eindigen. Aanst. Maandag zal de Kamer eene zitting houden, tot behan deling van verschillende onderwerpen. Men verwacht dat de vergadering daarna, in afwachting van het opmaken der verslagen en der antwoorden van de Regering, voor een korten tijd zal uiteengaan. Reeds zijn er vele leden uit de residentie vertrokken; zoodat er eergisteren slechts 44 leden aanwezig waren. liet gedenkteeken voor den Vice-Admiraal J. C. Koopman, tot de op- rigling waarvan zijne betrekkingen en vrienden zich hebben vereenigd, is thans gereed en naar Utrecht overgevoerd, liet geheel, zeer uitmuntend geslaagdis eene waardige hulde aan den zeehelddie zich in zoo vele omstandigheden jegens het vaderland verdienstelijk heeft gemaakt, liet ge denkstuk bestaat uit drie massive granielblokkenop een breeden grond slag; de granictblokkcn wegen 18000 Ned. ffi en zijn 5 el hoog. De voorzijde bestaat uit eene prachtige trophe'e, uit verschillende wapenen en versieringen zamengestelden gekroond door eene kunstvolle guirlande, welke zich over de vier zijden uitstrekt. Men leest op de hoofdzijde het opschrift: Vice- Admiraal J. C. Koopman, geboren den 2Ist™ Maart 1790, overleden den 21slcn April 1855. Aan de twee zijden: Antwerpen 18301832. Palem- bang 1821. En aan de achterzijde: JIulde aan mijnen echtgenoot, aan onzen vader, aan onsen vriend. De Kapt.-Luit. ter Zee Staring is benoemd lot Ridder der Belgische Leopoldsorde, wegens door hem verleende lndp aan het in dringenden nood verkecrende Belgische schip Due de Brabant. Er wordt hier veel gesproken over een diefstal van 3 millioen fr.die gepleegd zou zijn ten nadeele van het gesticht der Jcsuiten in de rue S'. Sèvres. In den laalslen lijd zijn eenige Fransche handelsvaartuigen door de Moorsche bewoners der Riff-kust aangerand en beroofd. De Maroccaansche Regering heeft zich thans bereid verklaard om lot vergoeding der daardoor veroorzaakte schade een som van 35,000 fr. te betalen, liet is niet onwaar schijnlijk dat genoemde Regering die schadeloosstelling op de schuldigen zal verhalen. Bijzondere brieven uit Algiers melden dat de ontmoeting onzer troepen met de Kabijlen zeer bloedig is geweest, maar dat zulks met alle mogelijke middelen geheim wordt gehouden. ITALIË. Te Napels is het regtsgeding tegen den Advocaat Mignona en 10 andere personen, verdacht van zamenspanning lot omverwerping der Regeriug af- geloopen met de vrijspraak van 2 en veroordeeling der overige beschuldigden. De Koning is uit Gaëta teruggekeerd en heeft den Heer Martini, Oosten- rijksch Gezant, gehoor verleend. Na afloop van dit gehoor is er Kabinets raad gehoudenwaarvan de uilslag niet bekend is geworden. De batterijen der haven zijn in staat van verdediging gesteld. De Paus heeft op 25 Sept. in strijd met de etiquette, 200 gasten ont vangen, waaronder de afgevaardigden uit de leerlingen van de collegiën en seminariën. Er waren Hollanders, Armeniërs, Vlamingers, Portugezen, Chinezen, EngelschenIeren, Duitschers, enz. Bij die gelegenheid werd er eene tombola of loterij gehouden en de Taus reikte zelf de prijzen aan de gelukkigen uit. PRUISSEN. BERLIJN, 9 October. Men verwacht alhier tegen den 15de", verjaardag des Konings, Prins en Prinses Frederik der Nederlanden, die zich daarop naar hun landgoed Muskau zullen begeven, alwaar zij een bezoek van de Koningin der Nederlanden zullen ontvangen. De Leipziger herfstmis heeft een grooler aantal vreemdelingen dan vroe ger gelokt, waaronder vele Turken en kooplieden uit de Donau-Vorsten- men, alsmede Russen uit de verste provinciën des Keizerrijks. Men mist evenwel Amerikaansche koopliedenomdat daar te lande sedert eenigen tijd eene groote ophooping van Europesche goederen beslaat. Vele artikelen