Op het kasteel te Foutainebleau is brand uitgebarsteneen vleugel van het gebouwwaarin zich de schouwburgzaal bevondis vernield. liet eskader te Toulon blijft aldaar nog onbewegelijk liggen. Volgens de Non. de la Flotte zijn de bcrigten, dat de Russen te Niko- lajeff eene nieuwe vloot voor de Zwarte zee bouwen, de vestingwerken van Sebastopol en de batterijen herstellen, van allen grond ontbloot. Te Marseille zijn wederom 150,000 mudden graan aangebragt. De prijzen rijzen. Een reiziger, die dezer dagen uit Brazilië te Uavre aankwam, verloor, toen hij zich met eene sloep aan land liet brengen, eene beurs met ruwe diamanten, ter waarde van 40,000 fr.en welke, na geslepen te zijn, eene waarde van 200,000 fr. zouden hebben. Sedert dien dag wendt nu een duiker pogingen aan om de beurs terug te vinden. Men heeft hem 1000 fr. beloofd wanneer hij daarin slaagt, en 100 fr. wanneer zijne po gingen mislukken. Het dagblad le Salut Public van Lyon zegt, dat aldaar een nieuw onbekend bedrijf is begonnen, namelijk dat der weeners, die voor 5 fr. zich belasten met het leveren van overvloedige tranen achter de lijkslatien. Hun gewaad bestaat in een zeer lange zwarte jas en ronde hoed. Zij dra gen zeer lange haren en volgen de kist met een waskaars in de hand. SrAMJE. MADRID, 23 October. De Koningin wilde het bij de schorsing van den verkoop der geestelijke goederen niet laten berusten. Zij vorderde van Narvaez, dat het vroeger verkochte, behoudens schadeloosstelling aan de koopers, aan de vorige eige naars zou worden teruggegeven. De Maarschalk heeft tot eenen zoodanigen maatregel, als inbreuk makende op het regt van eigendom en in strijd met het algemeene familie-regt, niet willen overgaan. Hij heeft bepaaldelijk ver klaard, zijne onderteekening niet te kunnen plaatsen onder een daartoe strekkend besluit. De vroegere koopers worden dus in het bezit gehandhaafd. De Koningin heeft het ontslag door den Generaal San Miguel, als Bevelhebber van de hellebaardiers, ingediend, geweigerd. De Regering heeft aan alle Spanjaarden, die om redenen van politie- ken aard vroeger of later uitgeweken zijn en zich nog builen 's lands op houden ook zelfs aan de Carlistenvrijheid gegeven om in Spanje terug te keeren, onder beding alleen, voor zoo ver de Carlisten betreft, dat zij verklaren de constitutionele Regering van Koningin Isabella le erkennen. De vlottende schuld is op een bedrag van 640 millioen realen bepaald. De Maarschalk Serrano blijft zijne betrekking van Gezant te Parijs behoudenop verlangen van den Keizerdie ongaarne daarin onophoudelijke verandering ziet. Er zijn alhier vele schotschriften tegen den Koning en de Koningin in omloop. De schrijvers worden ijverig opgespoord. ITALIË. De Congregatie van den Index heeft weder een groot aantal boeken op de lijst der verbodene geschriften geplaatsto. a. eene verhandeling, ge grond op geschiedkundige getuigenissen en bewijsstukken uit het Vatikaan getrokkenover Heidendom en Vollairiaansche gevoelens door de Pausen cn Bisschoppen eene eeuw voor de Hervorming beleden, en op de kansels door geheel Italië gepredikt. Door den Abt Jacques Leone. Turyn 1856. De gedenkzuil voor de Onbevlekte Ontvangenis is bijna voltooid. Het beeld van de 11. Maagd is van brons en door Obici gegoten. De slang die zij onder de voeten heeft cn waarvan zij den kop vermorzeltis be kostigd uit de sommen voor Mazzini bestemd en door de Regering in be slag genomen. Op de vier hoeken van het voetstuk