huisvader niets anders heeft dan een woonvertrek voor zijn gezinmet eene werkplaats, voor zijn beroep. Men zegt legen dezen man, dat hij verpligt is het lijk te bergenaangezien hij het naast in de rigting van de alge- nieenc begraafplaats woont. Berkman brengt hier tegen in, dat er naderbij hetere gelegenheid is om het lijk te bergen, dan bij hem, en hij het dus niet in huis wil gebragt hebben. Op deze weigering werpt men het lijk voor de deur neder, waar het den geheelen nacht tot aan den morgen heeft gelegen! Algemeen is de verontwaardiging over deze handelwijze! Be Gemeenteraad van Groningen heeft besloten aan den Minister van Oorlog te beriglendat de Raad voor het onderhoud der kazerne-gebouwen voor 1857 geene gelden meer op de begrooting heeft uitgetrokken, en dat alzoo voorlaan van wege de gemeente niet meer in die dienst zal kunnen worden voorzien. Boor een 25-tal leden van de Luxemburgsche Kamer is een voorstel gedaan, inhoudende, dat door de Kamer uil haar midden eene commissie zoude worden verkozen, welke, met medewerking van den Voorzitter, zich zoude verstaan met de Regering over de punten der grondwet, die, ten ge volge van dringende noodzakelijkheiddoch altijd langs den conslitutiouelen weg, zouden bchooren te worden gewijzigd. Boor dit voorstel hebben zij een bewijs willen geven, dat hunne tegenstand alleen tegen de Ministers is gerigt, en zij bereid zijn, den Koning Groot-Hertog den verschtildigden eerbied te betooiien. Uit hel voorloopig Verslag van de Commissie van Rapporteurs over lioofdst. VIII Marineblijkt dat de leden met genoegen hebben gezien dat de Minister in de memorie van toelichting, zijne inzigten omtrent zijn de partement volledig heeft ontwikkeld, maar met leedwezen hebben gelezen, wat in dal stuk betrekkelijk liet door den vorigen Minister aangenomen stelsel omtrent de zeemagt voorkomt. Bat stelsel wordt wel niet regis reeks afgekeurd, maar er wordt toch duidelijk genoeg in te kennen gegeven, dat het nieuw opgetreden hoofd van hel departement in de gave aanneming en opvolging daarvan bezwaar ziet. Men verlangde dientengevolge nadere in lichtingen te ontvangen omtrent het stelsel, dat de tegenwoordige Minister voor het hedocid herstel der zeemagt wil aannemen of liever omtrent den weg, dien hij tot dal doei wil bewandelen. Be memorie van toelichting zegt, dat uil hel verminderd eindcijfer van dit hoofdstuk niet rang worden opgemaakt, dat men hel zoo zeer gewcnscht herstel der marine met minder kracht dan in het laatste jaar is aangevan genzou wenschen voort te zetten. Men kan dit gezegde niet overeenbren gen met de cijfers der begrooting zelve. Voorts werd aangemerkt dat de begrooting van het Beparlemcnt van Marine dan eerst de zaken in het ware licht zal voorstellenals daarbij in al de bijzonderheden en met grooïe naauwkeurighcid wordt opgegeven al wal uit de Nederlandsch-Indische kas len behoeve der marine besteed is. Over de gedane voorstellen omtrent den houw van een dok te Willems oord heeft eene ernstige gedachtenwisseling plaats gehad. Aan de noodza kelijkheid om zulk een dok te Willemsoord te bezitten, kon, ook na het hooren van zoo veel deskundigen, niet meer worden getwijfeld. Be Rege ring, meende men, had zich lercgt voor hel bouwen van een vast droog dok verklaard. Be benoeming van eenen Bircclcur-Generaal van het Bcp. van Marine, heeft in de meeste afdeelingen veel stof tot bedenkingen gegeven. Men be greep ligtelijk dat die benoeming met de optreding van een burgerlijk per soon aan het hoofd van het Bep. zamenhing; eene schikking, die de meeste leden verre waren van te misprijzen. Maar was liet nu goed en met den geest onzer staatsinstellingen overeenkomstig, als raadsman des Ministers zulk een hoog geplaatst amblenanr te doen optreden? Sommigen opperden liet denkbeeld, of liet niet verkieslijk zou zijn geweest, in plaats van den Directeur-Generaal een Idool adviserend Raad van marine te doen optreden. Ten slotte vroeg men nadere inlichting omtrent den werkkring en de be voegdheid van den Directeur-Generaal. 