Tc Worcester zijn 5 werklieden gestikt, die zich in een groot jene vervat hadden begeven, eenigen om het te reinigen, anderen om de be dwelmden te redden. Nabij Wrexham is een steenkolenmijndoor het binnendringen van water uit een reeds verlaten mijn, plotseling oversloomd, waardoor 20 werklieden omkwamen. Berigten uit llonkong melden dat de oproerlingen meer en meer vor deren. Zij moeten de stad Sochow, de grootste handelsplaats in het noor den van China, geheel omsingeld hebben, zoodal men den val dier stad te gemoel zag. Ook uil Kwangsi luiden de berigten gunstig voor den opstand en men zegt zelfs, dal de Keizerlijken voor een inval in de provincie Can ton beducht zijn. De mislukte rijstoogst werkt in het voordcel van den opstand, daar velen door den hongersnood er toe worden gedwongen zich bij de opstandelingen te voegen. Te Canton hebben ovcrslroomingcn groote verliezen veroorzaakt, en te Hongkong is een brand uitgebarsten onder de booten in eene der voorste den waarbij 200 mensehen zijn omgekomen. FRANKRIJK. PAI1IJS, 5 October. Men zegt dat de bezetting der hoofdstad zal worden versterkt, omdat men beducht is voor onlusten. Verscheiden regemenlen hebben reeds bevel bekomen om zich op marsch te begeven. Ook spreekt men van de ontdek king eener zamenzwering, die 200 leden sterk, het rijtuig des Keizers wil den overrompelenom bem te vermoorden. Er hebben bij voortduring drukke bijeenkomsten plaats van de Minis ters, waarin waarschijnlijk meer over de geldelijke dan over de staatkun dige aangelegenheden wordt gehandeld. Omtrent de Napclsche zaken deelt thans de Intl. Beige mede, dat er alhier een gerucht loopt dat onze Rege ring voornemens is de bemiddeling van den Paus tot beslechting der geschil len in te roepen; maar, zegt dit blad, het is niet te verwachten dat En geland daarmede genoegen zal netnen. Het vertrek der naar Napels bestemde schecps-afdceling is uitgesteld; alleenlijk zullen de schepen Bretagne, AlgesirosIslyDuchatjla, Napo leon en Vim voorloopig in Port Carmel blijven. Ter beurze was het gerucht in omloop dat de Regering voornemens was eene nieuwe lecning te doenen een gedwongen koers aan de bankbil- lclten te geven. De voornaamste bankiershuizen zijn begonnen hunne betalingen met bankbillellen te doen. Men verzekert dat de geldwisselaars thans ook den handel uitstrek ken tot stukken van 2 en 1 fr. Sommigen geven 20 en 25 fr. opgeld voor iedere 1000 fr. in zilvergeld. Het is bewezen dat 5 francs stukken, des Zalurdags aan de munt gesla gen en door wisselaars gekochtreeds op den volgenden Dingsdag werden aangeboden om lot staven te worden versmolten, die alsdan naar Hamburg werden uitgevoerd. Het bestuur der bank heeft besloten, dat gecnc wissels in disconto aangenomen zullen wordendie een langer verval-termijn hebben dan 60 dagen. De verceniging van S'. Vinccntius de Paulo telt alhier, behalve het hoofdgeslicht28 huizenwaarin 596 zusters dienst doendie in de bijzon dere woningen of in de hospitalen 150,000 zieken verplegen en 20,000 kin deren opvoeden. In onderscheiden departementen worden nu reeds door de gewestelijke en plaatselijke overheden aanstalten gemaakt, om in het gure jaargetijde aan de arbeidende volksklassen werk en brood te verschaHen. Men voor ziet, dal het hen weder veel moeite zal kosten den winter door te komen. In de maand Julij dezes jaars is tegen 600 personen proces-verbaal opgemaakt, wegens het bezigen van reeds gebruikte postzegels. De Administratie van Oorlog doet te Pau veel graan