op den weg, om die Mogendheid van haar stelsel van uitsluiting af te bren gen en tot eene mildere politiek over te halen, en welke voordeelen de laatste opofferingen ten gevolge hebben gehad. Ten aanzien van de W.-lndiën hebben vele leden gewenscht, inlichting te bekomen, nopens de beteckenis van de toegezegde hervorming van den toestand der slaven, met betuiging van de ernstige hoop, dat daarmede vrij verklaring wordt bedoeld, en men nog in deze zitting een ontwerp dei- Kamer zal voordragen. Tevens verlangt men te worden onderrigt van de genomene maatregelen om het lot der slaven te verbeteren en van de uit werking daarvan. 'sGRAVENIIAGE, 28 October. IVaar men verneemt, is door Z. M. den Koning tot Commandeur der Orde van de Eikenkroon benoemd de lieer N. C. Mulder, Refendaris bij het Departement van Koloniën. Z. M. heeft vergunning verleend aan Jhr. Mr. F. L. W. de Koek, Di recteur van 's Konings Kabinettot het aannemen der onderscheidingstee kenen van Commandeur der Leopolds-Oi'dehem door den Keizer van Oos tenrijk geschonken, en aan den lieer II. Beekhuis Damste', Consul van België te Groningen, tot het aannemen van de Leopolds-Ordehem door den "Koning der Belgen geschonken. Door Z. M. is benoemd lot Directeur der eerste artillerie-directie en van 's Rijks gieterij van geschutden Kolonel C. T. van Meursvan den Staf der artillerie, en tot Kolonel en Directeur der artillerie en constructie- magazijnen, den Luit.-Kolonel C. H. G. Steuerwald, van het l5lc reg. ves ting-artillerie. Voorts hebben bij het wapen der artillerie onderscheidene benoemingen plaats gehad. Z. M. de Koning wordt morgen alhier terug verwacht. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn ter hervat ting der werkzaamheden opgeroepen legen 10 November e. lt. Ingevolge art. 64 der prov. wet, zullen de vergaderingen der Prov. Staten op Dingsdag den 4d0" Nov.in de hoofdplaatsen der verschillende provinciën worden geopend. Bij eenige vrienden en vereerders van Tollens bestaat de vurige wensch een gedenkleeken op zijn graf opgerigt te zien. Zij noodigen allen, die genegen zijn daartoe mede te werken uit, tot eene zamenkomst op aanst. Donderdag, des avonds ten 8 ure, in het locaal Diligentia. Naar men verneemt heeft gisteren in het Zuidhollandsch koffijhuis al hier eene bijeenkomst plaats gehad van hotelhouderszoo van hier als van elders, ten doel hebbende zich tot de Regering te wenden, met hel ver zoek om opheffing der personele belasting. AMSTERDAM, 27 October. Heden heeft de Heer A. D. Lomanzijne betrekking van Hoogleeraar aan het Evang. Luth. Seminarium aanvaardmet het houden eener redevoering .- de germani Theologi humanitate. Zaturdag 11. heeft de Natuurkundige Afdeeling van de Kon. Academie van Wetenschappen eene gewone vergadering gehouden, waartoe waren op gekomen de HH. v. d. Hoeven, Vrolik, v. Geuns, Matthes, v. Rees, Mulder, Storm BuysingHartingMiquelv. KerkwijkStamkartv. BredaVoor helm Schneevoogt, v. Hasselt, Vrolik, Lobatto, Schröder v. d. Kolk, Hal- bertsma, Delprat, Blume, v. d. Boon Mesch, Donders en de Vriese. De HH. Glavimans, Conrad, v. d. Kun, Bierens de Haan en Oudemans hadden zich verontschuldigd wegens het niet bijwonen dezer vergadering. De Minister van Bnitenl. Zaken had de academie een' brief toegezonden met eene verhandeling uit de werken der Fransche academie. Ook was van den Minister van Binnenl. Zaken een brief ontvangenwaarbij eene verhan deling van den lieer Wllewaall, die de academie aanbiedt een werk zamen te siellen over de insectendie den landbouw benadeelen. Met algemeene stemmen werd besloten het voorslel te stellen in handen eener commissie, bestaande uil de IIII. v. d. Hoeven, Harting en Miquel. Over de ingekomen