rale partij aanleiding geeft om hel mandement gelijk te stellen met de advcrtentiönwaarmede neringdoenden zich in de dagbladen bij het publiek aanbevelen. E\CEIiASD. LONDEN28 September. De Koningin heeft den lieer Ward de vervaardiging van eene schilderij opgedragen, die het oogenblik voorstelt waarop zij te Parijs bij de graf tombe van Napoleon I vertoefde. De zending van Lord Granville naar Moskou, om de krooningspleg- ligbcden bij te wonenzal aan het land 30,000 kosten. De personenuitmakende het gevolg van de Koningin van Oude lijden veel door de koude en het regenachtige weder en in weerwil van al hunne pogingen om zulks te verbergen is dit duidelijk merkbaar. In stede van medelijden in te boezemen, worden zij bovendien, wanneer zij zich op straat vertoonen, met spottend gelach en dikwerf met belecdigend ge schreeuw begroet. Men wil alhier een nieuw dagblad oprigten om aan den overwegenden invloed van de Times het hoofd te bicden. Te Southampton is het schroefstoomfregat Merrimac uit New-York aangekomen, zijnde een van de 0 fregatten, welke de Amerik. Regering naar de laatste verbeteringen doet bouwen. Dit vaartuig meet 3500 ton heeft 500 paardenkracht, eene bemanning van 000 koppen en voert 40 ka nonnen van verbazende grootte. Men houdt het er voor, dal het bestand zoude wezen tegen het grootste oorlogschip der Engelsehe marine. Uithoofde er gebrek aan handwerkslieden in Australië is, wordt door de Commissie ter bevordering van landverhuizersde overtogt voor iedereen zeer gemakkelijk gemaakt. FRANKRIJK. PARIJS, 28 September. Naar men verneemt zou de Keizer plan hebben om eene militaire haven in de golf van Gascogne te doen inrigten. St. Jean de Luz zou hiertoe liet meest in aanmerking komen. Naar men verneemt zullen de tweede gevolmagligden bij liet Parijsche congres, wicu nog de regeling van cenige onafgedane punten is opgedra gen, in de tweede helft van October bijeenkomen en zich in de eerste plaats met de Napolitaansche zaken, en vervolgens met de aangelegenheid van Ncufchatel bezig houden. Ook zal de quaeslie van het Slangen-eiland door hen moeten opgelost worden. Men spreekt van de uitvaardiging van een besluit waarbij de uitvoer van zilvergeld zou worden verboden. Daar de oude zilveren 5-francsstukkcn met premie kunnen worden ingewisseld, betaalt de bank van Frankrijk daarmede niet meer, maar met goud of met nieuwe 5-franesslukkenvan welke de munt dagelijks voor 2 milliocn fr. aan de bank levert. Men houdt het thans voor zeker, dat Denemarken een gedeelte gronds aan onze regering heeft afgestaan, ten behoeve van de visseherij. Van 15 Mei tot 15 Julij 1857 zal alhier eene tentoonstelling van kunst werken van levende meesters worden gehouden. De Spaansclie Gezant, Maarschalk Serrano, begeeft zich over 8 dagen naar Petersburg, waar hij door zijne Regering met eene zending is belast. Binnen eene maand zal hij bier tcrugkecren. In de voorstad St. Antoinc hebben wederom gevangennemingen plaats gehad. Men zag er billenen aangeplakt, waarop stond: Vermindering van den broodprijs, vermindering der huishuren, goedkoop leven of het lood. De schepen naar Napels bestemd, liggen te Toulon gereed. Men heeft berigt ontvangen dat 8 Oosten rij ksche schepen te Malta zijn aangekomen. In weerwil dat er weder 70,000 mudden graan te Marseille zijn aan gekomen, blijven de prijzen eenigzins rijzende. De Prefect van bet depart, du Gers heeft de gchecle vernieuwing van den aardappelplant in het departement bevolen en tot dat einde 20,000 mud den aardappelen uit Bretagne ter beschikking van de landlieden gesteld. Te Constantino en te Setif, zijn wederom schokken van aardbeving waargenomen. SPANJE. MADRID, 24 September. Omtrent de schorsing van den verkoop der kerkelijke goederen kan nog gemeld wordendat die alleen betrekking heeft op veiling der goederen welke krachtens de wet van April 1845 aan de wereldlijke geestelijkheid toekomen. Overigens zal aan de wet tol vrijmaking der in de doodc hand zijnde goederen verdere uitvoering worden gegeven, blijkens eene gelijktijdig afgekondigde beschikking der Koningin, waarbij een nieuwe Directeur van de veiling der nationale goederen benoemd wordt, ter vervanging van den vorigen, die wegens de uitzondering der kerkelijke goederen zijn ontslag had genomen. Het dagblad dezer hoofdstad maakt een besluit openbaar, waarbij 14,000 man van de provinciale militie wordt onder de wapenen geroepen. Men gelooft dat geschiedt met het oog op ccnen krijgstogt tegen de Moorcn van het Riff. De gas-vcrlichling dezer hoofdstad is aan den lieer PereireDirecteur van het Credit Mobilicr, gegund. ITALIË. Onlangs zijn bij den Paus twee groolcn uit het Keizerrijk Birma toege laten. Hoewel de Keizer van dat rijk nog een afgodendienaar is, gevoelde hij zich gedreven om het opperhoofd der Katholieke kerk een opentlijk bewijs van zijne verccring te geven. De Gezanten overhandigden aan den Paus, als geschenk: eene zware gouden kelk, een met edelgesteenten rijk versierd kruis, een gouden ketting en een ring met een schitterenden saphier. De Kardinaal-Vicaris Palrizzi