verkoopen, af komstig van den voorraad die voor liet leger in de Krim was opgelegd. Een stoker van een der locomolivenop den trein naar Orleans dienst doende, is, terwijl de trein in volle vaart was, door eene bezwijming over vallen waardoor hij op de baan vielmet dat ongelukkig gevolg dat hij in een oogwenk vermorzeld was. Te St. Romain-dc-Lerps, is door een hevigen storm de klokkeloren met al het houtwerk op 500 ellen afslands geworpen. Tusschcn St. Jory en Lacourtcnsourl heeft op 29 Sept. een zeldzaam verschijnsel plaats gehad. Er is zoo veel sneeuw gevallen, dat de grond er ten hoogte van 20 duimen mede bedekt was. Aan den kant van Tou louse heeft men er niets van ontdekt; maar alleen eene verkoeling van den dampkring waargenomen. Uil Algiers wordt van 24 September gemeld dat er een hevig treffen heeft plaats gehad tusschcn de Kabijlcn en de afdeelingen van Rcgnault en Yussuf. De uitslag was voor ons zeer gunstig. Het verlies des vijands is aanzienlijk. Men heeft alhier bcrigt ontvangen, dat de Keizer van Japan, in een' op 22 Juuij te Jedo gehouden raad, besloten heeft, dat 2 zijner havens, Nangasaki en Hakokadigeopend zullen worden voor Europcsche schepen, welke hel rcgl zullen hebbenherstellingen te deen voorraad in te nemen en er bewaarplaatsen voor steenkolen aan te leggen. Dc Keizer heeft zelfs bevolendat alle Europeschc schepen welke in gevaar mogtcn verkeeren in andere havens zullen kunnen worden toegelatenouder voorwaarde ech ter, dat zij daar niet zullen blijven. Het regt, om met Japan te handelen, blijft steeds uitsluitend aan de Hollanders en de Chinezen. SPANJE. MADRID, 1 October. Dc Koningin heeft aan het kind van de Hertogin van Montpensier, dat nog geboren moet worden, reeds den titel van Infant verleend. De brief van Keizer Napoleon heeft een diepen indruk op de Koningin gemaakt. II. M. heeft in haar antwoord den Keizer dank gezegd voor zij nen raad en voor de onbewimpelde en vaderlijke wijze waarop hij dien had gegeven. Bij Kon. besluit is de aankwecking van tabak op de Philippijnsehe eilanden van alle belemmering ontheven. Er zijn reeds vele personen voorgesteld om tot lid van den Senaat te worden benoemd, maar de Maarschalk O'Donnell schrapt al dc namen van die personenwier gevoelens hem verdacht voorkomenen die hem niet ge negen zijn. Over ieder persoon wordt eene uitvoerige beraadslaging gehouden. In wcérwil van de inwendige verdeeldheid, toont dc Regering in dc geschillen met Mexico eene groote geestkracht. Zij verlangt de volledige uilvoering van de overeenkomst tusschen de Mexicaanschc schatkist en Spaansche ingezetenen gesloten. De vloot, die naar de Napclsche wateren bestemd is, zal 201 stuk ken tellen en heeft in last de goederen der Spanjaarden in die gewesten zoo noodig in bescherming te nemen. Men heeft hier te lande: 54 aartsbisschoppen en bisschoppen, 282 vicarissen-generaal771 kanunniken804 beneficiarissen19824 parochiale priesters, 3745 prebenden, 345 collegiale geestelijken, 300 geestelijken van opgeheven collegialen, 7000 geestelijken van opgeheven kloosters, 7025 non nen, 427 kapellanen, 143 sacristcincn5000 geestelijken zonder bestemming, totaal 45,722 geestelijken. De bevolking van Spanje op 14 millioen zielen schattende, heeft men één priester op de 300 zielen. Te Saragossa heeft men op nieuw een groot aantal valsche aandeclen in de leening van 230 millioen ontdekt. Het bedrag daarvan beloopt meer dan 80,000. De daders zijn in hechtenis genomen. ITALIË. De Aartsbisschop van Milaan en