Ticeede Hamer der Sf alen-Generaal. Zitting van Donderdag 9 October. In deze zitting is verslag uitgebragt omtrent een aantal adressen. Over de adressen van de HH. Enthoven c. s. en van Vlissingcn, over de O. 1. duitenplaatjes, heeft cene uitvoerige beraadslaging plaats gehad, ten gevolge waarvan besloten is die adressen ter griffie neder te leggen. Ten slotte heeft de lieer van Mceusscn verlof gevraagd tot het doen cener interpellatie aan den Minister van Justitie, betrekkelijk het houden van openbare gods dienstoefening builen gebouwen en openbare plaatsen. Aan de leden is cene wijziging medegedeeld van Hoofdst. VIII Marine der Begrooling1857, van wege den aanleg van een droog dok op 's Rijks werf te Willemsoorddal op ƒ938,000 wordt geraamd en waarvoor thans ƒ305,000 wordt uitgetrokken. BUITENLANDSCIIE BEIUGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 8 October. Maandag 11. heeft de plegtigc heropening van de lessen aan de Ilooge- school alhier plaats gehad. Gelijk te verwachten was, had deze plegtigheid eene groote schare ter bijwoning uitgelokt. Iedereen gevoelde dat het on mogelijk was de beschuldigingen der hoogc Geestelijkheid'daarbij onaange roerd te laten. Die verwachting is niet te leur gesteld. De Heer Ycrhaegen, Inspecteur-Administrateur, heeft in eene uitgebreide rede de hoogeschool verdedigd en daarbij de geestelijkheid niet gespaard. Tot eene proeve daar van moge het volgende uittreksel strekken De booze geest der onverdraagzaamheid en der afgunst is tegen ons opge staan; met smaad op de lippen en haat in den boezem beschuldigt hij ons van het opzet om, zoo mogelijk, den voortgang der godsdienst te stuiten, voor de jeugd eene bron van onberekenbare rampen te openenhet vergif in de jeugdige harten te stortenonder de vlag van het ongeloof te strijden en het uitvloeisel te zijn van een geheimin het duister werkend genoot schap. Hij verbiedt aan de huisvadersons hunne kinderen toe te vertrou wen stookt verdeeldheid in de huisgezinnen en bedreigt de rust des lands. Zes en twintig jaren geleden meenden wij de onverdraagzaamheid bevre digd te hebben. Destijds drukte de geestelijkheid ons de hand, en zcidc met ons: gcene verdeeldheid meer! het geweten, de drukpers en het onder wijs zullen vrij zijn! Wal waren toen die betuigingen van vertrouwen en van vrijheidszin? Het waren de waarborgen cener wederkcerige verdraag zaamheid; de belofte van een heilzamen wedstrijd tusschen de mannen der wetenschap en de mannen des geloofs; eene erkenning dat licht het eenige noodige behoedmiddel tegen buitensporigheid is. Weldra hechtte de grond wet van 1831 het zegel aan de verheven beginselen welke de geestelijkheid, met ons vereenigd, verkondigd had. Een ieder vleide zich met eene toe komst, waarin de godsdienst en de wetenschap te zamen aan het geluk der mcnschheid zouden arbeiden. Bedriegelijkc hoop! Er was naauwlijks een jaar vervlogen, of het hoofd van het Katholicismus, een vreemdeling, onbekend met ons land, onze ze den en onze beschaving, wierp zich als politiek censor op, en zond den altoos belreureuswaardigen rondgaanden brief van 1832 tegen de Belgische grondwet in de wereld, die de geestelijkheid veroordeelde om het gebouw, dat zij met ons had opgetrokken, weder af te breken.... De geestelijk heid, zoo trolscli en zoo gelukkig van aan de onverdraagzaamheid van het vorige bewind ontsnapt te zijn had slechts de keus tusschen de politieke wet van haar land en de politieke wet van Rome. De keus der Bisschoppen kon niet twijfelachtig wezen, zij bielden op Belgen te zijn, en hadden van toen af geen ander doel dan in ons midden de onbegrijpelijke hersenschim cener reactie te verwezenlijken, die, zoo zij slaagde, ons het zoo benijdens waardige geluk van den Kerkdijken Staat zou verschaffen. Om denkbeelden te onderdrukken ruimde men voorheen de denkenden zclvcn uil den weg, en de geschiedenis leert hoe