heeft dezer dagen een blijk van gestreng heid gegeven. Tc Rome had een klcedcrmak'er een afbeeldsel van de II. Maagd vervaardigd, dat wel niet, gelijk als dat van Rimini, de oogen be woog, maar onophoudelijk zweette. Dit zweet werd op witte zakdoeken opgevangen, die daardoor eene zekere heiligheid verkregen en lot hoogen prijs werden verkocht. De Kardinaal heeft het beeld doen wegnemen en den kleedermaker gevangen gezet. De Heer Hflbner is over Rome weder naar Weenen vertrokken. Tc Pesaro in den Kcrkel. Staat hebben de ingezetenen zich tegen de heffing der patentbelasting verzetmaar de noodigc maatregelen zijn genomen om bet gezag der wet te handhaven. De elcctrische telegraaf die Rome aan bet overige Europa verbindtis is op 15 Sept. ingewijd. BEIJEREN. Prins Adalbert en zijne gemalin zullen op 6 October hunne intrede te Munchcn doen. Het aantal Protestanten is te Munchen steeds toenemende en bedraagt reeds 15,000. Er zal eene tweede kerk worden gebouwd. OOSTENRIJK. WEENEN, 27 September. De Keizer is te Pcsth aangekomen en aldaar met geestdrift ontvangen. Volgens alhier loopende geruchten, zou ook onze Regering besloten hebben, cenige oorlogschepen naar de golf van Napels te zenden, doch al leen met last om den loop der zaken gade te slaan. Ook zou Sardinië een werkdadig aandeel nemen aan de voorgenomen demonstratie van de Wcsler- sche Mogendheden tegen Napels. Vrij stellig werd verzekerd, dat de Ge zant van Napels bij ons Hof, Prins Petrulla, zijn ontslag had gevraagd, omdat hij wanhoopte zijne Regering tot toegefelijkheid te bewegen. Dit ontslag zou echter door den Koning geweigerd zijn. De Oest. Zeit., een orgaan onzer bewindslieden, laat zich echter over de Napelsche zaken volgender wijze uil: »IIet aan den Koning van Napels gerigte ultimatum der Wcstcrsche Mogendheden is lijnregt in strijd met het beginselwaarop het ultimatum van diezelfde Mogendheden aan het Kabinet van Sl. Petersburg berustte. In dit laatste ging men uit van het beginsel der onafhankelijkheid en zelfstandigheid van Souvercine Staten. Het werd als eene inbreuk op het volkenrcgl en als eene schending der internationale betrekkingen beschouwddat Rusland zich in de inwendige aangelegenheden van Turkye wilde mengen. Naauwelijks zijn eenige maanden sedert de overwinning van het volkenrcgt verstrekenof wij zien degenendie als kampvechters voor hetzelve waren opgetreden, denzelfden misslag begaan. Indien het aangehaalde beginsel toepasselijk was op Turkye, hetwelk eerst bij den vrede van Parijs onder het politieke regt van Europa geplaatst is, hoe veel te meer moest dan niet Napels, hetwelk sedert eeuwen in het Europesche stalcnstclscl ingelijfd is, door dat regt worden beschermd." Te Linz is de 8stc algemeene vergadering van de Duitschc Katholieke Vereenigingen gehouden. In het kamp van Somma, in Lombardyc, is brand ontstaan, waar door 150 paarden en 20 man zijn omgekomen. Het kamp is terstond opgeheven. RUSLAND. De kwijtschelding van achterstallige belasting, door den Keizer bij zijne krooning verleend, moet, naar men berekend, eene som van 1500 milliocn zilv. roebels bedragen. Op 1 October zal de Keizer Moskou verlaten om 10 dagen later nog eens naar die stad terug te keeren. Z. M. zal op 17 Oct. zijne intrede te Petersburg doen. De Regering heeft een brief aan hare vertegenwoordigers in het bui tenland gerigt, betrekkelijk de zaken van Napels en Griekenland. Prins Gorlschakoff verdedigt daarin het beginsel dat vreemde Mogendheden zich niet in de binnenlandsche zaken van een land mogen mengenen beroept zich daarbij, niet ten onregte, op de oorzaken van den laatsten oorlog, die men Rusland heeft aangedaan, omdat men vermeende, dat dit rijk zieli te veel met de Turksehe zaken inliet, en een meesterschap over dat land wilde uitoefenen. De kooplieden te Moskou hebben aan de Officieren en soldaten van het Krimlcgcr een feestmaal aangeboden. 2500 Officieren en 1700soldaten, uit de verschillende regementen gekozen, namen daaraan deel. De Keizer was mede daarbij tegenwoordig. TURKYE. De vergunning tot het bevaren van den Donauaan Kapitein Magnan verleend, is door de Porie ingetrokken. De Haven-meester te Trcbisonde is afgezet en met deschippers, die zich aan eene aanranding der Russen schuldig maakten, in hechtenis gesteld. S'ÏAÏÏS KEKIETEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 2dcn October 1856, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Voordragt tot wijziging van het tarief voor het gebruik van plaatsen op de markten. 2°. Voordragt lot het verlccnen van een voorschot uil de Bank van Leening. 3°. Voordragt omtrent de beambten op het kantoor van den Gemeente ontvanger. 4°. Bcgrooting der dienstdoende Schutterij1857. 5°. Rekening van den Armvcrzorger der Oud-Kalbolijkc gemeente, 1855. 6°. Voorwaarden voor de leverantie van brand- en lichtstoffen ten behoeve van de gemeentc-iiirigtingcn. 7°. Voorstel tot het benoemen eener Gezondheidscommissie. 8". Adressen om vrijstelling van de betaling van hel minerval op liet Ste delijk Gymnasium.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3