worden er niettegenstaande de hooge invoerregtenlager dan in Europa ver kocht, vooral wat betreft de ligte lakens. De zware lakens en die van fijne hoedanigheid worden op de mis, tegen 3 a 4 th. verhooging per stuk, gretig genomen. De buskins zijn zeer gezocht. Hoewel er veel leder was aangevoerd heeft dit artikel eene prijsverhooging ondergaan, en was de voorraad niet voldoende om aan al de bestellingen gevolg te geven. Het meeste leder is voor Polen opgekocht, omdat de looijerijen, wegens de heersehende veeziekte, aldaar stil staan. OOSTENRIJK. YVEENEN8 October. Men verneemt dat de Aartshertog Karei Lodewijk, broeder des Kei zers, tot Gouverneur-Generaal van het Lombardijsch-Veneliaansch Koning rijk zal worden benoemd. Die benoeming zou tijdens het verblijf des Kei zers in die streken openbaar worden gemaakt. De munt-conferentie houdt zich thans bezig met de slotsom van hare beraadslagingen in den vorm van voorstellen op te maken. Naar men ver neemt berusten die voorstellen op den grondslag van den zilveren standaard; te gelijk echter wordt hel invoeren ccncr algemeene gouden handelsmunt met veranderlijken koers voorgesteld. Graaf Apponijc, de laatste Hongaarsche Ilofkanselier, heeft de opvoe ding van zijnen zoon aan de Jcsuiten toevertrouwd, en hen een gift van ƒ20,000 geschonken. De Ocst. Zeit. deelt een berigt mede uit Napels, dat de Koning ei genhandige brieven aan Keizer Napoleon en Koningin Victoria heeft geschre ven, waarin hij verzoekt dat aan de Parijsche conferentie opgedragen mag worden, over de amnestie en de hervormingen die men van hem cischt, uitspraak te doen. Bij Westerhofen, in de nabijheid van Ingolstadl, werden voor eenige dagen de overblijfselen eener groote Romeinsche villa ondekt. De aldaar gevonden mozaïkwerken zijn niet minder fraai dan die van Rome. RUSE ANJ». De Keizer heeft bij zijne komst tot den troon bevolen eene nieuwe sta tistiek des rijks op te maken. Uit eene voorloopige opgave blijkt dat het getal zijner onderdanen 63 millioen beloopt. De volkstelling bij de troons beklimming van wijlen Keizer Nikolaas leverde een totaal van 51 millioen zielen opde bevolking van het Russische rijk is alzoo in 30 jaren tijds met 12 mill, zielen vermeerderd. De geestelijkheid van de Russische kerk wordt opgegeven te bestaan uit 510,000 zielen; die van de overige gezind heden 35,000; de adel 540,000 zielen. In de sleden wonen 5 millioen, op het platteland 45 millioen zielenen de zwervende stammen bestaan uit 500,000 zielen. Polen wordt opgegeven 4,200,000 zielen en Finland 1,400,000 te bevatten. Het gehecle rijk bevat 112 verschillende volksstammendie uit 12 hoofd stammen zijn voortgesprotenen waarvan de Slavische stam het talrijkste is, bevallende de eigentlijke Russen en de Polen. Ingevolge het verlangen der inwoners van Reval heeft de Keizer be sloten tot de ontmanteling dier stad; daarentegen wordt aan de versterking van Riga ijverig gearbeid. Men meldt thans dat hel even na de krooning gehouden volksmaal te Moskou niet zonder onheilen is afgeloopen. De toebereidselen waren ge maakt om het volk op een te géven sein toe te laten. Ongelukkig is, door misverstandhet sein te vroeg gegeven zonder dat men bedacht was op de middelen om de orde te handhaven. Op het zien van het teeken was B1JIT EN LAN DSC H K B KIUGTEN BELGIS. De bladen die de partij der geestelijkheid zijn toegedaan, laten niet na de redevoering van den Heer Yerhaegen te laken. Die rede is volgens hen een officieel stuk van het groote geding, 'twclk thans wordt gevoerd tusschcn de vijanden der openbaring en de Katholieken, die getrouw aan de kerk blijven, en levert een bewijs op dat het hoog tijd was dat de Bisschoppen optraden om voor de belangen