gebodenwaarna van Emmerik af, de nieuwe spoorweg voor hel eerst be reden werd. Alle stationsgebouwen en wachthuisjes, en zelfs vele langs den weg gelegen bijzondere woningen, waren met groen en bloemen ver sierd. Na een kort oponthoud te Wesel en te Dusseldorf, kwam de trein te Dentz (tegenover Keulen) aan en werd met het Nederlandsehe volkslied verwelkomd. Daar werd door de Keulen-Mindener spoorweg-maatschappij een prachtig gastmaal gegeven, hetwelk zich evenzeer als dat van den vorigen dag door eenen geest van hartelijkheid onderscheidde. Daar de verdere feeslelijkhedendie volgens het programma in den avond zouden plaats hebben, uithoofde van het ongunstige weder tot den volgen den avond moesten worden uitgesteld, werden de Nederlandsehe gasten uilgcnoodigd om hun verblijf te Keulcu tot den volgenden morgen te ver lengen wanneer de fcesttrein ten 8 ure naar Rotterdam zou vertrekken. Zondag avond is de feestlrein te Rotterdam aangekomen, alwaar het stationsgebouw mede prachtig versierd was. Aldaar hadden de handelaren mede de handen in een geslagen om de fccslgenooten luisterrijk te onthalen, o. a. had er in het gebouw van de Kon. Ned. Yachtclub ccne maallyd plaats waaraan 380 personen deel namen. Den grijzen W. Broes mogt gisteren het zeldzame voorregt ten deele vallen zijnen 90st™ verjaardag te vieren. De verdienstelijke man, de oudste Leeraar der Nederl. Ilcrv. kerk, wien het gegeven is bij een helder hoofd een gelukkigen ouderdom te bezitten, blijve nog lang gespaard voor de kerk en de wetenschap, die een tal van geschriften hem te danken hebben, waar door hij zich een duurzaam gcdenklcckcn in de harten der Nederlanders heeft gesticht. (a. c.) WHTKNLANDSCHE BÜR1GTEN. Uit Ilardcnberg wordt gemeld dat de worm, die in het graafschap Benthcim sedert eenigen lijd aan koren en oliezaad knaagt, ook aldaar schade aanrigt. Verscheidene landbouwers hebben hunne bezaaide velden weder omgezaaid, doch te vergeefs; de vernielende worm is niet te verja gen. Dit insect is zeer vreemdsoortig en hier geheel en al onbekend; het is ca. 4 duim lang, heeft eene kleur overeenkomstig de aardsoort, waarin het wordt gevonden en is van binnen met zand opgevuld. Het knaagt al leen aan de zaadkorrel, ten gevolge waarvan de plant spoedig sterft. 's GRAVENIIAGE 21 October. Bij Kon. besluit is aan den Luit.-Kolonel Jhr. E. A. O. de Casembroot, van den Generalen Staf, Zr. Ms. Adjudant in buitengewone dienst, Gou verneur van Z. K. II. den Prins van Oranje, en aan den lslcn Luitenant Jhp. J. F. W. de Geer, van het 5d<! reg. infanterie, Ordonnans-Officier bij Z. M.toegevoegd aan Z. K. II. den Prins van Oranje, toestemming ver leend tot het aannemen en dragenaan eerstgcmelde van het Commandeurs kruis der Orde van St. Olaf en van dat der Orde van de Wurlembergsche Kroonen aan laalstgemclde van liet Ridderkruis der Orde van St. Olaf, en van dat der Frcderiks-Orde, aan beiden geschonken door Z. M. den Koning van Zweden en door Z. M. den Koning van Wurtemberg. Z. M. heeft benoemd tot Substituut-Officier bij de Arrond.-Regtbank te Nijmegen, Mr. M. J. van Lennep, Advocaat te Amsterdam. Tevens is op verzoek eervol ontslag verleend aan Jhr. Mr. P. J. Bosch van Drake- stein, als Regler in de Arrond.-Regtbank te Amersfoort. Z. M. heeft benoemd tot leden der Staatscommissie, belast met het onderzoek der koloniale remises over het jaar 1855: M. II. R. W. Baron van Goltstein van Oldenaller en Mr. C. van der Lek de Clercqleden van de Eerste Kamer; M'. J. Heemskerk, Bz. en Jhr. W. T. Gevers Deynoot, leden van de Tweede Kamer; Jhr. J. C. R. van Hoorn van Burgh en J. D. Graaf van Rechleren van Ahnem, leden van den Raad van Stale; C. II.T. Baron Nahuys en F. W. Baron van Zuylen van Nycvcll, leden van deAlg. Rekenkamer; en L. W. C. Keuchenius, Secr.