'sGRAVENIIAGE, 4 November. Z. M. heeft benoemd lot Ridder der orde van den Nederl. Leeuw Mr. J. W. Gefkenoud-Advocaat-Gen. bij het Prov. Gcregtshof in Zuidholland, benoemd Procureur-Gen. bij het Gercgtshof in Suriname. Ook is door Z. M. aan den Heer J. Visser, Adjunct-Commies bij het Minist. van Buitenl. Zaken, vergunning verleend tot het aannemen der onderseheidiugsleekenen van Rid der der Stanislas orde, 2dc kl.hem door den Keizer van Rusland geschonken. Tol Referendaris bij het Depart, van Justitie is benoemd Mr. T. Mod derman Hz., thans Kantonregler te Nijkerk. Bij Kon. besluit is Mr. W. J. Mees ontzet van liet ambt van Officier van Justitie bij de Arrond.-Reglbank te Appingadam. Gisteren heeft er op de uitgestrekte goederen van Prins Frederik, onder Wassenaar, eene groote jagtparlij plaats van de leden van het Groot St. Huber, waarvan Z. K. H. Beschermheer is. Bij het Ministerie van Oorlog is onder het postmerk Zutphen, vaneen onbekende ontvangen een coupon, groot ƒ1.481, zonder dal de bestemming wordt opgegevendie waarde is aizoo in 's Ilijks schatkist gestort. Ds. Molenaar neemt langzamerhand in beterschap toe. Zondag II. is in de 11. K. kerken alhier aan de leeken mededeeling gedaan, dat hier te lande zal worden opgerigt een asijl voor verwaarloosde R. K. jonge dochters. Ter voorziening in hare behoeften en opvoeding werden de gemeenlenaren verzocht tot het doen van wekelijksche bijdragen. Volgens nader berigt van Shanghai is de lading van het schip Sara Johanna, op de reis van Batavia naar Japan bij Cliösau gestrand, (zie ons vorig nommer) door de zeeroovers geplunderd; 4 man der equipagie waren omgekomen. De Kapitein was te Shanghai aangekomen. Be Koninklijke bibliotheek is dezer dagen verrijkt geworden met een even zeldzaam als belangrijk werkje, hetwelk aan die inrigting door den VVel-Eerw. zeer Gel. Heer W. E. Trip van Zoudtlandt, Predikant te Uitwijk (Noordbrabant)ten geschenke is gegeven. Het is de oorspronkelijke ge loofsbelijdenis, door Guido de Bres opgesteld, en voert tot titel: Confession de foy, Faicte d'un common accord par les fiticles qui conuersent e's pays has, lesqr.cls désirent vivre sclon la purele' de l'Euangile de nostre Seigneur Jesus Christ." (Zonder plaats of naam van den drukker) M. D. LXI. in 8". Het bevat 1°. een opdragtsbrief aan den Koning Filips II2°. vijf teksten uit het N. Testament, waarhij al de geloovigen worden vermaand, om huil geloof voor de menschen te belijden; 3\ de geloofsbelijdenis zelve, in 38 hoofdstukken verdeeld, en eindelijk, 4°. een smeekschrift Remonstrance aan de magistraten der Nederlanden, tc weten VlaanderenBrabant, Hene gouwen, Arlois, ltijssel en aangrenzende plaatsen. Het boekske is zoo zeldzaam, dat onze voornaamste beoefenaren der kerkelijke geschiedenis, het bestaan daarvan betwijfeld, ja zelfs ontkend hebben. Men mag dit exemplaar dus wel als eenig en als eene belangrijke aanwinst voor de Kon. bibliotheek beschouwen. Dv. 's Grav.) Be Prov. Stalen hebben lieden eene zitting gehouden, waarin de Heer Mr. S. H. Lette, nieuw benoemd lid voor het district Brielle, heeft zilling genomen. iÜIÏTËNL A X BSC 11E UEDiGTEiM. KÈ5L«II3 BRUSSEL, 3 November. Uit Rome zon volgens sommigen een brief zijn ontvangen, waarin de beruchte mandementen der Bisschoppen legen liet Academisch onderwijs, hoogclijk worden afgekeurd. Men kan te Home zich wel bedrogen hebben in de gewcnschtc uitwerking dier mandementen, maar de Bisschop Bela- becque heeft zich toch bij zijn mandement op een brief van den Paus beroepen. Te Gcnd beslaat