Koloniën ontvangen berigtcn, was de gezondheidstoestand aldaar voldoende, cn heerschten rust en orde allerwege. Volgens een van den Gouverneur der kolonie Curacao ontvangen berigt vereischt de grondslag, in 1844 voor de heffing der belasting op de onroe rende eigendommen vastgesteldherzieninguit hoofde der vooral sedert 1848 toegenomene waarde dier eigendommen. Dagelijks ziet men ter hoofd plaats nieuwe woningen verrijzen, andere verbeteren of vergrooten. Evenzoo is het met de plantagien gelegen. In den omtrek van Willemstad, Otra- banda, Pietermaai en Scharlo vindt men thans geen plekje gronds meer openliggen; al de gronden, zelfs de minst voordeelige in ligging en plaats, zijn of worden daartoe benuttigd, en het bestuur ontvangt dagelijks aan zoek om afstand van gronden lot het opbouwen van nieuwe woningen. Huizen, die vroeger ƒ1000 a ƒ1500 waard waren, worden thans voor ƒ4000 en meer verkocht, en in evenredigheid is derzelver huurwaarde gestegen. liet ingevoerde, meer vrijgevige handelsstelsel mag zeker als de hoofd oorzaak dezer ontluikende welvaart aangemerkt worden; want hoezeer de grond van Curasao even dor en onvruchtbaar gebleven isbiedt daarentegen de gunstige ligging der schoone haven van dat eiland eene uitmuntende ge legenheid aan voor eene ruime locpassing van het bedoelde stelsel. AMSTERDAM, 22 October. Alhier is gisteren eene buitengewone vergadering gehouden van deelheb bers in de Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij waarin tot Voor zitter van het Bestuur is benoemd de Heer C. W. ilesleden op eene be zoldiging van 12,000 'sjaars. Voorts is het Bestuur gemagtigd tot den aanleg van een baan lusschen Brcukelcn cn Harmeienlot bespoediging der gemeenschap tusschen Amsterdam en Rotterdamwaarvan de kosten op ƒ300,000 worden geraamd. In de fabriek van de Heeren van Vlissingen en Dudok van Heel alhier, is de persoon van P. C. Reekemet zijne kleederen aan een rad van de machine blijven hangen, zoodat hij in de machine geraakt en bijna geheel verbrijzeld is. Hoewel er nog eenig leven in was, is hij echter spoedig bezweken. Hij laat eene weduwe met een kind achter. HARLINGEN, 21 October. Men heeft alhier dezer dagen de gelegenheid gehad een kunstwerk te beschouwennamelijk een volledig planetariumin den trant van dat te Franeker, vervaardigd door A. D. Lubes, koekbakkers-bediende binnen deze stad. Dit kunststuk verdient te meer ieders opmerkzaamheid als men weet, dat de vervaardiger alle kennis tot het werk noodig, aan zich zeiven te danken heeft. Het gehcele werk beslaat niet meer ruimte dan een gewone tafel, is de vrucht van 4 jaren arbcids, en telt 183 raderen en rondsels, die te zamen 5,515 tanden hebben; dit raderslel wordt gedreven door een uurwerk. Op het bovenvlak der kast is afgebeeld het zonnestelsel met 11 planeten, waarboven op grooterc schaal, aan bogen de loop der aarde om de zon en die van de maan om de aarde is aangebragt. In het front, dus in vertikalen stand, worden op wijzerplaten aangeduid de op- en ondergang der zon en maan, de lengte der maan op de ecliptica, de schijngestalten der maan, het versie punt en de noordknoop, waaruit de zons- en maans verduisteringen zijn af te leidenen de schijnbare beweging der zon en vaste sterren, met de dagelijksche en jaarlijksche beweging. 