-Generaal bij het Depart, van Koloniën (Secretaris). De Ist" Luitenant R. F. K. van Gorkum, van het 5de reg. infanterie, is overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers. II. M. de Koningin-Moeder wordt legen den 12dcn November aanst. van Soestdijk in deze residentie verwacht. Aan de leden van de Tweede Kamer is rondgedeeld het voorloopig verslag van de aanmerkingen in de afdeelingen over Hoofdstuk X Oorlog der bcgrooting van 1857. Over het algemeen is deze voordragt niet zeer gunstig ontvangen. In de eerste en voornaamste plaats wordt in bet verslag medegedeeld, het gevoelen der leden die het cijfer der begrooting tot 10j millioen wenschen verminderd te zien. Deze begrooling vertoonde sporen van een minder spaarzaam beheer, dan men met regt mogt verwachten. Slechts enkele leden hebben zich voor het wets ontwerp verklaard. Gisteren heeft eene commissie uit de Prov. Stalen van Noordbrabant, zich naar Delft begevenom aan den voormaligcn Commissaris des Konings in die provincie, Mr. Borrct, het vroegere vermelde geschenk tot een aan denken aan te bieden. Dezer dagen is alhier in 76-jarigen ouderdom overleden de gepens. Ko lonel Carlelet, zoon van den Luit.-Generaal van dien naam, die in 1809 voor Straalsund sneuvelde. Reeds vroeg in dienst getredenmoest hij door de vcreeniging van Holland met Frankrijk aan den vcldtogt naar Rusland deel nemen. IIjj werd aldaar gevangen genomen en naar de grenzen van Azië gevoerd, var. waar hij eerst in 1816 terugkeerde. Later heeft hij nog, uithoofde het in Rusland doorgestaan lijden hem voor de werkelijke dienst minder geschikt maakte, eene betrekking bij het Ministerie van Oorlog bekleed. AMSTERDAM, 20 October. Vrijdag en Zalurdag II. is alhier de zoo zeer verlangde aansluiting van den Rijnspoorweg aan liet Duitsche sporwegnelvolgens het programma, feestelijk gevierd. De Duiischc feeslgenootcnmet den Pruissischen Minis ter van Koophandel, den Heer v. d. ileydl, aan hun hoofd, zijn aan het stations-gebouw, 'twelk op eene gepaste wijze met de Pruissische en na tionale kleuren was versierd, door de stedelijke overheid ontvangen, en van daar naar bet Koninklijk paleis geleid, 'twelk, op lasL des Konings, voor een gastmaal, door de Regering den fccslgenooten aangeboden, beschikbaar was gesteld. De Duitsche feestgenoolenonder welke zichnaar gemeld wordt, ook de Generaal v. Könneritz, en de Presidenten v. Möller en v. Klcith Relzow bevonden, zijn, zoowel in Emmerik, als in Arnhem en Utrecht, plcgtsiaiig ontvangen en verwelkomd, terwijl de treinen door de corpsen muziekanten van het 4l,e regiment Pruissische kurassiers en het regiment Nederlandsehe veld-arlillerie zijn begeleid. In deze stad waren verscheidene huizen van bijzondere personen verlicht gewordenook waren van een aantal openbare gebouwen en andere wonin gen de vlaggen uitgestoken. Vrijdag avond is het gedenkteeken op den Dam verlicht, en hebben na den afloop van den feestmaaltijd op het Ko ninklijk paleis, de feestgenoolen zich naar de zaal van Frascati begeven, welke op ccne zeer doeltreffende wijze was versierd en onder anderen bc halve met de nationale, de Pruissische en Engelsche vlaggen, ook prijkte incl de vlaggen.'van Hanover, Wurtemberg, Saksen, Oostenrijk en Rusland, en met die van Frankrijk, België en Spanje, als van dc Stalen, met welke Nederland door middel van spoorwegen thans is, of zal worden verbonden. Aan den feestmaaltijd, bij welken Z. Exc. de Minister van Binnenland- sclie Zaken heeft voorgezeten hebben 300 personen deel genomen en de van wederzijden ingestelde feestdronken getuigden van eenen geest van onderlinge welwillendheid, ter uitbreiding van handel en verkeer en daar door van welvaart. Zalurdag is de feestlrein, ter opening van den weg in zijne gehcele uit gestrektheid, van Amsterdam naar Keulen vertrokken. Te Arnhem werd door de Rijnspoorweg maatschappij aan het gezelschap een dejeuner aan BELGIË. BRUSSEL, 20 October. Prof. Laurent te Gent heeft zijnen cursus over het burgerlijk regt geopend, ten aanhoore van zeer veel kwcekelingcn en voormalige kweekelingcndie