van de kerk te waken. Zij verwijten aan den lieer Verhaegcndat hij in 1831 vijandig gestemd was voor hel toen ingevoerde regeringstelselen dat hij toen reeds in de Vrij metselaars-Loge bedacht was op middelen om het Kalholicismus te onder mijnen. Zij leggen hem schandelijke huichelarij ten laste, omdat hij zich op het verbond der geestelijken en vrijzinnigen heeft beroepenwaarvan liij de beginselen altijd heeft bestreden. De Heer Vcrhaegen, aan het hoofd eener Universiteit, is alleen genoeg om de uitvaardiging der Bisschoppelijke mandementen te reglvaardigen. In e'e'n woord, de uitgesproken redevoe ring kan volgens hen, als een manifest legen het Kalholicismus worden beschouwd, en zal ten grondslag strekken aan eenen strijd, die welligt eene groote uitgebreidheid zal verkrijgen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft zich het ongenoegen van beide par tijen op den hals gehaald. De vrijzinnigen zien in zijnen brief eene schrede achterwaarts, om de geestelijken te believen. De geestelijke partij daar entegen is vertoornd dat hij het programma der lessen van de Hoogeschool onveranderd heeft gelalen. ENGELAND. LONDEN, 9 October. De Bank van Frankrijk heeft hare agenten alhier wederom in last ge geven lot eiken prijs goud te koopen. Gisteren zijn 120,000 van de Engclsche Bank genomen. Te Bristol heeft Maandag II. een hevige storm gewoed, van zware stortregens vergezeldwaardoor in de laag liggende gedeelten der stad vele inwoners uit hunne huizen verdreven en vele goederen bedorven werden. Het feestmaal te Dublinter cere van de krijgslieden die uit de Krim zijn teruggekeerd is op 22 dezer bepaald. Men verwacht dat de Maar schalk Pélissier daarbij tegenwoordig zal zijn. Te Fisherton, bij Salisbury, heeft een ernstig ongeluk op den spoor weg plaats gehad. Daar de conducteur van een veetrein den sloom niet spoedig genoeg afsloot, drong de trein tot in het stationsgebouw door. De waggons werden verbrijzeldde conducteur en de stoker gedoodver scheiden andere personen ernstig gekwetst en het vee verpletterd. Onlangs stierf te Liverpool Mejufvrouw Twenlyman in den ouderdom van 96 jaren. In 1760, toen zij geboren werd, telde Liverpool 26,000 in woners en thans heeft die stad 400,000 inwoners. FRANKRIJK. PARIJS, 9 October. De Keizer heeft op het veld van Mars de Keizerlijke garde in oogen- schouw genomen. Thans liggen de overige corpsen van het leger van Pa rijs aan de beurt. De dag van gisterenverhuisdag voor de bewoners van kleine perce len is rustig voorbijgegaan. Alleen waren er des nachts eenige billetten tegen de eigenaren gerigl, aangeplakt. Eene vereeniging van werklieden heeft zich in goede orde naar den Keizer begevenom hem den nood der arbeidende klasse, van wege de hooge huishuren en de duurte van het brood, voor te dragen. De Keizer heeft hen met welwillendheid ontvangen en ge zegd dat hij alle mogelijke maatregelen zou nemen om hunnen toestand te verbeteren. De Moniteur bevat een artikel waarin gezegd wordt, dat het smelten en scheiden van muntspeciën, om er de overwaarde uit te trekken, eene schade is aan het nationaal vermogen toegebragt en eene overtreding, die door de Regering zal tegengegaan worden. Het zilvergeld doet hier thans zoo veel opgeld, dat het schier juit den omloop verdwenen islol groot ongerief voor de volksbedrijvigheidinzon derheid in de van fabriekuijverheid bestaande streken, alwaar het zilver lot het betalen van het loon der arbeidslieden onmisbaar is. Volgens de maandelijksche opgave van den slaat der Bank, is de waarde van den voorraad edel metaal met 70 millioenen het bedrag der in omloop zijnde bankbiljetten met 19 millioen verminderd.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2