de Vicaris-Generaal van Como hebben het schrijven, drukken en lezen verboden van twee dagbladen uit het can ton Tessino, omdat zij aanleiding geven lot scheuring en lol het verbrei den van ketterijen. De Koning van Napels heeft in den Iaatsten tijd veel krijgsvolk in Zwitserland doen aanwerven; het handgeld is daartoe verhoogd. De vier regemenlen Zwitsers, die vroeger 300 Officieren en 6000 soldaten sterk waren, tellen thans 10,000 man. Vele soldaten van het Engelsch-Duitsch legioen, hebben zich mede in Napelsehe dienst begeven. Te Napels spreekt men van de optreding van een degelijk Ministerie, met Generaal Filangieri aan het hoofd, die bij hel volk zeer gezien is. PRÜISSEN. BERLIJN, 5 October. Op last van den Minister van Binncnl. Zaken is de zoo gunstig be kende Augsb. Zeitung hier te lande verboden. De reden hiervan moet men zoeken in eene onlangs geplaatste ongunstige oordeelvelling over het binnenlandsche beheer in Pruisscn. Op 3 Nov. zal de Evangelische kerkelijke bijeenkomst in het Konink lijke slot plaats hebben. De Heer v. Hcchtritz zal als President en de Mi nister v. Raumer als Koninklijk Commissaris de vergaderingen bijwonen. OOSTENRIJK. WEENEN, 4 October. Baron von Hubncr is hier aangekomen en heeft eene conferentie met Graaf Buol gehad. De Koning van Napels blijft in zijnen tegenstand volharden. De Aartshertog Albert heeft met zijn rijtuig in het kamp van Bizam- berg een ongeluk gehad, en is ligt gekwetst. RUSLAND. Dc Keizer heeft een nieuw bewijs van verdraagzaamheid gegeven. Ten gevolge van een onlangs genomen besluit, zullen de Katholieke en Luther- schc geestelijken, bij het leger verbonden, voorlaan gelijke bezoldiging als de Grieksche Priesters ontvangen. De Keizer heeft aan den Metropoliet van Kiew zijn voornemen te kennen gegeven, om binnen kort met zijne gemalin het oude, Godgewijde Kiew, te bezoeken, om aan de heilige martelaars in de katakomben zijn eerbied te beluigen. Te Helsingfors is eene proclamatie aangeplakt, waarbij de Finlanders, die zich in het buitenland bevinden, vergunning bekomen om vrijelijk terug te keerenzonder dat zij bij het leger zullen worden ingelijfd. Verder zullen allendie hunne vaandels verlaten hebbenmogen terugkeeren zon der dat hun ccnige straf zal worden opgelegd; aan alle veroordeelden, met uitzondering van hen, die ter dood of lot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld zijn, wordt dc helft hunner straf kwijtgescholden; terwijl verder dc Staat alle belastingen kwijtscheldt van minder dan 600 zilveren roebels en sedert meer dan 2 jaren verschuldigd. Tc Moskou is bij Mevr. Opolchinc een belangrijke diefstal gepleegd. Tijdens zij zich op het bal van den adel bevondzijn al hare diamanten ter waarde van bijna ƒ130,000 gestolen. Zij was voornemens geweest zich daarmede voor het bal te versierenmaar had toevallig een minder schit terend toilet gekozen. TURKTE. Dc Sultan heeft de orde van den Kousenband ontvangen. De verlegenheid van de Regering wordt dagelijks groolcr. De Gezan ten van Frankrijk, Engeland en Oostenrijk doen ieder hun best om eenen overwegenden invloed te verkrijgen. Eerstgenoemde is zeer ontevredenhij verlangt herstelling van het aan Kapt. Magnan verleende voorregt om den Donau te bevaren. De Porie heeft nog gccne bepaalde toezeggingen gedaan aan de En- gelsehe maatschappij voor het aanleggen van eenen spoorweg tusschen de Syrische kust en den Euphraat, maar haar vertegenwoordiger, de Heer

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2