsheer in het Prov. Geregtshof van Noordholland aanvaard hebbende, bad opgehouden lid der Eerste Kamer te zijn, als zoodanig herkozen. Tc Apeldoorn is de onlangs opgerigte wolspinnerij van den Heer Gel- deruianiimet al het materieeldoor brand vernield. Mevr. de Wed. S. Brouwer te Leeuwarden, heeft een aanzienlijk ge deelte der boekerij van wijlen haren echtgenoot, te zanten 2000 a 2500 deelen uitmakende, aan de provincie Friesland ten geschenke aangeboden, om als afzonderlijke verzameling bij de provinciale bibliotheek te worden gevoegd. De Zeepost deelt het volgende mede omtrent het vergaan van bel schip Sara Johannavan Batavia naar Japan bestemd. Het bevestigt zich dal dit schip op den 14de° Augustus li. op de kust van China, ongeveer 40 mijlen bezuiden Ningpo, geheel is vergaan in eenen orkaan, die meer dan 00 uren aangehouden heeft. Niet dan met de grootste inspanning is het den Kapitein en hel meereHdeel der bemanning gelukt, zich op de klippen te redden. Den volgenden dag werden zij door eene menigte Chinesche roovers, die in booten op bet wrak afkwamen, overvallen, en nadat zij van al wal zij bezaten beroofd waren, en bet wrak geplunderd was, zijn :zij bij gedeelten naar Tjopoman gebragt, van waar zij den 17J™ gelegenheid vonden om in 2 naar Shanghae bestemde jonken overgevoerd te worden. Na eenen zeer moeijelijken en gevaarvollen togt kwamen zij 1 Sept. te Shanghae aan en werden door den Ned. Vice-Consulde lieer J. C. Baele, liefderijk opgenomen en van het noodige voorzien. Een gedeelte der be manning zou op naar Europa bestemde Engelsehe schepen geplaatst wor den en de overigen met Kapitein ten Boekei, via Hong-Kong, naar Batavia vertrekken. Van de 4 personen, die bij de stranding getracht hebben op een vlot de kust te bereikenhad men niets vernomenen ver moedde dat zij in de golven omgekomen waren. Hunne namen zijn: Ebsen Bootsman; C. Dreijer, 2dc timmerman; van der Linden, matroos en A. Nielsen ligt matroos. Uit liet voorloopig Verslag uilgebragt door de Commissie van Rappor teurs (Tweede Kamer) omtrent de wet op de Middelen, blijkt dat door een groot aantal leden werd gewezen op de noodzakelijkheid van eene herzie ning van ons belastingsstelsel. De groote gebreken, die dal stelsel aankle ven konden niet worden ontkend. De bestaande belastingen drukken te zwaarder, omdat zij niet in behoorlijke evenredigheid over de ingezetenen zijn verdeeld. Sommigen waren van oordeel dat die herziening daarmede moest aanvangendat uit de reeks der belastingen reeds dadelijk eene wierd weggenomen, en wel de accijns op den turf en op de steenkolen. Deze leden hadden hoogst ongaarne geziendat de Minister van Financiën zich zoo stellig tegen verdere afschaffing van belastingen beeft verklaard. Dit denkbeeld van dadelijke afschaffing der belasting op de brandstoffen, werd door zeer vele andere leden bestreden. Hoe wenschelijk de zaak ook ware, men moest, zeiden zij, niet uit bet oog verliezen, dat eerst in het vorige jaar door de opheffing van den accijns op bet gemaal een zeer aanmerkelijk bedrag aan de gewone, vaste staatsinkomsten is ontnomen. Na dien grou- len stap behoorde men eenigen tijd stil te slaan, alvorens lot een tweeden van zoo veel gewigt over te gaan. Er waren ook leden, die, van de wen- sclulijkheid der afschaffing van den accijns op de brandstoffen doordrongen, daartoe gaarne hunne slem zouden geven, zoo men hun slechts zekerheid verschafte, dal de koloniale baten ook gedurende de volgende jaren nage noeg zoo groot zullen zijnals nu reeds sedert 7 of 8 jaren telkens het ge val geweest is. Andere leden opperden de bedenking, of niet andere rede nen bestonden, die