eene vrijzinnige Vereeniging, en deze wil de redevoe ringen van den Heer Verhaegen bij de opening der lessen van de vrije Uni versiteit te Brussel en die van den Heer Manilius bij den laalsten maaltijd, algemeen verspreiden. Be kerkelijk gezinde Burgemeester van Gend, de Heer Bclehaye, wenschte aan dien de Heer Manilius aangeboden maaltijd deel te nemen; doch de Commissie heeft verlangd dal de Burgemeester dan eerst de statuten der vrijzinnige Vereeniging zon onderleckenenhetwelk de Burgemeester heeft geweigerden waarom hij niet is toegelalen. Van dc beruchte aanschrijving des Groot-Inquisiteurs te Aneona, hebben de kerkelijke bladen alhier nog geen gewag gemaakt, schoon zij er door de vrijzinnige toe worden uilgenoodigd. Be Indép. Belga is schuldig verklaard aan laster jegens den Spaan- schen Generaal Ortega, en dientengevolge veroordeeld tot 1000 fr. schade vergoeding. De verantwoordelijke uitgever heeft zich in hooger beroep voorzien. Te Luik heeft de algemcenc vergadering plaats gehad van de aandeel houders in de maatschappij John Cockerill te Seraing. Er is besloten om van de gemaakte winsten, ad 2,232,331 fr.na aftrek van een gedeelte der onkosten voor nieuwe werkenvan het bedrag voor het reservefondsuit te heialen een dividend van 9 pCt. ENGELAND. LONDEN, 2 November. De nertog en Hertogin van Brabant zullen op uilnoodiging van de Ko ningin eenige dagen op Windsor komen doorbrengen. Door het domcapittel van Londen is tol Bisschop van Londen verko zen Dr. Archibald Campbell Tait. De zoo dikwijls besprokene eisch van dc Porte lot ontruiming van het Turkschc grondgebied, wordt thans eenigzins opgehelderd. De Morn. Post, regerings-orgaanzegt het volgende: Men heeftin verscheidene krin gen verbreiddat de Verhevene Porie aan onze Regering een vertoog heeft gerigt tegen het langer verblijf van de Brilsche vloot in de Zwarte zee. Wij zijn gemagtigd te verklaren, dat Turkije zoodanig vertoog niet gedaan heeft, en wij herhalen het, dat de Brilsche vloot niet uit de Zwarte zee teruggeroepen zal worden tot dat het tractaat van Parijs geheel en getrouw ten uitvoer gelegd zal zijn. Be punten in geschil bevatten het geheele be ginsel, waarvoor wij den laalsten oorlog hebben ondernomen. De Oestr. Corr. verklaart tevens dat de Porie daaromtrent slechts het verlangen heeft te kennen gegevenom zich nopens de ontruiming met hare bondgenooten te verstaan. Engeland heeft zijn ultimatum naar het nof van Perzie gezonden. Het Indisch smaldeel moest in het begin van October naar de Perzische golf vertrekken. De inneming van Bushire wordt onvermijdelijk geacht; de Engelschen zullen daarna de provincie Shiras binnenrukken. Oudanks deze aanstalten zetten de Perzen het beleg van Herat voort en versterken de omstreken, welke reeds in hun bezit waren. Uit Nieuw-Zeeland zijn 2 buitengewone eikenstammen alhier aangeko men. Hunne lengte bedraagt 100 voet en hunne doorsnede 34j duim. Tusschen deze stad en Greenwich zijn twee spoortreinen in bijna volle vaart legen elkander geredenwaarbij verscheiden passagiers gekwetst wer den, 7 in die mate, dat zij naar het hospitaal moesten worden vervoerd. In het noordelijke gedeelte van Brilscli-Indië hebben groote overstroo mingen plaats gehadwaardoor in sommige streken veel schade is ver oorzaakt. FKAlVIiltEJSi. PARIJS, 2 November. Verscheidene der alhier verblijf houdende Poolselie uitgewekenen kee- rennaar aanleiding van hel Besluit van Mei 11. naar hun vaderland terug. De Maarschalk Canrobert heeft van de Vereeniging der Kruideniers te Londen het diploma van lidmaatschap ontvangen. Dit geeft regt op het burgerschap van Londenen op grond daarvan heeft de Hertog van Wel lington het diploma van spekslager en Prins Albert dat van kleermaker aangenomen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2