LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 29 OCTOBER. T)e Courant wordt MaandagWoensdag en Cri j dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdsig Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het Jaar de afzonderlijke Nommcrs ivorden tegen 10 Centen afgegeven. BINXENLANDSCnE BERIGTEN. LEYDEN28 October. Wij meenen met een enkel woord de aandacht onzer kunstlievende stad- genoolen te mogen vestigen op een viertal strijkquartet uitvoeringen, die de Heeren A. J. Wetrens en II. M. de Graaf zich voorstellen, gedurende de twee laatste maanden van bet ioopende en de beide eerste van het volgende jaar te geven, indien eene genoegzame deelneming hen in staat stelt, bun plan te verwezenlijken. Yelen berinneren zich de voldoening waarmede zij voor eenige jaren diergelijke uitvoeringen, uitgegaan van de Maatschappij voor Toonkunst, en in het laatste jaar een paar trio-avonden door den Heer Wetrens, met een tweetal zijner kunstbroeders uit naburige steden gege ven, bijgewoond hebben. Wij durven hun en allen, die degelijke muziek stukken met liefde en zorgvuldigheid voorgedragenop prijs stellenook thans weder van de quartet-avonden der bovengenoemde Heeren een rijk genot voorspellen. Eene aanhoudende voorbereiding gedurende de laatste maanden met hetzelfde personeel dat zich tot uitvoering verbonden heeft, levert goede waarborgenzoowel van de keuze der stukken als voor de wijze waarop zij zullen worden voorgedragen. De prijs van toegang is voor ieder maar vooral voor de inteekenaars zoo billijk gesteld als kan, en de bepaling dat op twee van de vier avonden ook Dames zullen kunnen wor den medegebragl, zal voorzeker algemeene goedkeuring wegdragen en tol eene deelneming nopendie wij wenschen dat in het belang der kunst en tot aanmoediging van een verdienstelijk streven, algemeen zal zijn. 0. De uitstekende aardrijkskundige Dr. Petermann, te Gotha, gaat steeds voort met de uitgave zijner belangrijke mededeelingen uil de aardrijkskun dige inrigling van den uilgever Justus Perthes. In September verschenen daarvan de nommers VII en VIII in e'e'n stuk, dat geopend wordt met het berigt eencr wetenschappelijke reis van Dr. C. Scherzer, naar America van 18521855, met een kaart, en meer andere wetenswaardige mededeelingen en aankondigingen van verschillende pas uilgekomene belangrijke werken op het gebied der aardrijkskunde, zoodal dit tijdschrift voor die wetenschap steeds groote waarde heeft. Onder de korte aardrijkskundige aanteekenin- gen vindt men verscheidene bijzonderheden die met de s'aaishuishoudkunde of met de natuurkundige wetenschappen in naauw verband staan. De gemeente Haarlemmermeer is op den 21sl™ dezer door een aanlal Pruissisclie en Hannoversehe Ingenieurs en Bouwkundigen, die de feesten ter inwijding van den Rijnspoorweg hadden bijgewoondbezocht, onder hegeleiding van den Referendaris Staring. Dit bezoek geschiedde op uit- noodiging van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Met de grootste belangstelling werd alles wat tol deze grootsche onderneming betrekking heeft, door de buitenlandscbe bezoekers in oogenschouw genomen. Na af loop van dit bezoek werd hun in naam en van wege den Minister van Bin nenlandsche Zaken een dejeuner aangeboden. Hoogst voldaan over de gulle ontvangst, keerden zij over Amsterdam naar Duitschland terug. A.C Naar men verneemt zal ook in de strafgevangenis te Woerden het stelsel van eenzame opsluiting ingevoerd en te dien einde eene ver grooting aan dat geslicht worden gegeven. De meeste gevangenen zullen tijdens den aanbouw der cellulaire gevangenis aldaar naar 's tlerlogenbosch worden overgebragt. Uil Vlaardingen wordt gemeld, dal het schip Op hoop van tegen, stuurman Bijlaldaar van de derde reis met 25 lasten haring was binnen gekomen. Genoemd schip heeft met inbegrip van de kabeljaauw-visscherij in het voorjaar, voor ongeveer 23,000 aan zoulevisch en haring in dit jaar aangebragt. Naar wij vernemen hebben oestcrvisschers nabij het Nieuwe Schild op Texel, op 8 voet water, een zeldzaam grooten visch gevangen, waarvan de lengte meer dan 70 voet moet bedragen de staart alleen zou 12 voet breed zijn. De visch is levend gevangen en door de visschers met moeite afge maakt en op den wal gesleept; alwaar men er het spek, hetwelk 0 duim dik moet zijn, is gaan afsnijden. De naam van dit zeegedrogl was nog Jiict bekendwelligt is het een cachelot of ander groote traanvischzoo als men er in het begin van dit jaar in groote menigte nabij de kust heeft zien zwemmen en waarvan er op sommige plaatsen in ons land gevan gen zijn. (I1U.) Nabij Tiel heeft zich een zeehond of rob in de rivier de Waal vertoond. Uit Groningen wordt gemeld dat de cholera zich ook heeft vertoond in de gemeente Oldehove, en dat aldaar een persoon, die vroeger onder AYarfhuizen had gearbeid aan die ziekte is overleden. - Eene commissie, bestaande uit twee Fransche Ingenieurs en een Inge nieur van den waterstaat, heeft zich bezig gehouden met hel opmeten, wa