zich hadden vercenigd om hem een bewijs hunner sympathie te geven. Bij zijn verschijnen in de zaal werd hij met daverend gejuich begroet, voor welke onderscheiding hij met aandoening dankte. Hij improviseerde daarop een voortreffelijke redevoering, waarin hij over de jongste herderlijke brie ven sprak, wier onjuistheden en valsche mededeelingen ten zijnen opzigte hij deed uitkomen. Verscheidene malen werd des Hoogleeraars rede door de blijken van goedkeuring zijner hoorders afgebroken. De studenten-maatschappij heefteen werkje uitgegeven getiteld: Noord en Zuid, Akademische mengelingenwaarvan de voorrede aldus luidt: »De uitgave, waarvan wij thans een eerste deel in het licht zenden, heeft geen bepaald karakter, geene aangenomen kleur; zij volgt geen vast gesteld programma. Wat wij alleenlijk hebben gewild, is een midden te stichtenwaarin de gedachten en gevoelens der jongelingschap van Noord en Zuid-Nederland zich komen uitstorten, vermengen, verwisselen en volle- digen; wat wij hebben gewild, is eene vrije tribune op te rigten, waar ieder lid van de studenten-maatschappijdie iets te zeggen heeftdie iets weet of iets wil vertellen, het woord zal komen voeren; wat wij hebben gewildis eene vertegenwoordiging van geheel het opkomend geslacht in de Nedcrduitsche volkszaakdien strijd voor onafhankelijkheid tegenover vreem den invloed, voor vrijheid en vooruitgang tegenover ouden invloed, welke beiden van geen minder belang zijn voor onze Noorder-broedcrs dan voor ons. Verre van ons de gedachte dat wij den lezer een werk in handen j geven, dat zijne bewondering moge verdienen, of dat, zelfs van verre, het doel, dat wij ons voorgesteld hebben, waardig zij; neen, het zal ons ge noeg zijn, indien hij te midden der verschillende onderwerpen en zicnswjj- zen, iets dat jong is, iets dat leeft, iets dat ontkiemt, erkennen wil." Le Bien public, is tegen deze uitgave en die voorrede te velde gelrokken, i De Broedermin, van Gent, antwoordt en zegt o. a. »De Bien public zegt, dal het Nederl. volk in 1830 verdwenen is. Men moet waerachtig de vcrwaendheid der schryvers van het vrome blad hebben, om zulke lael te durven voeren. Weihoe, omdat er een Belgisch koningryk tot stand is gekomen, daerom bestael er geen Nedcrlandsch volk meer? omdat de politiek eene schcidspael lussehen Noord en Zuid heeft gelegddaervoor hebben de Vla- 1 mingen en de Hollanders hunne hoedanigheid van Ncdcrduilschers of Neder landers verloren? j Is dit niet de ongerymdheid ten top dryven Omdat Piemont, Toskanen, Rome, Napels enz., bij voorbeeld, onder verschillende beheeren staenhebben de bewooners dier Staten daerom op- j gehouden Italianen te zyn »Wat kan men op zulke beweringen antwoorden? »Wat de uitgevers van de Akademische mengelingen gewild hebben, is een vryen gedachtenwissel lussehen Noord- en Zuid-Nederlandal te lange verhinderd door dwaze vooringenomenheid en verblinde dweepzucht. Vlaemsch België en Holland spreken dezelfde laelen de tael is hel vaderland des gcestesis het vaderlandwaerin dc grootsche nationale en historische denk beelden leven en gedachten der toekomst ontkiemen. De beide takken van den Ncderlandsclicn stam hebben beschavingsbronnen, waerin van weers kanten vryelyk moet geput wordenopdat al dc kinderen van denzelfden stam, des te beter hunne zending op de wereld zouden begrypen en ver vullen Daerom moeten de faelische hinderpalen door menschenhanden op den weg gelegd, die de Schepper vry en open heeft gemaekt, weggeruimd worden. Overigenswanneer de studenten dit willendan komen hunne strevin gen ganschelyk overeen met den geest der eeuwedie strekt om de scheids- palen niet alleen lussehen de volkeren van denzelfden stammaer lussehen alle volkeren van Europa le doen vallen. Indien het groote beginsel der menschelyke solidariteit dit niet te weeg bragt, dan zou dc slaelhuishoud- kunde het verwezcntlyken."

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2