zullen de beelden staan van de Profeten die de komst van Maria zouden hebben aangekondigd Ezechiel, David, Jesaia en Mozes. Onder de Zwitsersche troepen in Pauselijke dienst is ecnige weder- spannigheid waargenomen, die echter spoedig moet zijn bedwongen. Uit Civita-Vecchia wordt gemeld dat 5 galeislavenbehoorende tot de bende van den beruchlen roover Passatore, die voor hun leven in het bagno Darsena waren opgeslotenuitgebroken en ontvlugt zijn. Zij hadden een gat gemaakt in den muur, die 10 voet dik is, en waren alzoo in het klee- dings-magazijn der Fransche bezetting gekomen. Hier hebben zij zich als soldaten verkleed, en met spaden op den schouder, zijn zij als Fransche genie-soldaten ontkomen. Te Lacane'e, hoofdstad van het eiland Candia, heeft de aardbeving mede groote schade aangerigt. Een gedeelte van de stad is verwoest. SAKSEN. Te Dresden is een buitengewoon Gezant van den Groothertog van Toscane aangekomenom de hand te vragen van Prinses Anna van Saksen voor den Erfgroothertog. Te Offenbach (Hessen) was een graveur, Schumacher genaamd, voor het geregt gedaagd, om eene gevangenisstraf van 4 weken te ondergaan, tot welke hij, wegens beleediging, was veroordeeld. Op zijne vraag, dat hem de straf mogt worden kwijtgescholden, of dat de uitvoering mogt wor den uitgesteld, gaf de regtcr een weigerend antwoord, op grond dat hel hem niet geoorloofd was, den loop van het regt te belemmeren. Daarop heeft de veroordeelde een pistool voor den dag gehaald, en den landregter, een bejaard en geacht persoon, door het hoofd gescholen; met een tweede schot en verscheidene dolksteken den griffier getroffen, en daarna den ge- regtsdienaar met eenige dolksteken doodelijk gewond. Hij heeft de vlugt genomenmaar kort daarop zich zeiven in een nabij gelegen bosch omgebragt. Uit Kopenhagen wordt gemelddat men bij een tusschen Deenscbe en Holsteinsche troepen gehouden spiegelgevecht, van beide kanten sommige laadstokken in den loop had gelaten of het wapen met sleenen had geladen ten gevolge waarvan verscheidene soldaten den dood hebben gevonden. De zaak wordt onderzocht. OOSTENRIJfK. WEENEN, 25 October. De Evangelische gemeente te Presburg heeft, met het oog op liet concor daat, een adres tot den Keizer gerigt, strekkende om hare reglen met be trekking tot godsdienstoefening en onderwijs te zien gehandhaafd. Ook andere gezindheden zullen dit voorbeeld volgen. De Nederl. Ingenienr Conrad, Voorzitter der internationale commissie voor de doorgraving der landengte van Suez is alhier aangekomen. Hij zal zich te Triëst naar Alexaudrie inschepen. De HH. Conrad en de Lesseps zullen gezamentlijk hun uitgewerkt plan den Onder-Koning van Egypte overhandigendie de noodige stappen zal doen om de goedkeuring der Porte le verwerven. De voorbereidende maatregelen voor de wereldtentoonstelling, welke hier in 1859 zal gehouden worden, zijn aangevangen. Aan den architect Förster is opgedrageneen plan voor het daartoe op te rigten gebouw le ontwerpen. Te Neurenberg is in een der pakhuizen van het Mein-Donaukanaal brand ontslaan, ten gevolge waarvan vele vrachtgoederen, bestaande uit koffij, peper, rijst, enz., ter waarde van circa ƒ40,000, eene prooi der vlammen zijn geworden. ZWEDEN. Den 238len October is de gewone zitting van den Zweedschen Rijksdag te Stockholm geopend. De Koning heeft bij die gelegenheid verklaarddat de toestand des lands, vooral met betrekking tol de finanliën, allergunstigst was, en dat de gemeenschap