LEYDSCHE COURANT 181)6. MAANDAG 13 OCTOBER. n im. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrij lag uitgegeven. uit Zaturdas Avond. Die van Maandag komt - A De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. «ij deze Courant Delioort Bijblad ]V0. 24. BINNENLANDSCIIIS BEIUGTEN. LEY DEN, 11 October. Gisteren werd alhier de nieuw opgerigle Tussehenschoolten behoeve van kinderen, die op 6-jarigen leeftijd de bewaarscholen voor haveloozen verla ten, eenvoudig en plegtig ingewijd. De Voorzitter van het bestuur, Ds. II. T. de Blaauw sprak bij die gelegenheid een treffend woordwaarin hij de wording en de bezwaren dezer stichting schetste en niet ecu plegtig gebed Gods zegen over dit werk der liefde inriep. Gewis hebben de aanwe zigen, o. a. eene Commissie uit den Gemeenteraad, uit HH. Diakenen der llerv. gemeente, uit Bestuurderen der scholen voor minvermogenden, enz van ganschcr harte ingestemd met den wensch des sprekers, dat ook deze stichting moge medewerken om armoede en ellende te voorkomen en alzoo ten volle beantwoorde aan het doel, waartoe de Christelijke liefdadigheid van ée'n onzer stadgenooten, haar met milde onbekrompenheid heeft gevestigd. Onder de pogingen die aangewend worden om kennis en beschaving onder de geringe volksklasse te verspreiden, békleeden de Volksvoorlezingen, die reeds gedurende twee jaren des winters van wege het Leydschc Dep. der Maatschappij lot Nut van 'l Algemeen worden gehouden, mede eene plaats. Deze zaak, die in den beginne hare moeijelijkheden had, kan thans als wel gelukt worden beschouwd, en de moeite door onderscheidene sprekers tot hiertoe aangewendis niet te vergeefs geweest. Het zal velen genoegen doen te vernemen, dat die Voorlezingen in de volgende week wederom zullen hervat worden. Wij wensehen dat het den sprekers gelukken moge om bij voortduring de belangstelling der hoorders gaande te houdenen dat die ingezetenen in wier belang deze voorlezingen worden gehouden, door eene getrouwe opkomst mogen toonen, dat zij de edele drijfveer dezer be- moeijingen naar waarde weten te schallen. Tot het vervullen eencr spreek beurt hebben zich reeds verbonden de Hceren; Ds. II. T. de Blaauw, Dr. J. Bosscha, S. J. Ie Poole, VV. A. Elbcrls, J. W. Schaap, Dr. C. ter Laag, J. II. EichmanP. van Geer, K. Haremakerenz. Volgens hel Politieblad is alhier op 23 Sept. een brief, waarin een hankbillet groot 25, van 2 Junij 1852 N°. 803door den verzender zelf in de bus van het postkantoor gestoken en bestemd naar Erp in Noordbra- banl, niet aan hel adres bezorgd en dus waarschijnlijk ontvreemd. De Offi cier van Justitie alhier verzoekt opsporing, inbeslagneming en berigt. liet getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze weck dagelijks 77 tot 89 personen. Bij de harddraverij op Woensdag II. te Alkmaar gehouden, bij de viering van hel ontzet dier stad, is de eerste prijs, beslaande in een zilveren ta bakspot en komfoor, behaald door het paard hel Ruintje, van den Heer K. S, Hylkema, aan de Kwaakbrug nabij deze stad. De Letterkundige Afdeeling van de Kon. Academie van Wetenschap pen zal op Maandag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering honden. Door sommige dagbladen is medegedeeld, dat, als algemeene maat regel door het geheele land verboden isom de garnizoenstroepen voortaan onder begeleiding van hunne muziek, kerkwaarts te doen gaan. Wij kun nen dit berigt, als geheel ongegrond, ten stelligste tegenspreken. Dit ver bod bepaalt zich lol de residentie, en wel ten gevolge van de herhaalde en dringende klaglendeswege bij de bevoegde autoriteiten ingekomen. De muziek gaf aanleiding, dat eene groote en joelende menigte de troepen ver gezelde, en zich dan om het kerkgebouw schaarde, waar zij door hunne luidruchtigheid en gezang stoornis in de kerkdienst verwektebovendien bragt die menigte volks nog het ongerijf te weeg, dat de surveillance van de dienst, zoo niet onmogelijk, althans zeer moegelijk werd gemaakt, zoo dal liet. zeer dikwerf gebeurde, dat de manschappen zich onder de massa verscholenen zich lieten medeslepen om in plaats van de kerkdienst bij te wonen, dien lijd in herbergen door te brengen, waaruit zij dan in een zeer opgewonden staal terug keerden. Aan die misbruiken heeft men een einde willen makenen het is dus niets anders dan'een maatregel in 't be lang der openbare orde en van de dienst, waaruit onderscheidene onjuiste en overdreven gevolgtrekkingen zijn afgeleid. (Dbl. r.'s Grap.) Te Zegveld is in den nacht van Woensdag op Donderdag eene wo ning met den geheel inboedel afgebrandterwijl de bewoners afwezig wa ren. Men schrijft dit onheil aan moedwil toe. Naar men verzekert, is eene voorloopige vergunning verleend voor den spoorweg van Amsterdam naar het Nieuwe-Diep, onder voorwaarde, dat de Zaanstreken daarin zullen worden betrokken; dal de slation te Amsterdam aan de I.eydsche poort zal worden gevestigddat de weg in verband zal worden gebragt