terpassen en opnemen van bel terrein voor cenen spoorweg van AVeslervoort over Enschede' naar de llanovcrsche en Pruissisclie grenzen in de rigliug van Rheine. Het voor de vergunning vereischle waarborg-kapilaalter som van ƒ100,000, is gestort, zoodal er vooruitzigt bestaat op eene spoedige uilvoe ring van het plan. De Luxemburgsche Kamer heeft na twee dagen te hebben beraad slaagd, het ontwerp van antwoord op dc troonrede met 31 tegen 15 stem men aangenomen. De zinsneden die betrekking hebben op dc grondwets herziening zijn zonder verandering aangenomen hoewel de Regering moeite heeft gedaan, daaruit datgene te verwijderen, wat op eene onvoor waardelijke verwerping der herziening zinspeelt. A'ervolg der verslagen van de eommissien van rapporteurs uit de Tweede Kamer over onderscheidene Hoofdstukken der Staatsbegrooting van 1857. Hoofdstuk VI. IlervEeredienst). Men is op nieuw aangevangen met de gedachtenwisseling over de noodzakelijkheid van hel behoud der Minis- teriënen heeft zich daarbij weder van de zoo vaak herhaalde gronden voor en tegen bediend. A'ele leden bleven het bestaan dier departementen nutte loos, ja zelfs schadelijk vinden. Hiertegen hebben andere de bekende gron den aangevoerd, en voegden er bij, dat wat van dit punt ook zijn mogt, de volkomeue losmaking althans van hel Ilerv. kerkgenootschap voor alsnog geene plaats heeft gehad; dat het thans nog verkeert in eenen toestand van voorbereiding, en dal dit Ministerie, zoolang de organisatie dier kerk niet op nieuwe grondslagen zai zijn gebouwdeene bepaalde behoefte is. \rerder besloot men tot hel vragen van eene lijstbehelzende een uitge werkte opgaaf der nieuw toe te kennen of te verhoogen bezoldigingen, met bijvermelding van haar bedrag en van de personen aan wie zij zijn toegedacht, en met aanwijzing van hetgeen door de gemeenten in hel belang van die standplaatsen is of zal worden gedaanalsmede van de toe te stane subsidiën voor kerkgebouwen, met bijvoeging van hetgeen daarvoor van elders wordt verstrekt. Bij hel VIIJe Hoofdstuk RK. Eeredienst) is ook weder voor en tegen de noodzakelijkheid van zulk een Ministerie gesproken. Verder werd door eenigen ook over de verhooging der kosten geklaagd, waartegen andereu meenden dat de gestadig toenemende bevolking noodwendig behoefte aan meerdere kerkleeraars en nieuwe of vergroote kerkgebouwen deed ontstaan. Hier en daar was in het belang der bevolking, de splitsing van beslaande kerkelijke gemeenten dringend noodzakelijk. Zulke klimmende behoeften zouden zieh voorzeker, om ligt te bevroeden redenen, niet hel minst bij het R. K. kerkgenootschap openbaren. Er waren voorbeelden op te noemen van hel bestaan van dringende noodzakelijkheiddat de Staal ten behoeve van bepaalde kerkelijke gemeenten lusschen beide kwam, b. v. van die in den Haarlemmermeer polder, waar noodwendig een nieuw kerkgebouw moet worden gesticht, of die te Areenendaal, waar men het mogelijke heeft gedaan om in de dringende behoefte aan zulk een kerkgebouw door vrijwillige bij dragen te voorzien. Het onderzoek van Hoofdstuk IX/? Financiënheeft sommige leden aanleiding gegevenom aan te dringen op het lot stand komen van ver schillende wellen tol dit departement behoorende. Ook miste men, onder de toegezegde verbeteringen der belastingwetten, o. a., vooral de niet lan ger uitstel gedoogende herziening der grondbelasting en der personele belas ting. De voorstellen lot verhooging van de traelementen der commisen van ƒ300 op ƒ300, vonden geenszins onverdeelden bijval en onderscheidene leden beklaagden zich, dat er over bet geheel bij dit departement niet genoeg bezuiniging in acht genomen was. Bij hel onderzoek der afdeeling poste rijen heeft menbij het voortdurend vermissen van brieven met gelds waarde, op een streng toezigt omtrent de eerlijkheid en geschiktheid der ambtenaren aangedrongen; ook ineenden velen er de ernstige aandacht der Regering op te moeten vestigendal de bestelling der brieven enz. zoo veel te wenschen overlaat. Bij Hoofdst. XI Koloniënheeft men doen opmerken de noodzakelijk heid eener spoedige indiening van de bij art. 60 bedoelde wet, zonder welke dc Regering, naar goedvinden, over millioenen schals kan blijven beschik ken. Het Indisch pensioen stelsel is als beginselloos en aanleiding.gevende tol partijdigheid voorgedragendoch ook tegen deze bedenkingen verdedigd. Tot den Minister zijn een aantal vragen gerigt, belreifende het bedrijf in Indië, o. a. wegens den verkoop van producten op Java, met het oog op de behoefte van Australië. Te dien aanzien is reeds opgemerkt, dat de uit komst heeft bewezendat daar tc lande reeds veel meer producten aan de markt zijn gebragt, dan Java en Auslralië gezamentlijk behoeven. Wal Japan betreftverlangde men te worden bekend gemaakt met de laatste overeenkomst, tussehen dat Rijk en onzen Staat gesloten, ten einde ook daaruit te kunnen zienwelke vorderingen er vooralsnog gemaakt ziju

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1