's HERTOGENBOSCH21 October. De heerlijkheid Loon-op-Zand, op den 14de" en 15dcn dezer in het openbaar verkocht, heeft de som van ƒ196,092 opgebragt. De erfgenamen van den voormaligen eigenaar hebben zich echter voorbehouden den geheelen verkoop in eens te doen. Naar men verneemt is daarvoor reeds meer dan 2 tonnen gouds geboden. Op 3 Nov. aanst. zal de heerlijkheid Brakel, groot 517 bunders, publiek geveild worden. Ook zal later de heerlijkheid Boxtel met hare regten en tienden publiek worden verkocht. Tnsschcn lleusden en Rotterdam is eene nieuwe en fraai gebouwde ijzeren stoomboot in dienst gesteld. Reeds lang bestond er behoefte aan eene betere boot, om in eene drukke vaart als deze, met meer snel varende booten te kunnen mededingen. Hieraan is thans voldaan, daar de nieuwe boot al de anderen in snelheid van vaart overtreft. De aardappeloogst valt in deze provincie mede zeer gunstig uit. De hoeveelheid is meerder dan in de laatste 10 jaren het geval wasen de hoe danigheid is uitmuntend. BUITKNLANDSOIIR HCRUiTCiM. ENGELAND. LONDEN, 21 October. De Erfgroothertog van Toskaue is te Windsor aangekomenom een be zoek bij 11. M. af te leggen. Lord Palmerston heeft gisteren zijn 72s,<™ verjaardag gevierd. Hij is nog in het volle genot zijner geest- en ligchaamsvermogens. Volgens de Globe, wordt de staat der geldmarkt in Engeland en Frankrijk iels beter, maar behoort het publiek zich niet met de hoop op eene schielijk toenemende verbetering te vleijen. Eij eene voordragt door een jeugdig prediker in de concert-zaal van Surrey Gardens, welke 12,000 personen kan bevatten, gehouden, ver spreidde zich eensklaps een valsch gerucht dat het gebouw instortte of in brand stond. Ieder spoedde zich naar de uilgangenwaardoor het gedrang zoo groot werd dat 7 personen gedood cn 60 gekwetst werden. Men ge looft dat dit onheil uitgelokt is door eenige kwaadwilligen, vijanden van den prediker. Een aanwezige policic-beambte heeft getracht 3 mannen welke het geroep van brand, 'teerst aanhieven, gevangen te-nemenmaar die lieden hebben middel gevonden om te ontsnappen. In weerwil van den voorspoedigen toestand der landbouwende klassen in Ierlandden ruimen oogst van dit jaar en de verhoogde dagloonen is de stroom der landverhuizing naar Zuid-Amerika en elders zoo sterk als welligt ooit vroeger. Tc New-York hebben twee aanzienlijke faillissementen plaats gehad. I FRANKRIJK, PARIJS, 21 October. Een beperkt getal uitgelezenen is lot bijwoning der hof-fceslcn te Com- piègne en Fontainebleau uitgenoodigd. Onder de eersten belmoren verschei den Generaals die zich in de Krim roem verworven hebben, alsmede Prins Mural, Prins Czartoryski en zijne familie, de Burggraaf en Burggravin de la Gue'ronnierede familie Tascher de la Pagerie enz. Lord Cowley is, bij wijze van uitzondering, op beide plaatsen genoodigd. In het geheel zijn er 70 uilnoodigingen gedaan. De Moniteur deelt mede dat de Keizer op S'. Cloud gehoor heeft ver leend aan de Gezanten van den Koning van Ava, die door hunnen meester naar Europa zijn gezonden om aan den Keizer beleefdheids betuigingen over te brengen en geschenken aan te bieden. Men verneemt dat deze Vorst, door de gestadige uitbreiding der Britsche heerschappij in het naauw ge- bragt, aan den Keizer een stuk grondgebied heeft aangeboden, dat in 1778 door een zijner voorzalen aan Koning Lodewijk XVI was geschonkenen dat eene voortreffelijke zeehaven bevat. De geschenken die de Koning van Ava aan den Keizer en de Keizerin heeft gezonden en die zijne Gezanten hun overhandigden, zijn zeer kostbaar, en daaronder bevinden zich, voor den Keizer, een degen bezet met een groote hoeveelheid robijnen en een gouden beker, en voor de Keizerin een smaragd var. zeldzame schoonheid. De degenzeiden de Gezantenis het zinnebeeld van den krijgsroemen de beker dal van den voorspoed dien hun meester den Keizer wenscht; de smaragd kan der Keizerin dienen als een staaltje van heigeen het Birman- sche rijk oplevert. De Minister van het Huis des Keizers heeft aan de familiën, van wier op den 16de" Maart 11. geboren kinderen HH. MM. peet waren, het bewijs' daarvan toegezonden. De Minister brengt in herinnering, dat bereids aan de meest behoeftige familiën hulp is verleend; dat jaarlijks een crcdiet op het budget van het Huis des Keizers tot hetzelfde einde zal worden aange