ENGELAND. LONDEN, 19 October. Hen verneemt dat de schikking, die onze Regering heeft aangegaan met die van Denemarken, tot afkoop van den Sondtol, daarin bestaat, dat aan Denemarken eene vergoeding van 1,000,000 zal worden uitgekeerd. Volgens den openbaar gemaakten wekelijkschen staat der Bank is het bedrag der in omloop zijnde banknoten verminderd met 383,375 en heeft ook de waarde van den voorraad van edel metaal eene vermindering van 644,190 ondergaan. Te Liverpool is men op het denkbeeld gekomen om ijzer-papier te vervaardigen, liet is ijzer-blik, dat door bewerking veel gelijkheid verkrijgt met glad postpapier. In een fabriek te Middlebro zijn door hel springen van een stoomke tel 4 arbeiders gedood. Brieven van Malta melden, dat voortdurend lusschen de bewoners en de soldaten van de bezetting vechtpartijen plaats hebben. De dagbladen gewagen van aangerigte schade van mishandelde policie-agentenenz. 150 notabelen hebben een protest tegen het bestuur gerigt. FRANKRIJK. PARIJS19 October. De Keizer heeft zich jegens de HH. de Turgot en llowdcndie Frankrijk cn Engeland bij het Spaansche Hof vertegenwoordigen, en die dezer dagen bij hem ten gehoore waren toegelaten, niet ongunstig over de Kabincls- verandcring in Spanje uitgelaten. Hij gaf tevens zijn verlangen te kennen, dat de Fransche en Engelsche Gezanten te Madrid de verstandige staatkunde der beide Regeringen ten uitvoer zouden brengen cn elkander krachtig ondersteunen. De Moniteur deelt mededatten gevolge van het onderzoek omtrent het ontwerp van wet nopens de tolrcgtcn, aan de Wetgevende Vergadering onderworpen, dat ontwerp gewijzigd is geworden cn eerst in 1861 in toe passing zal worden gebragt. Het stilzwijgen van den Moniteur, ten opzigte van de Napclsche za ken heeft eindelijk opgehouden, llij verklaart dat het te Parijs vergaderde Congres, na het sluiten van den vrede, ook de aangelegenheden in over weging heeft genomen, welke verwarring in Europa konden doen ontstaan; dat daarbij inzonderheid over Italië, Griekenland en België is gehandeld; dal de gemaakte bedenkingen gehoor hebben gevondenmaar dat de wijze waarop de Regering van Napels blijft handelen, gevaarlijk is geacht voor de rust van Italië en bij gevolg ook van Europa; dat uit dien hoofde het schorsen der diplomatieke betrekkingen onvermijdelijk is geworden; dat de Mogendheden niet in de binnenlandsche aangelegenheden van dat Rijk wil len tusschenbeiden komen, noch ook vijandelijkheden plegen, maar dat zij een verecnigd eskader hebben afgezonden tot bescherming van hare aldaar verblijf houdende onderdanen, dat deze maatregel geenszins de strekking heeft, om den Napelschen troon te doen wankelen, en dat dit ook niet gebeuren zal, indien het Napelsehc Kabinet 's lands belangen goed begrijpt; dat de Mogendheden zich verheugen zullen, als zij de vorige vriendschap pelijke betrekkingen weder zullen kunnen aanknoopen. Frankrijk heeft van den Sultan de kerk van de H. Anna te Jeruzalem en den grond waarop zij staat, ten geschenke gekregen. Volgens de over levering stonden op die plek het huis der II. Anna en de wieg van Maria. Saladin had er eene Muzelmansche school doen oprigten, die echter sedert lang verlaten was. VUnivers zegt dal dit geschenk niet van belang is ont bloot, vooreerst omdat het eene plaats geldt, die hoog in de achting der Turken staat aangeschrevencn ten anderen is het eene gevoelige nederlaag voor Rusland en de geheele Grieksche kerk, dat deze gewijde plaats aan Frankrijk is afgestaan. De oude koperen munt, ten bedrage van ongeveer 