de handen moesten uitscheppen, en wij allen slechts een hemd cn eenc borstrok aan hadden. Na verloop van eenigen tijd ontdekte ik dat een der schipbreukelingen onder de banken was gekropen, uit vrees, dat men hem welligt om den te groolcn last, in zee zou hebben geworpen, cn kwam daaruit geheel drui pende te voorschijn. Die arme man had reeds zijne 3 kinderen verloren. Zoo dobberden wij bij harden wind in den nacht op den oceaanmet slechts een riemvoorlgeroeid door den kokden eenigen persoon naar het mij voorkwam, die de sloep kon besturen, lot dat wij, na anderhalf uur het licht van een schip in hel gezigt kregen; eerst na verloop van een kwartier zag men ons en nam ons op. Thans eerst vernam ik dat wij door de Chérubine waren overzeild ge worden welke ons nu had opgenomenen welks Kapitein de schuld scheen te hebben. Wij kregen nu elk van de bemanning van de Chérubine een klecdingstuk. Ik bekwam slechts een dunne broek en moest op mijne bloole voelen blijven loopen. Na zonsopgang, ontdekten wij in de verte een wrakwaaraan zich iemand scheen te hebben vastgeklemd en een tweede persoon die scheen te zwemmen. Een uitgezonden sloep bragt hen spoedig aan boordhel waren onzen Kapitein en Stuurman. Wij stapten des morgens ten 10 ure van de Chérubine op een ander vaartuig over, waarmede wij in den namiddag van dien dag Plymouth aan deden. Aldaar werden wij eenigzins verpleegd, doch moesten den volgen den dag, nog zonder genoegzame kleedcren, de meeslen even als ik, zelfs zonder jasnaar Londen doorreizenwaar wij verder het noodige mogten ontvangen. Na 4 dagen in die stad, waar men ons in het verhoor heeft genomenwerden wij in staat gesteld de reis naar het vaderland voort te zetten cn kwamen spoedig te Rotterdam aan. Later hoorde ik dat van de 105 personen slechts 21 behouden waren. Hoewel alles verloren hebbende, kunnen wij het Opperwezen niet vurig genoeg voor onze wonderbare redding dankenen vertrouwendat ons het niet onbelangrijk stoffelijk verlies wel eenigermate door de bekende mildda digheid van onze landgenooten zal worden vergoed. 'sGRAVENHAGE, 4 October. Bij Kon. besluit is vergunning verleend lol hel aannemen van de volgende Ridderorden: aan 's Konings Adjudant, den Luit. ter zee lsle kl. Jhr. F. de Casembroot, van de Leopolds-Ordehem door den Keizer van Oostenrijk geschonken; aan den Schout-bij-Nacht F. X. R. 't Hooft, van het Groot kruis der Slanislaus-Orde en het Commandeurskruis der Leopolds-Orde, hem door den Keizer van Rusland cn den Keizer van Oostenrijk geschonken; cn aan J. D. Wolterbeek, van de Orde van Sl. Olaf, hem door den Koning van Zweden geschonken. Naar men verneemt, is door Z. M. den Koning benoemd lot Procu reur-Generaal in de Wcst-Indiën, de Heer Mr. J. W. Gefken, thans Ad- caat-Generaal bij het Prov. Gcregtshof in Zuidhollaud. Bij de geneeskundige dienst der landmagt is benoemd: tot eersten Of ficier van Gezondheid lstc kl.de eerste Officier van Gezondheid der 2dc kl. M. Stcinen tot eersten Officier van Gezondheid 2dc kl.de Officieren van Gezondheid der lsll! kl. J. J. Sas cn G. A. F. Quarin Willemier. De Heer Duymacr van Twist, voormalig Gouverneur van Ncdcrl.-Indie, is alhier aangekomen. Zijne reis, die 4 maanden heeft geduurd, was door ongunstig weder gekenmerkt. Z. Exc. is door den Koning in een bijzon der gehoor ontvangendie hem bij die gelegenheid het Grootkruis der orde van de Eikenkroon heeft geschonken. Z. M. is gisteren morgen ten 5 ure, met cenen bijzonderen trein, naar het Loo vertrokken. Aan Mr. A. J. L. Borret, gewezen Commissaris des Konings in Noord- hrabanl, is een pensioen verleend van ƒ4,000 'sjaars. Prins Frcdcrik zal zich met een stoomschip van Kroonsladt naar Berlijn hegeven en den 17dcn alhier terugkeeren. De Regering is voornemens een wets-onlwcrp in te dienen, tot uit breiding van den vrijdom van belasting op de