verhandeling van den Heer J. D. Rumph, over de vaderlandsche houtcultuur, wordt door den Heer v. d. Boon Mesch rapport uitgebragt, waarvan de conclusie is, om den Minister voor te stellen het handschrift als onbruikbaar voor de academie aan den schrijver terug te zenden. Daartoe werd besloten. De lieer van der Boon Mesch las het onlwerp-adres aan den Minister van Binnenl. Zaken over de vervalsching van eetwarendat wordt aangenomen. Ook bragl de Heer Mulder verslag uit over den wortel tegen lepses en elephantiasis. De Voorzitter verzocht de daartoe benoemde commissie verslag uit te bren gen over de voortzetling van de uitgave der Flora Javae van Prof. Blume. Daar de Heer F. Dozy daartoe behoorde, doch middelerwijl was overleden, werd door den Voorziller eene wanne hulde aan dit verdienstelijk lid ge- bragt. De conclusie van het rapport van den Heer van Hall, uitgebragt door den lieer de Vriesestrektom eene commissie te benoementen einde met den schrijver in overleg te treden over de beste wijze van voort zetting van dal werk. De Heer de Vriese meende in zijn eigen rapport, dat het niet doelmatig zou zijn het werk voort te zetten en het bijna onmoge lijk zou zijn het reeds verschenen en hel nog te verschijnen gedeelte tot een geheel te maken. Spr. stelt den Heer Blume voor zich tot de Hooge Rege ring te wendenom ondersteuning voor eene geheel nieuwe uitgave. De lieer \V. Vrolik meent, in het voorgelezcnetwee individuele meenin gen te zien, waaromtrent het noodig zal zijn, dat men zich met elkander versta om een goed geheel te leveren. Na langdurige beraadslaging wordt op voorslel van den Heer Donders in omvraag gebragt, of de academie zich genoeg ingelicht acht of een nader rapport verlangt. Met 9 tegen 12 stem men wordt het laatste gedeelte van het voorstel toestemmend beantwoord. Tevens wordt besloten in de volgende vergadering voort te gaanzullende de Heer de Vriese middelerwijl de mecning van den Heer van Hall nader trachten te kennen. De Heer de Vriese weigert echter het lidmaatschap der commissie op zich te blijven nemen. De lieer Halbcrtsma deed verslag over eene vroeger door den Heer W. Vrolik gebonden zoölogische verhandeling, waaromtrent besloten wordt die in de werken der academie op te nemen. De Heer G. Vrolik deelt, ter vervulling zijner spreekbeurt, eenige op merkingen mede over de viscum album. De Heer van der Boon Mesch sprak over de bepaling van het alcohol gehalte in vloeistoffen, die, behalve alcohol en water, andere stoffen bevat ten en de waarde der verschillende ebullioscopenvoorts over de verschillende methoden, om van de hier bedoelde vloeistoffen het alcohol-gehalte te bepa len. Ten einde dit onderzoek in korteren tijd te kunnen doen, zijn de ebullioscopen uitgedacht, om in weinige minuten het alcohol-gehalte te be palen uit het kookpunt der vloeistof. De spr. stond stil bij de werktuigen van Jabarné, Brossard-VidalConaty, Ure, Lerebours en Secretan en Pohl, en deelde de proeven mede door hem met deze werktuigen genomen- en vervolgens de onderscheidene redenen waarom deze, ofschoon met scherp zinnigheid gedachte, toestellen aan de eischen der wetenschap niet voldoen, en slechts benaderende uitkomsten geven; en waarom zij in Nederland voor de bepaling van den accijns van gemengde geestrijke dranken geene aan prijzing verdienen. De spreker deelde ten slotte zijn gevoelen mede over twee werktuigen hem ter beproeving aangeboden door de gebroeders Sala, instrumentmakers te Leyden, van welke werktuigen de schalen die graden van sterkte aanwijzen, volgens welke hier te lande de accijns bepaald wordt. De uitkomsten der genomen proeven waren voor het gebruikwaarvoor die werktuigen bestemd zijn, vrij voldoende. De Iieer W. Vrolik deed ook nog eene korte mededeeling omtrent tanden en beenstukken te Maarsbergen opgegraven. Hierna werd de vergadering gesloten. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENT O El. A WD. LONDEN, 26 October. Z. K. H. Prins Alfred zal binnen kort naar het vaste land vertrekken, zullende hij zich eenen geruimen tijd te Genève ophouden tot het beoefenen van verscheiden levende talen. De eerste lading thee van dit jaar is van China alhier aangebragt met den Amerikaanschen clipper Maury. Dit schip was den 10dcn Junij van Too-Chow-Too gezeild en kwam den 15dcn dezer hier aan. Denzelfden dag begon de lossing, en de geheele lading, bestaande in 600 ton thee, werd in 6£ uur gelost. Een gedeelte der lading werd gewogen en door de lands- amblenaren getarreerd, door de makelaars onderzocht, voor de landsregten ingeklaard en per spoorweg naar Liverpool verzonden, binnen 8j uur nadat de lading van het schip aangebragt was. De onlangs overleden Heer Hamilton Fitgerald heeftinj zijnen uitersten wil 10,000 aan het Kon, Instituut vermaakt, om daarvoor reddingbooten te doen bouwen. In den afgeloopen zomer is te Down, in Ierland, door den Bisschop der Anglicaansche kerk van Tuam eene nieuw gestichte Protestantsche kerk ingewijd, aan welke plegtigheid 400 toehoorders deel namen. In 1847 telde die gemeente slechts 13 leden. Te Dnblin heeft het aangekondigde feest, ter eere van de uit de Krim teruggekeerde troepen plaats gehad, 3200 man, allen met de Krim-medaille voorzien zijn aldaar onthaald. De geregten bestonden uit 175 stukken rund- vleesch, 175 schapenbouten, 175 hammen, 200 ganzen, 200 kalkoenen, 450 pastijen, 260 plum-puddings, 3500 brood, 7000 ffi aardappelen, 3500 fles- schen wijn en even zoovele kwart-flesschen porter-bier. Ook waren er nog 3 andere tafels aangerigt voor verscheidene aanzienlijke militaire, staats-en sledelijke overheids-personenenz. Bovendien waren in de feestzaal om streeks 1200 toeschouwers gezeten. Te Edimbnrg zal mede een zoodanig feestmaal plaats hebben. Uit New-York wordt gemeld, dat een makelaar aldaar voor meer dan een millioen gulden aan valsche wissels heeft vervaardigd, ten nadeele van onderscheiden handelshuizen. FRAIVKBIJK. PARIJS26 October. De Erfgroothertog van Toscane is alhier aangekomen en door den Keizer ontvangen. Uit den vroeger medegedeelden brief van den Keizer aan den Minister van Oorlog, Maarschalk Vaillant, maakt men op dat ook aan hem den titel van Hertog zal worden verleend. De bijeenkomst van de leden van het Parijschc Congres, wordt meer en meer betwijfeld. Engeland is daartoe in het geheel niet geneigd en Oostenrijk wil mede daaraan geen deel nemen indien niet alle Mogendhe den haar verlangen daartoe kenbaar maken. De Moniteur heeft berigt dat de Heer Brenier op den 21!,en dezer aan de Napelsche Regering zijne inslrucliën heeft hekend gemaakt, die hem voorschreven alle betrekkingen af te breken, en Napels met het personeel van het Gezantschap te verlaten. Genoemd blad deelt ook nog de navolgende stukken medeEen brief van Graaf Walewski, van 20 Mei; het antwoord van den Heer Carafa, Minister van Buitenl. Zaken van de Beide Siciliënvan 26 Augustus; en eindelijk een tweeden brief van Graaf Walewski, van 10 October, waarin de Minis ter zijn leed betuigt, dat de bedoelingen van den Keizer zijn miskend en dat de antwoorden van het Napelsche Kabinet opgesteld zijn in eenen vorm en geest die hij liefst niet zal noemendoor dit alles is de Fransche Rege ring gedrongen geworden haren Gezant in staat te stellen, Napels te verlaten. Prins Napoleon is naar Stutlgardt vertrokkenom zijn oomden Ko ning van Wurtemberg, te bezoeken.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2