wezen, en dat, ingeval de ouders der hier bedoelde kinderen mogten ko men te overlijdendit onmiddellijk ter kennisse van den minister moet worden gebragldaar het de bedoeling van HU. MM. isdat op kosten der civile lijstvoor de opvoeding der weezen zorg zal worden gedragen. Tusschen onze Regering en die van België is eene additionele overeen komst gesloten tot uitlevering van boosdoeners. Uit Havre wordt gemeld, dat de kust in de omstreken aldaar zeer veel geleden heeft van den hoogen vloed, gepaard met een hevigen storm, welke den 15den dezer plaats had. Volgens eene voorloopige schatting is hierdoor eene schade van niet minder dan 200,000 fr. tocgebragt. De Mon. de la Flotte deelt mede dat volgens berigt uit de Chinesche zeeën, de Fransche fregatten Virginie en Sybilleop den 5den Julij in de baai van Anguna op de Tartaarsche kust lagen, op 150 mijlen van den mond van de Amur, nabij de plaats waar in 1855 het Russische fregat Pallas is verbrand. Die schepen hadden zelfs de juiste plaats ontdekt, waar het fregat was gezonken en dagelijks braglen de duikers stukken daarvan boven water. De overige Russische schepen hadden zich tijdens den oorlog op de Amur begevenmaar zij hadden bij het voorbij varen van de banken aan den ingang van die rivier zoo veel geledendat de meesten buiten dienst moesten gesteld worden. SPAIN JE. MADRID, 17 October. De Regering gaat voort met het nemen van maatregelenom al het door het Kabinet Espartero ingestelde te vernietigen. Zoo is er heden weder een besluit verschenen, waarbij de inbeslagname der goederen van Maria Christina, van onwaarde wordt verklaard, zoodat de gewezen Koningin- Regentes weder in het bezit van hare goederen is gesteld. Te gelijkertijd is er nog een merkwaardig besluit door den Maarschalk Narvaez genomenbeslaande in eene zeer uitgebreide amnestie van alle ver oordeelden, ter zake van het gebeurde in de maand Julij van dit jaar. Men heeft thans de oorzaak ontdekt van het onlangs gebeurde spoor weg-ongeluk. Volgens gegeven inlichtingen van de nabestaanden van eene der slagtoffcrs, had eene dame de gewoonte op reis altijd een klein kom foor met wijngeest gevuld, mede te nemen, om hare koffij warm te houden. Zij had zich daarvan ook op den spoorweg bediend. De wijngeest had vlam gevat en daardoor was een der rijtuigen in brand geraakt, welke brand men geen meester had kunnen worden. ITALIË. De Paus heeft een brief aan den Keizer van Frankrijk gezondenwaarin hij hem dank betuigt voor dc ontvangen rijke geschenken. Ongelukkig is de prachtige vaas uit de fabriek van Sèvres onderweg gebarsten. Men meldt uit Napels dat de lijding van de door de Weslersche Mo/ gendheden genomen besluitenweinig indruk op den Koning heeft gemaakt. Hij heeft in eenen raad van Ministers verklaard, dat hel hem zeer leed was, maar dat hij niet kon toegeven; dat hij niet te min, om te doen blijken van zijne achting zoowel voor Koningiu Victoria, als voor den Keizer der Franschen, zijne Gezanten geenszins uit Londen en uil Parijs dacht terug te roepenmaar hen zoude gelasten om hun vertrek uit te stel len lol dat hun de paspoorten werden toegezonden. Diegenen van de ingezetenen van Modena, die bij het Engelsch-Ita- liaansch legioen hebben gedienden in hun vaderland zijn teruggekeerd zijn tot een jaar gevangenisstraf en daarna lot verbanning veroordeeld. Uit Livorno wordt gemeld, dat aldaar het gerucht liep dat de Groot hertog van Toscane, van wege de houding der Mogendheden tegen Napels, gezind was eenige hervormingen in zijne Staten in te voereu. Reeds sprak men van de oplreding van den Heer Ridolfl als Minister, die de staatsre geling van 1848behoudens eenige wijzigingenzou invoeren. Men ver wachtte aldaar met ongeduld lijdingen uit Napels. Men kan zich geen denk-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2