50 millioen fr.en wier gezamenlijk gewigt ruim 11 millioen Ned. bedroeg, is thans buiten omloop en vervangen door het nieuwe bronzen geld met de beeldtenis van Napoleon III. In de groole zaal van de munt zag men gisteren voor 100 millioen aan gouden en zilveren baren opgestapeld. Binnen weinige dagen zullen deze gemunt en in omloop worden gebragt. Volgens brieven uit Petersburg is het aan de HH. Pereire en Hollin- gucr niet gelukt, de noodige overeenkomsten lol uitvoering der Russische spoorwegen te sluiten. In het Theatre de la Gaité wordt thans weder opgevoerd Le juif errant, bewerkt naar Sue's roman van dien naam. Op hoog bevel zijn echter de Jesuïten uit het stuk weggelaten, cn mag ook de naam van Eugène Sue niet op het aanplakbillct staan. Een Sardinisch instrumentmaker, de Heer Porro, heeft eene reusach tige lelcskoop vervaardigdwelke naar men zegt 1500 a 1800 maal ver groot, eene vergrooting, welke noch die van Herschel noch die van Lord Rosse bereikt. Dit instrument moet ook door naauwkeurigheid der metin gen alle anderen overtreffen, terwijl de prijs buitengewoon laag is, daar zulk een lelcskoop slechts 160,000 fr. kost. Tc Marseille heeft een treurig ongeval plaats gegrepen. Terwijl men bezig was de lading van een Amerikaansch transportschipdat met oorlogs behoeften uit de Krim was teruggekeerd, te lossen, is een bom gesprongen, waardoor 8 personen5 Piemontezen en 3 Fransclienzwaar zijn gekwetst. Het toonecl dat de haven aanboodwas hartverscheurend. Twee der Pie- monlezers, zeer zwaar getroffen, wendden nog pogingen aan om in het water te gerakenten einde op die wijze een einde aan hun lijden te ma ken. Daar het reeds avond was, werd de eerste hulp bij fakkellicht aan de gekwetsten verleend. Ieder deed het mogelijke om iels tot leniging hun ner smart bij te brengen. Van de 2 genoemde personen moesten later de beenen worden afgezet, welke kunstbewerking zij niet lang overleefden. De overige gekwetsten zijn builen gevaar. Gelukkig dat dit voorval niet vroeger plaats had, als wanneer de haven met eene menigte menschen was bezet. De Maarschalk Randonte Algiers teruggekeerdheeft eene dagorder uitgevaardigdwaarbij hij aan de troepen zijnen dank betuigtvoor den betoonden moed in den veldtogt tegen de Kabijlen, daarbij voegende dat hunne geheele onderwerping in het aanslaande voorjaar zal plaats hebben. De Echo d'Oran deelt het volgende voorval mede, dat in de gemeente Bou-Tle'lis (Algerie) heeft plaats gehad. Eene slang is des nachts op de legerstede van twee jonge kinderen gekropen, waarschijnlijk gelokt door de warmte. Daar is zij, zonder de kinderen eenig letsel le veroorzaken, van huid verwisseld, en bij het aanbreken van den morgen verdwenen. Men kan zich den schrik van de moeder verbeelden, op het gezigt van dit achtergelaten bewijs barer tegenwoordigheid. Naar de dikte van het vel, 120 duimkan men de grootte van het dier eenigzins berekenen. SPAIN JE. MADRID, 16 October. De Hertogin van Monlpensicr, zuster der Koningin, is den 83tc» dezer te Sevilla van eene dochter bevallen. Het kan niet ontkend worden dat de Maarschalk Narvaez nog eenig zins den grondwetligen weg wil bewandelenmaar hij moet bukken voor den nltramontaanschen geest die het Hof bcheerscht. Het beleid der rege ringszaken gaat terug lot 1845de twee laatste jaren staan in onze ge schiedenis slechts lusschen haakjes, en zijn slechts als een vlaag van dron kenschap bij de natie te beschouwen. De Maarschalk Serrano zal stellig als Gezant te Parijs aftreden. De Regering heeft bepaald dat de