brandstoffenten behoeve der nijverheid, alsmede ecne wet, regelende den accijns der bieren en azijnen. Nog zal in den loop dezer zitting een nieuw ontwerp op het palentregt worden aangebodenterwijl er maatregelen worden voorbereidlot herzie ning der grondbelasting van de gebouwde eigendommen; welke herziening meer cn meer dringend gevorderd wordt. De commissie uit het Prov. Gercgishof in Zuidhollandbelast met. het afnemen van het examen van hen die den graad van Candidaat-Notaris ver langen, zal zitting houden op Donderdag 6 November. De zittingen van het Prov. Kerkbestuur zijn gesloten. Gisteren namiddag werd er door eenige kinderen nabij de Alexander- kazerne ontdekt, dat ecne vrouw iets verborg in eene der boschjes aan het Alcxandersvcld. De kinderen begaven zich derwaarts en ontdekten, dat liet eenc hoedendoos was, waarin zich een pasgeboren kind bevond, dat naar hcL scheenkort te voren geleefd moet hebben. Ttcccde Kamer der Staten-Generaal. Zitting ran Vrijdag 3 October. In deze zitting is ingekomen een wels-onlwerp regelende het gebruik van hel koloniaal batig slot over 1354. Achtereenvolgens zijn in behandeling genomen de wels-ontwerpen, waar van de beraadslaging op heden was aan de orde gesteld. Die lol liet verleenen der hoedanigheid van Nederlander aan onderschei dene personenalsmede dat tol onteigening van percelen voor de verlenging van het kanaal van 's Gravenhage naar Scheveningenwerden zonder be raadslaging niet aigemeene stemmen aangenomen. Eveneens, had de aanne ming met aigemeene stemmen plaats van het wets ontwerp tot inkoop en amortisatie van rcntegever.de nationale schuld, nadat door de Heeren Sloet tot Oldhtiis, van Bosse cn ter Bruggen llugenhollz cn door den Minister van Finantien over art. 2 het woord was gevoerd. Het wets ontwerp tol verhooging van Hoofdstuk V der Staalsbegrooling voor 185G (Bijdrage voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van de Drenlsche hoofdvaart te Assen met de haven te Groningen) gaf aanleiding lot eene beraadslaging waaraan de Heeren Thorbeeke, van Bosse, Mackay, van der Veen, van Akerlaken, van Nispen van Scvenaer en de Minister van BinncnI. Zaken deel namen, liet eenig artikel van het wets ontwerp cn het voorstel van wet zelf werden met 32 tegen 21 stemmen aangenomen. Het wels-ontwerp tot magtiging tot onderhandschen verkoop van een perceel rijksgrond te Maastricht werd zonder beraadslaging met aigemeene stemmen aangenomen. Daarna werd behandeld de conclusie van het verslag der Commissie tot onderzoek der gewisselde stukken over de aftapping van water op de Zuid- Willemsvaart. De Heeren Thorbeeke, Meylink, RochussenSirens cn de Minister van Builenl. Zaken voerden daarbij het woord, waarna de con clusie van het verslag zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. Ten slotte zijn over verschillende wets-ontwerpen eind-verslagen uitgc- bragt, en hebben de Commissien tol onderzoek van de rekening van het fonds wegens de kolonisatie van behoeftigen in de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid over 1854; en van het verslag omtrent de uitvoering der wet tot regeling van hel muntwezen in Nederl. Indië over 1855, mede verslagen uitgebragt, over welker conclusien nader beslist zal worden. BIJITENLANDSCHK HERIG TEX. ENGELAND. LONDEN2 October. De Koningin heeft den Heer Crampton vroeger Gezant bij de Regering der Yerccnigde Staten, benevens twee andere diplomaten met het Groot kruis der Bath-Orde begiftigd. Men maakt hieruit op dat er een nieuwen Gezant te Washington zal worden benoemd. Men zegt dat daartoe de Heer W. P. Villiers, broeder van Lord Clarendon, in aanmerking zal komen. De Koningin zal met de helft dezer maand Balmoral verlaten. Ten einde de werklieden van de onlangs afgebrande piano-fabriek van Broadwood in de gelegenheid te stellen nieuwe gereedschappen aan te koo- pen, heeft er