ijverig Innocenlius III, Philips II en Karei IX in dat schrikkelijke maar vrome werk waren; thans hebben de wijsbegeerte en het door haar in spijt van Pausen en Koningen voorgelichte geweten der mcnschen die misdadige middelen in onbruik ge- bragt, en de reactie heeft slechts twee bondgenooten meer, den tijd die maait, en het onderwijs dal zaait. De lijd heeft reeds menig sieraad van de Belgische vrijzinnigheid wegge maaid. Het onderwijs heeft reeds veel gezaaid en vele vijanden aan de zaak der vrijheid en der verlichting berokkend. Het is vooral dezen bondgenoot, dien de Bisschoppen te hulp geroepen hebbenen hij heeft hun maar al te goed gediend. Naauwlijks was de algemcene verbazing over den rondgaanden brief van 1832 bedaard, of al de Bisschoppen des lands verstonden zich met elkan der, om eerst te Mechelcn en vervolgens te Leuven eene groote hoogeschool te slichtenwaaraan dadelijk de naam van Katholieke hoogeschool gegeven werd. Zij maakten gebruik van een regt, hetwelk de grondwet hun waar borgde. Op die school konden zij Iccren, dal de vrijheid van geweten en van godsdienst een valschc en ongerijmde regel is (gelijk de brief verkon- digdigd had); dat de vrijheid der drukpers iets noodlottigs en vrceselijks, de vrijheid van vcreeniging eene bron van droefenis voor den Heiligen Stoel is: dal was hun regt. Zij konden er naar welgevallen de geschiedenis ver- valsehen en de gedachtenis van Philips II cn Alba weder in cere brengen; zij konden in alles het geloof boven liet onderzoekde openbaring boven de wetenschappelijke waarheid stellen: in dal alles oefenden zij een regt uit. Maar ook wij hadden ons regt; en de vrijzinnigen, te regt verontrust over de toekomst welke hel land bij zoodanig onderwijs te gemoet ging, stichtten de hoogeschool te Brussel. Zij deden dit, niet om het geloof on zer vaderen en de leer der Katholieke Kerk aan te randenmaar om te beletten dat de wetenschap, de vrijheid en de beschaving verslikt wierden onder de pogingen van een rcactionnair onderwijshetwelk de Pauselijke brieven boven de grondwet en de Kerk boven den Staal wil stellen. De Kerk wil thans ook op het gebied van anderen inbreuk maken; zij hekelt de instellingen die naast de hare slaan; zij werpt zich als in oude tijden op als schcidsrcgtcr van wat goed en slecht is. De reden daarvan is, dat de Roomschc Kerk niet enkel cene godsdienst is, maar cene poli tieke partij, eene partij die zich het omverwerpen van den Staat ten doel stelt en die in het theocratische absolulismus van Rome het ideaal der menschclijkc maatschappij ziet. Zij vordert de vrijheid als een regt voor allen, wanneer zij zelve onderdrukt wordt; maar naauwlijks geniet zij de vrijheid, of zij verlangt die als een uitsluitend voorregt voor zich zelve. Of verkondigen hare woordvoerders niet opentlijkdat er geen onschendbaar en onveranderlijk natuurlijk regt beslaat; dat de openbare vrijheden slechts de gewrochten der omstandigheden zijnen dat de grondwet niet meer ver bindend is voor hen die ze gemaakt hebben, omdat dezen onder den drang der omstandigheden handelden. De politieke geloofsbelijdenis, die het Pausdom in 1832 aflegde, is door gecne opvolgende akte vernietigd; zij is uitgegaan van een gezag dat als onfeilbaar wordt beschouwd; zij is door de Belgische geestelijkheid aange nomen, gelijk uit de herderlijke brieven der Bisschoppen van Gent en van Brugge blijkt. Wie ziet niet in, dat de Belgische Bisschoppen en hunne geestelijkheid een verbond tegen onze staatswet gesloten hebben, dat zij onze inwendige rust cn onze onafhankelijkheid naar builen bedreigen? Want waar de ullramontaan kiezen moet tusschen den eerbied voor het kerkelijk gezag cn den eerbied voor heL wereldlijk gezag, is het niet twijfelachtig dat hij de grondwet aan zijn geloof zal opofferen. De Heer Verhaegcn besloot deze rede met eene opwekking aan de Stu denten, om met kalmte hunne studiën