broodprijs niet meer zal stijgen. Zjj zal daarin door buitengewone middelen voorzien. ITALIË. De Aartsbisschop Tizzoni heeft de werken aan den spoorweg, tusschen Rome en Civita-Vecchiain persoon plegtig ingewijd. Bij deze gelegenheid heeft hij eene toespraak gehouden, waarin hij het streven van den Paus om de nijverheid te begunstigen, prees en op het gewigt van dezen spoor weg wees, naardien men spoediger tot het middelpunt der waarheid kon naderen. Het dagblad van Rome geeft berigt van eene tentoonstelling van lakens, ruwe zijde en zijden weefsels, in den Kerkelijken Staat vervaardigd, welke dezer dagen op het Kapitool te Rome is gehouden. Daarbij is, zegt het blad, gebleken dat die lak der volksbedrijvigheid, onder de wjjze bescher ming van de Pauseljjke Regering vooruit gaat. PRUISSE1N. BERLIJN, 19 October. De Koning heeft zich naar Greifswald begevenom de viering van het 400-jarig bestaan der Hoogeschool aldaar bij te wonen. Meer dan 3000 vreemdelingen zijn daartoe in die plaats vereenigd. Men verneemt dat in liet graafschap Benlheim, onmiddelljjk bjj het stadje Bcnlheiineene steenkolenmijn is ontdekt. OOSTENRIJK. WEENEN, 18 October. De bezwaren die den Heer von Brück hadden genoopt zijn ontslag als Minister van Finanlien aan te bieden, zijn uit den weg geruimd; zoodat hij zijn verzoek heeft ingetrokken. De inkomsten des Rijks zullen worden vermeerderd door eene verhooging der grondlasten met 30 ten honderd. De nieuwe instructie betreffende de huwelijkswet is, onder den titel: Instructio pro judiciis ecclesiaticis imperii austriaci quoad causas matri moniale sbegeleid door een schrijven van Kardinaal Viale Prela en van den Minister van Eeredienst, aan de Kerkvoogden verzonden, om door deze te worden openbaar gemaakt. Volgens de Ostdeutsche Post heeft liet Kabinet der Tuileriën aan dat van Wcenen eene krachtige nota gezonden, waarin op de ontruiming der Donau-Vorslcndommen door de Oostenrijksche troepen wordt aangedrongen. Op de Allofenerwerf zijn op dit oogenblik 7 schroefstoomboolcn in aanbouw, 2 daarvan moeten eene op den Donau nog nooit geziene grootte hebben en zullen voor hel vervoer van reizigers gebezigd worden. Te Inspruck heeft men op den 12dcn eene aardschudding gevoeld. Te Lublin is de Israëlitische synagoge het tooneel van eene buiten gewone verwarring geweest. Er was eene waskaars gevallen en de be diende met de zorg over de verlichting belast, riep pali siz (het brandt); de gemeente verslaat ongelukkigerwijze mali siz (het stort in)cn stormt naar deuren en trappen. Vele springen uit de vensters der eerste verdie ping, en komen met ligle kneuzingen vrij. Bij de deuren daarentegen, vondl men na eenige oogenblikken 50 lijken en een aantal gevaarlijk ge wonden. De stad geraakte in opschudding en de overheid spoedde zich naar de plaats des ongeluks om zoo mogelijk spoedig hulp te verleenen. IS USE A NT». Ismail PachaBevelhebber van het leger van Analoliedie le Kars werd gevangen gemaakt, is door den Keizer met de Orde van den Witten Arend begiftigd. Dit is de eerste onderscheiding, na het sluiten van den vrede, aan een Turk verleend. Te Odessa zal men eene geneeskundige school vestigen dewijl de laatste oorlog geleerd heeft, dal men in die streken behoefte aan genees kundigen heeft. De beroemde Pelersburgsche heelkundige Pirogoff is tol Curator daarvan benoemd. TIIRKYE. De Sultan heeft aan de op te riglen bank reeds eene leening van 50 mill, guld. gevraagd, ten einde het muntwezen in orde le brengen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3