de afschaffing op dit oogenblik min raadzaam moeten doen achten. De opheffing van den accijns op hel gemaal heeft ten aanzien der geldmiddelen van een aantal gemeentendie uil de opcenten op dien accijns aanmerkelijke inkomsten plegen te trekken en den accijns niet als eigen plaatselijk middel behouden hebben, verlegenheid doen ontstaan. Deze gemeenten hebben tijd noodig, om, door bet vestigen van baar eigen plaat selijk belastingstelsel op betere grondslagen, zich te herstellen. Wordt nu ook de rijksbelasting op de brandstoffen afgeschaft, dan zal aan het finan ciewezen der gemeenten, waar zulk eene belasting als plaatselijk middel geheven wordt, een nieuwe schok worden toegebragt, waarvan hier en daar de gevolgen sterk zullen worden gevoeld. liet tweede gezigtspunt, waaruit de herziening van het bestaande belas tingstelsel beschouwd werd was dat van zoodanige leden, die deze herzie ning vooral ook wilden doen strekkeu lot eene betere verdeeling der Iasteu. 's GRAVE NU AGE G November. Aan den Kapitein-Luitenant ter zee B. 11. Staring, is vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van Ridder der Leopolds-Ordehem door den Koning der Belgen geschonken. Door Z. M. is benoemd lot Substituut-Officier bij de Arrond.-Regt- bank te Arnhem Mr. J. M. Smits, thans Substituut Griffier bij bet Prov. Geregtshof in Gelderland. Bij den Minister van Finanlien is ontvangen ƒ20, door een onbekende ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden, tot voldoening vandoor misrekening tc min betaalde regten. Naar men verneemt zullen eerlang van Regeringswege aan de Slaten- Gencraal worden aangebodeu de wets ontwerpen betrekkelijk de uitoefening der geneeskunde. Bij de Tweede Kamer der Stalen-Gcneraal is ingekomen een wets ontwerp over den vrijdom van accijns op den turf en steenkolen. In de memorie van toelichting, wordt o. a. het volgende gezegd: Niet oneigenaardig noemt men de brandstof het brood van de nijverheid. Er bestaan toch weinige fabrieken waarvoor de brandstof niet is eene eerste behoefte. Toen in het belang der schatkist de heffing van eene belasting op de brandstoffen werd voorgesteld, heeft men dan ook tevens getracht, de inlaudsche nijverheid daarvan te ontheffen, en is bij de accijnswetleu een tal van fabrieken opgenoemd, waaraan gedeeltelijke vrijdom van be lasting is toegekend. Het thans aangeboden wels ontwerp beeft ten doel om aan die vrijdommen van belastingen meerdere uitbreiding te geven; eene uitbreiding welke niet alleen een noodzakelijk gevolg is van het ontstaan van nieuwe lakken van fabriekmatige nijverheid, maar welke men ook ge ineend heeft in billijkheid niet langer te mogen onthouden aan eenige reeds bestaande fabrieken, ambachten en bedrijven, nu bij meerderen financiëleu voorspoed de toestand van 's Rijks geldmiddelen dit gedoogt. Eene andere verbetering, welke de Regering met opzigt tot dezen vrij dom van accijns wenschelijk acht, beslaat daarin, dat volgens het wets ontwerp de ongelijkheid zal verdwijnen, welke thans beslaat tusschen ver schillende fabrieken, van welke sommige slechts eene ontheffing van 4/5, andere van 9/10, terwijl wederom andere eene ontheffing van 19/20 van den accijns verkrijgen. De aanmerkelijke uitbreiding, die bij deze voordragt aan de vrijdom ge geven wordt, zal hel gevaar voor misbruiken in groote male doen toenemen, en aan bet bestuur zullen derhalve de middelen moeten worden verzekerd om met vrucht voor de belangen der schatkist en van den eerlijken indus trieel te kunnen waken. De Minister van Binnen!. Zaken heeft den Commissaris des Koning*

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1