voort te zetten, cn zonder aan dc inblazingen van anderen of aan eigen opgewondenheid gehoor te geven. De Moniteur heeft het programma van de lessen aan de Hoogeschool te Gent openbaar gemaakt. Het verschilt in niets bij dat van het vorige jaar, maar het is vergezeld van een schrijven van den Minister van Binnenl. Zaken, waarin aan dc Ilooglecraren de grootste behoedzaamheid in het onderwijzen wordt aanbevolenvooral als zij in den loop hunner lessen genoodzaakt zullen zijn eenig leerstuk van de godsdienst te bespreken. Uit Charleroi wordt gemeld dat de commiezen te Erquelinnes een Russisch echtpaar hebben aangehouden, dal voor cene waarde van 10,000fr. aan kant wilde binnen smokkelen. De man had er zijne paletot, mantel cn broek en de vrouw hare japon mede gevoerd. ENGELAN®. LONDEN, 7 October. Dc bank heeft haar disconto verhoogd, namelijk lot 6 pCt, voor wissels die op minder dan 60 dagen loopenen 7 pCt. voor die welker vervaltijd langer is. Het alhier gevestigde genootschapHet Protestanlsche Verbondheeft zich tot den Minister van Builenl. Zaken gewend, ten einde zijne tusschen- komst te verzoeken in de zaak van den Heer de Mora, die zoo als men weet zich te Madrid in hechtenis bevindt en aan de vierschaar voor geloofs zaken is overgeleverd, wegens de verspreiding van den Bijbel. Genoemde de Mora was tot hiertoe Leeraar in de Wijsbegeerte aan de Hoogeschool te Madrid, en heeft reeds een groot gedeelte eener Geschiedenis der Jesuiten uitgegeven. Hij deelde in de achting van Espartero cn het is hieraan toe te schrijven dat hij nu eerst is in hechtenis genomen. Op eene wandeling in het Prado werd hij omsingeld en op den grond geworpen cn daarna geboeid voor den Gouverneur van Madrid gebragt, die hem aan den Vicaris-Generaal overleverde. Hij heeft thans, op voorspraak, zijne vochtige en donkere gevangenis voor een cenigzins beter verblijf verwisseld. De oorlogschepen Colossus en Coquette hebben bevel ontvangen naar de Middellandsche zee te vertrekken. De stoomboot Tartar heeft te Ilavannah het bevel overgebragt om het grootst mogelijk aantal oorlogsvaartuigen te vereenigenwelke zich onver wijld naar de Mexicaanschc kust begeven moetenom de betaling der som men te verwervenwelke men zegt dat de Republiek aan Engelsche onder danen verschuldigd is; bijaldien aan die eischen niet voldaan wierd, zal cene der voornaamste havens van Mexico geblokkeerd worden. Voor liet eiland Gothland strandde voor eenige dagen het oudste koop vaardijschip van Engelandde Liberty and Propertydal reeds sedert 1750 zee bouwde. Volgens opgemaakte staten heeft het getal der bekende schipbreuken over de geheele wereld in de 9 afgeloopen maanden van dit jaar 1256 bedragen. Het stoomschip Tayvan de West-Indische maatschappij, van 1858 tonnen en 440 paardenkrachten, is verongelukt. Dc passagiers en dc beman ning is gered. Uit Siam wordt eerlang een olifant van bijzonder zeldzaam fraaije kleur verwacht, bestemd als een geschenk van den Koning van Siam aan onze Koningin. FRANKRIJK. PARIJS, 7 October. Prins Napoleon is van zijne reis naar het Noorden teruggekeerden heeft reeds een bezoek bij den Keizer cn de Keizerin afgelegd. De Moniteur maakt een verslag van den Minister van Finanliën aan den Keizer openbaar, waarin gezegd wordt, dal de tegenwoordige toestand slechts aan voorbijgaande oorzaken is toe te schrijven. De slaat der schat kist is voldoende. De twee eerste leeningen zijn gesloten en de laatste ter mijnen die gestort zullen worden zijn voldoende om de oorlogskosten te dekken. De inkomsten nemen op eene ongewone wijze toe en de belastin gen worden regelmatig ontvangen. Na betaling van het laatste halfjaar blijven er nog 110 millioen over. De vrees voor duurzame wcgvloeijing van het edel metaal en gemunt geld uit Frankrijk, wordt als ongegrond beschouwd, dewijl er daarvan sedert

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2