door middel van spoorwegen nog meer uit breiding zou erlangen. Onder de bijzondere punten, in de troonrede ver meld, behoort dat er eene bepaling gemaakt is waarbij de doodstraf afge schaft wordt, en eene andere welke de vrouw op haar 25ste jaar meerder jarig verklaart. Tot bijwoning van deze plegtigheid was de Kon. Prins, Onderkoning van Noorwegen, overgekomen. Daar al de personen, wier adelijke titels hier te lande zijn erkend, regt hebben om in den Rijkraad zitting te nemen, zou dit getal meer dan 1500 bedragen. Maar daar er geene geldelijke voordeelen aan verbonden zijnblijven de meesten weg. Prins Oscar van Zweden is verloofd met Prinses Sophia van Nassau. Het huwelijk zal in het volgende jaar worden voltrokken. Uit Christiania wordt gemeld, dat er aan boord van de Noorweegsche korvet Nornenop de reede van Yealoesop het eiland Osteroeneen groot ongeluk heeft plaats gehad. Tijdens de bemanning aan het schijfschieten was, is een der stukken gesprongen, waardoor de bevelhebber en de onder bevelhebber van dat vaartuig, benevens een matroos gedood en 4 anderen zwaar zijn gekwetst. RUSLAND. De betrekkingen tusschen Rusland en Sardinië zijn weder geheel op den ouden voet hersteld. De kooplieden te Moskou hebben 300,000 roebels geschonken voor de oprigting van een militair hospitaal. Men verzekert dat een verbod van uitvoer van graan uit de zee van Azof, door den Keizer niet is gcleekend, om daardoor aan Graaf de Morny genoegen te geven. TUI5RTE. Ilct Ministerie heeft zijn ontslag aangebodenhetgeen aan de kuiperijen van Lord Redcliffe wordt toegeschreven. Door de Regering zijn onderscheidene besluiten uitgevaardigd voor den aanbouw van nieuwe Grieksche kerken, in onderscheidene sleden van hel Rijk, als: le Salonica, Metelia, Silistria, enz. Op 28 October aanst. is de termijn voor, de ontruiming van het Turk- sche grondgebied verschenen. Alsdan zullen de zeestraten voor oorlogsvaar tuigen worden gesloten. Twee Engelsche ondernemers hebben aangeboden eene elcclrische tele graaf tusschen Konstanlinopel en Indië aan te leggen. De cholera is te Salonica uitgebarsten. De aardbeving die zich op Malta en Candia heeft doen gevoelen, heeft ook in Egypte groote schade veroorzaakt, in Cairo zijn 200 huizen daardoor ingestort en de inwoners zijn grootendeels buiten de stad gelegerd. Op het eiland Rhodes is de verwoesting mede groot. Aldaar heeft de bekende toren een scheur bekomen. STADS BERILTEDI, VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 30slcl1 October 1856, 's namiddags ten 1 ure. Onderwerp Gemeenlebegrooting voor 1857. BURGEMEESTER en WETIIOÜDËRS van LEYDEN, Gezien het besluit van den Staatsraad Commissaris des Koningsvan den 26slen September jl. lit. A. N°. 8893 (3de afd.Prov.-blad N°. 113, herin neren bij deze den Ingezetenen dezer Gemeente de bepalingen der arlt. 27 en 42 der Wet van den 29stcn Maart 1833 (Staatsblad N». 4) en de op hen ruslende verpligling tot het inleveren van suppleloire aangiften, wanneer zij, door uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of aanschaffing van belasting- voorwerpen na 15 Mei dezes jaarsin de termen vallen van art. 27 der bovengemelde wet, terwijl zij levens worden gewezen op de strafbepalingen der artt. 35 en 39waaraan zij zich bij nalatigheid in het doen der aan giften zouden blootstellen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 21 October 1856. VAN LIMBURG STIRUM, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3