eene inschrijving plaats gehad, die 1950 opbragt. De beriglen omtrent de uitwerkselen van den storm op Zaturdag en ondag II. luiden zeer treurig. Oostwaarts van Dungeness strandde de En- gelsche schroefstoomboot Idawier bemanning gered werden bij Rije het kustschip John T\Iar>j van Sunderland, waarbij de vrouw en 4 kinderen des gezagvoerders jammerlijk omkwamen. Nabij Dymehurch verging het Fransche schip Henri, een van welks matrozen over boord viel en ver dronk. Te Swansea en in de nabijheid werden 14 schepen op het strand geworpensommige van welke geheel weg zijn. De Noorweegsche driemaster Jisbjoernen, van de zec-kalverenvangst lerugkeerendc, is in het gezigt der Sehotsche kust geheel verbrand. De bemanning, 27 personen, is daarbij omgekomen. De lading werd op eene waarde van ruim ƒ30,000 geschat. Over Triest is uit Indie berigt ontvangen dat er door onze Regering eene expeditie naar de Perzische golf wordt voorbereid. Volgens berigt uit New-York had er op 31 Augustus in Kansas bij Clarlcr's bridge, weder een hevig treffen lusschen de voorstanders cn de afschaffers der slavernij plaats gehad. De eersten waren geslagen. Te Havana zijn 2 schepen met Chinezen aangekomen; een met 202 en een met 188 personenzijnde dit het overschot van ongeveer duizend zie len die aan boord van deze twee schepen als gepakt waren. Een aantal had door zelfmoord een einde aan hun leven gemaakt, anderen waren door verschillende oorzaken overleden. FRANKRIJK. PARIJS2 Octber. Tusschen Graaf Walewski cn den Heer van Brunow heeft een onder houd plaats gehad over de bekende Russische circulaire. De Heer v. B. heeft dit stuk toegelicht en verklaard dat het uitsluitend bestemd was om aan de buitenlandsche agenten van Rusland de houding aan te wijzen die zij moesten in acht nemen, en dat Prins Gorlschakoff niet de minste ge dachte heeft gehad om iets ter belecdiging van andere Regeringen te zeggen. De Keizer en Keizerin hebben voor hun vertrek te Bayonne eene voorstelling in den schouwburg bijgewoond. De Spaansche adel uit den omtrek was verrukt over de pracht daarbij ten toon gespreid. Te Bour- deaux heeft de Keizer ecne wapenschouw over de troepen gehouden en een feestmaal bijgewoond. Heden avond ten 8 ure zijn HII. MM. op S(. Cloud aangekomen. De toestand der hoofdstad is verre van geruststellend. Hoewel de ge vangennemingen hebben opgehouden, blijft er in de voorsleden nog eene spanning bestaandie reeds lot overdreven geruchten aanleiding heeft ge geven. De toenemende armoede en de steeds hoog blijvende prijzen der levensbehoeften kunnen als de oorzaak worden beschouwd. De lange afwe zigheid des Keizers heeft mede niet gunstig op de gemoederen gewerkt. De twee stoomwerktuigen in het muntgebouw zijn dag cn nacht in werking. De Heer Dupinlid van het Hof van Rekeningendie gedurende de vacanlie, een uitstapje naar Rouaan deed, is op de stoomboot, met meer andere personendoor het omvallen van den schoorsteenzwaar gekwetst. Te Rouaan aangekomen, is hij onder hevig lijden bezweken. De Moniteur logenstraft de vroegere beriglen omtrent de slechte be handeling die dé staatkundige veroordeelden in Guyana zouden ondervinden. Te Marseille zijn wederom 30,000 mudden graan aangevoerd. In Sept. heeft de gchcele aanvoer een millioen mudden bedragen; in het laatste vicrendeeljaars 2,200,000 mudden. De prijzen blijven op dezelfde hoogte, waaruit opgemaakt wordt, dat het tekort van den inlandschen graanoogst grooler is dan hel aanvankelijk scheen. De beriglen omtrent den wijnoogst luiden gunstig. Hij zal ruimer zijn dau in het vorige jaar. ZWITSERLAND. De grootc Raad van Neufchatel heeft met meerderheid van stemmen be sloten tot de opheffing van het lot dus verre in de stad Neufchatel bestaan hebbende bestuur der burgerij en tot de vervanging daarvan door een ge-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2