zoowel met den llolkindschen als met den Rijn-spoorweg, en dat. de Regering in 't belang van het publiek de tarieven en de nren van vertrek zal regelen. De reder.kamersdoor het lot aangewezenom deel te nemen aan den wedstrijd, die in November aanst. te Amsterdam zal plaats hebben, zijn de volgende: Bilderdijkte Alkmaar; Demosthenes, te Weesp; Ericate Meppel; llooger zij ons doel, te Amsterdam; Lourens Janszoon Coster, te Haarlem; Melpomene, te Uaarlem; Van der Palm, te Kampen; Rhyn- vis Feith, te Zwolle; Vondel, te Amsterdam, en Vondel, te Zaandam. In het laatst van de maand November zullen Bestuurderen van de kweekschool der Doopsgezinde sociëteit te Amsterdam bijeenkomen, om te voorzien in de vacature van een lloogleeraar, ontstaan door hel ontslag van Prof. S. Muller. Te Groningen heeft eergisteren de overdragt van het rectoraat der lloogeschool plaats gehad. De lloogl. J. II. Janssen droeg die betrekking op den Hoogl. van Kerckhoff over met eene redevoeringde hodierno stu dio materiem ejusque proprietatepro summo hominis et reliquarum rerum naturam interpretandi'foute habendi(over het hedendaagseh ma terialisme.) Aldaar zijn in den afgeloopen jaarkring 50 studenten nieuw ingeschreven. Nabij Cocvorden is in de vorige week eene boerenwoning afgebrand, waarbij treurige omstandigheden plaats hadden. De vrouw des huizes wilde nog eenig linnengoed redden; zij ijlt in huis en rukt het kabinet open. In hetzelfde oogenblik stort het brandende dak inde man vliegt nu naar binnen om zijne vrouw te redden. Hij heeft hel geluk haar op te heffen, maar even daarop struikelt hij en beide zouden zijn omgekomen, indien het niet aan de buitengewone inspanning der omstanders gelukt was ben te redden. De vrouw is echter aan hare wonden overleden, en de toestand van den man is hopeloos. Te Oisterwijk (Noordbrabanl) heeft een werkman op de fabriek van de II11. Holleman, terwijl hij bezig was de machine te smeren, het onge luk gehad met zijne beide armen tusschen de trommels te geraken. Een arm is reeds afgezet en men vreest voor het leven van den ongelukkige, die de kostwinner zijner moeder was. 's GRAVENIIAGE 11 October. Door Z. M. is Jhr. C. F. Goldman, Gouverneur der Moluksehe eilanden, benoemd lot Ridder der Orde van den Nederl. leeuw. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester van Franeker Mr. C. S. S. Baron van Heemstra, en lol Ontvangers: te Nieuwe Niedorp,de Heer ll.de Graaf, 'thans te Barsingerhornen te Texel, de Heer II. W. Backtethans te Assendelft. Het zilverwerk dal door Z. M. ten gebruike bij de Doops- en Avond- maalsbcdiening in de Willemskerk, aan de Ned. Herv. gemeente is geschon ken, bestaat uit een zilveren doopbekken, twee zilveren schenkkannen, vier dito bekerstwee dito offerbusseneen dito groote schoteltwee dito klei nere scholels en tafelgoed. Op 's Konings last zijn de volgende Bijbelplaatsen op het ziher gegraveerd. Op hel doopbekken: Hen doopende in den Naam des Vadersen des Zoons en des Heiligen Geestes, Jlattll. 28: 19. Op den grooten schotel: Het brood Gods is Hij, die uit den Hemel nederdaalt en die der wereld hel leven geeft, Joh. C33. Op de kleineren: Christus is gestorven voor onze zonden 1 Cor. 153. Op de schenkkannen Doet dit tot Mijne gedachtenisLuc. 22: 19. Op twee bekers: Dit is mijn bloed hetwelk voor velen vergoten wordt lot vergeving der zonden Mallh.26: 28. Op de twee overigen: Verkondigt den dood des Heeren tot dat Hij komt, 1 Cor. 112G. Op de offerbussen: h oor zoo veel gij dit een van deze mijne minste bi oeders gedaan hebt, zoo hebt gij dat Mij gedaanMalth. 25: 40. De predikstoel bestaat uil eene achtkante kuip, op achtkanten doorzigti- gen voet. Twee trappen geleiden naar een bordes, achter de deur, welke zich in het. ruggenstuk bevindt, waardoor men toegang tot in den stoel verkrijgt. liet achtkante klankbord wordt slechts gedragen door de twee deurstijlen. De twee consoles, welke aan die stijlen zijn verbonden, dra gen mede het klankbord, zonder dat dit echter uil het ornament blijkt. Hel geheel wordl boven het klankbord bekroond door eene doorzigtige kapel. Te Luxemburg is den 7dc" dezer de zitting der Kamer door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, als Stedehouder van den Koning Groot- hertog, geopend. De openingsrede heeft wijzigingen in de staatsregeling aangekondigdstrekkende om haar met de beginselen der Duilscbe Bonds- wetgeving in overeenstemming te brengen. De Heer Tornaco is met 39 van de 45 stemmen tot Voorzitter gekozen. Volgens opgave in de St. Cour. bcloopen de giften voor de bewoners van Banda en Ternate thans ƒ23,131.631 en die voor de ongelukkigen op het eiland Grool-Sangir ƒ420.—Voor laatstgenoemden is o. a. een ver vallen muntbiljet van ƒ10 ingekomen. Men verwacht dal het onderzoek over de bcgroolings-wetlcn voor 1857, reeds in den loop dezer weekin de afdeelingen van de Tweede Kamer zal

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1